Σελίδα 5 από 24 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 349

Θέμα: DKW Rt125/2 1953 Ανακατασκευή

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Δεν εκανα εργασιες επι της μοτοσυκλετας σημερα ( εκτος απ το να ξαναριξω wd-40 σε μια μια ακτινα με την ελπιδα οτι θα λυσουν). Μελεταω το μηχανακι κομματι κομματι και ψαχνω ειδη να βρω τους καταληλους ανθρωπους που θα χρειαστω στη συνεχεια. Costas versys θα ηθελα αν μπορεις να μου στειλεις οποιονδηποτε τεχνιτη γνωριζεις που σχετιζεται με το αντικειμενο , αν εχεις manual θα το ηθελα . Fidel_98_99 ευχαριστω για τις εταιριες ειδη το ψαχνω. sv9cvk kai ispiros θα χρειαστω σιγουρα τη βοηθεια σας. παρακολουθω τις δουλειες σας εδω και πολυ καιρο. By the way το σχεδιο στο εργαστηριο ειναι το kadet της sig. (δεν το ολοκληρωσα ποτε). Για την ωρα ακτινες και σελες εχω βρει απ το ebay ακριβα μεν αλλα στην εσχατη δε θα βαλτωσω. Δυστιχως δεν βρισκω ντιζες αλλα πιθανοτατα θα καταφερω να ταιριαξω (οι δικες του ειναι λειτουργικες μεν αλλα το εξωτερικο περιβλιμα πασχει) και δεν εχω βρει πουθενα σηματακια για το ντεποζιτο και το τιμωνι οποτε οποιος ξερει καμια πηγη μου λεει.

    Ερωτηση 1
    τα πιστολια αμμοβολης κανουν και για υαλοβολη ή αλλαζει κατι στο μπεκ? (sv9cvk αν δε κανω λαθος ειχες φτιαξει θαλαμο για υαλοβολη)
    Ερωτηση 2
    τα ελλαστικα μερη υαλοβολιζονται? και αν ναι "ακουσα" απ τον ispiro οτι τα περνας και αλυφη, ποια?.

    Αυτα για σημερα. εβιβες
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  2. #62

  3. #63
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Δεν εκανα εργασιες επι της μοτοσυκλετας σημερα ( εκτος απ το να ξαναριξω wd-40 σε μια μια ακτινα με την ελπιδα οτι θα λυσουν). Μελεταω το μηχανακι κομματι κομματι και ψαχνω ειδη να βρω τους καταληλους ανθρωπους που θα χρειαστω στη συνεχεια. Costas versys θα ηθελα αν μπορεις να μου στειλεις οποιονδηποτε τεχνιτη γνωριζεις που σχετιζεται με το αντικειμενο , αν εχεις manual θα το ηθελα . Fidel_98_99 ευχαριστω για τις εταιριες ειδη το ψαχνω. sv9cvk kai ispiros θα χρειαστω σιγουρα τη βοηθεια σας. παρακολουθω τις δουλειες σας εδω και πολυ καιρο. By the way το σχεδιο στο εργαστηριο ειναι το kadet της sig. (δεν το ολοκληρωσα ποτε). Για την ωρα ακτινες και σελες εχω βρει απ το ebay ακριβα μεν αλλα στην εσχατη δε θα βαλτωσω. Δυστιχως δεν βρισκω ντιζες αλλα πιθανοτατα θα καταφερω να ταιριαξω (οι δικες του ειναι λειτουργικες μεν αλλα το εξωτερικο περιβλιμα πασχει) και δεν εχω βρει πουθενα σηματακια για το ντεποζιτο και το τιμωνι οποτε οποιος ξερει καμια πηγη μου λεει.

    Ερωτηση 1
    τα πιστολια αμμοβολης κανουν και για υαλοβολη ή αλλαζει κατι στο μπεκ? (sv9cvk αν δε κανω λαθος ειχες φτιαξει θαλαμο για υαλοβολη)
    Ερωτηση 2
    τα ελλαστικα μερη υαλοβολιζονται? και αν ναι "ακουσα" απ τον ispiro οτι τα περνας και αλυφη, ποια?.

    Αυτα για σημερα. εβιβες
    Οτι θες και μπορω να βοηθησω εδω ειμαι.
    Το πιστολι αμμοβολης κανει και για υαλοβολη ,αλλαζεις μονο το υλικο.
    Πλαστικα εχω υαλοβολισει με επιτυχια ,ελαστικα οχι ,αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα ,Θα μας πει ο Σπυρος.
    Καλη συνεχεια.
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  4. #64
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    εδω παραθετω το λαστιχενιο πενταλ που υαλοβολησα μετα το περασα ενα λιπος φαλαινας που εχω και εγινε σαν καινουργιο.(και απλη βαζελινη κανει)....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	111111111111111111 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	1209 
Μέγεθος:	62,5 KB 
ID:	241339

  5. #65
    soda blasting
    http://www.youtube.com/watch?v=qiD3uDScgSo

    για μέταλλα, για πλαστικα, για ελαστικα, για τσιμουχες κ οτι αλλο θελετε.

    νομιζω υπαρχει και στην αθηνα



    @lspiros
    το ξερεις οτι οι φαλαινες ειναι μετρημενες πια?
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  6. #66
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    soda blasting
    http://www.youtube.com/watch?v=qiD3uDScgSo

    για μέταλλα, για πλαστικα, για ελαστικα, για τσιμουχες κ οτι αλλο θελετε.

    νομιζω υπαρχει και στην αθηνα



    @lspiros
    το ξερεις οτι οι φαλαινες ειναι μετρημενες πια?
    σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια



    κ τις εκανες δωρο λιποαναρρόφησης για ξεκαρφωμα!



    δε πατε καλα ρεεεεεεεεεεεεεε!!!!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/12/2011
    Μηνύματα
    16
    Ανταλλακτικά για το DKW θα βρεις εκτός από τον Stemler (http://www.motorrad-stemler.de/) και στον www.greiner-oldtimer.de. Τα γερμανικά σου τα έχεις ξεσκονίσει τελευταία; Είδα πάντως ότι έχει πάρα πολλά πράγματα που σου κάνουν (τα RT θεωρούνται εύκολα μηχανάκια αν δεν κάνω λάθος και το δικό σου έχει πολλά δικά του πράγματα). Νομίζω ότι βοηθούν και οι εφαρμογές μετάφρασης του Google. Θα δεις και τιμές. Αν κολλήσεις πουθενά θα χαρώ να βοηθήσω.

  9. #69
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια
    όχι ρε μαλάκα...


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #70
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    σοβαρα?και εγω νομιζα οτι ειχα παντρευτει μια
    Αν το διαβασει αυτο η Δημητρα θα σου πω εγω...
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    niklas το κλειδακι που βρηκες ειναι γνησιο μην το πεταξεις!!! το αμπερομετρο απο την αλλη δεν ειναι γνησιο
    ispiros φιλε μου το αμπερομετρο δεν ειναι γνησιο και δεν χρειαζεται στο συγκεκριμενο μηχανακι.δεν εχει καμμια σχεση με το enfield 4 χρονο το ενα και χρειαζεται αμπερομετρο για να πατησεις την μανιβελα χωρις να σπασεις τον αστραγαλο σου ,διχρονο αυτο πατας την μανιβελα και με το χερι που λεει ο λογος.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    fidel_98_99 ifa kai mz ειναι ενα και το αυτο.και η ΜΖ ειναι η dkw στην ανατολικη γερμανια. οταν χωριστικε η γερμανια μετονομαστηκε η dkw σε mz.οποτε σε αυτην την περιπτωση δεν μπορουμε να μιλαμε για αντιγραφη απλα για συνεχεια με αλλο ονομα.αντιθετα φυσικα με τις αλλες περιπτωσεις που ανεφερες που ακομα και η harley με το hummel αντεγραψε το rt.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    niklas pagussa ή denfeld ειναι οι σελλες σου? εαν το σκελετος τους ειναι ενταξει μπορεις απλα να αλλαξεις το καλυμα.υπαρχει και σκετο το καλυμμα αλλα υπ οψιν μπαινει πολυ δυσκολα.εαν αποφασισεις να αλλαξεις μονο καλλυμα πες μου να σου πω ενα κολπο πως να το αλλαξεις.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Αγαπητε makis 71 η σελα του οδηγου γραφει dkw εμπρος και bruninghaus απ τη πισω και του συνοδηγου τιποτα. Οι σκελετοι ειναι μια χαρα θα αλλαξω μονο τα λαστιχα οποτε οι συμβουλες αντικαταστασης ευπροσδεκτες . Εχω βρει σελες αλλα υπαρχει η εξης ερωτιση ολες αυτες οι λαστιχενιες εχουν τις ιδιες βασεις ή διαφερει απο μαρκα σε μαρκα?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw26.jpg 
Προβολές:	1023 
Μέγεθος:	156,4 KB 
ID:	241470
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    και η πισω πλευρα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dkw28.jpg 
Προβολές:	1025 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	241472
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

Σελίδα 5 από 24 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εχω mz RT125.κανεις αλλος?
    από Χιαστής στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2007, 00:05
  2. Vespa PX 200 E ολική ανακατασκευή ?
    από RTnick στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 09:36
  3. Mz Rt125
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF