Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Κόστος διπλώματος

  1. #31
    Εκτακτο Μέλος Το avatar του/της lennytk
    Εγγραφή
    16/04/2009
    Μηνύματα
    4

    ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Κ ΜΗΧΑΝΗΣ με 600 ΕΥΡΩ

    περιπου 3 χρονια μετα απαντω στο θεμα παραθετοντας προσφατη εμπειρια μου, και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, καλο ειναι να ξυπναμε και να ψαχνουμε το φθηνοτερο και το καλυτερο χωρις να χαριζουμε τα λεφτα μας σε νταβαδες...

    ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Κ ΜΗΧΑΝΗΣ (απεριοριστα) ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ΜΕ ΟΛΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ:

    600 ΕΥΡΩ

    (για λαδωμα ουτε συζητηση...)
    και η ερωτηση που ακολουθει ειναι που το βρηκες αυτο ρε μεγαλε????
    στα τρικαλα θα απαντησω, αλλα και σε κα8ε κοντινη στην αθηνα επαρχια
    κατι αντιστοιχο γινεται.
    π.χ. ευβοια: και τα 2 απο 650
    στην στιγμη που στην αθηνα το αυτοκινητου μονο ξεκινα απο 1000 + τα νερα που θα σου κανει ο δασκαλος στο τελος για το απαραιτητο λαδακι...

    οσα αναφερω ειναι απο προσωπικη εμπειρια.

    και επειδη εχω διπλωμα μηχανης χρονια και αποφασισα να βγαλω και για ...κουτι,
    στην αθηνα μου ζητουσαν απο 550 (μετα απο εξονυχιστικη ερευνα) και επεφτε η τιμη στα 500 εφοσον δεν 8α εκανα ολα τα μαθηματα.

    τελίκα το εβγαλα στα τρικαλα με 350!!
    και επειδη ειδα και ολη τη φαση πως εξελισσεται εκει, οποιο παιδι ηθελε εξτρα μαθηματα στις περισσοτερες των περιπτωσεων δινονταν αφιλοκερδως απο τους δασκαλους...

    οποτε ΜΗΝ καλομαθαινεται αλλο τις σχολες της Αθηνας και τα καρτελ τους!!!

    (μιλαμε κανονικα για καρτελ, γιατι σε οσες σχολες της αθηνας ανεφερα τις τιμες της επαρχιας, εκαναν τους κινεζους, και μου ειπαν να παω εκει αν θελω γιατι τετοιες τιμες δεν παιζουν εδω...)

    σκεφτειτε τα λεφτακια σας και τον κοπο σας, και πατε εστω και σε κοντινες επαρχιες αν υπαρχει η δυνατοτητα, ή ακομα συνδυαστε το με διακοπες οπως εγω.

    (και μη ακουσω για δυσκολια εκδοσης λογω διαμονης...γιατι ουτε εγω μενω στα τρικαλα.. δεν ειναι δα και δυσκολο να το φτιαξει καποιος αυτο...)

    και επιτελους σταματηστε να ενισχυετε το παρακρατος της Αθηνας με τις ταριφες τους ακομα και στα λαδωματα. Ελεος πια.

  2. #32
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Ρέθυμνο: Η γυναίκα μου κι εγώ πήραμε προσφορές για να βγάλει τα διπλώματα. Ο πιό φθηνός 950 ευρώ για αυτοκίνητο και μηχανή, αλλά με την προΰπόθεση οτι ήδη γνωρίζεις κάποια πράγματα...

    Λάδωμα δεν παίζει εδώ κάτω, ευτυχώς...

    "Qu ils mangent de la brioche"

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    dang! Εμενα 790 μονο το αυτοκινητο, και η μηχανη που την πηρα αργοτερα 350. Συνολο 1140
    Παντως παλι καλα να λες, γιατι συγγενης μου στη Γερμανια εδωσε 1500 μες στο νερο μονο για αμαξι. Παλι καλα να λες...

  4. #34
    για να βγαλεις π.χ διπλωμα αυτοκινητου θελεις 21κοκ και 20 πρακτικα μαθηματα.
    αν κανει καποιος σωστη δουλεια στα θεωρητικα και οχι να σε βαλεις να περασεις απλα τα σηματα και σου κανει και 20 ωρες οδηγηση ποσα νομιζετε οτι πρεπει να παρει ρε παιδια?
    χαλαει ωρες,εχει βενζινες,φθορες,εφοριες κλπ.
    500ευρω?για καντε μια διαιρεση ποσο βγαινουν 41ωρες.
    μετα μη διαμαρτηρομστε για χαμηλες υπηρεσιες και λαδωματα.οτι πληρωνεις μαθαινεις(συνηθως βεβαια οχι παντα).
    παντα φιλικα
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  5. #35
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
    για να βγαλεις π.χ διπλωμα αυτοκινητου θελεις 21κοκ και 20 πρακτικα μαθηματα.
    αν κανει καποιος σωστη δουλεια στα θεωρητικα και οχι να σε βαλεις να περασεις απλα τα σηματα και σου κανει και 20 ωρες οδηγηση ποσα νομιζετε οτι πρεπει να παρει ρε παιδια?
    χαλαει ωρες,εχει βενζινες,φθορες,εφοριες κλπ.
    500ευρω?για καντε μια διαιρεση ποσο βγαινουν 41ωρες.
    μετα μη διαμαρτηρομστε για χαμηλες υπηρεσιες και λαδωματα.οτι πληρωνεις μαθαινεις(συνηθως βεβαια οχι παντα).
    παντα φιλικα
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λές. Αν κάποιος κάνει καλή δουλειά και ΟΛΑ τα μαθήματα (ή έστω τα περισσότερα), σίγουρα αξίζει τα λεφτά του.

    Ξέρεις τι σημαίνει στο Ρέθυμνο θεωρητικά μαθήματα?

    Να κάθεσαι μπροστά σε έναν υπολογιστή και να τρέχεις το πρόγραμμα του υπουργείου με τα τεστάκια....

    Όχι σε όλους, βέβαια...

    Αν κάποιος ήδη γνωρίζει κάποια πράγματα, καλό θα ήταν να μπορεί να πληρώνει κατιτίς λιγότερο για να βγάλει το δίπλωμα...

    Για τη μηχανή είχα δώσει 450 ευρώ για δύο ώρες οδήγηση, παράβολο και το βιβλιαράκι με τις ερωτήσεις. Συγγνώμη αλλά αυτά μου φαίνονται πολλά.
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #36
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    λάρισα τώρα, 330 ευρώ το δίπλωμα
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λές. Αν κάποιος κάνει καλή δουλειά και ΟΛΑ τα μαθήματα (ή έστω τα περισσότερα), σίγουρα αξίζει τα λεφτά του.

    Ξέρεις τι σημαίνει στο Ρέθυμνο θεωρητικά μαθήματα?

    Να κάθεσαι μπροστά σε έναν υπολογιστή και να τρέχεις το πρόγραμμα του υπουργείου με τα τεστάκια....

    Όχι σε όλους, βέβαια...

    Αν κάποιος ήδη γνωρίζει κάποια πράγματα, καλό θα ήταν να μπορεί να πληρώνει κατιτίς λιγότερο για να βγάλει το δίπλωμα...

    Για τη μηχανή είχα δώσει 450 ευρώ για δύο ώρες οδήγηση, παράβολο και το βιβλιαράκι με τις ερωτήσεις. Συγγνώμη αλλά αυτά μου φαίνονται πολλά.
    συμφωνω σε ολα οσα ειπες απολυτα.
    δεν ξερεις τι ειναι βεβαια και για τον εκπαιδευτη να μπαινει μεσα ο μαθητης και να κανει την κλασσικη ερωτηση
    "θελω να παρω το διπλωμα,ποσο παει" και οχι θελω να μαθω να οδηγω,να ερχονται τον ιουνιο και να λενε κανονισε το δασκαλε να το παρω με την πρωτη, ερχεται καλοκαιρι.
    τα διπλωματα 350 μηχανη κλπ ειναι φτηνα γιατι δεν κανουν λεπτο θεωρητηκα και κανουν τρια μαθηματα πρακτικα.ειναι φθηνο τωρα αυτο.και να βγαινεις εξω και να μην ξερεις οχι οδηγηση,ετσι και αλλιως ουτε με δεκα πρακτικα θα προλαβεις να μαθεις ιδιαιτερα,αλλα ουτε τις προταιρεοτητες ουτα καν τα σηματα γιατι δινοντας παπαγαλια τον κοκ δε σημαινει οτι τον κατανοησες.
    αμα ειναι φθηνο τοτε να παω να παρω ενα κρανος απο το πανυγηρι.φθηνο ειναι και αυτο.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  8. #38
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
    συμφωνω σε ολα οσα ειπες απολυτα.
    δεν ξερεις τι ειναι βεβαια και για τον εκπαιδευτη να μπαινει μεσα ο μαθητης και να κανει την κλασσικη ερωτηση
    "θελω να παρω το διπλωμα,ποσο παει" και οχι θελω να μαθω να οδηγω,να ερχονται τον ιουνιο και να λενε κανονισε το δασκαλε να το παρω με την πρωτη, ερχεται καλοκαιρι.
    τα διπλωματα 350 μηχανη κλπ ειναι φτηνα γιατι δεν κανουν λεπτο θεωρητηκα και κανουν τρια μαθηματα πρακτικα.ειναι φθηνο τωρα αυτο.και να βγαινεις εξω και να μην ξερεις οχι οδηγηση,ετσι και αλλιως ουτε με δεκα πρακτικα θα προλαβεις να μαθεις ιδιαιτερα,αλλα ουτε τις προταιρεοτητες ουτα καν τα σηματα γιατι δινοντας παπαγαλια τον κοκ δε σημαινει οτι τον κατανοησες.
    αμα ειναι φθηνο τοτε να παω να παρω ενα κρανος απο το πανυγηρι.φθηνο ειναι και αυτο.
    Ναι, εν ολίγοις έτσι έχουν τα πράγματα...

    Όλοι θέλουν το μαγικό χαρτάκι προς την οδηγική ανεξαρτησία τους. Το μόνο που τους νοιάζει είναι απλά να το πάρουν.

    Εγώ ήμουν τυχερός με το αυτοκίνητο, έμαθα πριν αρχίσω τα μαθήματα, και το μεγαλύτερο ποσοστό του κ.ο.κ. μου το είχε μάθει ο πατέρας μου μέχρι τα 16 μου. Στο μηχανάκι πάλι, για βιοποριστικούς λόγους, έκατσα κι έμαθα μόνος μου οδήγηση, συμπεριφορά και τεχνική (όσο μπορούσα, μακάρι να είχα ανακαλύψει αυτό το φόρουμ νωρίτερα...). Όταν πήγα στο δάσκαλο για το δίπλωμα της μηχανής, πραγματικά πίστευα οτι πέρα από τη μηχανή, το χρονόμετρο για 2 ώρες και κάποιες πρακτικές συμβουλές, δεν μου παρείχε τίποτε άλλο, και δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μου παρέχει και τίποτε άλλο.

    Θα ήθελα όταν πληρώνω για κάτι, να μου παρέχεται, και όχι στα 3-5-10 μαθήματα να μου λένε οτι είμαι έτοιμος και δεν χρειάζομαι άλλα για να ξεμπερδεύουν. Με τον δάσκαλο όταν έβγαζα το δίπλωμα αυτοκινήτου έκανα τα μισά μαθήματα, και αν και τον παρακαλούσα καθημερινά να με βγάλει εθνική να κάνουμε ένα-δύο μαθήματα, μου έλεγε έλα τωρα, το ίδιο είναι, κάνει ζέστη εκει (στην εθνική) και διάφορα τέτοια.

    Και την όρεξη είχα και το μεράκι, αλλά....

    Έτσι και στη μηχανή πήγα γνωρίζοντας τι να περιμένω, και για την εμπειρία μου, μου φάνηκαν πολλά τα χρήματα που έδωσα. Τουλάχιστον ο δάσκαλος της μηχανής είχε νεύρο και ήξερε πως να συμπεριφερθεί σε αυτόν που έχει δίπλα του.

    Παιδεία από την αρχή. Όντως ο άλλος θα έπρεπε να λέει "ήρθα για να μάθω" και όχι "ήρθα να το πάρω".

    Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού είναι ανεξάρτητο στις μετακινήσεις του και μάλιστα η οδήγηση καταλαμβάνει μεγάλο μέρος από το χρόνο του καθημερινά, θα έπρεπε να δίνεται ξεχωριστή σημασία και μεγαλύτερο βάρος στη μάθηση...

    Αλλά με τι όρεξη θα μάθει ο δάσκαλος 5-10 πράγματα στον μαθητή, όταν ο δεύτερος θέλει μόνο να το πάρει και δεν έχει μυαλό για τίποτα. Έχεις δίκιο, είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό αλληλένδετα. Το ένα φέρνει το άλλο.

    Και μετά βγαίνουν στο δρόμο τα 18χρονα κοριτσάκια με πράσινα-κόκκινα-φούξια αυτοκινητάκια, και όποιον πάρει ο χάρος
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 15:37
  2. Κόστος Διπλώματος!
    από lebron15 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2011, 16:10
  3. Κόστος απόκτησης διπλώματος
    από minotauros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2007, 16:06
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 18:52
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 02:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF