Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με μέτρα ασφαλείας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18

    Ερώτηση σχετικά με μέτρα ασφαλείας

    Σκέφτομαι μέσα στον μήνα να αγοράσω ένα daytona 125 dy 22'.

    Ωστόσο δεν διαθέτω κοντά μου παρκινκ. Εάν αγοράσω 2 κουλούρες και 2 δισκόφρενα και το κλειδώσω σε μια κολόνα, υπάρχει περίπτωση να μου το κλέψουν?

    Εάν ήταν μηχανή θα φοβόμουν, αλλά σκέφτομαι ότι είναι ένα παπί από τα φτηνά κιόλας. Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα? Μιλάω για κέντρο Αθήνας.

    Μου προτείνετε κάτι άλλο? Λέτε να αγοράσω κάνα jicheng ή jianshei για να μην ασχοληθούν? Αλλά αυτά μετά τα 10.000 χλμ ίσως βγάζουν προβλήματα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk135ns Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι μέσα στον μήνα να αγοράσω ένα daytona 125 dy 22'.

    Ωστόσο δεν διαθέτω κοντά μου παρκινκ. Εάν αγοράσω 2 κουλούρες και 2 δισκόφρενα και το κλειδώσω σε μια κολόνα, υπάρχει περίπτωση να μου το κλέψουν?

    Εάν ήταν μηχανή θα φοβόμουν, αλλά σκέφτομαι ότι είναι ένα παπί από τα φτηνά κιόλας. Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα? Μιλάω για κέντρο Αθήνας.

    Μου προτείνετε κάτι άλλο? Λέτε να αγοράσω κάνα jicheng ή jianshei για να μην ασχοληθούν? Αλλά αυτά μετά τα 10.000 χλμ ίσως βγάζουν προβλήματα.
    Φιλαράκι εδώ του αλλουνού του το φάγανε κλειδωμενο απο κλειστο παρκινγκ ,και σε θυσαυροφυλάκιο να το βαλεις αν αποφασισουν να στο φάνε θα στο φάνε.
    Στον πειραιά 2 μέρες αφησα το μηχανάκι μπροστα απο ξενοδοχείο και το πρώτο βραδυ κιολας πήγαν να μου το φάνε.
    Παρτο και μην το πολυσκέφτεσαι.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Ναι αλλά του αλλουνου ήταν μηχανή. Δηλαδή είχε αξία 4000+. Το παπί δεν έχει τρελή αξία. Και θα το χιλιοκλειδωνω κιόλας.

    Λες να το κλείδωνω με κουλούρες και κλειδαριές δισκόφρενου σε σκοτεινά σημεία που δεν θα φαίνεται εύκολα ή φάτσα φόρα στον δρόμο σε εμφανές σημείο?

    Και τα δύο σημεία έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Αλλά ρωτάω εδώ γιατί είσαι έμπειρος.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Τα παντα κλέβουν.
    Η σίγουρη απάντηση που ψάχνεις, δεν υπάρχει.
    Ζουμε (ή όχι) με αυτό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Δύσκολα το κλέβουν το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά δεν αποκλείεται. Προσωπικά θα το άφηνα έξω κλειδωμένο και θα κοιμόμουν σχετικά ήσυχος συγκριτικά με άλλα μοντέλα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Γι'αυτό και δεν παίρνω μηχανή χωρίς παρκινκ. Απλά θα πάρω ένα παπί να κάνω την δουλειά μου και θα το δέσω με κουλούρες και κλειδαριές δισκόφρενου.

    Υπάρχει κάτι άλλο που να το προστατεύσει εκτός από αυτές τις κλειδαριές που προανέφερα?

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk135ns Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτό και δεν παίρνω μηχανή χωρίς παρκινκ. Απλά θα πάρω ένα παπί να κάνω την δουλειά μου και θα το δέσω με κουλούρες και κλειδαριές δισκόφρενου.

    Υπάρχει κάτι άλλο που να το προστατεύσει εκτός από αυτές τις κλειδαριές που προανέφερα?
    Ένα εκπαιδευμένο ντόμπερμαν, δεμένο με τις κουλούρες που λες, πάνω στο μηχανάκι, ίσως; δεν θα πλησιάσει μύγα, λέμε!
    Βέβαια, θα σε κυνηγάνε οι φιλοζωικές μετά....

    Πέρα από την πλάκα, αυτά που αναφέρεις, αρκούν με το παραπάνω.
    Ο κλέφτης πάντα ζυγίζει αν αξίζει τον κόπο, ρίσκο και χρόνο να ασχοληθεί. Και το συγκεκριμένο δεν αξίζει.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk135ns Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάτι άλλο που να το προστατεύσει εκτός από αυτές τις κλειδαριές που προανέφερα?
    Κουκουλα. Δε χτυπαει απο μακρια σε καποιον περαστικο, δε φαινεται τι υπαρχει απο κατω, σε τι κατασταση ειναι, κτλ.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Σου κλέβουν όμως την κουκούλα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Σου κλέβουν όμως την κουκούλα.
    Οι καλές έχουν τρύπες με χοντρή ραφη που περνάει η αλυσίδα από μέσα. Οχτώ χρόνια τώρα που παρκάρω έξω δεν μου έχει τύχει. Όχι πως είναι απίθανο, εδώ τη μηχανή σου κλέβουν... Μια καλή πρόταση για κουκούλα πάντως είναι η Evo line της Nordcap, σε σωστή τιμή για την ποιότητά της.

    ΥΓ: Επιτέλους ένα νήμα που δε χρειάστηκε να γράψεις "Πάρε καινούριο κινέζικο".

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Αφού και το DAYTONA κινέζικο είναι

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οι καλές έχουν τρύπες με χοντρή ραφη που περνάει η αλυσίδα από μέσα. Οχτώ χρόνια τώρα που παρκάρω έξω δεν μου έχει τύχει. Όχι πως είναι απίθανο, εδώ τη μηχανή σου κλέβουν... Μια καλή πρόταση για κουκούλα πάντως είναι η Evo line της Nordcap, σε σωστή τιμή για την ποιότητά της.

    ΥΓ: Επιτέλους ένα νήμα που δε χρειάστηκε να γράψεις "Πάρε καινούριο κινέζικο".
    Πάντως αν στην σκίσουν απ' τους κρίκους και την παρουν όπως κάναν στην δική μου,ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΗ. Χα ΧΑ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Το προβλημα με την κουκούλα ειναι πως αν στην κατουρήσει ενα σκυλί μετα πανε το ενα μετα το αλλο.
    Σε λιγο η κουκούλα μυρίζει σαν δημοσιο αποχωρητήριο.
    Και υπάρχουν ανθρωποι που αφήνουν ανεμποδιστα τα σκυλιά τους να κατουρανε και να χεζουνε οπου βρουνε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Οπως πλενεται η μηχανη μπορει να πλυθει και η κουκουλα. Μια φορα το χρονο χονδρικα θα παρω και την κουκουλα στο πλυντηριο που παω τη μηχανη. Λιγη σαπουναδα και ενα περασμα με το πιεστικο και εχει γινει καινουρια. Τωρα αμα την αφησεις να μαζευει τα ουρα για καμια πενταετια λογικο ειναι να μυριζει. Για τις γατες παλι, λιγο ξυδακι κανει πολυ καλη δουλεια (εχει συζητηθει και σε αλλο νημα).

    Τι να πω, μαλλον ο περιεργος ειμαι που εχω βολευτει μη την κουκουλα τοσα χρονια.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα με την κουκούλα ειναι πως αν στην κατουρήσει ενα σκυλί μετα πανε το ενα μετα το αλλο.
    Σε λιγο η κουκούλα μυρίζει σαν δημοσιο αποχωρητήριο.
    Και υπάρχουν ανθρωποι που αφήνουν ανεμποδιστα τα σκυλιά τους να κατουρανε και να χεζουνε οπου βρουνε.
    Υπάρχουν και τα απωθητικά σκυλιών και γατιών, Κόναν.... Ψεκάζεις γύρω γύρω τα χαμηλά σημεία όταν την πρωτοτοποθετήσεις και δεν πλησιάζει κανένα τετράποδο.
    Τώρα, έχω δει δίποδο να κατουράει σε κουκούλα αμαξιού... Εκεί τι να πεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 19:10
  2. Ερώτηση σχετικά με φροντίδα αλυσίδας
    από xxxristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2005, 11:43
  3. Ερωτηση σχετικα με freewind suzuki.
    από Vezouvios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 09:48
  4. Ερώτηση σχετικά με αξιοπιστία αντιπροσωπείας.
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF