Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 89

Θέμα: KTM EXC ideas

  1. #31
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Γκ@βλ@ όλααααααααα

  2. #32
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ένα λοιπόν είναι το Cagiva Planet που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση, αν και δε νομίζω ότι μπορεί να μεταμορφωθεί σε flattrack ή scrambler.

    Ένα δεύτερο είναι το dominator. Βλέπω ότι ένα domi 650 θα το βρω φτηνά, ίσως και κάτω από 1000. Οπότε στο μυαλό μου, αρχίζει και κερδίζει έδαφος αυτό. Κρατάω κινητήρα και σκελετό, και προχωράω.
    Μπροστινά μπορώ σίγουρα να βρω από κάποιο KTM, με το ψαλίδι δε ξέρω τι γίνεται.. & μετά όταν θα μπλέξουμε με γεωμετρίες, καλά κρασά.



    Keep posting

  3. #33
    street tracker λέγονται και όχι flat tracker

    Μικε, επίσης στο νετ παίζουν άπειρες μετατροπές μερικές εκ των οποίων πολύ όμορφες, με κινητήρα-πλαίσιο απο yamaha sr400/600 και xs 400/650. To λέω για το ενδεχόμενο που βρίσκεται κάνα παλιό τέτοιο μοντέλο.

    Στο blog με το dominator elsinor που έβαλα στο άλλο θρεντ που άνοιξες στις γενικές, έχει και φωτο-ρομάντζο με τη διαδικασία ανακατασκευής/μετατροπής. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το πόση και τι δουλειά χρειάζεται.

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ένα λοιπόν είναι το Cagiva Planet που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση, αν και δε νομίζω ότι μπορεί να μεταμορφωθεί σε flattrack ή scrambler.

    Ένα δεύτερο είναι το dominator. Βλέπω ότι ένα domi 650 θα το βρω φτηνά, ίσως και κάτω από 1000. Οπότε στο μυαλό μου, αρχίζει και κερδίζει έδαφος αυτό. Κρατάω κινητήρα και σκελετό, και προχωράω.
    Μπροστινά μπορώ σίγουρα να βρω από κάποιο KTM, με το ψαλίδι δε ξέρω τι γίνεται.. & μετά όταν θα μπλέξουμε με γεωμετρίες, καλά κρασά.



    Keep posting
    Μη κολλας στα ψαλιδια πηρουνια κλπ. Αυτο που κανεις το κανεις για εμφανιση και οχι για επιδοσεις. Γυαλισμα, βαψιμο, αυτα. Κοιτα το dr στο παραπανω λινκ. Οι αναρτησεις ειναι μαμα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    μιχαλιο συνηθως τετοια προτζεκτ προυποθετουν πολλες ωρες προσωπικης εργασιας,
    αν αναθεσεις κατι τετοιο σε επαγγελματιες -οικο ή μικρο/μεγαλο συνεργειο- για μια handmade μοτο οχι 4κ δε σου φτανουν αλλα ουτε 14κ !!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    πολες ωρεες δουλειες
    ενας θειος μου εχει κανει κατι παρομοιο σε ενα yamaha sr 125 του εβαλε μπροστινο απο dr (νομιζω) μαζει με τις ζαντες και το δισκοφρενο εβαλε και μεγαλυτερο ψαλιδι παλι απο dr το εχει πανω απο μια δεκαετια καθημερινης χρησης χωρις προβληματα. ελπιζω να δουμε κατι παρομοιο

  7. #37
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    street tracker λέγονται και όχι flat tracker

    Μικε, επίσης στο νετ παίζουν άπειρες μετατροπές μερικές εκ των οποίων πολύ όμορφες, με κινητήρα-πλαίσιο απο yamaha sr400/600 και xs 400/650. To λέω για το ενδεχόμενο που βρίσκεται κάνα παλιό τέτοιο μοντέλο.

    xs650 ειναι πολυ δυσευρετα εως και ανυπαρκτα και οσοι εχουν ζητανε ουκ ολιγα λεφτα.παρομοια με τα sr(πολυ καλη επιλογη) τα xt500 με τα δυο αμορτισερ.γνωστος μου εχει ενα suzuki gr650(σπανιο στην χωρα μας)καλοσυντηρημενο το οποιο δεν χρησιμοποιει και σκεφτονταν να το πουλησει(σε λογικη τιμη).ειναι κατι αντιστοιχο με τα xs650 και επισυναπτω(sic) φωτο ενος βελτιωμενου.αυτο το'χεις δει υποθετω http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=113650


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gr650.jpg 
Προβολές:	396 
Μέγεθος:	47,8 KB 
ID:	240058

  8. #38
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    μιχάλη για flat track αναγκαστικά χρειάζεσαι σκελετό μονής ραχοκοκαλιάς και όχι περιμετρικό (που ίσος γίνεται αλλά δέν ξέρω σίγουρα κάτι σε sr κλπ (ακόμα και το KTM κάνει )

    και για να σου σπάσω τα νεύρα με τίς άκυρες ιδέες μου δές αυτό


    http://www.youtube.com/watch?v=8c13vgdj0aw και άνετα το φτιάχνεις πολύ φτηνά




    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  9. #39
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ευχαριστώ όλους με τη μέχρι τώρα συμμετοχή.

    @road Ναι μπούλη, street tracker. Έχεις δίκιο. Το σκεπτικό μου το έχεις πιάσει, είμαι σίγουρος.

    @φαινόμενο Ναι, man, προσωπικό χρόνο έχω, χώρο έχω, περισσότερα από τα βασικά εργαλεία έχω, βοήθεια δεν έχω. Αν πήγαινα σε "βελτιωτή", θα ήταν για να το αγοράσω έτοιμο, σε μια βέβαια λογική τιμή.

    @Big Νομίζω ότι domi & dr είναι προς το παρόν ότι καλύτερο.

    @giorgos76 Ναι το έχω δει. Επίσης γνωρίζω για τα xs & xr.

    @imitrelos Πρέπει να πάμε για καφέ.


    Μπύρες σε όλους


    Ας επικεντρωθούμε λοιπόν προς το παρόν σε βάση με domi ή dr. Πάμε photos & ιδέες, links



  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    ....................

    ωραιος!
    προχωρα κ μη μασας!

    παντως για δουλιες τεχνιτη που θα σου κανει ολα τα "χατηρια" για τετοια προτζεκτ
    λογικη δεν υπαρχει στις τιμες!

    οι τεχνιτες μυριζουν την "αρρωστια" σου κ ξερουν πως σου παρουν κ το βρακι!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  11. #41
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Τωρα το είδα, οπότε να βάλω κι εγω το λιθαράκι μου στο thread μια που την ιδέα την είχα από πολύ καιρό, και το project ξεκίνησε αλλά έμεινε στη μέση για διάφορους λόγους.

    Η αρχική ιδέα ηταν μια που εχουμε διάφορα SR500 στην παρέα να φτιάξουμε κατι σαν αυτό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha_sr500_street_tracker.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	240071
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Εφτασε μέχρι εδώ και κόλλησε το πράγμα για διάφορους λόγους.
    Καποτε θα τελειώσει, δεν είναι δικό μου το μηχανάκι, είναι φίλου. Εγω απλά βοήθησα.

    Το SR500 είναι ιδανικό κατα τη γνώμη μου, αν θέλεις ενα μηχανάκι που να τραντάζει και να βροντάει όπως αρμόζει σε ενα τέτοιο μηχανάκι.
    Επίσης αντεχει για πολλά πολλά χιλιόμετρα, αρκεί να 'έχεις' την μανιβέλα ενός μεγαλου μονοκύλινδρου χωρίς αυτόματο αποσυμπιεστή.

    ΥΓ. Ανταλλακτικά SR500 υπάρχουν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sr_3.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	240073
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Πολύ όμορφο Άρη. Ας το τελειώσετε, να είναι ακόμα πιο όμορφο.
    Νομίζω, ότι περισσότερο βέβαια αρέσουν σε μένα, αυτά που έχω δει ως τώρα με Dominator. Κάπως πιο "χωμάτινο" look να το πω. Προτιμώ ακτίνες στις ζάντες, θέλω την εξάτμιση χαμηλά αγωνιάρικη, μπροστινά χοντρά upside down, δισκόφρενα & θα οπτικά σαφώς θα προτιμούσα δύο αμορτισέρ πίσω, όπως αυτο το sr.


    Ξέρεις περίπου ποιο ήταν το κόστος για να φτάσει μέχρι το σημείο που βρίσκεται τώρα?



  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ξέρεις περίπου ποιο ήταν το κόστος για να φτάσει μέχρι το σημείο που βρίσκεται τώρα?
    εχεις πμ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Mike, είδα πως προβληματίζεσαι από την ύπαρξη ή μη ανθρώπου που θα αναλάβει τις μετατροπές που θα χρειαστεί το μηχανάκι για να γίνει scrambler / street tracker. Νομίζω πως υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος κοντά στο Ηράκλειο. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου πω περισσότερα σε πμ.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm Exc 520 2001
    από emix24 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 12:48
  2. Ktm Exc 250 '03
    από SOUZILIS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 17:28
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07
  4. Ktm Exc 520 '01
    από DimST στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2005, 22:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF