Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: νεος οδηγος πολης με η χωρις abs ??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2011
    Μηνύματα
    6

    νεος οδηγος πολης με η χωρις abs ??

    καλησπερα σας.. ετοιμαζομαι να γινω νεος οδηγος μηχανης μετα απο 6αμηνη αναζητηση. Η εμπειρια μου απο μηχανες ειναι οι 20 ωρες μαθηματος για το διπλωμα μεγαλης μηχανης και μετα το ποδηλατο απο μικρος το οποιο και συνεχιζω(εκτος δρομου βεβαια). εχω καταληξει σε 2-3 μηχανακια απο τα οποια τα 2 τα βρισκεις δυσκολα με abs. τα 2 αυτα ειναι το xj6 και το gladius. η τριτη επιλογη ειναι η κλασικη v-strom. θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν θα επρεπε καποιος νεος οδηγος μεσα στην αθηνα ( γιατι δεν ειναι ιδια με τις αλλες πολεις με το χαος που επικρατει ) να επιλεξει μηχανη με abs η χωρις.. αν μπορειτε αιτιολογιστε μου και την απαντηση σας.. ευχαριστω.

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Με ABS. Η αιτιολογία ? Τη λες μόνος σου: άπειρος οδηγός.


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2011
    Μηνύματα
    6
    και εγω ετσι πιστευα μεχρι την στιγμη που βρηκα αρκετους να μου λενε το αντιθετο διοτι στην πολη μπορει να πιασει αρκετα ευκολα και να "κολλησεις στον ταριφα μπροστα"..

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p4n0s
    και εγω ετσι πιστευα μεχρι την στιγμη που βρηκα αρκετους να μου λενε το αντιθετο διοτι στην πολη μπορει να πιασει αρκετα ευκολα και να "κολλησεις στον ταριφα μπροστα"..

    Σπάνιο θα έλεγα εγώ. Θα αρχίσουν όμως τώρα οι βροχές, οι δρόμοι γλυστράνε..

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2011
    Μηνύματα
    6
    σπανια για το "ταριφα" η για το "κολλησεις".. πλακα κανω.. εχεις δικιο για την βροχη και για ολα οσα λες αλλα επισης δικιο εχουν και αυτοι που λενε το αντιθετο.. και καθως δεν μπορω να απαντησω στο ερωτημα μονος, εκανα το post γιατι μονο καποιος που εχει την εμπειρια μπορει να με βοηθησει.. abs-no abs , 1-0

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p4n0s
    και εγω ετσι πιστευα μεχρι την στιγμη που βρηκα αρκετους να μου λενε το αντιθετο διοτι στην πολη μπορει να πιασει αρκετα ευκολα και να "κολλησεις στον ταριφα μπροστα"..
    Υποτίθεται ότι κάτι τέτοιο υπάρχει πιθανότητα να συμβεί αν ως άπειρος οδηγός , τρομάξεις λίγο παραπάνω και "τσαρουχώσεις" το μπροστινό με όλη σου την δύναμη .
    Πρακτικά τα συστήματα ABS , έχουν εξελιχθεί αρκετά και στις μοτοσυκλέτες ώστε αυτό το φαινόμενο να είναι εξαιρετικά σπάνιο .

    Με την ίδια λογική όμως , αν δηλαδή ως άπειρος οδηγός τρομάξεις λίγο παραπάνω και "τσαρουχώσεις" το μπροστινό με όλη σου την δύναμη , απλά θα μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός και θα φτάσεις στον ταρίφα μπροστά σέρνοντας . Ποιά η διαφορά ; Θα γλυτώσεις κάτι αν δεν βάλεις ABS ;

    Προσωπικά πιστεύω πως κάθε βοήθημα καλό είναι να υπάρχει . Το πολύ πολύ να μην το χρειαστείς .
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  7. #7
    with
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    with
    +1
    money cant buy me love !!!

  9. #9
    με abs.
    αξιζει τα παραπανω λεφτα.
    + οτι εχει σωσει πολυ κοσμο,ειδικα στα βρεγμενα.
    Αν δείτε τον Τσάκ, πείτε του οτι τον ψάχνω.

  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    με ABS... και ένα test ride θα σε πείσει... μπα λάθος, είσαι νέος οδηγός, δε θες να πληρώνεις μηχανάκια test.

    Πάντως από φρενάρισμα πανικού που συνεπάγεται πτώση κινδυνεύουν όλοι, αρχάριοι και έμπειροι, οπότε μη το σκέφτεσαι
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Δεν νομίζω να βρεις πολλούς να σου προτείνουν χωρίς ABS.Προτείνω και εγώ ABS μιας και το σύστημα στην S1000RR που έχω είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό.Το θέμα είναι αν το έχεις και ενεργοποιηθεί θα σκεφτείς να κάνεις ελιγμό ή απλά θα κάνεις target fixation και θα πας με ενεργοποιημένο ABS και πρόσφυση μεν αλλά ως άπειρος κατευθείαν στον ταρίφα?To ABS βοηθάει απίστευτα,ειδικά στα Ελληνικά παγο-δρόμεια,αλλά πρέπει να ξέρεις να αντιδράς σωστά.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ME ABS


    σιγουρα θα νιωθεις πολλη περισσοτερη ασφαλεια να πατησεις φρενο κυριως στο βρεγμενο.

    Στο στεγνο ειναι πιο ελεγχομενο το γλυστριμα στο πισω , ενω το μπροστινο θελει καλη εξασκηση για να μπορεις να φρεναρεις δυνατα με ασφαλεια.

    Στο βρεγμενο ή σε στιγμη πανικου δυσκολα μπορεις να φρεναρεις ισορροπημενα και με ασφαλεια. Με το abs απλα τα πατας ολα τερμα και ευχεσαι η αποσταση να ειανι αρκετη ωστε να μην τρακαρεις.


    Βλεπω οτι κανεις ποδηλατο. Εκανα παλια καταβασεις εμπλεξα και λιγο downhill αλλα πιστεψε με, οταν πηγα στη μηχανη ολα αυτα ηταν ιστορια. Το ελεγχομενο μπλοκαρισμα στη μηχανη θελει 5πλασια προσπαθεια κυριως γιατι οι μηχανες ειανι 180-200κιλα και οχι 12-15 που ειανι το ποδηλατο. Οι διορθωσεις με το σωμα ειναι πολυ πιο αργες και δεν εχουν την αμεσοτητα που εχουν στο ποδηλατο.


    Προσωπικα θα ηθελα και antispin στη μηχανη μου για τους βρεγμενους δρομους. Στο νερο σπινιαρουν ευκολα 3η και 4η αν σου φυγει λιγο και η ασφαλτος ειναι μαπα.



    Τελος θα σου προτεινα να κοιταξεις και το er-6 που βγαιενι κι αυτο με abs. Το gladius ειναι λιγο αντιεμπορικο, κατα τ αλλα ειναι πολυ καλο μηχανακι.


    Με το καλο οτι παρεις
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2011
    Μηνύματα
    6
    σας ευχαριστω ολους... μεσα σε λιγα λεπτα με πεισατε να μην κοιταξω μηχανη χωρις abs μιας και δεν ειδα κανεναν να προτινει χωρις.. να στε ολοι καλα, καλα χιλιομετρα και παντα ορθια !!

  14. #14
    Με ABS.

    όσοι λένε χωρίς είναι κάτι παππουδια που έμαθαν αλλιώς και τώρα στα γεράματα δεν αλλάζουν συνήθειες
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Με (κι άσε να λένε)


    Τα παλία τα χρόνια ήταν καλή η βαρβατίλα, αλλά σήμερα οι άντρες βάζουν άξ ή δε γ...
    κομπρέντε?

    :rotflmao:

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2012, 07:47
  2. Σχετικά με Honda CBF-125 (Νέος οδηγός)
    από Prodromaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 21:01
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF