Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 139

Θέμα: Σύγκρουση μηχανής με άλογο...

  1. #1
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33

    Σύγκρουση μηχανής με άλογο...

    καλησπέρα σας...θα σας περιγράψω τι μου συνέβη σε νησί του βορείου αιγαίου τον Αυγουστο. Ήταν 830 το βραδακι μολις ειχε πέσει ο ηλιος, και ανέβαινα από την παραλία στο χωριό με τη αγαπημένη μηχανούλα μου. Μετά από μια στροφή, πριν καλα καλα προλάβω να το συνειδητοποιήσω...είδα ενα καφέ αλογο με αναβάτη να μου κλείνει το δρόμο!!προσπάθησα να το αποφύγω αλλά μάταια!και πείτε μου τωρα εσείς...ποιος φταίει???μεσα στα σκοτάδια τι δουλεια ειχε το ζώο στην ασφαλτο και μαλιστα μες τη μέση???Πήγαινε λέει στο πανηγύρι να κανει επίδειξη...και που να το ξέρω εγω φίλε μου???
    φυσικά τώρα έχουμε τρεξίματα...
    μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό νόμο που απαγορεύει την κίνηση των ζώων το βραδυ χωρίς διακριτικά?καπου εχω ακουσει οτι οταν τα αλογα πηγαίνουν σε εκδήλωση η αστυνομία οφείλει να τα συνοδεύει..ισχύει??
    η αλήθεια ειναι πως μετά απο χρόνια θα το σκέφτομαι και θα γελάω όμως προς το παρόν τα σημάδια στο κορμί από την καυτή άσφαλτο...δε με αφήνουν!!!

  2. #2
    καταδικαστικη αποφαση για αλογο δεν εχω ακουσει, για προβατα μονο τα οποια επρεπε ταχα να εχουν λαμπιονια.
    Προφανως απαγορευεται να βρισκεσαι στην ασφαλτο με αλογο αλλα..

    ερωτηση: Αν ηταν αδεσποτος σκυλος ή αμαξι στην μεση του δρομου με σβηστα φωτα... θα εψαχνες παλι το δικιο σου ?

    Σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
    Η αλλη εννοια της αποστασης ασφαλειας δηλαδη
    :wacko:

  3. #3
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    ετσι ειναι που πας ρε καραμητρο που λεν και στο χωριο μου (που δεν εχω)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
    ...σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
    ...:wacko:

    οποτε πριν απο καθε στροφη θα σταματας, και με τα ποδια θα πηγαινεις να κοιτας ... και μετα δρομο... τωρα αν μεχρι να παρεις τη μηχανη σκασει κανα αλογο τι να σου πω!!!!

    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #4
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Re: Σύγκρουση μηχανής με άλογο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
    .......νησί του βορείου αιγαίου τον Αυγουστο. Ήταν 830 το βραδακι μολις ειχε πέσει ο ηλιος, ...........

    μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικό νόμο που απαγορεύει την κίνηση των ζώων το βραδυ χωρίς διακριτικά?..........
    8.30 τον Αυγουστο σε νησι του Β. Αιγαίου ο ήλιος είναι πεσμένος αλλά βράδυ δε το λές φιλαράκι




    το πρόβλημα σου δεν είναι αν είχε ανακλαστικά ή οχι, γιατι και να είχε, εσύ μάλλον όπως τα πες δε θα παραλάβαινες να αντιδράσεις, αφου ηταν στην έξοδο της στροφής. Το προβλημα σου είναι αν έχουν δικαίωμα τα άλογα γενικότερα να κυκλοφορούν στους δρόμους.

    Γιατί όχι λέω εγώ, αλλά τι λέει ο νόμος δε ξέρω....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Διάβασε λίγο τον ΚΟΚ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες...


  6. #6
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33

    Re: Re: Σύγκρουση μηχανής με άλογο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    8.30 τον Αυγουστο σε νησι του Β. Αιγαίου ο ήλιος είναι πεσμένος αλλά βράδυ δε το λές φιλαράκι




    Βασικά "φιλαράκι" στις 28/08 η δυση ειναι στις 20:01 οποτε φαντάζομαι οτι μεχρι τις 20:30 ε οσο να ναι θα ειναι σκοταδια. Ξερω τι εζησα και να πω οτι δεν ηταν και πολυ ευχαριστο... Γνωρίζω οτι στον ΚΟΚ στο αρθρο 14 λεει για φωτα στα ζωα και σίγουρα δεν ειχε καμια δουλεια ο "οδηγος" με το αλογο να ειναι στη διαχωριστικη και την ωρα που με ειδε να το γυρισει στη λωριδα μου!Βγήκα από τη στροφη και ίσα που προλαβα να πατησω λιγο φρένο.Ειδα ενα καφε αλογο και εναν μαυροφορεμένο αναβάτη...τι να κανω οεο?? Ποτε θα καταλαβουν αυτοι οι ανθρωποι οτι αν δε μπορουν να καβαλησουν καλυτερα να το αφησουν!!??

  7. #7

    Re: Re: Re: Σύγκρουση μηχανής με άλογο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
    [...]...τι να κανω οεο?? [...]

    Το θέμα ειναι τί εκανες οχι τι να κανεις

    Καλεσες τροχαία;

    Υπεβαλες μηνυση;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag





    οποτε πριν απο καθε στροφη θα σταματας, και με τα ποδια θα πηγαινεις να κοιτας ... και μετα δρομο... τωρα αν μεχρι να παρεις τη μηχανη σκασει κανα αλογο τι να σου πω!!!!

    Κοβεις ταχυτητα, ο πισω φταιει παντα ασχετως αν εισαι σε στροφη :wacko:

  9. #9
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Re: Re: Re: Σύγκρουση μηχανής με άλογο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
    Βασικά "φιλαράκι" στις 28/08 η δυση ειναι στις 20:01 οποτε φαντάζομαι οτι μεχρι τις 20:30 .........
    προφανώς και δεν έχει σκοτεινιάσει. Αυτό είναι το μονο σίγουρο που γνωρίζω

    για όλα τα άλλα δέχομαι ότι λες. δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω.






    PS1. προφανέστατα και ο όρος "φιλαράκι" ήταν άκρως απρεπής και ζητώ συγνώμη για το χαρακτηρισμό

    PS2. τελικά ο νόμος τι λέει για τη κίνηση στους δημόσιους δρόμους με άλογο?

  10. #10
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33
    Παραθέτω τι λεει ο ΚΟΚ:
    "ΑΡΘΡΟ 14: Ζώα, αναβάτες αλόγων και συνοδοί ζώων
    1. Ζώα επιτρέπεται να οδηγούνται μόνο από ανθρώπους απόλυτα ικανούς γι' αυτό που είναι σε θέση να τα ελέγχουν πλήρως.
    2. Ζώα που είναι πιθανό να θέσουν σε κίνδυνο τους χρήστες των οδών δεν επιτρέπεται να κινούνται οε οδούς, εκτός και αν βρίσκονται κάτω από την επίβλεψή και έλεγχο κόποιου κατόλληλου οδηγού. Τα σκυλιά πρέπει, γενικό, να είναι δεμένα με ειδικό λουρί.
    3. Ζώα επικίνδυνα, είτε σε αγέλες ή κοπάδια, πρέπει επίσης να κινούντοι κάτω από τον έλεγχο ενός ατόμου επικεφαλής. Μεγάλες αγέλες ή κοπάδια ζώων πρέπει να έχουν πολλούς οδηγούς.
    4. Εφόσον μεγόλα ζώα ή αγέλες ή κοπάδια κινούνται κατά τη διάρκεια της νύκτας στις οδούς, οι οδηγοί τους υποχρεούνται να επισημαίνουν τα ζώα, ως και την αρχή και το τέλος της αγέλης ή του κοπαδιού με ευδιάκριτα φώτα.
    5. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο είκοσι (20,00) ευρώ. "

    καλά δε θα σχολιασω το πρόστιμο...
    πέραν του ΚΟΚ, υπάρχει νόμος που λέει οτι οταν αλογα πηγαίνουν σε εκδήλωση πχ πανηγύρι, πρεπει να εχουν συνοδεία αστυνομίας και σε περιπτωση που ενας απο όλους φύγει νωρίτερα πρεπει να ενημερώσει!
    Μήπως γνωρίζει καποιος τα όρια ταχύτητας σε επαρχιακούς και αγροτικούς δρόμους??
    Για το αν ηταν σκοτάδι, ε οκ δεν εννοω κατράμι αλλα ειλικρινά τον ειδα μονο οταν πεσαν τα φωτα πανω του...δύσκολη περίπτωση!
    Δυστυχως εκει δεν καλεσα τροχαία γιατι με μαζεψαν με το κουταλάκι και με τρέχανε στα νοσοκομεία.Να πω απλα οτι το κράνος με έεεεσωσε!!!!Ενημερώθηκαν οι πάντες και τωρα ειμαι στη φαση της μήνυσης (εντός 3μηνου μπορεις να ζητησεις την πονικη διωξη) καθως δεν τα "βρηκαμε" μεταξυ μας...

    PS.Spyro, το φιλαρακι το εβαλα σε ".." γιατι ειμαι κοριτσάκι και δε μου ταιριάζει

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός

    Σε ΚΑΘΕ στροφη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισεις ΑΚΙΝΗΤΟ εμποδιο.
    Η αλλη εννοια της αποστασης ασφαλειας δηλαδη
    :wacko:
    …και λάσπες και χώματα και παιδιά που τρέχουν πίσω από μπάλες και γιαγιάδες που αποφάσισαν να διασχίσουν το δρόμο και διασταυρώσεις που δεν τις βλέπεις από τα πριν και τρακτέρ και και και
    Γενικά όπως λένε και στο ράιντινγκ σκουλ δεν μπαίνουμε ποτέ σε μια περιοχή που δεν έχουμε ελέγξει (οπτικά)
    Αν το κάνουμε αφήνουμε τη ζωή μας στα χέρια της ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ.
    Παρεμπίπτοντος από κάτω μένει ένα παλουκάρι με σπασμένο πόδι που ανακάλυψε ότι οι στροφές στο Πλαταμώνα είναι πιο παρατεταμένες απ όσο δείχνουν αρχικά…
    Από εκεί και πέρα μάλλον η κοπέλα θα το κερδίσει το δικαστήριο αλλά προσοχή στους μάρτυρες και στους ψευδομάρτυρες –χόμπι που ανθεί στο Ρουφιανιστάν-

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΟΠΕΛΙΑ

  12. #12
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33
    Σε ευχαριστώ πολύ - Δε πρόκειται να το αφήσω γιατί θα θρηνήσουμε θύματα !! Οι μάρτυρες το μόνο που μπορούν να πούνε είναι ότι ακούσανε...δεν ανησυχώ τόσο από εκεί (ίσως καλώς ίσως κακώς). Εύχομαι με κάποιες κινήσεις που είναι σε εξέλιξη να καταλάβει τη "βλακεία" και να βρει τον τρόπο να με αποζημιώσει. Τα πράγματα είναι απλά, ή πληρώνει τη μηχανή ή αργότερα θα πληρώσει τα 5πλάσια της αξίας...Δεν του ζήτησα ποτέ ούτε τα νοσοκομειακά (γιατι ευτυχως εχω ιδιωτική ασφάλεια που με πρόσεξε) ούτε εισητήρια ούτε το καινούργιο κρανάκι μου ούτε τις χαμένες μέρες από τη δουλειά μου. Τώρα, εάν όντως υπάρξει εξέλιξη, μάλλον "δε θα είναι οικονομικά βιώσιμη". Δε θα υπάρξει "κουρεμα χρέους" σε αυτην την περίπτωση:rotflmao:
    περαστικά στο γείτονα!
    ΥΓ εάν βρείτε ή ακούσετε κάτι σχετικό, παρακαλώ προωθήστε το - ευχαριστώ εκ των προτέρων

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    θα το λες μια μερα σε παιδια εγγονια και θα γελας φιλε!!!

    καλα ξεμπερδεματα!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
    Σε ευχαριστώ πολύ - Δε πρόκειται να το αφήσω γιατί θα θρηνήσουμε θύματα !!

    καλα ξεμπερδεματα αλλα αποζημιωση δεν θα δεις... "φιλε" που λεει κ ο τρουπ

    Να μαθεις να κοιτας στον δρομο κ να κρατας την σωστη ταχυτητα.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
    ο πισω φταιει παντα ασχετως αν εισαι σε στροφη :wacko:
    Αυτό, όπως έχουμε πει αρκετές φορές, δεν ισχύει απόλυτα.

    Επίσης, όλοι εσείς (όποιος το υποστήριξε, τέλος πάντων) μπαίνετε σε μια στροφή, προετοιμασμένοι να βρείτε σταθερό εμπόδιο μπροστά σας? Ρήλη?? Πρέπει να είμαι πολύ κακός οδηγός.

    Μακάρι να βρεις άκρη, αν και χωρίς καταγραφή του συμβάντος επί τόπου, δύσκολο, πιστεύω...
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2014, 16:42
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 15:30
  3. Σύγκρουση μοτο με περιπολικό
    από kaps στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2008, 14:44
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 19:21
  5. Μοιραία σύγκρουση περιπολικού με μοτοσικλέτα
    από Zid στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 12:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF