Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 150

Θέμα: Αναρτήσεις (Απλά πράγματα...) !!!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Sonik22
    Δεν ηλεκτροκολάς το ελατήριο γιατί απλά καταστρέφεται λόγω θερμοκρασίας.
    Στό κάτω κάτω πιό φτηνά πέρνεις ένα σετάκι ελατήρια παρά μια ηλεκτροκόληση.
    Εδώ να τονίσουμε οτι στίς περισσότερες περιπτώσεις
    ΤΟ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, οπότε πιθανότατα σκληραίνοντας κάνουμε μ@λ@κι@.Ο old φέρνει το sag στα μέτρα του δεν βελτιώνει, διορθώνει πεσμένα ελατήρια.

    (Το υδραυλικό κομμάτι πότε το βλέπουμε?)

  2. #17
    νταξη ρε πατερα δεν ειπα να κατσω να καψω και τα μεταλλα...
    αν και βασικα σκευτομουνα το πισο ελατηριο στο DT μου... οταν καθονται δυο (βαρια) ατομα γινετε τσοπερ και δεν μου αρεσουν τα τσοπερ


    τεσπα... ελατηρια που μπορω να βρω? τα επηλεγω αναλογα με την σκληρωτητα (Κ)??



  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655


    Παρακάμπτοντας τις υγειείς, συγκροτημένες και ορθόγραφες απόψεις του (συμπαθούς κατά τα άλλα) "τρικυμία εν κρανίω", πάμε να κλείσουμε με τα ελατήρια, αφού διευκρινήσουμε ΓΙΑΤΙ χρειαζόμαστε ελατήρια κατάλληλα για το βάρος μας.

    Ο κατασκευαστής της μοτό την σχεδιάζει και την προορίζει για συγκεκριμένη χρήση.
    Βάσει της χρήσης αυτής διαμορφώνοναι τα γεωμετρικά και οδηγικά χαρακτηριστικά της μοτό.
    Οι όποιες (ανεξέλεγκτες και μη συνειδητές) μεταβολές γίνουν πάνω στο μηχανάκι μας, θα οδηγήσουν κατά κανόνα σε ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ συμπεριφορά της μηχανής.

    Αν τα ελατήρια της ανάρτησης είναι ΜΑΛΑΚΑ για το βάρος μας, έχουμε σαν αποτέλεσμα το χαμήλωμα της μηχανής (ground clearance) και την μειωμένη ικανότητα διέλευσης ανωμαλιών.
    Ακόμη και αν έχουμε φέρει το δυναμικό sag στα μέτρα μας, παραμένουμε με μια ΜΑΛΑΚΙΑ ανάρτηση που θα βυθίζεται με το παραμικρό και θα τερματίζει στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.

    Αν τα ελατήρια είναι ΣΚΛΗΡΑ για το βάρος μας, έχουμε σαν αποτέλεσμα το ψήλωμα της μηχανής και την εμφάνιση ψαλιδισμάτων / ταλαντώσεων "στα πολλά" λόγω μεγαλύτερης διαθέσιμης διαδρομής της ανάρτησης, άρα και αυξημένης ελαστικότητας του συνόλου.
    Επίσης θα έχουμε μια "σκληρή" συμπεριφορά με χτυπήματα και πετάγματα μάλλον ανεξέλεγτα !!
    Ειδικά στα SBK, θα εμφανίζονται φαινόμενα μείωσης της αρνητικής άντωσης, τα οποία σε μεγάλες ταχύτητες (ο συντελεστής οπισθέλκουσας είναι ανάλογος του τετραγώνου της ταχύτητας) θα γίνονται ανησυχητικά έως επικίνδυνα.!!!
    (Δεν είναι καθόλου περίεργο το φαινόμενο της "απογείωσης" του μπροστινού τροχού σε μεγάλες ταχύτητες καθώς και το "χάσιμο" του τιμονιού!!!)



    Στέφανε, πάω για τσιγάρα και περνάμε στα Ρευστομηχανκά !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    [B]
    Ακόμη και αν έχουμε φέρει το δυναμικό sag στα μέτρα μας, παραμένουμε με μια ΜΑΛΑΚΙΑ ανάρτηση

    Παρακαλω να διευκρινισεις τον τονο!!!






























    :a029: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Παρακαλω να διευκρινισεις τον τονο!!!
    Όπου και να μπει, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Όπου και να μπει, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο !!!

    Σε αυτην την περιπτωση ναι....

    :rotflmao:

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Θα καταπιανόμασταν με τον αέρα, μια που σχετίζεται άμεσα με την συμπεριφορά της ανάρτησης (από άποψη ελαστικότητας), αλλά θα φάμε ξύλο αν δεν περάσουμε στις αποσβέσεις, οπότε.....

    Όπως είπαμε πιο πάνω, το ελατήριο έχει ένα "περίεργο" χούϊ (among other things) και το οποίο είναι να "πετιέται σαν π@υτσα" όταν εκλείψει η δύναμη που το συμπίεσε....

    Επειδή σε ορισμένους ΔΕΝ αρέσει αυτή συμπεριφορά του ελατηρίου, προσπαθήσαν να το χαλιναγωγήσουν με διάφορους τρόπους (ο φαιδρότερος εξ αυτών ήταν η τοποθέτηση άλλου ελατηρίου αντίθετης ενέργειας με μεγαλύτερο βαθμό ελαστικότητας).

    Στην πλειονότητα των σημερινών αναρτήσεων η "χαλιναγώγηση" της εκτόνωσης του ελατηρίου γίνεται υδραυλικά.
    (Εν τάχει: Στο αμορτισέρ υπάρχει ένα (ή περισσότερα) έμβολο το οποίο έχει τρύπες (βαλβίδες) στην επιφάνειά του και το οποίο βρίσκεται μέσα σε ένα "μπάνιο" λαδιού. Εξασφαλίζοντας (ή υπολογίζοντας) την καλή περιφερειακή μόνωση μεταξύ κεφαλής του εμβόλου και μπουκάλας, αναγκάζουμε το λάδι να περάσει μέσα από τις τρύπες, βάζοντας έτσι "φρένο" στις ορέξεις περί επαναφοράς του ελατηρίου).

    Αυτό το (απλοϊκότατης περιγραφής) σύστημα ελέγχει την ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ (και την συμπίεση....) της ανάρτησης.

    Προφανέστοι παράγοντες στον έλεγχο αυτόν είναι το ιξώδες (πάχος) του λαδιού και η διάμετρος των τρυπών του εμβόλου (και άλλα μεγέθη, αλλά ας τα αφήσουμε ήσυχα...).

    Αν θέλουμε να ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ την απόσβεση επαναφοράς της ανάρτησής μας (να επαναφέρεται πιο ΑΡΓΑ), αυξάνουμε το ιξώδες του λαδιού.( και vice-versa...)
    (Σε re-valving οδηγούμαστε μόνο αφού έχουμε εξαντλήσει τις προηγούμενες δυνατότητες...).

    Ευνόητο είναι επίσης ότι αν η ανάρτησή μας διαθέτει ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς, την εξαντλούμε πριν προχωρήσουμε σε αλλαγή ιξώδους !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    [B]

    και το οποίο είναι να "πετιέται σαν π@υτσα"
    Εδω και να μην βαλεις τονο,το πιασαμε..............το υπονοουμενο,ετσιιιιιιιιιιιιιι???


  9. #24
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373
    Εγώ τώρα μπορώ να ρωτήξω κατις?

    ΟΧΙ λέει,αλλα εγω δεν το ακούω και συνεχάω...

    Όταν προφορτίζουμε το ελατηριο στην πίσω ανάρτηση,

    το πίσω μέρος σηκώνεται ή πέφτει?

    Παρ'οτι νομιζω το 2ο θέλω να επιβεβαιώσω....την αμάθειά μου.
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
    Εγώ τώρα μπορώ να ρωτήξω κατις?

    ΟΧΙ λέει,αλλα εγω δεν το ακούω και συνεχάω...

    Όταν προφορτίζουμε το ελατηριο στην πίσω ανάρτηση,

    το πίσω μέρος σηκώνεται ή πέφτει?

    Παρ'οτι νομιζω το 2ο θέλω να επιβεβαιώσω....την αμάθειά μου.
    To 1o

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
    Όταν προφορτίζουμε το ελατηριο στην πίσω ανάρτηση,
    το πίσω μέρος σηκώνεται ή πέφτει?
    Παρ'οτι νομιζω το 2ο θέλω να επιβεβαιώσω....την αμάθειά μου.


    Δεν συμπαθώ τους Οκνηρούς και Ευδαιμονιστές οι οποίοι εκφράζουν απορίες επί γραφομένων τινών, χωρίς να αναγιγνώσκουν και εμπεδώνουν τα εν λόγω τινά....

    Και για επιβεβαιώσεις την αμάθειά σου, όποιο μέρος της ανάρτησης και να προφορτίσουμε, το αντίστοιχο τμήμα της μοτό ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ !!!

    Να το εξηγήσω ή δεν γ@μιέται....???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
    Εγώ τώρα μπορώ να ρωτήξω κατις?

    ΟΧΙ λέει,αλλα εγω δεν το ακούω και συνεχάω...

    Όταν προφορτίζουμε το ελατηριο στην πίσω ανάρτηση,

    το πίσω μέρος σηκώνεται ή πέφτει?

    Παρ'οτι νομιζω το 2ο θέλω να επιβεβαιώσω....την αμάθειά μου.
    Μιλώντας π.χ. για την πίσω ανάρτηση...

    Ας πουμε οτι χωρίς να πειράξεις καθόλου την προφόρτιση μετρας την βύθιση(=sag) χωρίς και με αναβάτη και παιρνεις τα πιο κάτω νουμερα:

    Sag χωρίς αναβάτη: 10mm
    Sag με αναβάτη: 40mm

    Αρα οταν κάθεσαι επάνω στην μοτό σου (βαρος δικό σου+βαρος μοτό) το πίσω μέρος "βυθίζεται" κατά 40mm, ενώ οταν δεν είσαι επάνω "βυθίζεται" κατά 10mm λόγο του βάρους της ιδιας της μοτο...



    Αρχίζεις τώρα και προφορτίζεις σαν τρελλός το ελατήριο...ξαναμετράς τις βυθίσεις(=sag) χωρίς και με αναβάτη και ας πουμε οτι είναι τα πιο κατω νουμερα:

    Sag χωρίς αναβάτη: 5mm
    Sag με αναβάτη: 30mm

    Αρα πλέον οταν κάθεσαι επάνω στην μοτό σου (βαρος δικό σου+βαρος μοτό) το πίσω μέρος "βυθίζεται" ΠΛΕΟΝ κατά 10mm ΛΙΓΟΤΕΡΑ σε σχέση με το setup χωρίς προφόρτιση (40mm-30mm=10mm)...αρα πλέον το πίσω μέρος της μοτο με εσένα επάνω της ΜΕΝΕΙ 10mm ψηλότερα απο οτι οταν ήταν χωρίς προφόρτιση...ομοια οταν δεν είσαι επάνω στην μοτό, λόγω του βάρους της ιδιας της μοτο πλέον βυθίζεται κατά 5mm λιγότερο (10mm-5mm=5mm) αρα όντως το πίσω μέρος της μοτό ΜΕΝΕΙ 5mm ψηλότερα απο οτι οταν ηταν χωρίς προφόρτιση...

    Βοήθησα ή μπερδεψα περισσότερο???

    (Αυξηση προφόρτισης=μείωση τoυ sag=μείωση βυθισης με εσένα ΚΑΙ χωρίς εσένα επάνω)
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Θα μΕ πεις τώρα: "Ρε φιλαράκι, γιατί να θέλω να αλλάξω την απόσβεση επαναφοράς της ανάρτησής μου??"

    Στο εύλογον και σαφέστατα διατυπωμένον τούτο ερώτημα, έρχεται η απάντηση: "Άμα γουστάρεις και την βρίσκεις με την συμπεριφορά της, άστην ήσυχη !!!"

    Αν όμως, περνώντας από λακούβα ή σαμαράκι, τρώς κλωτσιά στον κ@λο από την σέλα, τότε μάλλον χρειάζεσαι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απόσβεση επαναφοράς. (Η πίσω ανάρτηση αφήνει το ελατήριο να εκτονωθεί πιο γρήγορα από όσο "πρέπει"...).

    Το αυτόν, αν σε συνεχόμενες ανωμαλίες το μηχανάκι χοροπηδάει σαν κατσίκι....

    (Επιμέρους συμπτώματα και διαγνώσεις, όταν ολοκληρωθούν τα περί αναρτήσεων....)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Δεν συμπαθώ τους Οκνηρούς και Ευδαιμονιστές οι οποίοι εκφράζουν απορίες επί γραφομένων τινών, χωρίς να αναγιγνώσκουν και εμπεδώνουν τα εν λόγω τινά....

    Και για επιβεβαιώσεις την αμάθειά σου, όποιο μέρος της ανάρτησης και να προφορτίσουμε, το αντίστοιχο τμήμα της μοτό ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ !!!

    Να το εξηγήσω ή δεν γ@μιέται....???

    Το ήξερα αλλα ΘΕΛΩ ΝΑ Τ'ΑΚΟΥΩ

    Modeerf και γω έτσι το ήξερα...αλλα είχα μια διαφωνία.
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    όποιο μέρος της ανάρτησης και να προφορτίσουμε, το αντίστοιχο τμήμα της μοτό ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ !!!
    οταν λεμε σηκωνετε μιλαμε για σηκωμα χιλιοστων (mm) οσα και τα χιλιοστα της αυξημενης προφορτισης...

    το οτι βυθιζετε λιγοτερο στα sag δεν συνηστα σηκωμα...
    συνηστα μη υποχωρηση...


Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απλά πράγματα..
    από castoras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2008, 00:20
  2. Σάββατο 18/8/08.. απλά πράγματα!!
    από Respect στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 18:18
  3. Ποσο απλα ειναι τα πραγματα...???
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 20:05
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 03:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF