Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 150

Θέμα: Αναρτήσεις (Απλά πράγματα...) !!!

  1. #91
    Για να μην ανοίγουμε-άσκοπα-νέα θέματα και έχοντας βρεθεί σε αδιέξοδο με τη ρύθμιση του sag στο CCM 404DS παραθέτω το πρόβλημα. Το μηχανάκι παραλήφθηκε με τερμα προφορτισμένο πίσω ελατήριο (WP 17,6 - 250). Αποφόρτισα το ελατήριο κατά 1/3 και παίρνω τα εξής νούμερα : στατικό 70mm και δυναμικό 120mm
    Σκέφτομαι ότι 2 πράγματα μπορεί να φταίνε σε ένα ελατήριο α) λάθος νούμερο: όμως το συγκεκριμένο θεωρείται "κλασικό" σε ελαφριά on-off και από την άλλη να βάλει ο κατασκευαστής λάθος ελατήριο;; β) τα ελατήριο τάφτυσε : σε 12000 χλμ και σε 2 χρόνια(!), λίγο δύσκολο. Οποιαδήποτε βοήθεια, πολύτιμη.....
    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  2. #92
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Για να μην ανοίγουμε-άσκοπα-νέα θέματα και έχοντας βρεθεί σε αδιέξοδο με τη ρύθμιση του sag στο CCM 404DS παραθέτω το πρόβλημα. Το μηχανάκι παραλήφθηκε με τερμα προφορτισμένο πίσω ελατήριο (WP 17,6 - 250). Αποφόρτισα το ελατήριο κατά 1/3 και παίρνω τα εξής νούμερα : στατικό 70mm και δυναμικό 120mm
    Σκέφτομαι ότι 2 πράγματα μπορεί να φταίνε σε ένα ελατήριο α) λάθος νούμερο: όμως το συγκεκριμένο θεωρείται "κλασικό" σε ελαφριά on-off και από την άλλη να βάλει ο κατασκευαστής λάθος ελατήριο;; β) τα ελατήριο τάφτυσε : σε 12000 χλμ και σε 2 χρόνια(!), λίγο δύσκολο. Οποιαδήποτε βοήθεια, πολύτιμη.....
    Βασίλη δεν εχω ιδέα πόσο πρέπει να είναι το sag σε enduro μηχανάκι, καλύτερα να ρωτήσεις τους χωμάτινους.
    Ο Oldman η ο dirtbird θα σε κατατοπίσουν.
    Πιστευω οτι το ελατήριό σου είναι σαν το στανταρ στα αντίστοιχα ΚΤΜ και ειναι 76/250 που σημαίνει 250mm μήκος και σταθερα 76 N/mm.
    Ισως χρειάζεσαι ελατήριο μεγαλύτερης σταθεράς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Για να μην ανοίγουμε-άσκοπα-νέα θέματα και έχοντας βρεθεί σε αδιέξοδο με τη ρύθμιση του sag στο CCM 404DS παραθέτω το πρόβλημα. Το μηχανάκι παραλήφθηκε με τερμα προφορτισμένο πίσω ελατήριο (WP 17,6 - 250). Αποφόρτισα το ελατήριο κατά 1/3 και παίρνω τα εξής νούμερα : στατικό 70mm και δυναμικό 120mm
    Σκέφτομαι ότι 2 πράγματα μπορεί να φταίνε σε ένα ελατήριο α) λάθος νούμερο: όμως το συγκεκριμένο θεωρείται "κλασικό" σε ελαφριά on-off και από την άλλη να βάλει ο κατασκευαστής λάθος ελατήριο;; β) τα ελατήριο τάφτυσε : σε 12000 χλμ και σε 2 χρόνια(!), λίγο δύσκολο. Οποιαδήποτε βοήθεια, πολύτιμη.....
    Το αδιέξοδο που είναι? Δεν μπορείς να πετύχεις τα νούμερα που δίνει το εργοστάσιο?
    Φαίνονται μεγάλα νούμερα πάντως για 25 εκ διαδρομή.

  4. #94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Βασίλη δεν εχω ιδέα πόσο πρέπει να είναι το sag σε enduro μηχανάκι, καλύτερα να ρωτήσεις τους χωμάτινους.
    Ο Oldman η ο dirtbird θα σε κατατοπίσουν.
    Πιστευω οτι το ελατήριό σου είναι σαν το στανταρ στα αντίστοιχα ΚΤΜ και ειναι 76/250 που σημαίνει 250mm μήκος και σταθερα 76 N/mm.
    Ισως χρειάζεσαι ελατήριο μεγαλύτερης σταθεράς.
    Άρη, λες για το σενάριο (α). Στα εντούρο μπορεί να παίξει και λίγο παραπάνω αλλά μέχρι 4mm και κάτι. Αυτό που με προβληματίζει είναι το στατικό SAG και όχι το δυναμικό γιατί αυτό δείχνει ότι υπάρχει θέμα με το ελατηριο και όχι με τη σκληρότητα του ελατηρίου. Πρακτικά πρέπει να φτάσω στα 3/4 προφόρτισης για να είμαι οκ με το στατικό. Μπέρδεμα! Να δούμε και τι λένε και οι χωμάτινοι.........................
    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  5. #95
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Άρη, λες για το σενάριο (α). Στα εντούρο μπορεί να παίξει και λίγο παραπάνω αλλά μέχρι 4mm και κάτι. Αυτό που με προβληματίζει είναι το στατικό SAG και όχι το δυναμικό γιατί αυτό δείχνει ότι υπάρχει θέμα με το ελατηριο και όχι με τη σκληρότητα του ελατηρίου. Πρακτικά πρέπει να φτάσω στα 3/4 προφόρτισης για να είμαι οκ με το στατικό. Μπέρδεμα! Να δούμε και τι λένε και οι χωμάτινοι.........................

    Αν με 3/4 της προφόρτισης εχεις σωστό στατικό και δυναμικό δεν εχεις πρόβλημα.
    Πόσο πρέπει να ειναι το στατικό και το δυναμικό σε αυτο το μηχανάκι δεν ξερω όμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Αν με 3/4 της προφόρτισης εχεις σωστό στατικό και δυναμικό δεν εχεις πρόβλημα.
    Πόσο πρέπει να ειναι το στατικό και το δυναμικό σε αυτο το μηχανάκι δεν ξερω όμως.
    Μου φαίνεται υπερβολικό (και ύποπτο) τόση πολύ προφόρτιση για μηχανάκι 2+ ετών. Αν έκανα και διαδρομή με λίγο βάρος ακόμα το ελατήριο θα τεζάρει! Άσε που χάνεις και πολύ διαδρομή στην ανάρτηση.
    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  7. #97
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Μου φαίνεται υπερβολικό (και ύποπτο) τόση πολύ προφόρτιση για μηχανάκι 2+ ετών.
    Επειδή δεν κατάλαβσ καλά ...

    Πόσο από το μήκος του ελεύθερου ελατηρίου προφόρτισες για να πετύχεις το στατικό sag ??
    (αν το θεωρείς πολύ, τότε το ελατήριο είναι ακατάλληλο για το μηχανάκι - χρειάζεται ελατήριο μεγαλύτερης σταθεράς...)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Αν έκανα και διαδρομή με λίγο βάρος ακόμα το ελατήριο θα τεζάρει! Άσε που χάνεις και πολύ διαδρομή στην ανάρτηση.
    Η μόνο περίπτωση να χάσεις διαδρομή της ανάρτησης είναι να προφορτίσεις τόσο το ελατήριο ώστε, μειώνοντας πολύ το βήμα των σπειρών (αν μιλάμε για γραμμικό ελατήριο) να "τερματίζουν" οι σπείρες μεταξύ τους πριν ολοκληρωθεί η διαδρομή της ανάρτησης...
    (αλλά τότε μιλάμε για βρακολάστιχο και όχι για ελατήριο...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #98
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Επειδή δεν κατάλαβσ καλά ...

    Πόσο από το μήκος του ελεύθερου ελατηρίου προφόρτισες για να πετύχεις το στατικό sag ??
    (αν το θεωρείς πολύ, τότε το ελατήριο είναι ακατάλληλο για το μηχανάκι - χρειάζεται ελατήριο μεγαλύτερης σταθεράς...)

    Αν υποθέσουμε ότι έχω 18 στροφές στο δαχτυλίδι της προφόρτισης, χρησιμοποιώ τις 14-15 για φτάσω σε σωστό στατικό sag. Τώρα που είμαι στις 11 έχω 70mm στατικό. Έχεις συναντήσει ακατάλληλο ελατήριο σε μοτό από μαμά;

    Η μόνο περίπτωση να χάσεις διαδρομή της ανάρτησης είναι να προφορτίσεις τόσο το ελατήριο ώστε, μειώνοντας πολύ το βήμα των σπειρών (αν μιλάμε για γραμμικό ελατήριο) να "τερματίζουν" οι σπείρες μεταξύ τους πριν ολοκληρωθεί η διαδρομή της ανάρτησης...
    (αλλά τότε μιλάμε για βρακολάστιχο και όχι για ελατήριο...)

    Έχεις δίκιο, δεν το εξέφρασα καλά. Απλά συνέκρινα τη συμπίεση ενός υπερβολικά προφορτισμένου ελατηρίου και ενός νορμάλ με την άσκηση της ίδιας δύναμης.
    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  9. #99
    Έχει το CCM μοχλικό? (δεν θυμάμαι και ούτε θέλω...)
    Εάν ναι, τότε το πίσω ελατήριο κάνει για RT1200 με sidecar και μόνιμα φορτωμένη την πεθερά...
    Εάν όχι...... μάλλον το χρησιμοποιούσε ο PΑstrana για να κάνει μαλακίες με τη μαμά του πάνω...

    Μάλλον το ελατήριο έχει τις προδιαγραφές που υποπτεύεται ο Άρης.
    Σε αυτή τη περίπτωση και εάν τα νούμερα στατιkού και δυναμικού βυθίσματος έχουν μετρηθεί σωστά, αυτό που κάποιος (εκτός του oldman που το έχει χάσει) μπορεί να συμπεράνει είναι ότι το ελατήριο είναι πολύ σκληρό......

    αλλά τέρμα προφορτισμένο και βγάζει τοσο πολύ στατικό????....




    Κάτι δεν μας λες καθόλου καλά και μάλλον θα καταντήσουμε να το κάψουμε και οι υπόλοιποι ...


    Για αυτό λοιπόν, πΑνε μέτρα (με τον πίσω τροχό στον αέρα.... ) πόσο είναι το μήκος του τοποθετημένου ελατηρίου ΑΥΤΗ τη στιγμή, και θα αποφασίουμε εμείς πόσο προφορτισμένο είναι.
    Επισης μίλα μας και για σένα (σε τι μάζα αντιστοιχείς ).

    Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να ξεφορτωθείς το ρημάδι και την επόμενη φορά που θα αγοράσεις μηχανάκι να φροντίσεις να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις....

    For god's shake (your boOOOdy)...
    A dirt bike with a DR400 motor from the NorthWest?????































    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  10. #100
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Προφορτισε το τοσο ωστε να εχεις δυναμικο sag το 1/3 της διαδρομης. Μετα πες μας τι στατικο sag σου προκυπτει και αναλογως θα φιλοσοφισουμε!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #101
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Έχεις συναντήσει ακατάλληλο ελατήριο σε μοτό από μαμά;
    Πλειστάκις ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    εκτός του oldman που το έχει χάσει ...
    Ρε δεν με χέζετε με τις Ribby σας ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #102
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Βασίλη είδες που σου έλεγα για το moto.gr ?

    Απαντήθηκαν όλες σου οι απορίες πιστεύω. :rotflmao:
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #103
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    στατικό 70mm και δυναμικό 120mm
    ...παντως εμενα μια χαρα μου φαινεται αυτη η αναλογια...λογικα για δυναμικο 85μμ θα εχεις στατικο 35μμ. Sounds fine to me!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #104
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Sounds fine to me!
    Sounds crash down to me !
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Sounds crash down to me !
    Smells blood to me....



    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απλά πράγματα..
    από castoras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 23:20
  2. Σάββατο 18/8/08.. απλά πράγματα!!
    από Respect στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 17:18
  3. Ποσο απλα ειναι τα πραγματα...???
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 19:05
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF