Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 150

Θέμα: Αναρτήσεις (Απλά πράγματα...) !!!

  1. #46
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
    εκτοσ πλακας τωρα
    οτι και να ειναι το ελατηριο αυτο που μας ενδιαφρει ειναι το δυναμικο σαγκ αφου το μηχανακι δνε υπαρχει περιπτωση να παει μονο του οποτε γιατι να το μετρησω πρωτα μονο του και μετα με εμενα πανω?
    κατευθειαν θα το μετρησω με εμενα πανω οπως προβλεπεται..ε????
    :rotflmao:

    Τώρα, ποιος είναι ο "απίστευτος" ???
    (Ρε, ΔΕΝ μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε κανένα post, πριν ρωτήσετε ???).


    Άϊντε από την αρχή ....

    Για να δούμε αν ενα ελατήριο είναι κατάλληλο για το βάρος μας ΠΡΕΠΕΙ να έχουμε την σωστή διαφορά μεταξύ στατικού και δυναμικού sag (παίρνοντας σαν βάση μέτρησης το στατικό).

    Ένα σωστό δυναμικό sag από μόνο του ΔΕΝ λέει τίποτε !!!

    Φαντάσου 2 ακραίες περιπτώσεις για να καταλάβεις τι εννοώ :

    Ελατήριο πολύ ΣΚΛΗΡΟ = Στατικό και Δυναμικό sag τα ίδια !!! (διαφορά 0 mm).

    Ελατήριο πολύ ΜΑΛΑΚΟ = Τερμάτισμα (φρακάρισμα) των σπειρών του ελατηρίου λόγω προφόρτισης !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    τα διαβασα ρε ολντμαν...ανακεφαλαιονουμε τωρα....
    λοιπον αμα το ελατηριο ειναι εργοστασιακο σε καινουργιο μοντελο μηχανακι ειναι δυνατον να εχει ελατηριο που δεν ταιριαζει με το μηχανακι??
    γιατι οταν μιλαμε για ρυθμιση μιλαμε πως να ρυθμισουμε ενα εργοστασιακο αμορτισερ-ελατηριο και φυσικα δεν μιλαμε για τις περιπτωσεις που ειμαστε 543 κιλα οποτε....δεν παιρνεις στρεετ για αρχη...αλλα και αν παρεις τοτε συζηταμε για αλλαγη ελατηριου εσπευσμενα....
    λογικα στα καινουργια μηχανακιια οι αναρτησεις που φορανε πρπει να υπερκαλυπτουν με τισ ρυθμισεις που διαθετουν εστω και ενα λιγο ψαγμενο οδηγο...ετσι δεν ειναι?
    δωσε μου το μαιλ σου να σου στειλωκατι που βρηκα στο νετ να μου πεισ την γνωμη σου...με πμ στειλτο μου.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Θελω να πιστευω οτι ξαναδιαβαζοντας τα κειμενα του Ολντμαν καταλαβα καποια πραγματα καπως καλυτερα.
    Θελω να κανω μια ερωτηση, την οποια ειλικρινα δεν ξερω αν θα πρεπει να την βαλω εδω απο φοβο μηπως μαμηθει το θρεντ, οποτε παλιανθρωπα μπορεις να την βαλεις καπου αλλου(συ ειπας ), μολις με το καλο γυρισεις απο τα χωματα.
    Η ερωτηση ειναι καπως shock/brand specific....
    Ας πουμε οτι εχεις ενα πισω ΚΥΒ αμορτισερ που οι μονες του ρυθμισεις ειναι 7 θεσεις-κλικ προφορτισης με εργοστασιακη την τριτη και δεν σε καλυπτει.
    Το γεγονος οτι ανα 3-4 μηνες ανεβαζεις και απο ενα κλικ, χωρις να βλεπεις μεγαλες διαφορες κυριως στο sag, και γενικα στην αισθηση/σκληροτητα κτλ, και ξαφνικα φτανεις στην εβδομη, και το κενο απο την εκτη στην εβδομη, ειναι η μερα με την νυχτα, λες και ηταν τερμα μαλακη δηλ. και ξαφνικα εγινε πετρα τι λεει;
    Δηλαδη που το αποδιδεις, στην εσωτερικη λειτουργια του αμορτισερ (εσωτερικο δοχειο αζωτου btw,SV γαρ, χεσε μεσα),στο ελατηριο, στην πολυκαιρια;
    Συν τοις αλλοις τωρα εγινε αισθητη και η ελλειψη ρυθμισης της αποσβεσης επαναφορας γμτ.

    Και εκει που θελω να καταληξω...




























    Να κανω διαιτα η να τα σκασω λοιπον για μια Ohlins?:rotflmao: :rotflmao:
    (Καλα αυτο το τελευταιο αστο λεω να γινω επαγελματιας καψιμιτζης στον Στρατο):rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #49
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Πριν κάνεις κάτι με Ohlins κλπ , και γενικά πριν κάνεις μια οποιαδήποτε βαθειά χειρουργική επέμβαση για την τσέπη σου....

    Κάνε ένα service στα amortiser μπρος πίσω... στο K-shock , ή όπου αλλού εξειδικευμένα , και εγώ αυτό σκέφτομαι τώρα...

  5. #50
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Δεν εχω δει κανενα αμορτισερ μετα απο service να δουλευει σωστα.Δουλευει μονο τον πρωτο καιρο και μετα πεφτει πολυ γρηγορα.

  6. #51
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    λες εεεε?

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

    Κάνε ένα service στα amortiser μπρος πίσω... στο K-shock , ή όπου αλλού εξειδικευμένα , και εγώ αυτό σκέφτομαι τώρα...
    Αν και θα σβηστoυν ολα αυτα οταν ερθει ο παλιανθρωπος απο την λασπη........
    (Το μπροστα μου ειναι κομπλε καταρχας).
    Σερβις στα πισω αμορτισερ μας ΔΕΝ γινεται που ο κοσμος να χαλασει.
    Το ξερω γιατι του το πηγα του εν λογω κυριου το καλοκαιρι ανα χειρας,(ο οποιος μου φανηκε αξιοπρεπεστατος μπερδεγουει, μιας και ειχαμε πιασει την κουβεντα κανα μισαωρο).
    Υπαρχει βεβαια και το svraceshop....
    Ελατηριο επισης ΔΕΝ κανει, ειναι ηδη πολυ σκληρο το μαμα (απιστευτο ε και μαλιστα πολυ πιο σκληρο απο οποιοδηποτε ελατηριο συγχρονου GSXR κατα 10-15% τουλαχιστον...

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Θελω να πιστευω οτι ξαναδιαβαζοντας τα κειμενα του Ολντμαν καταλαβα καποια πραγματα καπως καλυτερα.
    Θελω να κανω μια ερωτηση, την οποια ειλικρινα δεν ξερω αν θα πρεπει να την βαλω εδω απο φοβο μηπως μαμηθει το θρεντ, οποτε παλιανθρωπα μπορεις να την βαλεις καπου αλλου(συ ειπας ), μολις με το καλο γυρισεις απο τα χωματα.
    Η ερωτηση ειναι καπως shock/brand specific....
    Ας πουμε οτι εχεις ενα πισω ΚΥΒ αμορτισερ που οι μονες του ρυθμισεις ειναι 7 θεσεις-κλικ προφορτισης με εργοστασιακη την τριτη και δεν σε καλυπτει.
    Το γεγονος οτι ανα 3-4 μηνες ανεβαζεις και απο ενα κλικ, χωρις να βλεπεις μεγαλες διαφορες κυριως στο sag, και γενικα στην αισθηση/σκληροτητα κτλ, και ξαφνικα φτανεις στην εβδομη, και το κενο απο την εκτη στην εβδομη, ειναι η μερα με την νυχτα, λες και ηταν τερμα μαλακη δηλ. και ξαφνικα εγινε πετρα τι λεει;
    Δηλαδη που το αποδιδεις, στην εσωτερικη λειτουργια του αμορτισερ (εσωτερικο δοχειο αζωτου btw,SV γαρ, χεσε μεσα),στο ελατηριο, στην πολυκαιρια;
    Συν τοις αλλοις τωρα εγινε αισθητη και η ελλειψη ρυθμισης της αποσβεσης επαναφορας γμτ.

    Και εκει που θελω να καταληξω...




























    Να κανω διαιτα η να τα σκασω λοιπον για μια Ohlins?:rotflmao: :rotflmao:
    (Καλα αυτο το τελευταιο αστο λεω να γινω επαγελματιας καψιμιτζης στον Στρατο):rotflmao:

    Μου φαίνεται λίγο απίθανο να πέφτει τόσο γρήγορα το ελατήριο όσο κακής ποιότητας και να είναι.
    Απο την άλλη προφορτίζοντας δεν σκληραίνει το ελατήριο οπότε καλά έκανες και δεν είδες διαφορά.
    Απο την άλλη ένα αμορτισέρ κρίνεται και απο την δυνατότητα επισκευής, και αν το δικό σου δεν επισκευάζεται προγραμμάτισε μια αλλαγή.
    Βέβαια και αυτό το θέλει το σερβις του αλλά αν πάρεις ρυθμιζόμενο θα έχεις πολλά περιθώρια παιχνιδιού και θα ξεχάσεις το ελατήριο.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Μου φαίνεται λίγο απίθανο να πέφτει τόσο γρήγορα το ελατήριο όσο κακής ποιότητας και να είναι.
    Απο την άλλη προφορτίζοντας δεν σκληραίνει το ελατήριο οπότε καλά έκανες και δεν είδες διαφορά.
    Απο την άλλη ένα αμορτισέρ κρίνεται και απο την δυνατότητα επισκευής, και αν το δικό σου δεν επισκευάζεται προγραμμάτισε μια αλλαγή.
    Βέβαια και αυτό το θέλει το σερβις του αλλά αν πάρεις ρυθμιζόμενο θα έχεις πολλά περιθώρια παιχνιδιού και θα ξεχάσεις το ελατήριο.
    Οχι δεν σκληραινε, αλλα με το που καθομουν, καταλαβαινα οτι η μηχανη δεν βυθιζοταν πολυ, και αυτο το αντιλαμβανομουν κυριως στον τροπο που πατουσα στα μαρσπιε (μικροτερη γωνια ποδιου ενιωθα μεγαλυτερη ανεση κατα καποιο τροπο).
    Αλλα στο τελευταιο κλικ η αυξηση του sag ηταν η μερα με την νυχτα,αυτο μου εκανε εντυπωση και ρωτησα. Ενιωσα οτι το δυναμικο sag δηλαδη αυξηθηκε κατακορυφα, αναλογικα παντα με την διαφορα που ειδα απο το 4ο μεχρι και το 6ο κλικ, και γι'αυτο ρωτησα γιατι το συγκεκριμενο αμορτισερ συμπεριφερεται ετσι, ειναι δηλαδη καπως τεχνικη η ερωτηση.
    Αλλα η κακη λειτουργια παραμενει.
    Οκ, θα παρει τον πουλο λοιπον, (το αμορτισερ οχι η μπακα).
    :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #55
    Επαναφέρω το τόπικ για να ρωτήσω κάτι πραγματάκια που με απασχολούν τον τελευταίο καιρό...

    Καταρχάς να πώ οτί συνηδειτοποίησα οτί η μηχανή δεν στρίβει. Βάζω πολύ ζόρι για να την ρίξω ,αλλά νιώθω το μπροστινό ακλόνητο και σκληρό και την μηχανή να έχει την τάση να μένει όρθια. Αυτό έχει σαν συνέπεια εγώ να κρεμνιέμαι ολόκληρος έξω από την μηχανή να πιέζω να στρίψει και αυτή τον χαβά της. Επίσης αν της τα σκάσω καλά στην έξοδο από στροφή το κοσκίνισμα που τρώω είναι απίστευτο...Μάλιστα προβληματίστικα σε τέτοιο βαθμό που σκέφτηκα ότι απλώς δεν ξέρω ή φοβάμαι να κάνω σωστό countersteering. Αλλά από την άλλη κάποια από τα άλλα μηχανάκια που είχα (R1, zx9r) τα έστριβα all the way to the knee...

    Εδώ να σημειώσω οτί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μηχανής είταν πιο βαρύς (150+ κιλά) από εμένα (125 κιλά) και την είχε ρυθμίσει να είναι κούτσουρο. Αφού όταν κάθομαι πάνω είναι ζήτημα αν η μηχανή κάθεται 1 εκατοστό.

    Προχτές οδήγησα την R1 (2001` μοντ.) του κολλητού μου (με μαμά ρυθμίσεις) και έπαθα σόκ. Είταν κάτι σαν απόκάλυψη ένα πράγμα. Η μηχανή έστριβε με την σκέψη και στα πολλά αν έσκυβα χαμηλά (με τα χέρια παράλληλα ) και έκανα countersteering η μηχανή πλάγιαζε για πλάκα...
    Όταν οδήγησα αμέσως μετά το δικό μου ,με ξένισε απίστευτα...

    Και έρχομαι στην ερώτηση. Είναι πολύ σκληρό το μηχανάκι και γι`αυτό δεν στρίβει? Τι να δοκιμάσω να πειράξω πρώτα στην πίσω ανάρτηση? Άπόσβεση ή συμπίεση?
    Επίσης ,μήπως φταίει μόνο το μπροστινό? Και να τσεκάρω αυτό πρώτα?

    Τανκ γιου...
    vrooommmmm!!!

  11. #56
    poli kalo post oldman !
    thanks !
    μακρια από σκυλαδες, ρατσιστες και απαιδευτους



  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
    Επαναφέρω το τόπικ για να ρωτήσω κάτι πραγματάκια που με απασχολούν τον τελευταίο καιρό...


    Έλεγξε / ρύθμισε κατ'αρχήν τα sags της μηχανής σου (τα 25 κιλά διαφορά ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ρύθμιση).

    Πιθανότατα το μηχανάκι να στρίβει "ανθρώπινα" μετά την αποφόρτιση του ελατηρίου...
    (Αν όχι, τότε δες την απόσβεση συμπίεσης του πηρουνιού - ειδικά αν ΔΕΝ "βουτάει" στο φρενάρισμα).

    Σε συνδυασμό με το "κοσκίνισμα" που τρως στο "χώσιμο" μετά την έξοδο, μάλλον χρειάζεται "χαλάρωμα" η απόσβεση επαναφοράς του αμορτισέρ (με την προϋπόθεση ότι το μπροστινό είναι Ο.Κ.) !!!







    Υ.Γ.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
    ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μηχανής είταν πιο βαρύς (150+ κιλά) από εμένα (125 κιλά)
    Και κάντε κάτι και με τα κιλά σας

    (και για αυτούς που ετοιμάζονται να "προσβληθούν", απλά επισημαίνω ότι οι θέση οδήγησης μιας μοτό καθώς και το εργοστασιακό της σεττάρισμα είναι για αναβάτη 75 - 80 κιλών με αντίστοιχο σωματότυπο) !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Διαβάζοντας ξανά και ξανά τα posts του thread, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία, ίσως ηλήθια, αλλά...

    Είμαι ηλήθιος τι να κάνω!;!; Όσον αφορά το sag, εμείς μάθαμε ότι είναι εκείνη η ρύθμιση με το μηχανάκι όρθιο και τον πίσω τροχό στον αέρα και μετά κτλ.

    Η στατική προφόρτιση είναι πόσο μέρος της διαθέσιμης διαδρομής της ανάρτησης είναι συμπιεσμένη η μοτοσυκλέτα από το βάρος της και μόνο, ενώ η δυναμική πόσο είναι μαζί με τον αναβάτη της. Σωστά;

    Οι αναρτήσεις δεν είναι κάθετες και εμείς πιάσαμε τις μεζούρες και στην μεν μπροστά μετρούσαμε κατά μήκος του καλαμιού, αλλά στην καημένη την πίσω κάθετα στον πίσω άξονα. Αυτή η μέτρηση δεν είναι λάθος λοιπόν; θέλω να πω ότι αν το στατικό sag είναι πχ 10mm και το δυναμικό 25mm, όταν εμείς μετρήσουμε εκείνες τις καθέτους, μετράμε ότι να ναι.Για την ακρίβεια υπάρχει κάποια αναλογία που μπορείς να υπολογίσεις,αλλά σίγουρα τα νούμερα δεν είναι τα ίδια, ε;

    Κάπουαν αφέρθηκε ότι αυτό που μετράμε στην πραγματικότητα είναι το αντίστοιχο ευθύγραμμο τμήμα ενός τόξου, που ο oldman (περιέργως) δυσκολευόταν να το διατυπώσει και για αυτό αναζητούσε μαθηματικό!!

    Και επειδή σίγουρα κάνω λάθος στον παραπάνω συλλογισμό, μήπως μπορεί κάποιος να με διορθώσει;

    Επίσης oldman, γιατί να μην μπλέξουμε και μηχανική ρευστών μέσα; . Αν μπορείς να μου στείλεις σχετικές πηγές θα με βοηθούσες πάρα πολύ. Και γω στο γάμο σου θα παίζω με 2 45άρια!!

    Αυτά, περιμένω με αγωνία την συνέχεια! Άψογο "κείμενο" (αφού δε σου αρέσει το "άρθρο")!
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  14. #59
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
    Επίσης oldman, γιατί να μην μπλέξουμε και μηχανική ρευστών μέσα; . Αν μπορείς να μου στείλεις σχετικές πηγές θα με βοηθούσες πάρα πολύ. Και γω στο γάμο σου θα παίζω με 2 45άρια!!
    Άργησες λίγο... συντεκνάκι είσαι?

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the

    Οι αναρτήσεις δεν είναι κάθετες και εμείς πιάσαμε τις μεζούρες και στην μεν μπροστά μετρούσαμε κατά μήκος του καλαμιού, αλλά στην καημένη την πίσω κάθετα στον πίσω άξονα. Αυτή η μέτρηση δεν είναι λάθος λοιπόν; θέλω να πω ότι αν το στατικό sag είναι πχ 10mm και το δυναμικό 25mm, όταν εμείς μετρήσουμε εκείνες τις καθέτους, μετράμε ότι να ναι.Για την ακρίβεια υπάρχει κάποια αναλογία που μπορείς να υπολογίσεις,αλλά σίγουρα τα νούμερα δεν είναι τα ίδια, ε;

    Κάπουαν αφέρθηκε ότι αυτό που μετράμε στην πραγματικότητα είναι το αντίστοιχο ευθύγραμμο τμήμα ενός τόξου, που ο oldman (περιέργως) δυσκολευόταν να το διατυπώσει και για αυτό αναζητούσε μαθηματικό!!

    Και επειδή σίγουρα κάνω λάθος στον παραπάνω συλλογισμό, μήπως μπορεί κάποιος να με διορθώσει;

    Ολόσωστα.
    Αν όμως μετρήσεις 10mm και 25mm που στην πραγματικότητα είναι χορδές τόξου ακτίνας ίσης με το μήκος του ψαλιδιού σου μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι σωστός ότι και να εννοεί ο ποιητής (η διαφορά είναι ελάχιστη στο μετρήσιμο και το θεωρητικό)
    Αντίθετα κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ρωτάνε οι χωμάτινοι που μετράνε πολλούς πόντους δυναμικού.
    Πάντως φαντάζομαι οτι οι εταιρείες θα έχουν προβλέψει την δυσκολία αυτή και θα αναφέρονται στην καθαρή μετρηση επι τόπου και οχι σε κάποια αναγωγή.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απλά πράγματα..
    από castoras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 23:20
  2. Σάββατο 18/8/08.. απλά πράγματα!!
    από Respect στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 17:18
  3. Ποσο απλα ειναι τα πραγματα...???
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 19:05
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF