Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Εγκυκλοπαίδεια /Λεξικό

  1. #1
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127

    Εγκυκλοπαίδεια /Λεξικό

    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

    Μετά απο μία επίσκεψη στο συνεργείο στο οποίο είχα πάει για βλάβη που δεν θεωρείται "ρουτινας". Συγκεκριμένα εβγαλε το μηχανάκι μία ζημιά στα ρουλεμάν. Εκεί ξεκίνησε και η πρόταση που κάνω τώρα.
    Άρχισε ο μάστορας την περιγραφή της βλάβης οτι δεν είναι απο το μοχλικό αλλά απο το ψαλίδι και δε συμμαζεύεται...

    Με δεδομένο οτι είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός στο επάγγελμα δηλαδή δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με τα μηχανικά μέρη μιας μοτοσυκλέτας ομολογώ οτι δεν ξέρω ούτε τι είναι το "μοχλικό" και για το ψαλίδι έχω μια υποψία

    Έβαλα λοιπόν το μοχλικό στο google και πήρα ένα κάρο αγγελίες και τιμές για αναταλλακτικά αλλα η απορία δεν λύθηκε.

    Έλεγα λοιπόν οτι μιά και εδω υπάρχει κόσμος που γνωρίζει και απο οσο καταλαβαίνω θέλει να βοηθήσει, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένα thread που να λειτουργεί ως εγκυκλοπαίδεια/λεξικό να ξεστραβωνόμαστε και εμείς οι αδαείς.
    Δηλαδή μιά περιγραφή της λειτουργίας σε απλά Ελληνικά, καμιά φωτογραφία, η Αγγλική μετάφραση του λήμματος και οτι άλλο μπορεί να βοηθήσει.

    Αυτή είναι η πρόταση μου, μπορεί και να είναι τεχνικά ανέφικτο αλλά σκεφτείτε το. Νομίζω οτι θα είναι πολύ χρήσιμο.

    Ευχαριστώ

    Γιάννης





  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766

    Re: Εγκυκλοπαίδεια /Λεξικό

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

    Μετά απο μία επίσκεψη στο συνεργείο στο οποίο είχα πάει για βλάβη που δεν θεωρείται "ρουτινας". Συγκεκριμένα εβγαλε το μηχανάκι μία ζημιά στα ρουλεμάν. Εκεί ξεκίνησε και η πρόταση που κάνω τώρα.
    Άρχισε ο μάστορας την περιγραφή της βλάβης οτι δεν είναι απο το μοχλικό αλλά απο το ψαλίδι και δε συμμαζεύεται...

    Με δεδομένο οτι είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός στο επάγγελμα δηλαδή δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με τα μηχανικά μέρη μιας μοτοσυκλέτας ομολογώ οτι δεν ξέρω ούτε τι είναι το "μοχλικό" και για το ψαλίδι έχω μια υποψία

    Έβαλα λοιπόν το μοχλικό στο google και πήρα ένα κάρο αγγελίες και τιμές για αναταλλακτικά αλλα η απορία δεν λύθηκε.

    Έλεγα λοιπόν οτι μιά και εδω υπάρχει κόσμος που γνωρίζει και απο οσο καταλαβαίνω θέλει να βοηθήσει, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένα thread που να λειτουργεί ως εγκυκλοπαίδεια/λεξικό να ξεστραβωνόμαστε και εμείς οι αδαείς.
    Δηλαδή μιά περιγραφή της λειτουργίας σε απλά Ελληνικά, καμιά φωτογραφία, η Αγγλική μετάφραση του λήμματος και οτι άλλο μπορεί να βοηθήσει.

    Αυτή είναι η πρόταση μου, μπορεί και να είναι τεχνικά ανέφικτο αλλά σκεφτείτε το. Νομίζω οτι θα είναι πολύ χρήσιμο.

    Ευχαριστώ

    Γιάννης




    Καλό θα ήταν, αλλά είναι πάρα πολλή δουλειά και όποιος το κάνει θα πρέπει να το κάνει εθελοντικά.
    Στο θέμα σου, το μοχλικό είναι μία διάταξη με μοχλούς μέσω της οποίας:
    1. Συνδέουμε το ψαλίδι με το πλάισιο.
    2. Ελέγχουμε (με την αλλαγή μεγέθους των μοχλών τον λόγο μεταφοράς της κίνησης του στοιχείου ανάρτησης (ελατήριο) σε σχέση με την κίνηση του πίσω τροχού.
    Στην φωτογραφία φαίνεται ένας τύπος μοχλικού της Honda, το Unit pro-link και ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί. Φαντάσου την κίνηση με το μυαλό σου. Ανεβοκατέβαζε τη ρόδα, κρατώντας σταθερό το πλαίσιο.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις, το πάνω μέρος του αμορτισέρ στηρίζεται κατευθείαν στο πλαίσιο και όχι έτσι όπως στη φωτογραφία.
    (Δεν ξέρω αν θα βγει η φωτογραφία, αν όχι πάτα το σύνδεσμο)
    http://www.motocorse.com/pd/albums/H...0system%29.jpg


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mcbrr2012i_u (unit pro-link suspension system).jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	130,6 KB 
ID:	243972
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  3. #3
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085

    Re: Εγκυκλοπαίδεια /Λεξικό

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά


    Έβαλα λοιπόν το μοχλικό στο google και πήρα ένα κάρο αγγελίες και τιμές για αναταλλακτικά αλλα η απορία δεν λύθηκε.

    στην αναζήτηση του γουγλη πάτα "εικόνες" ή "images". Εκει θα δεις και στην πραξη τι είναι το μοχλικό (πχ).

    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  4. #4
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    thanks Duke!

    Εννοείται οτι θα ήταν εθελοντικό και βέβαια δεν θα γίνει σε μια ημέρα. Και αυτά που έγραψες για εμένα ήταν πολύ διαφωτιστικά και κάπως έτσι σκεφτόμουνα να γίνει και το "λεξικό".

    Σε ευχαριστώ



  5. #5
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    no problem man.

    Το θεμα με την εγκυκλοπαίδεια/λεξικό είναι δυσκολο να γίνει στο φορουμ καθως η αναζήτηση θα είναι προβληματική.

    οτι δεν βρίσκουμε στον γουγλη το ρωτάμε στα τεχνικά που εχει και "φίλοξενο" Mod.
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 10:33
  2. Online εγκυκλοπαιδεια τεχνικων ορων
    από gcrook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 10:13
  3. Λεξικο
    από ppaylos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:56
  4. Ένα λεξικό ρε παιδιά!!!!!
    από mbouclas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 11:46
  5. πωλειται εγκυκλοπαιδεια
    από Boxer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF