Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 150

Θέμα: Αναρτήσεις (Απλά πράγματα...) !!!

  1. #121
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Άνευ μοχλικού, 80N/mm.... με το 85άρι ταραζόταν ο εσωτερικός μου κόσμος...:o

    Τελικά αυτό το ρημάδι από το γνωστό κολοχώρι έχει μοχλικό?

    Οϊ ... αλλα εχει το αμορτισερι σε πολυ μικρη κλιση ως προς ψαλιδι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #122
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Οπως είπε κι ο DrBig, δεν εχει μοχλικό.

    Μια που ημουν εγω που το πήγα σε φιλο χωματερο μηχανικό να το δεί πριν το πάρει ο Βασίλης, ειναι σαν αυτό εδω ακριβως εκτός απο τα χρώματα κλπ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ccm404ds.jpg 
Προβολές:	632 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	186977
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #123
    Υστερα από νέα προφόρτιση μάλλον είμαι ΟΚ (με πρόχειρη μέτρηση χωρίς το "βοηθό"). Η προφόρτιση είναι τώρα 3 στροφές πριν το τέρμα. Κατα τα άλλα......................

    Η μόνη λογική εξήγηση που έχω βγάλει, διαβάζοντας τις απαντήσεις εδώ αλλά και από φορουμ του κολοχωρίου είναι ότι επειδή το μηχανάκι είναι μπασταρδεμένο από τα γενοφάσκια του (SUZUKI + KTM + λίγο HONDA YAMAHA) η ανάρτηση-ελατήριο δεν έχουν "ταιριάξει" με την υπόλοιπη μοτό. Σημειωτέον ότι το μηχανάκι βγαίνει ΟΛΟΙΔΙΟ (μόνη διαφορά οι ΄τροχοί) και σε sm. Μάλλον θα γίνει αλλαγή του ελατηρίου (όταν βρεθούν τα ευρά!)

    Άρη, ωραία φωτό! Απέχω λίγο αλλά που θα μου πάει, θα την κάνω ίδια ....
    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  4. #124
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από prastos

    Το άλλο τώρα, Pegaso 650ie.
    Αφού το πήγα για service, όπου μου "σήκωσαν" το πίσω μερος, νοιώθω το τιμόνι ελαφρύ, να πηγαίνει στο "περίπου". Ειδικά στη βροχή, είναι να το κλαίς. κουνάει προς κάθε κατεύθυνση, νιώθεις σαν να είναι ο μπροστινός τροχός συνεχώς στο αέρα. Εντάξει, on-of είναι, δεν περιμένεις και ακρίβεια, αλλά τόσα μπόσικα;
    Να ξαναχαμηλώσω την πίσω ανάρτηση για ισορροπία, να αλλάξω λάδια στο εμπρός που δεν ρυθμίζεται; όπως φαίνεται είναι θέμα ισορροπίας.
    Έχεις αλλάξει την γεωμετρία της μηχανής προς το πιο κοφτερό γι αυτό και η αστάθεια. Καναβάλτη στην θέση της. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ριψοκινδυνεύεις.

  5. #125
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ριψοκινδυνεύεις.
    Γιάννη μας, αν ριψοκινδύνευε 2,5 χρόνια τώρα, κάτι θα είχαμε ακούσει...

    (το post που απάντησες είναι από το καλοκαίρι του 2007..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #126
    Μετά από μερικές ρυθμίσεις-μετρήσεις κατέληξα στα εξής: σε ελατήριο 76-250 και με προφόρτιση 10(-)mm _ελατήριο στα 240(+)mm δηλ_ έχουμε 40mm στατικό και 110(+)mm δυναμικό. Η μόνη διαφορά στο τρόπο μέτρησης ήταν ότι τώρα φόρτιζα-αποφόρτιζα 2-3 φορές πρώτα και μετά γινόταν η μέτρηση. Τα νούμερα είναι καλά αλλά νομίζω ότι η προφόρτιση του ελατηρίου είναι λίγο μεγάλη (…………νομίζω!)

    Και μια ερώτηση: αν γίνεται κι αν είναι σωστό να βάλει κάποιος μεγαλύτερου μήκους ελατήριο(260 mm);
    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis 66
    Μετά από μερικές ρυθμίσεις-μετρήσεις κατέληξα στα εξής: σε ελατήριο 76-250 και με προφόρτιση 10(-)mm _ελατήριο στα 240(+)mm δηλ_ έχουμε 40mm στατικό και 110(+)mm δυναμικό. Η μόνη διαφορά στο τρόπο μέτρησης ήταν ότι τώρα φόρτιζα-αποφόρτιζα 2-3 φορές πρώτα και μετά γινόταν η μέτρηση. Τα νούμερα είναι καλά αλλά νομίζω ότι η προφόρτιση του ελατηρίου είναι λίγο μεγάλη (…………νομίζω!)

    Και μια ερώτηση: αν γίνεται κι αν είναι σωστό να βάλει κάποιος μεγαλύτερου μήκους ελατήριο(260 mm);
    Ελατήριο μπορεί να βάλεις αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις (εκτός εάν μιλάμε για την τονωση της οικονομίας της χώρας).
    Αυτό με το τρομπάρισμα πρίν την μέτρηση δεν το κατάλαβα, και δεν μου φαίνεται φυσιολογικό για την ποιότητα του αμορτισέρ, εκτός αν μιλάμε για διαφορές χιλιοστών.
    Να προσθέσω οτι για την σωστή μέτρηση και ρύθμιση της προφόρτισης είναι απαραίτητο να μην υπάρχει πουθενά τζόγος στις εδράσεις του ψαλιδιού ή του αμορτισέρ.
    Αυτονόητο αλλά καμιά φορά ξεχνάμε τα αυτονόητα.

  8. #128
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Απο αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν να έχει αρκετή στατική τριβή, ισως εχει κλάσει κανα τσιμουχάκι, η εχει βρωμες ο άξονας.
    Ενα service σίγουρα δεν θα του έκανε κακό.
    Σημειωτέον οτι τα καλά αμορτισέρ, σαν και το WP που εχεις, θέλουν αρκετά συχνά service!
    Οταν ξανανέβεις Αθήνα, ξήλωσέ το και παρτο παραμάσχαλα.

    Πάντως τα νούμερα καλά μου ακούγονται!
    Καμμια βόλτα το πήγες στα χώματα? Πήρες εξοπλισμό?

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #129
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Απο αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν να έχει αρκετή στατική τριβή, ισως εχει κλάσει κανα τσιμουχάκι, η εχει βρωμες ο άξονας.

    Παρεξήγηση.... Δεν εννοούσα ότι βρήκα διαφορές με τον τρόπο αυτό, απλά διαβάζοντας διάφορα είναι λέει καλό να γίνονται ΚΑΙ ετσι οι μετρήσεις.

    Ενα service σίγουρα δεν θα του έκανε κακό.
    Σημειωτέον οτι τα καλά αμορτισέρ, σαν και το WP που εχεις, θέλουν αρκετά συχνά service!
    Οταν ξανανέβεις Αθήνα, ξήλωσέ το και παρτο παραμάσχαλα.

    Σωστό! Σήμερα πάω τις μπουκάλες για άνοιγμα κτλ διότι δεν άκουγαν στις ρυθμίσεις καθόλου. Άρη γενικά τα service στην επαρχία είναι λίγο μπέρδεμα. Δυστυχώς δεν έχω συνεργείο σαν το δικό σου! Μια απλή θέση γκαράζ έχουμε οι δυστυχείς. Οπότε θέλει ξήλωμα και κούριερ για Αθήνα. Ίσως να το κάνω και αυτό το service εδώ . Ευτυχώς δείχνει σε καλύτερη κατάσταση από το μπροστινό.

    Πάντως τα νούμερα καλά μου ακούγονται!
    Καμμια βόλτα το πήγες στα χώματα? Πήρες εξοπλισμό?

    Κάθε Σάββατο, ξυπνητήρι στις 8 και αποχαιρετώ τα γυναικόπαιδα, επιστροφή στις 1. Ούτε ευρωπαίος σου λέω!!! Το κακό είναι ότι δεν έχω παρέα. Από εξοπλισμό τα απολύτως απαραίτητα, σιγά σιγά θα πάρουμε και τα υπόλοιπα!


    αντε μωρο μου....ανεβα πανω στη πινεζα (μωρο=μοτο, πινεζα=κορυφη βουνου)

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Να πω κ γω τι μαμακια μου απορία μου
    σε μια ανάρτηση που έχει το δοχείο αζώτου με ρύθμιση πάνω πως μπορώ να καταλάβω αν ίσως, ίσως λέω αυτό θέλει πχ συμπλήρωμα, γιατί το λέω….
    Γιατί κάνει 20+κλικ κ στα 5-6 τελευταία βλέπεις τι διάφορα, μιλάμε για μια οχλινς πλήρως ρυθμιζόμενη που έχει τα χρονάκια της, (νομίζω ήταν σε ένα nsr που έμπαινε πιστά πριν χρόνια). δλδ με λίγα λόγια έλεγχος για το αν θέλει επισκευή κ αν παίρνει κ επισκευή? Κ για τι κόστος μιλάμε?
    Λάδια δεν τρέχουν, σωληνάκια δοχείο δεν είναι τρύπια.

  11. #131
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μαλλον εχει φυγει το αζωτο, το σερβις παει γυρω στα 50-100 ευρω (λαδια κλπ)
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #132
    underground τύπος Το avatar του/της Gregor
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    63
    Βοηθήστε τον νέο σε αυτά...
    Προσπαθώ να ρυθμίσω το sag στην μηχανή μου.
    Πρόκειται για ένα husqvarna TE 610 i.e. του 2007. Σύμφωνα με το owners manual η διαδρομή του πηρουνιού είναι 300mm και της πίσω ανάρτησης 320mm.
    Έγινε service στο πηρούνι και το αμορτισέρ τον Οκτώβριο του 2013 και από τότε έχουν γίνει γύρω στα 4000 χιλιόμετρα από τα οποία καμμιά 700 χώμα, δασικούς δρόμους όχι τίποτα extreme, όχι μονοπάτια, όχι απογειώσεις, όχι πραγματικό enduro, μονάχα on-off διαδρομές. Το μοχλικό στο πίσω αμορτισέρ είναι καλογρασαρισμένο και δεν φαίνεται να έχει στατικές τριβές. Όταν έστειλα τις αναρτήσεις για service δεν ζήτησα καμμιά αλλαγή, απλώς service διότι η μηχανή είχε 28000 χιλιόμετρα και δεν γνώριζα αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε κάνει ποτέ service. Δεν γνωρίζω ακόμη αν έχει αλλάξει ποτέ και το ελατήριο στην πίσω ανάρτηση, κάτι που υποπτεύομαι.
    Αποφάσισα λοιπόν να ρυθμίσω το sag δίοτι κάτι δεν μου κάθεται καλά στο χώμα ( πέρα απο την κουλαμάρα μου). Το πίσω μου φαίνεται μαλακό και ψιλοτερματίζει (ή έτσι μου φαίνεται), και το μπροστινό μου φαίνεται λίγο σκληρό στην αρχική λειτουργία του ( στην αρχή της διαδρομής του, ακριβώς μέχρι να ξεκινήσει)
    Ρυθμίζω τις αναρτήσεις σύμφωνα με το manual:
    Μπροστά:
    Compression: -12 clicks
    Extension: -12 clicks
    Δεν έχουμε ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου

    Πίσω:
    Compression:
    Low damping speed: maximum open
    High damping speed: maximum open
    Extension: -20 clicks
    Εδώ υπάρχει ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου την οποία και δεν έχω αγγίξει ακόμη.
    Ακόμη ο αέρας από το πηρούνι έχει βγεί ( ή ρυθμιστεί αν προτιμάτε) όπως λέει και στο manual.

    Φοράω εξοπλισμό, σηκώνομαι σε όρθια θέση οδήγησης και μετράω static και race sag βρίσκω:

    Front fork stroke 300mm (σύμφωνα με το manual)
    Static sag 35mm
    Race sag 65mm

    Rear suspension stroke 320mm (σύμφωνα με το manual)
    Static sag 50mm
    Race sag 100mm

    Και τώρα οι ερωτήσεις:
    Από ότι καταλαβαίνω το ελατήριο πίσω είναι μαλακό και το μπροστά είναι πιο σκληρό από όσο πρέπει?
    Τα static sags θα έπρεπε να είναι 30mm μπροστά και 32mm πίσω, σωστά?
    Εφόσον δεν έχω ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου μπροστά, πως θα μπορούσα να ρυθμίσω το race sag ώστε να δω τότε αν το static sag (με κάποιο τρόπο που δεν καταλαβαίνω) φτίαξει?
    Γνωρίζεται κάτι συγκεκριμένο για αυτό το μοντέλο, π.χ. Στα συγκεκριμένα husqvarna te 610 i.e. το sag πρέπει να είναι ΧΧmm ή κάτι άλλο? Το manual δεν αναφέρει sag πουθενά.
    Ποιός επαγγελματίας είναι σωστός και θα με βοηθήσει με όλα αυτά στην Αθήνα? ( με pm αν δεν θέλετε να κάνετε διαφήμιση)

    Υ.Γ. Να με συγχωρέσετε για την ημέρα που διάλεξα να ποστάρω... (Παρασκευή...)
    Γληγόρης ο γλήγορος

  13. #133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregor Προβολή μηνύματος
    Μπροστά:
    Δεν έχουμε ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου
    Η προφορτηση ρυθμιζετε με ρεδελες αλλα αστο...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregor Προβολή μηνύματος
    Πίσω:
    Compression:
    Low damping speed: maximum open
    High damping speed: maximum open
    Αυτο το λεει το μανουαλ? Γιατι εντελος λαθος μου ακουγετε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregor Προβολή μηνύματος
    Φοράω εξοπλισμό, σηκώνομαι σε όρθια θέση οδήγησης και μετράω static και race sag βρίσκω:
    Οταν ανεβεις πανω στο μηχανακι (και χοροπδησεις πανω του κανω δυο φορες) μετρας δυναμικο sag.
    Racing sag δεν υπαρχει και οι τιμες που λες ειναι υπερβολικες (π.χ. 100mm υποχωρηση σε συνολικη διαδρομή αναρτηση 310mm)
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 11/04/2014 στις 13:11.

  14. #134
    underground τύπος Το avatar του/της Gregor
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Η προφορτηση ρυθμιζετε με ρεδελες αλλα αστο...


    Αυτο το λεει το μανουαλ? Γιατι εντελος λαθος μου ακουγετε.


    Οταν ανεβεις πανω στο μηχανακι και χοροπδησεις πανω του κανω δυο φορες, μετρας δυναμικο sag.
    Racing sag δεν υπαρχει και οι τιμες που λες ειναι υπερβολικες (π.χ. 100mm υποχωρηση σε συνολικη διαδρομή αναρτηση 310mm)
    Όπου racing sag βάλε δυναμικό sag, λέμε το ίδιο με διαφορετικό όνομα. Η τιμή γιατί φαίνεται υπερβολική? τόσο δεν πρέπει να είναι? το 30%?
    Όσο αναφορά το manual, Δυστυχώς αυτό λέει το manual για αυτό και το έγραψα, και εμένα μου φαίνεται λάθος.
    Γληγόρης ο γλήγορος

  15. #135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregor Προβολή μηνύματος
    Rear suspension stroke 320mm (σύμφωνα με το manual)
    Static sag 50mm
    Race sag 100mm
    Δικο μου λαθος. Μιλαει για διαδρομη αναρτησης 320mm οχι για συνολικη υποχωρηση (sag) του σημειου μετρησης.

    Με τερμα χαλαρη αναρτηση πισο, ο τροχος δεν βρισκει προσφηση πωτε (στο χωμα ειδικα με τοσα κυβικα) και τρωει πολυ γρηγορα τα λαστιχα.

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απλά πράγματα..
    από castoras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 23:20
  2. Σάββατο 18/8/08.. απλά πράγματα!!
    από Respect στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 17:18
  3. Ποσο απλα ειναι τα πραγματα...???
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 19:05
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF