Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: οδηγηση στο χωμα με βαρυ street μηχανακι

  1. #1
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648

    Question οδηγηση στο χωμα με βαρυ street μηχανακι

    θα ηθελα γνωμες κ ''κολπα'' απο οσους ξερουν για την συγκεκριμενη κατασταση.

    καταρχην να πω οτι με το τσοπερ (suzuki intruder 200 κιλα, χαμηλο κεντρο βαρους ,μεγαλη ροδα 21'' μπροστα κ λεπτη κ μαλακες αναρτησεις ) εχω παει σε παρα πολλες χωματινες διαδρομες (χαλικοδρομους ,δασικους δρομους ,εχω περασει χειμαρους κτλ ακομα κ διπλοκαβαλος κ φορτωμενος χωρις κανενα σοβαρο προβλημα.μην φανταστητε τιποτα ακραιο motocross αλλα να βγει η διαδρομη.
    κανοντας αρκετες αποπειρες για μερικα κομματια χαλικοδρομου κ βατου χωματοδρομου ασ πουμε με το μεγαλο bandit f ειδα πολυ μεγαλες δυσκολιες.
    1.τα λαστιχα νομιζω οτι θα εκραγουν.να μειωσω τις πιεςεις?
    2.γλιστραει αρκετα πιο πολυ απο το τσοπερ.κ αυτο οφειλεται στις πιεσεις λεω εγω αλλα κ στα πιο φαρδια λατιχα ?
    3.παιζει ρολο η αναρτηση ?η διαδρομη οκ ειναι μικρη αλλα η σκληροτητα?
    4.ειναι πολυ πιο βαρυ απο το τσοπερ κ οχι τοσο χαμηλο κεντρο βαρους(δεν υπαρχει λυση)

    τι να κανω για να απαληνω αυτα τα μερικα χλμ χωματος?

    μην ΜΕ πειτε αλλαξε μηχανακι -παρε on-off ,παρε εντουρο/καθαρο, παρε τζιπ, παρε αλογο κτλ

    απλα εμπειριες η γνωμες κ tips & tricks απο οπιον ενδιφερεται η τον απασχολει
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  2. #2
    πριν μπεις στο χωματοδρομο ειχεις δυο επιλογες
    χαμηλωσε πιεση μπας και....
    μολλις βγεις κοιτα συμπληρωσεις

    οπως κ να χει το μηχανακι σου δεν ειναι για χωματοδρομο κ μονο κακο του κανεις με παρατεταμενη χρηση

    αν σαρεσει το χωμα παρε εντουρο
    ή εστω ποδηλατο!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  3. #3
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Έχουμε πει τα κάνει όλα και συμφέρει!
    Αλλά μην τσαρουχώσεις τα φρένα γιατί σε βλέπω να πηγαίνεις άκλαφτος
    Γενικότερα σε σαμαράκια ανασηκώσου λίγο από τη σέλα. Όπως θα έκανες και στο δρόμο.
    Σοβαρά τώρα για πολλά χλμ δεν ενδείκνυται τέτοιου τύπου χρήση πάντως

    Αλλά αν υπάρχει "κακή" θέληση όλα γίνονται!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	281557_2313981287168_1178506790_2836402_4193918_n.jpg 
Προβολές:	893 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	239004
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Όλα παίζουν ρόλο . Το ύψος του κέντρου βάρους , η διαφορά ελαστικών , όλα .
    Για τα περισσότερα , δεν μπορείς να κάνεις κάτι , ευθύνεται το ότι η φύση ενός Intruder διαφέρει πολύ από ενός Bandit .

    Ναι , αν χαμηλώσεις τις πιέσεις (τουλάχιστον μπροστά) κάτι θα ψιλοκαταφέρεις .
    Αυτό που διαφέρει κυρίως ανάμεσα στις μοτοσυκλέτες που αναφέρεις , είναι το μπροστινό , το οποίο στις συγκεκριμένες συνθήκες στο Bandit παρουσιάζει μόνο μειονεκτήματα .
    1. Μικρότερος τροχός (μικρότερη τάση να διατηρεί την πορεί του)
    2. Μικρότερη γωνία κάστερ (μικρότερη τάση να επανέρχεται ο τροχός σε ευθεία θέση)
    3. Μικρότερο ίχνος (αμεσότερο τιμόνι , κάτι που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν βοηθά)
    4. Πιο μεγάλη κατανομή βάρους μπροστά (κάτι που τείνει να βυθίσει περισσότερο το μπροστινό στο χαλίκι)

    Τι μπορείς να κάνεις ;
    1. Μπορείς να χαμηλώσεις την πίεση (στο μπροστινό τουλάχιστον) ώστε να αυξήσεις την επιφάνεια επαφής του και να απλώσεις το βάρος του σε μεγαλύτερη επιφάνεια .
    2. Αν έχεις ρυθμίσεις αποσβέσεων στις αναρτήσεις , ρύθμισέ τις προς το μαλακότερο .
    3. Κάτσε λίγο πιο πίσω στην σέλα.
    4. Μην φορτίζεις ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ το τιμόνι με το βάρος σου . Επίσης , χαλάρωσε τα χέρια σου ώστε να μην μεταφέρεις τους κραδασμούς του μπροστινού σε όλο το μηχανάκι
    5. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ , όπως κάθεσαι , ρίξε περισσότερο από το βάρος σου στα μαρσπιέ και λιγότερο στο κώλο . Ξέρω , πονάνε τα πόδια , αλλά βοηθάει . ΜΗΝ σηκωθείς εντελώς από την σέλα . Δεν καβαλάς εντούρο .
    6. Στα δύσκολα κομμάτια που βλέπεις ότι το μπροστινό βυθίζεται , διατήρησε όσο μπορείς μια ελαφρά επιτάχυνση ώστε να αποφορτίσες το μπροστινό .

    Εντούρο δεν θα κάνεις , αλλά όλα αυτά θα σε βοηθήσουν .
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  5. #5
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Καλη τυχη.......


    ( Σε εσενα & το καρτερ σου....!!! )



  6. #6
    Αν θες να κανεις καποιο αναγκαστικο πέρασμα μεσα απο φλαταδούρι με την bandit καλυτερα θα ηταν να εχεις καποια εμπειρία απο χωμα, αν δεν ... με προσοχή και μικρές ταχυτητες δεν θα παθεις τιποτα.


    δε χρειαζεται να κανεις καμμια αλλαγη ρύθμισης και φυσικά να μην ξεφουσκώσεις τα λάστιχα και βεβαια το οτι μπορεις εσυ και η μοτο να κανεις μια μικρη διάσχυση πατημενου χωματόδρομου δε σημαινει πως πρεπει να το κάνεις σύστημα γιατι καταπονείς πολυ τα λάστιχα και γενικότερα κινδυνευεις να πέσεις στατικά.


    σε καθε απόπειρα αυτο που χρειαζεται είναι


    -να διαλέγεις ευλαβικά την γραμμη που θα ακολουθήσεις
    αποφεύγοντας φυτευτές πέτρες που μπορουν να ακουμπήσουν στο καρτερ,
    αποφευγοντας σαθρά σημεία όπου θα χασεις ευστάθεια,
    αποφεύγοντας νερα και λάσπες όσο το δυνατόν

    -κατα την πορεία της μοτο διατηρεις χαμηλες ταχύτητες και κρατας όσο γίνεται πιο σταθερό το γκάζι , δεν ανεβαζεις πανω απο 3η , και γενικοτερα δεν ξεψαρώνεις...

    - προσπαθεις να εχεις τα χέρια χαλαρα στο τιμόνι αλλα ακαριαια κλειδωμένα σε περίπτωση βιαιης αλλαγης κατευθυνσης του τιμονιου απο καποια φυτευτη πέτρα

    -το σώμα σου ειναι αναλαφρο και ελευθερο και σπάς την μέση σου συνεχως προσπαθωντας να βοηθησεις το κεντρο βαρους να διατηρηθεί σταθερό σχετικά.


    σε περίπτωση που γλυστρίσεις προλαβαίνεις την πτώση με το πόδι, οπότε να εισαι προετοιμασμενος να στηριχθείς σταθερά και με δύναμη και βεβαια να φορας σφιχτά μποτακια.



    εγω εχω εμπειρία πλέον στο χωμα απο μηχανες εντούρο, όταν χρειαστει καμμια δυο φορές να μπω σε φλαταδούρια δικάβαλος με την suzuki gsx750f δεν συναντησα κανενα θέμα.

    απλά ειναι κρίμα για τα λαστιχα και τον κινητηρα.


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    εγω εχω εμπειρία πλέον στο χωμα απο μηχανες εντούρο, όταν χρειαστει καμμια δυο φορές να μπω σε φλαταδούρια δικάβαλος με την suzuki gsx750f δεν συναντησα κανενα θέμα.

    απλά ειναι κρίμα για τα λαστιχα και τον κινητηρα.

    ρωτα και τη συνοδηγο....

    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  8. #8
    σημάδευε χαλαρά με τον μπροστινό την ευθεία και άσε ελεύθερο τον "κωλο" να κάνει οτι θέλει κρατώντας μια συνεχή αλλα μικρη επιταχυνση
    εχω περάσει με blackbird ποταμι και εχω κανει με τριβαλιτσο καμια 40χλμ
    ολα στο μυαλο ειναι :smilea:

  9. #9
    παρε ss για να πηγαινεις χωμα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	168475_179198748789234_111361508906292_381455_391729_n.jpg 
Προβολές:	707 
Μέγεθος:	110,3 KB 
ID:	239055

  10. #10
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cristof40
    παρε ss για να πηγαινεις χωμα

    μπραβο στον πιλοτο



    ευχαριστω για τις απαντησεις σε ολους.το χωμα το εχω πατησει αρκετα με ολα τα μεσα αλλα με τετοιου ειδους μηχανη ποτε.η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι το στοιχειο της κ παει τζαμπα. αλλα μερικες διαδρομες υποχρεωνουν το να κανεις 10-20-30 χλμ χωμα .
    μπρος τα κοψιδια τι ειναι το εντουρο με street?
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  11. #11
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    σκεύτομαι παρόμοια όπως ο intruder,με τη διαφορά ότι εχω cbf500,και θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω μια ύπεια διαδρομή σε χώμα,απο κεί και πέρα έχω την εξής απορία η πίσω ανάρτηση ρυθμίζεται σε 7 θέσεις απο την πρώτη θέση είναι η επιλογή για σοφτ μέχρι την 7η που είναι πολύ σκληρή,αν θελήσω να πάω σε χώμα τι ρύθμιση θα πρέπει να κάνω?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    γιατι δεν αγοραζετε Vstrom ? βαρυ street μηχανακι ειναι που ισως να βγαλει και χωματοδρομους...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949

    Thumbs up

    συμφώνω SVX το v-strom είναι μια άριστη επιλογή ειδικά το 650DL που προσφέρει πολλά.Αλλά απο κει και πέρα έιναι και θέμα μικροβιού,δηλαδή δε θα ήθελα και τόσο μια μηχανή που πετυχένεις κάθε 2 φανάρια...θα προτιμούσα το tiger δεν σου λέω για το 1050 που είναι top,αλλά και ο μικρός αδερφός μια χαρα τα πάει,
    by the way πέτυχα γκόμενα να καβαλάει mulistrada του 07 στην περιοχή του π.φαλήρου
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cristof40
    παρε ss για να πηγαινεις χωμα
    Δεν εχω λογια...

    Αναρωτιεμαι μονο με τι ψυχολογια βαζεις τα πανακριβα φερινγκ μεσα στις πετρες και στα χωματα! Δεν θα μπορουσα με τιποτα!

    ΥΓ. Νοικιασμενο το 'χεις?
    money cant buy me love !!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace


    Αναρωτιεμαι μονο με τι ψυχολογια βαζεις τα πανακριβα φερινγκ μεσα στις πετρες και στα χωματα! Δεν θα μπορουσα με τιποτα!

    Κοίτα είναι απλό…
    Δεν είναι ακριβά για εκείνον (για σένα είναι μια άλλη ιστορία)


Παρόμοια θέματα

  1. Εισαγωγή στο χώμα... Τι μηχανάκι?
    από Tomahawk στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2009, 19:20
  2. Τρεμουλο στο μπροστινο με πολλα
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 07:44
  3. Σεμινάριο - Οδήγηση στο βρεγμένο!
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 13:45
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF