Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Nordkapp και οικονομικά γίνεται;

  1. #1

    Nordkapp και οικονομικά γίνεται;

    Αν υποθεσουμε πως ειμαστε με μια οικονομικη μοτο (nc 750) και διαλεξουμε στο gps διαδρομες χωρις διοδια και κοιμαμαι μονο σε καμπινκ και τρωω μανιταρια τι μπατζετ θελω? πειτε μου κατι εφικτο γιατι το ονειρευομαι για αυτη τη ζωη οχι την επομενη
    Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
    στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
    σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
    που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Εχω την ιδια ακριβως απορια για του χρονου που το σχεδιαζω..
    Δεν εχω κανει υπολογισμους ακομη,αλλα το δουλευω στο μυαλο μου..

  3. #3
    Γιατί δεν το ξεκινας google maps αθηνα-nordcapp με επιστροφή, επιλογές δρόμοι χωρίς διόδια, οτι βγάλει το παίρνεις με κατανάλωση 4,3λ/100χλμ και να η απάντηση στις βενζινες.
    Μετά ανοιγεις booking.com και κοιτάς μέσες άκρες τιμές δωματίων εκεί που θέλεις να κοιμηθεις...


    επεξεργασία: το Viamichelin.com με αφετηρία Αθήνα και προορισμό Nordkapp βγάζει βενζίνες 504 ευρώ και διόδια 23. Δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή χωρίς διόδια "due to a technical problem". 4951 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 2076 αυτοκινητόδρομοι. Επίσης δεν μπορεί να βγάλει ξενοδοχεία κλπ στην διαδρομή, λόγω τεχνικού προβλήματος. Μα κακό και αυτό...
    Κατά τα φαινόμενα λοιπόν, ξεκινάς με ένα χιλιάρικο σε βενζίνες και ανεβαίνεις (να μην πω 1300 γιατί βάζεις και λάστιχα που θα τελειώσουν στο ταξίδι)
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 02/03/2014 στις 18:59.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Δεν τελειωνουν τα λαστιχα σε 10.000..
    Περυσι εβαλα λαστιχα πριν ξεκινησω,και μετα απο 8.100 χλμ φουλ φορτωμενο γυρισα και εκανα αλλα 7000 χλμ πριν τα αλλαξω.
    Οι βενζινες και το κοστος εξαρτωνται κατα πολυ απο το πως και το τι οδηγει ο καθενας,και με τι μεση ωριαια ταχυτητα.
    Εγω π.χ δεν ταξιδευω ποτε πανω απο 90 χ.α.ω στο εξωτερικο,ειτε εθνικη ειτε επαρχιακο.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Απάντηση στο ερώτημα δεν έχω, απλά ξέρω ότι η Νορβηγία είναι τραγική πανάκριβη για τα δικά μας βαλάντια, παίζει μια ατομική πίτσα ας πούμε να έχει 7-8 ευρώ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ναι ειναι πολυ ακριβη,και το ζητημα σκηνη εκει βασει των συνθηκων ειναι λιγο δυσκολο αν κρινω απο τα λεγομενα συμφορουμιτων που πηγαν...

  7. #7
    Αν ειναι ο σκοπος σου απλα να πας στο τερμα και να γυρισεις χωρις να δεις Νορβηγια, θα κοψεις αρκετα απο μερες/χλιομετρα αλλα θα χασεις παρα πολλα αλλα.

    Επισης, διοδια εχει μονο στην Ιταλια και σε καποια ειδικα σημεια (πχ σηραγγες, γεφυρες), καθως και στο ιδιο το Νορντκαπ. Δεν ειναι τα διοδια το προβλημα. Εκ των πραγματων θες πολλες μερες = αρκετα χρηματα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8

  9. #9
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Μηπως να ξεχασεις το στοχο της ακρης...και απλα να απολαυσεις μια ομορφη διαδρομη;;;

    Απο οτι εχω δει απο ενα σημειο και περα δεν ειναι και το πιο ομορφο τοπιο...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Μηπως να ξεχασεις το στοχο της ακρης...και απλα να απολαυσεις μια ομορφη διαδρομη;;;

    Απο οτι εχω δει απο ενα σημειο και περα δεν ειναι και το πιο ομορφο τοπιο...
    δεν εχεις αδικο, απλα ειπα χειμωνιατικα να ανοιξω ενα θεμα κουβεντα να γινετε και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. απλα ''πρεπει'' να φτασω στο βραχο πριν πεθανω
    Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
    στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
    σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
    που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν το ξεκινας google maps αθηνα-nordcapp με επιστροφή, επιλογές δρόμοι χωρίς διόδια, οτι βγάλει το παίρνεις με κατανάλωση 4,3λ/100χλμ και να η απάντηση στις βενζινες.
    Μετά ανοιγεις booking.com και κοιτάς μέσες άκρες τιμές δωματίων εκεί που θέλεις να κοιμηθεις...


    επεξεργασία: το Viamichelin.com με αφετηρία Αθήνα και προορισμό Nordkapp βγάζει βενζίνες 504 ευρώ και διόδια 23. Δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή χωρίς διόδια "due to a technical problem". 4951 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 2076 αυτοκινητόδρομοι. Επίσης δεν μπορεί να βγάλει ξενοδοχεία κλπ στην διαδρομή, λόγω τεχνικού προβλήματος. Μα κακό και αυτό...
    Κατά τα φαινόμενα λοιπόν, ξεκινάς με ένα χιλιάρικο σε βενζίνες και ανεβαίνεις (να μην πω 1300 γιατί βάζεις και λάστιχα που θα τελειώσουν στο ταξίδι)
    αααυτα ειναι. τσακ μπαμ υπολογισμοι
    Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
    στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
    σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
    που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Καποιος το έκανε το καλοκαίρι 35 μερες και του πήγε λιγο κατω απο 2500 ευρω.
    Αν εξαιρέσουμε την προετοιμασία της μοτοσυκλετας (λάστιχα,ενα καλο service κτλ) πιστεύω οτι με πολυ τσιγκουνιά και τις ελάχιστες διαθέσιμες μερες (για μένα 3 βδομάδες ειναι το ελάχιστο που θες) θα ριξεις οριακά το μπατζετ στα 2000.
    Οι βενζίνες μονο ειναι 1000 ευρω,για να μην πω παραπάνω...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostas2B Προβολή μηνύματος
    Καποιος το έκανε το καλοκαίρι 35 μερες και του πήγε λιγο κατω απο 2500 ευρω.
    Αν εξαιρέσουμε την προετοιμασία της μοτοσυκλετας (λάστιχα,ενα καλο service κτλ) πιστεύω οτι με πολυ τσιγκουνιά και τις ελάχιστες διαθέσιμες μερες (για μένα 3 βδομάδες ειναι το ελάχιστο που θες) θα ριξεις οριακά το μπατζετ στα 2000.
    Οι βενζίνες μονο ειναι 1000 ευρω,για να μην πω παραπάνω...
    ενδεικτικο και αυτο να εχουμε ενα μπουσουλα.
    Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
    στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
    σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
    που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Ρίξε μια ματιά...Δεν ειναι και απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει,αλλα κάπου στο τέλος γράφει το κόστος!

    http://motoadv.gr/2014/01/19/nordkapp2013/

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Θεωρητικά με δικάβάλλο θα σου έρθει φτηνότερα...
    Υπολογίζω 2500 - 3000 ευρώ οτί φτάνουν για τα βασικά (άρα κάτω από 2κ έκαστος)
    Φυσικά τα έξοδα είναι περισσότερα αν υπολογίσεις και τις φθορές των αναλόσιμων της μηχανής...
    Θα συμφωνήσω στο ότι δεν βρίσκω κανένα σοβαρό λόγο για την επιλογή "βόρειο ακρωτήρι" ως μοτοταξίδι-όνειρο ζωής... Μαρκετινίστικες επιβολές... Με τα ίδια φράγκα υπάρχουν άπειρες επιλογές σε πολύ ενδιαφέροντα μέρη που απλά έχουν προβληθεί λιγότερο ή καθόλου... Διάλεξε κάτι που γουστάρεις εσύ και όχι ότι κάνουν οι άλλοι...
    Καλά σχέδια

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΑΙ ΟΜΩΣ......ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!
    από AKIS BUSA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2010, 18:43
  2. θέλω να ψήνει και καφέ...γίνεται?
    από l0nes0mecr0w στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 21:15
  3. Ο καφές του GTZ750 αλλάζει και γίνεται καφές nimbus/gtsiros
    από gtsiros στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:53
  4. «Γίνεται και με μια....»
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 23:51
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 22:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF