Σελίδα 15 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 349

Θέμα: DKW Rt125/2 1953 Ανακατασκευή

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
    ο Σαρογλου ειναι στην Ελ Αλαμειν?

    Προσοχη στο βερνικι να μην κιτρινιζει !!!

    Ναι φιλε μου αυτος ειναι.Απεναντι απ την Ηχοκινηση.

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Δεν ξέρω τι να ζηλέψω περισσότερο.

    Το μηχανάκι κόσμημα που βρήκες;

    Τον εξοπλισμό μηχανουργείου που έχεις στην διάθεσή σου;

    Μάλλον θα ζηλέψω την μεθοδικότητά σου και την ικανότητα να παρουσιάζεις με τόση σαφήνεια και πληρότητα τη δουλειά σου.

    Και να μην κάθεσαι να αναρωτιέσαι αν κάποιος κουζάζεται από τον όγκο των φωτογραφιών την στιγμή που κάνεις τον κόπο να μας προσφέρεις ένα online workshop manual.

    Προσωπικά απόλαυσα κάθε σου ποστ, παντού δουλειά ουσίας, όχι ποζεριές, αλλά ειδικά αυτά με την κατασκευή των εργαλείων με έστειλαν...


    Σχετικά με τα γυαλίσματα αλουμινίων και την προστασία τους τώρα.


    Κάπου ανέφερες ότι τιμονόπλακες και καβαλέτα είναι ανοδειωμένα και ότι τρίβοντας τα φεύγει η ανοδείωση.

    Δεν ξέρω αν ήταν όντως ανοδειωμένα αλλά στην περίπτωση που έχεις δίκιο αμφιβάλλω αν μετά από τόσα χρόνια είχε απομείνει καθόλου από το φίλμ της ανοδείωσης, τίποτα δεν διαρκεί για πάντα.

    Αν ήταν όντως ανοδειωμένα τότε μπορείς να τα στείλεις για ανοδείωση αλλά με επιφύλαξη.

    Το μεγάλο πρόβλημα με την ανοδείωση είναι ότι δεν δουλεύει σε όλα τα κράμματα αλουμινίου.

    Ειδικότερα στα κράμματα αλουμινίου για χύτευση είναι λαχείο η ιστορία, αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με το μεγάλο ποσοστό πυριτίου σε αυτά τα κράμματα, το οποίο χημικά δυσχεραίνει την ανοδείωση.

    Αν τα πας σε οποιονδήποτε που κάνει ανοδείωση αν έχει λίγη τσίπα πάνω του θα σε προειδοποιήσει πριν σου τα πάρει.

    Πάντως το γυάλισμα και η ανοδείωση δεν είναι ασύμβατες κατεργασίες, το αντίθετο μάλιστα.

    Η ανοδείωση είναι μια ηλεκτροχημική διαδικασία κατά την οποία αναπτύσσεται ένα προστατευτικό film οξειδίων στην επιφάνεια του αλουμινίου. Δεν είναι σαν τη βαφή που χρειάζεται λίγο αγρίεμα η επιφάνεια για να βρει το χρώμα πρόσφυση. Μάλιστα αν κάποιος έχει σκοπό να κάνει ανοδείωση σε κάποια απόχρωση αν δεν είναι λείο το αλουμίνιο σπάνια πετυχαίνει.

    Σε περίπτωση που μετά το γυάλισμα αφήσεις το αλουμίνιο απροστάτευτο σίγουρα θα οξειδωθεί.

    Όσο πιο κοντά στο αποτέλεσμα καθρέφτη φτάσεις πάντως τόσο περισσότερο θα ανθίσταται η επιφάνεια στην οξείδωση και τόσο πιο εύκολα θα τη συντηρείς. Όσο πιο λεία είναι η επιφάνεια του μετάλλου τόσο δυσκολότερα θα προσκολλάται οτιδήποτε διαβρωτικό στο μέταλλο (νερό, λάσπες , κλπ).

    Με άλλα λόγια η βρώμα θα γλυστράει και θα φεύγει ευκολότερα. Συν τοις άλλοις το γυάλισμα πέρα από την λείανση της επιφάνειας σφραγίζει σε μεγάλο βαθμό τους πόρους του μετάλλου οπότε προστατεύονται καλύτερα και τα υποκείμενα στρώματα μετάλλου.

    Κάθε τόσο πέρασμα με αλειφή και ένα πανάκι και θα είναι σαν καινούργια.

    Εξαρτάται βέβαια και από τις συνθήκες περιβάλλοντος. Για μένα για παράδειγμα που ζω στην Ρόδο και σχετικά κοντά στη θάλασσα το να αφήσω το αλουμίνιο απροστάτευτο είναι απαγορευμένο.

    Όσον αφορά τώρα τα βερνίκια θερμοκρασίας σε σπρέυ, έχω δοκιμάσει καναδυό και το αποτέλεσμα ήταν απλά απογοητευτικό και από αισθητικής άποψης αλλά όσον αφορά την πρόσφυση - αντοχή τους.

    Κάποιος γνωστός μου είχε συστήσει ωs κορυφαίο το Thermotherm της DUPLI, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε ξέρω αν παράγεται ακόμα. Ισχυριζόταν πάντως ότι ήταν "αλεξίσφαιρο" στα χημικά και στο γδάρσιμο και με απίστευτη πρόσφυση, τουλάχιστον στο σίδερο. Το 2008 είχε 18€ η φιάλη...

    Στη θέση σου πάντως σε αυτό το μηχανάκι τα αλουμίνια θα τα γυάλιζα σατινέ και όχι καθρέφτη. Το μοτέρ θα το έστελνα υαλοβολή και ή θα άφηνα κάρτερ και καπάκια άβαφα (που για μένα είναι η κορύφαία αισθητικά επιλογή) με το μειονέκτημα της συχνότερης συντήρησης (μπρος στα κάλλη...) ή θα τους έριχνα καναδύο λεπτές στρώσεις χρώμα θερμοκρασίας ασημί.

    Καλή συνέχεια και sorry για το κατεβατό.
    Κωστής

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
    Ισως να χασει την γυαλαδα του ,αλλα με λιγο προσοχη δεν θα παθει τιποτα.
    Και οταν λεω προσοχη εννοω ,οχι χημικα για πλυσιμο (σαπουνι και νερο ειναι αρκετα ) εχω δει κινητηρα υαλοβολισμενο σε μισο λεπτο να αλλαζει χρωμα με τετοιο χημικο
    επισης αν σε βολτα φαει νερα βροχης λιγο ξεπλυμα με νερο βρυσης ειναι αρκετο...

    Τωρα οσον αφορα το γυαλισμα του κινητηρα ,καλυτερα να δεις πως ηταν το original και να το κανεις το ιδιο.
    Ισως χρειαστει να το υαλοβολησεις.
    Καλη συνεχεια!!!
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες sv9cvk . Η επιτυχια στην ανακατασκευη μου θα ειναι να φερω το μηχανακι στην αρχικη του μορφη. Οσο προχωραω αλλλαζω γνωμη για πραγματα που ελεγα πριν , οπως πχ να βαλω ολες τις βιδες ινοχ. Το προβλημα ειναι οτι σε φωτο που βρισκω απο flyer και αλλα εντυπα εποχης δε φαινονται επαρκως τα χαρακτιριστικα που χρειαζομαι. Χρησιμοποιησα βουρτσακι και απεφηγα (μεχρι στιγμης) την υαλοβολη γιατι νομιζω (με επιφυλαξη ) οτι η υαλοβολη αφερει στρωμα αλουμινιου ενω το βουρτσακι μονο τη βρωμα και τη σκουρια.
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  4. #214
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες sv9cvk . Η επιτυχια στην ανακατασκευη μου θα ειναι να φερω το μηχανακι στην αρχικη του μορφη. Οσο προχωραω αλλλαζω γνωμη για πραγματα που ελεγα πριν , οπως πχ να βαλω ολες τις βιδες ινοχ. Το προβλημα ειναι οτι σε φωτο που βρισκω απο flyer και αλλα εντυπα εποχης δε φαινονται επαρκως τα χαρακτιριστικα που χρειαζομαι. Χρησιμοποιησα βουρτσακι και απεφηγα (μεχρι στιγμης) την υαλοβολη γιατι νομιζω (με επιφυλαξη ) οτι η υαλοβολη αφερει στρωμα αλουμινιου ενω το βουρτσακι μονο τη βρωμα και τη σκουρια.
    Η υαλοβολη (σε αντιθεση με την αμμοβολη ) δεν αφαιρει υλικο ,αλλα οπως ειπε και πιο πανω ο "Kotselakos", ειναι πιο ευαισθητο στην διαβρωση , με λιγο προσοχη παντως ,σε αυτα που αναφερα πιο πανω ,θα σου κρατησει μια χαρα.
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  5. #215
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
    Δεν ξέρω τι να ζηλέψω περισσότερο.

    Το μηχανάκι κόσμημα που βρήκες;

    Τον εξοπλισμό μηχανουργείου που έχεις στην διάθεσή σου;

    Μάλλον θα ζηλέψω την μεθοδικότητά σου και την ικανότητα να παρουσιάζεις με τόση σαφήνεια και πληρότητα τη δουλειά σου.

    Και να μην κάθεσαι να αναρωτιέσαι αν κάποιος κουζάζεται από τον όγκο των φωτογραφιών την στιγμή που κάνεις τον κόπο να μας προσφέρεις ένα online workshop manual.

    Προσωπικά απόλαυσα κάθε σου ποστ, παντού δουλειά ουσίας, όχι ποζεριές, αλλά ειδικά αυτά με την κατασκευή των εργαλείων με έστειλαν...


    Σχετικά με τα γυαλίσματα αλουμινίων και την προστασία τους τώρα.


    Κάπου ανέφερες ότι τιμονόπλακες και καβαλέτα είναι ανοδειωμένα και ότι τρίβοντας τα φεύγει η ανοδείωση.

    Δεν ξέρω αν ήταν όντως ανοδειωμένα αλλά στην περίπτωση που έχεις δίκιο αμφιβάλλω αν μετά από τόσα χρόνια είχε απομείνει καθόλου από το φίλμ της ανοδείωσης, τίποτα δεν διαρκεί για πάντα.

    Αν ήταν όντως ανοδειωμένα τότε μπορείς να τα στείλεις για ανοδείωση αλλά με επιφύλαξη.

    Το μεγάλο πρόβλημα με την ανοδείωση είναι ότι δεν δουλεύει σε όλα τα κράμματα αλουμινίου.

    Ειδικότερα στα κράμματα αλουμινίου για χύτευση είναι λαχείο η ιστορία, αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με το μεγάλο ποσοστό πυριτίου σε αυτά τα κράμματα, το οποίο χημικά δυσχεραίνει την ανοδείωση.

    Αν τα πας σε οποιονδήποτε που κάνει ανοδείωση αν έχει λίγη τσίπα πάνω του θα σε προειδοποιήσει πριν σου τα πάρει.

    Πάντως το γυάλισμα και η ανοδείωση δεν είναι ασύμβατες κατεργασίες, το αντίθετο μάλιστα.

    Η ανοδείωση είναι μια ηλεκτροχημική διαδικασία κατά την οποία αναπτύσσεται ένα προστατευτικό film οξειδίων στην επιφάνεια του αλουμινίου. Δεν είναι σαν τη βαφή που χρειάζεται λίγο αγρίεμα η επιφάνεια για να βρει το χρώμα πρόσφυση. Μάλιστα αν κάποιος έχει σκοπό να κάνει ανοδείωση σε κάποια απόχρωση αν δεν είναι λείο το αλουμίνιο σπάνια πετυχαίνει.

    Σε περίπτωση που μετά το γυάλισμα αφήσεις το αλουμίνιο απροστάτευτο σίγουρα θα οξειδωθεί.

    Όσο πιο κοντά στο αποτέλεσμα καθρέφτη φτάσεις πάντως τόσο περισσότερο θα ανθίσταται η επιφάνεια στην οξείδωση και τόσο πιο εύκολα θα τη συντηρείς. Όσο πιο λεία είναι η επιφάνεια του μετάλλου τόσο δυσκολότερα θα προσκολλάται οτιδήποτε διαβρωτικό στο μέταλλο (νερό, λάσπες , κλπ).

    Με άλλα λόγια η βρώμα θα γλυστράει και θα φεύγει ευκολότερα. Συν τοις άλλοις το γυάλισμα πέρα από την λείανση της επιφάνειας σφραγίζει σε μεγάλο βαθμό τους πόρους του μετάλλου οπότε προστατεύονται καλύτερα και τα υποκείμενα στρώματα μετάλλου.

    Κάθε τόσο πέρασμα με αλειφή και ένα πανάκι και θα είναι σαν καινούργια.

    Εξαρτάται βέβαια και από τις συνθήκες περιβάλλοντος. Για μένα για παράδειγμα που ζω στην Ρόδο και σχετικά κοντά στη θάλασσα το να αφήσω το αλουμίνιο απροστάτευτο είναι απαγορευμένο.

    Όσον αφορά τώρα τα βερνίκια θερμοκρασίας σε σπρέυ, έχω δοκιμάσει καναδυό και το αποτέλεσμα ήταν απλά απογοητευτικό και από αισθητικής άποψης αλλά όσον αφορά την πρόσφυση - αντοχή τους.

    Κάποιος γνωστός μου είχε συστήσει ωs κορυφαίο το Thermotherm της DUPLI, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε ξέρω αν παράγεται ακόμα. Ισχυριζόταν πάντως ότι ήταν "αλεξίσφαιρο" στα χημικά και στο γδάρσιμο και με απίστευτη πρόσφυση, τουλάχιστον στο σίδερο. Το 2008 είχε 18€ η φιάλη...

    Στη θέση σου πάντως σε αυτό το μηχανάκι τα αλουμίνια θα τα γυάλιζα σατινέ και όχι καθρέφτη. Το μοτέρ θα το έστελνα υαλοβολή και ή θα άφηνα κάρτερ και καπάκια άβαφα (που για μένα είναι η κορύφαία αισθητικά επιλογή) με το μειονέκτημα της συχνότερης συντήρησης (μπρος στα κάλλη...) ή θα τους έριχνα καναδύο λεπτές στρώσεις χρώμα θερμοκρασίας ασημί.

    Καλή συνέχεια και sorry για το κατεβατό.

    Αγαπητε φιλε Κωστα. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Το μηνημα σου με βοηθαει πολυ στο να αποφασισω πως θα προχωρησω οσο αφορα τα αλουμινενια μερη. Παρεπιπτωντος θα γιαλυσω μονο τη τιμονοπλακα ,ο κινητηρας θα γινει σατινε και δε θα τον βαψω ουτε θα βαλω βερνικι. Αυτα που γραφεις για την ανωδειωση μου ελυσαν παρα πολλες απορειες. Εχω τη δυνατοτητα να δωσω εξαρτηματα για ανωδειωση δωρεαν , αλλα το αποτελεσμα φοβαμαι πως δε θα ειναι ικανοποιητικο οποτε δε θα μπω καν στη διαδικασια να μπλεξω.

    Για το κατεβατο που λες να μην στεναχωριεσαι καθολου ισα ισα ειναι τιμη σου που μπαινεις στο κοπο να σχολιασεις και να βοηθησεις με τις γνωσεις σου εναν αγνωστο.
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  6. #216
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    Ένα μεγάλο μπράβο για τη δουλειά σου. Δεν είσαι μόνο restorer αλλά και "εφευρέτης". Ευχαριστούμε για τις λεπτομερείς περιγραφές και τις πολλές φωτό. Καλό κουράγιο για την συνέχεια.

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Τριψηματα παλυ σημερα και εχει ο θεος. Εδω ειναι το στεφανι απο τον προβολεα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw51.jpg 
Προβολές:	842 
Μέγεθος:	79,5 KB 
ID:	246174
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  8. #218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Και ετσι καταφερα να το κανω. σφυριλατησα οπου μπορουσα να το βελτιωσω.

    Ελπιζω ο νικελοτης μου να ειναι μαγος , γιατι μονο ετσι αυτο θα γινει της προκοπης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw52.jpg 
Προβολές:	837 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	246175
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Εδω το αμπερομετρακι. ετσι ηταν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw34.jpg 
Προβολές:	839 
Μέγεθος:	53,0 KB 
ID:	246176
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  10. #220
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Και ετσι εγινε μετα απο τριψιμο με αυτοσολ το στεφανι και με οδοντοκρεμα το τζαμακι (πλαστικο)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw50.jpg 
Προβολές:	841 
Μέγεθος:	112,8 KB 
ID:	246177
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Και τελος για σημερα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw53.jpg 
Προβολές:	841 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	246178
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  12. #222
    πολύ καλά τα πάς!! συνέχισε!!
    Υ.Γ το δαχτυλάκι πρέπει να πόνεσε ε??
    burn the rubber not your soul

  13. #223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Και ετσι εγινε μετα απο τριψιμο με αυτοσολ το στεφανι και με οδοντοκρεμα το τζαμακι (πλαστικο)
    Βλέποντας την φωτό όπως ήταν πριν, δεν περίμενα ότι θα καθάριζε έτσι!

    Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, έχει μείνει γυμνό το μέταλλο ή καθάρισε έτσι το νίκελ;



    ΥΓ: Περαστικά για το νύχι
    Κωστής

  14. #224
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Όμορφα!!!

    Πολύ καλά προχωράς αδερφε!! Συνέχισε!!


  15. #225
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    καλα το πας αρχηγε,δωσε τριψιμοοοο

    (για τα μικροτριψιματα το dremel και τα πανακια του κανουν θαυματα )

Σελίδα 15 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εχω mz RT125.κανεις αλλος?
    από Χιαστής στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 23:05
  2. Vespa PX 200 E ολική ανακατασκευή ?
    από RTnick στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 08:36
  3. Mz Rt125
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF