Σελίδα 11 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 230

Θέμα: για να μην στο ΚΛΕΨΟΥΝ

  1. #151
    Απλά Μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2010
    Μηνύματα
    52
    Για τα Gps tracker ξέρουμε τπτ? τα απενεργοποιούν και αυτα?

    Να προσθέσω 1 νόμο αν επιτρέπεται? τον νόμο του μέρφι. Όταν πας να πάρεις την Μηχανάρα σου, είσαι χαλαρός και δέν βίαζεσαι καθόλου πάντα είναι εκεί και σε περιμένει. Όταν τρέχεις για να προλάβεις κάτι μένεις με τον συναγερμό στο χέρι.

  2. #152
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871

    λυτρα

    ΕΑΝ

    σας πάρουν τηλέφωνο οι κλέφτες και σας ζητάνε λύτρα 99% ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ τα ΛΕΦΤΑ σας......

  3. #153
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lc8ergr1 Προβολή μηνύματος
    .
    εμενα παντως φιλε η εμπειριες μου δεν συμφωνουν με τον νομο 10.
    οσες φορες μου εχουν κλεψει κατι δεν το περιμενα ουτε φοβουμουν οτι θα μου το κλεψει κανεις.
    δεν νομιζω λοιπον να εστειλα ποτε μυνημα αδυναμιας η φοβου.
    αυτο που λες οτι στελνει ο αγχωμενος-φοβησμενος μυνημα...σε ποιον?στον κοντινοτερο κλεφτη?στον καλυτερο κλεφτη?
    στον ομορφοτερο?
    σε ολους και οποιος προλαβει προλαβε?
    εγω ξερω οτι τα πραγματα ειναι απλα μηχανη που δεν θα την δουν δεν ξερουν οτι υπαρχει αρα δεν την κλεβουν.δεν πα να φοβασαι και να τρεμεις και να στελνεις μαζικα μυνηματα αν την εχεις βαλει σε μια τρυπα 5 μετρα κατω απο την γη και το ξερεις μονο εσυ δεν παιζει να στην παρουν.
    τα αντικλεπτικα αλυσιδες συναγερμοι κτλ εκτος απο αγορα παραπανω χρονου υπερ μας κανουν και κατι αλλο.
    αποτρεπουν τον κλεφτη να κλεψει αυτο το 990 πχ και παει σε ενα αλλο 990 που ειναι χυμα και ευκολος στοχος.
    ειναι απλο.
    καντε μια βολτα ενα βραδυ και σκεφτητε οτι ειστε κλεφτες και εχετε στοχο να κλεψετε κατι.
    τι θα παιρνατε?
    ενα χιλιοκλειδομενο η ενα αφημενο στην μοιρα του.
    δεν αποκλειω οτι υπαρχουν κλεφτες που διασκεδαζουν με το να κοβουν σπανε απενεργοποιουν κτλ συστηματα αλλα συνηθως η ευκολοτερη, ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ και αποδοτικοτερη οδος ειναι το ζητουμενο και για αυτους.
    μην ξεχνατε κλεφτες γινονται οι τεμπελιδες συνηθως.

    εγω τωρα τελευταια δουλευω στο μυαλο μου διαφορες λυσεις, πατεντες, πραγματα που ειναι περιεργα,ασυνηθηστα και θα ειναι δυσαρεστες εκπληξεις για τους κλεφτες.
    πραγματα απλα αλλα αποτελεσματικα.
    καποια στιγμη θα κανω ενα thread να παρουσιασω καποιες ιδεες και ισως καποια how to απο υλοποιησεις αυτων.

  4. #154
    Τα δίτροχα όπως κ τα 4τρόχα όπως κ όλα τα μηχανοκίνητα πέρα από εργαλεία της καθημερινότητας μας κ άπειρες στιγμές απόλαυσης / διασκέδασης (βόλτες,επιτάχυνση,πίστες,ταξίδια κ.τ.λ.) δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν έμψυχα όντα....Αυτό για αρχή...
    Εμένα οι νόμοι μου διαφέρουν κάπως...

    Νόμος 1

    Προστάτευε ότι σου ανήκει χωρίς να χρειάζεται η παρουσία σου.
    Δηλαδή έχω ένα scooter στο πεζοδρόμιο...ένας συναγερμός δεν πιστεύω ότι μόνος του με καλύπτει...Άντε κ χτυπήσει..Τι θα κάνεις ? Τρέχεις με τα μποξεράκι κ κρατάς στα χέρια ότι αξεσουάρ έχεις δίπλα από το κρεβάτι σου για ασφάλεια...Τον καθαρίζεις η σε καθαρίζει ? Πάνε οι εποχές που στα κλέβαν πρεζάκια που τα φάπωνες κ περίμενες την ασφάλεια να τους πάει εκδρομή ούτε παίζουν κλέφτες που δεν είναι διαθέσιμοι για events...Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...Λέμε πάντα όρθιοι...Για να είσαι όρθιος προυποθέτει να ζείς για να καβαλήσεις το μοτό σου...
    Οπότε κάνεις την φιλότιμη προσπάθεια να έχεις κ ένα λουκέτο κ μια κλειδαριά δισκόφρενου πέρα από το ringtone της μηχανής...

    Νόμος 2

    Δεν αγοράζουμε ποτέ υλικά αγαθά που θα μας γονατίσουν τη ζωή αν τα χάσουμε
    Δεν ξέρω κανέναν να βάζει υποθήκη το σπίτι του κ να αγοράζει σκάφος δίνοντας το 50% του μισθού του για την συντήρηση του..
    Δεν ξέρω κανέναν απλό εργαζόμενο σαν κ μένα που να πουλάει το νεφρό του για να αγοράσει ένα ένα σπίτι στην Εκάλη...
    Το μόνο παράδειγμα που ξέρω που κάνουμε λίγο πολύ όλοι είναι που πέρνουμε μέσο όρο 700 ευρώ το μήνα κ αγοράζουμε κινητό με 750 κ όταν το χάσουμε η μας το κλέψουμε ψάχνουμε το 3210 που είχαμε το 2001...
    Έτσι είναι κ το δίτροχο...Ζούμε στην Ελλάδα όπου βασιλεύει η αναρχία η κλοπή η διαφθορά κ μην πω τίποτα άλλο...
    Όταν αγοράζεις κάτι μηχανοκίνητο γνωρίζεις πολύ καλά ότι υπάρχει φόβος να το κλέψουν...
    Π.χ. Εγώ έχω έρωτα με το Hornet από το 07 έχω ανοίξει κ θέμα εδώ..Έχω την δυνατότητα αν μαγειρέψω τα οικονομικά μου να το αγοράσω ακόμα κ καινούργιο και να βάλω κ καλούδια πάνω...Άν όμως το κάνω κ μου το κλέψουν...οικονομικά θα είμαι χρεωμένος χωρίς μηχανή κ για 2 χρόνια θα πηγαίνω πίσω κ δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα...(Σε αυτά τα σενάρια είναι που κατεβαίνεις όταν ακούς συναγερμό κ λες η ζωή μου η ζωή σου..θα έχω το Hornet γαμημένε κ ας το βλέπω από φωτογραφίες στον Κορυδαλλό)..Έτσι κάνω υπομονή να μαζέψω λεφτά ωστέ όταν το πάρω να έχω λεφτά κ για γκαράζ κ για την ακριβή ασφάλεια του..
    Δεν λέω να μη χρεωθούμε για να κάνουμε αυτά που θέλουμε...Κ εγώ αμάξι,scooter κ πιο μικρός μέχρι κ το ps3 με δόσεις τα πείρα...Αλλά ήταν σε πλαίσια που δεν θα χρειαζόμουν λεφτά μετά την απώλεια τους για ψυχολόγο...

    Νόμος 3

    Εμπιστοσύνη
    Ζούμε στην εποχή της πληροφορίας...Όλοι μας πλέον είμαστε 0 & 1 (μηδέν κ ένα, οι προγραμματιστές θα το πιάσουν πιο έυκολα). Πλέον χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις κ γνωριμίες μαθαίνεις τα πάντα για όποιον θέλεις...Ακόμα κ με ένα απλό ψευδόνυμο μέσα σε ένα forum όταν κάποιος θέλει να σε βρει θα σε βρει...Πόσο μάλλον όταν διασχίζεις την παραλιακή με την πινακίδα σου με ένα 1000άρι που ακούγεται μέχρι τον Πειραιά κ γυαλίζει μέχρι την Βάρη...Να ξέρεις ότι δεν είναι δύσκολο αυτό το κουκλί να το ξαναδούν εκεί που το παρκάρεις χωρίς την παρουσία σου, δεν λέω πάρε μηχανή κ μείνε σπίτι αλλά δες τον παραπάνω νόμο για το γκαράζ κ την ασφάλεια..
    Τα κλειδιά σου που αφήνεις στον 22χρονο βοηθό του μηχανικού κ φεύγεις...Δεν λέω να μην πας για service αλλά κ καλό είναι να ψάξεις να μάθεις κ να πας στον πιο έμπιστο/φίλο/γνωστό...Ακούγεται ακραίο αλλά σκέψου πόσο απλά είναι αυτά...όταν το 2013 στην Ελλάδα πάει ο γέρος στην Εθνική Τράπεζα σηκώνει 5.000€ κ μέσα σε 2 λεπτά ο ταμίας έχει ενημερώσει τους "έξω" κ στα καπάκια βλέπεις τον συγκεκριμένο παππού στην γωνία της τράπεζας ξάπλα χωρίς το τάληρο...Δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα και γενικά δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ στο θέμα της "καλής θέλησης" κ της "εμπιστοσύνη"...Wake up all !!!

    Εγώ πιστεύω σε αυτά τα απλά 3 πραγματάκια...από εκεί κ πέρα ξέρω πολύ καλά πως αν κάποιος σε βάλει στο μάτι ότι κ να κάνεις απλά θα το κλάψεις το μοτό σου...Δεν προχωράει μόνο η επιστήμη αλλά κ η κλοπή...Πέρα από τα βασικά κ την ελπίδα μου να μην μου τύχει δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο...
    Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν ξανά...Κ το βασικότερο πλέον με 3.000 αυτοκτονίες ετησίως σε όποιον τυχαίνει ψυχραιμία...Άλλωστε αν γλιτώσουμε το έμφραγμα, το εγκεφαλικό, τις αγχωτικές κρίσεις, τον καρκίνο κ δεν ξέρω εγώ τι άλλο στο τέλος θα πάμε από πείνα...
    No me acuerdo lo que paso,Ni me di cuenta ni que me pico,Todo da vueltas como un carrusel,Locura recurre todita mi piel

  5. #155
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosVIB Προβολή μηνύματος
    Τα δίτροχα όπως κ τα 4τρόχα όπως κ όλα τα μηχανοκίνητα πέρα από εργαλεία της καθημερινότητας μας κ άπειρες στιγμές απόλαυσης / διασκέδασης (βόλτες,επιτάχυνση,πίστες,ταξίδια κ.τ.λ.) δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν έμψυχα όντα....


    ..Πέρα από τα βασικά κ την ελπίδα μου να μην μου τύχει δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο...
    Εύχομαι να μην τύχει .

    ΤΑ ΠΕΣ ΟΛΑ....

  6. #156
    πολύ ωραία τα λέει ο φίλος PanosVIB...!!!

  7. #157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosVIB Προβολή μηνύματος
    ...
    και αφού τα λες τόσο ωραία, γιατί δεν γράφεις πιο συχνά ρε αγόρι?

    ευγε....



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosVIB Προβολή μηνύματος
    ...όταν το 2013 στην Ελλάδα πάει ο γέρος στην Εθνική Τράπεζα σηκώνει 5.000€ κ μέσα σε 2 λεπτά ο ταμίας έχει ενημερώσει τους "έξω" κ στα καπάκια βλέπεις τον συγκεκριμένο παππού στην γωνία της τράπεζας ξάπλα χωρίς το τάληρο...Δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα και γενικά δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ στο θέμα της "καλής θέλησης" κ της "εμπιστοσύνη"...Wake up all !!!
    ...
    παλαιο φάληρο μένεις???
    συνέβη στον παππού της διπλανής πολυκατοικίας με το ίδιο ποσό που αναφέρεις και με τον ίδιο τρόπο (δεν ξέρω βέβαια αν ήταν ο ταμίας).....
    βρε μπας και......

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    παλαιο φάληρο μένεις???
    συνέβη στον παππού της διπλανής πολυκατοικίας με το ίδιο ποσό που αναφέρεις και με τον ίδιο τρόπο (δεν ξέρω βέβαια αν ήταν ο ταμίας).....
    βρε μπας και......
    Νικαιώτης είμαι αλλά ο Παππούς που λες είναι ένα από τα δεκάδες κρούσματα... Εδώ μπαίνουν σε γεμάτα σπίτια στις 15:00 το μεσημέρι την ώρα που τρως στο τραπέζι κ του λες "Μεγάλε ότι πάρεις μισά μισά αν θες αλλά άσε με να φάω πρώτα.."
    Τα post μου είναι περιορισμένα διότι προτιμώ να γράφω αναλυτικά για πράγματα που γνωρίζω κ έχω εμπειρία. Δυστυχώς με τα μοτό είμαι στην κατηγορία αρχάριων οπότε είμαι στην φάση της εκμάθησης / παρακολούθησης !
    No me acuerdo lo que paso,Ni me di cuenta ni que me pico,Todo da vueltas como un carrusel,Locura recurre todita mi piel

  9. #159
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    περιστατικα υπαρχουν πολλλα. το δυστυχες της υποθεσης ειναι πως οτι και να γινει αμα την βαλουν στο ματι θα στην φανε, το δυστυχεστερο ειναι οτι αμα γινει αυτο σημαινει οτι καποιος αλλος συναδελφος μοτοσυκλιτεστιστης ειναι ο ηθικος αυτουργος κλεπταποδοχος. πολλες φορες κι αθελα του. πας στο μαγαζι του ταδε "νικολακη" και ρωτας αν εχει αυτο εκεινο και το αλλο. και σου λεει αν θελεις αρκετα πραγματα που να αξιζει τον κοπο μπορει και να βρουμε. μετα πας σε αλλο μαγαζι καιλες παλι τα ιδια. και σε ρωταει ο μαγαζοταρας αν πηγες στου "νικολακη" γιατι τον πηρε τηλ και ρωτησε. αλλα σε προειδηποποιει πως αμα παραγγηλεις πολλα θα στειλει ο "νικολακης" τα παιδια το βραδυ να τα βρουνε. ομως το κριμα στο λαιμο σου. καλως η κακως εμεις συντηρουμε τα κυκλωματα αυτα. με ρωτησανε αμα πουλαω την αδεια απο την μηχανη που μου κλεψανε. και ρωτησα ευθυς: γιατι ρε πουστη για να ακβαλησεις μια ιδια αλλη κλεμμενη? και να ειμαι εγω μερος? οχι. και δεν την εδωσα. και γενικα οι μπατσοι θα μπορουσαν να εχουν ακποιον στο car να παρακολουθει τετοιες κινησεις. αλλα τους νοιαζει πιο πολυ το αφεντικο τους στις σκουριες.. σου κλεψανε την μηχναη? βαλε μια αγγελια για αδεια να δεις.. σκατα.. καπου εδω εχασα το ειρμο των σκεψεων μου. καληνυχτα σας.

  10. #160
    Μέλος Το avatar του/της _V_
    Εγγραφή
    09/09/2012
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosVIB Προβολή μηνύματος
    Νικαιώτης είμαι αλλά ο Παππούς που λες είναι ένα από τα δεκάδες κρούσματα... Εδώ μπαίνουν σε γεμάτα σπίτια στις 15:00 το μεσημέρι την ώρα που τρως στο τραπέζι κ του λες "Μεγάλε ότι πάρεις μισά μισά αν θες αλλά άσε με να φάω πρώτα.."
    Τα post μου είναι περιορισμένα διότι προτιμώ να γράφω αναλυτικά για πράγματα που γνωρίζω κ έχω εμπειρία. Δυστυχώς με τα μοτό είμαι στην κατηγορία αρχάριων οπότε είμαι στην φάση της εκμάθησης / παρακολούθησης !
    μην σε χανουμε ομως.

  11. #161
    @motomaniac : δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

  12. #162
    Stockholme Syndrome Το avatar του/της Hintro
    Εγγραφή
    07/11/2011
    Μηνύματα
    130
    Η απάντηση είναι μία.. gps και συναγερμό στην μηχανή (που έχω και τα δύο) και το dobermann να το φυλάει... Και άμα έχει αρχίδια ο υποψήφιος ας κοπιάσει...
    Braaaaaaaaaaaaaaaaaapppp Braaaaaaaaaaaaaaaaaaaappppp!!! Ο εγκέφαλος πρέπει να λειτουργεί σε MODE 010001110001

  13. #163
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hintro Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση είναι μία.. gps και συναγερμό στην μηχανή (που έχω και τα δύο) και το dobermann να το φυλάει... Και άμα έχει αρχίδια ο υποψήφιος ας κοπιάσει...
    A K Ρ Ι Β Ω Σ αυτό!!!

  14. #164

  15. #165
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixalaraw
    Εγγραφή
    08/07/2013
    Μηνύματα
    8
    απίστευτο...

Παρόμοια θέματα

  1. Για να μην σας τρώνε το σάντουιτς στο γραφείο
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2008, 09:50
  2. Για Να Μην ΞεΧναμε
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2004, 23:45
  3. Για Να Μην ΞεΧνιομαστε
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 15:36
  4. 10+1 Ηλιθιοι Λογοι Για Να Μην Κοψετε Το Καπνισμα!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 02:20
  5. Για να μην ξεχνιομαστε μερικοι μερικοι.....
    από YZF-R1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF