Σελίδα 8 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 349

Θέμα: DKW Rt125/2 1953 Ανακατασκευή

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Η δουλεια προχωραει αργα και σταθερα. Λυθικαν ολα και εχει μεινει ο σκελετος . Μετα τη πρωτοχρονια θα γινουν και οι αμμοβολες. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχω βρει ακομα καταστημα με υλιακ αμμοβολων για να αγορασω τα απαραιτητα.



    παρε το link http://www.dynamiki.com/map_gr.asp

  2. #107
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    autoglym sonax απο αλοιφες. για να φας τους πορους επειδη δεν ειναι ισια επιφανεια να χρησιμοποιησεις ντουκοχαρτο εγω θα προτεινα να δοκιμασεις συρμα για πιατα το ψιλο.

  3. #108
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Εγω στα αλουμινια βαζω ασπρο σαπουνι με χοντρους κοκκους αν εχει πορους και μετα μπλε για να γινει καθρεφτης.Τα βρισκεις σε καταστηματα ειδων ναυτιλιας καλη συνεχεια!
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  4. #109
    Λάστιχαααααα! Το avatar του/της lice13
    Εγγραφή
    29/08/2009
    Μηνύματα
    104
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
    Εγω στα αλουμινια βαζω ασπρο σαπουνι με χοντρους κοκκους αν εχει πορους και μετα μπλε για να γινει καθρεφτης.Τα βρισκεις σε καταστηματα ειδων ναυτιλιας καλη συνεχεια!
    Έχεις κανένα λινκ να μας δώσεις? Με ενδιαφέρει και μένα!
    Reggae will save us...

  5. #110
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Λύθηκε και η ανάρτηση. Να σημειωθεί ότι δεν έχει λάδια, δουλεύουν τα ελατήρια και μαλον με τη βοήθεια του αέρα γίνεται μια κάποια απόσβεση (εχει μια τσιμούχα που βιδώνει στο βακτρο και καπως εγκλοβιζει τον αερα αναμεσα στο βάκτρο και τη μπουκαλα και τον υποχρεώνει να περασει απο κατι τρύπες 2χιλ πανω στο βακτρο.)Η μπουκαλα εχει ενα μπρούτζινο κουζινέτο για τις τριβές και την υποτυπώδη στεγανοποίηση.
    Κι όμως παίρνει 120cc λαδι SAE20 σε καθε καλάμι! Απλά δεν είδες λαδι γιατί δεν είχε, μια και οι φουσκες ηταν προφανώς σκισμένες.

    Κοίτα εδώ
    http://www.dkw-motorraeder.de/tiki-r...hp?articleId=4

    edit: να κι η μεταφραση στα Αγγλικά με babelfish:
    'After the lower clips of the rubber bellows were fastened, 120 each ccm is fork oil SAE 20 to fill in into the fork legs (with the DKW blank 175,130 ccm). Filling in is done via the fixing bolts in the upper guidance yoke. Subsequently, the upper clips of the rubber bellows are to be tightened. '

    Καλή συνέχεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #111
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Η τιμονοπλακα και οι δεστρες του τιμονιου ολα αλουμινενια. Εκανα μια αρχικη προσπαθεια να καθαρισω το ενα . Χρησιμοποιησα ντρεμελ με πολυ ψιλη μπρουτζινη βουρτσα , μετα γιαλοχαρτο 1200 και στη συνεχεια αλοιφη και ντρεμελ με τη πανινη μυτη, αλλα το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε, εχει ακομα πολους πορους. Οποιος ξερει τι υλικα πρεπει να χρησιμοποιησω για να τα κανω σαν καθρεπτες παρακαλω να βοηθησει. (Δεν θελω να τα κανω χρωμιο γιατι θα χασει την εργοστασιακη μορφη)
    Μήπως είχαν την ίδια σαγρέ υφή με τα εργοστασιακά μοτέρ των αερόψυκτων bmw;

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Κι όμως παίρνει 120cc λαδι SAE20 σε καθε καλάμι! Απλά δεν είδες λαδι γιατί δεν είχε, μια και οι φουσκες ηταν προφανώς σκισμένες.

    Κοίτα εδώ
    http://www.dkw-motorraeder.de/tiki-r...hp?articleId=4

    edit: να κι η μεταφραση στα Αγγλικά με babelfish:
    'After the lower clips of the rubber bellows were fastened, 120 each ccm is fork oil SAE 20 to fill in into the fork legs (with the DKW blank 175,130 ccm). Filling in is done via the fixing bolts in the upper guidance yoke. Subsequently, the upper clips of the rubber bellows are to be tightened. '

    Καλή συνέχεια.

    Ευχαριστω παρα πολυ. Οντως εχεις δικιο, αυτο που με παραξενευε για το λαδι ειναι οτι τα βακτρα εχουν τρυπες , αλλα δε σκεφτικα οτι οι φουσκες στεγανοποιουν τις αναρτησεις
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από turogalos
    Μήπως είχαν την ίδια σαγρέ υφή με τα εργοστασιακά μοτέρ των αερόψυκτων bmw;
    Εργοστασιακα ειναι γυαλιστερα. εχω καπου και μια φοτο αν τη βρω θα την επισυναψω.
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  9. #114
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lice13
    Έχεις κανένα λινκ να μας δώσεις? Με ενδιαφέρει και μένα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=6


    Αδερφέ κοίτα εδώ. Έχω κάνει τα καβούκια κοντέρ και στροφόμετρου.
    Με γυαλόχαρτα νερού αρχικά, σαπουνάκια για αλουμίνια με πανόβουρτσα (λευκό σαπούνι, φαίνεται σε μια φωτό) και τέλος αλοιφή autosol με απλό κετσεδάκι.

    Όντως σε καταστήματα με ναυτιλιακά τα βρίσκεις. Υπάρχει κι ένα μαγαζί στην Σπ. Πάτση. Αν θες σου στέλνω τη διεύθυνση με πμ.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=6


    Αδερφέ κοίτα εδώ. Έχω κάνει τα καβούκια κοντέρ και στροφόμετρου.
    Με γυαλόχαρτα νερού αρχικά, σαπουνάκια για αλουμίνια με πανόβουρτσα (λευκό σαπούνι, φαίνεται σε μια φωτό) και τέλος αλοιφή autosol με απλό κετσεδάκι.

    Όντως σε καταστήματα με ναυτιλιακά τα βρίσκεις. Υπάρχει κι ένα μαγαζί στην Σπ. Πάτση. Αν θες σου στέλνω τη διεύθυνση με πμ.
    Παρα πολυ καλο το αποτελεσμα στο κοντερ σου !! Αν μπορεις στειλε μου τον αριθμο για το μαγαζι στη Σπ. Πατση.
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  11. #116
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Έχεις πμ.

    Καλή συνέχεια φίλε μου!!!

    Ομολογουμένως αυτή η ανακατασκευή συγκεντρώνει πολύ ενδιαφέρον.




    Και καλη Πρωτοχρονιά με ευχές για ο,τι καλύτερο!!!


  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niklas
    Παρα πολυ καλο το αποτελεσμα στο κοντερ σου !! Αν μπορεις στειλε μου τον αριθμο για το μαγαζι στη Σπ. Πατση.
    Μπορείς να βρεις και στο Praktiker κιτ για γυάλισμα αλουμινίου, που περιέχει πάνινη βούρτσα για δράπανο και "σαπούνι" καφέ ή άσπρο και μπλέ. Έχει γύρω στα 15 - 17 ευρώ. Το καφέ ή το άσπρο σαπούνι στην αρχή και για φινίρισμα το μπλέ. Βέβαια τα σαπούνια που έχει το κιτ είναι μικρά σε μέγεθος. Σε μαζαζιά με σιδηρικά πουλάνε σαπούνια μεγαλύτερα (είχα αγοράσει το μεγάλο μπλέ σαπούνι -με το οποίο το αλουμίνιο σου θα γίνει καθρέφτης- 15 ευρώ)

  13. #118
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
    Μπορείς να βρεις και στο Praktiker κιτ για γυάλισμα αλουμινίου, που περιέχει πάνινη βούρτσα για δράπανο και "σαπούνι" καφέ ή άσπρο και μπλέ. Έχει γύρω στα 15 - 17 ευρώ. Το καφέ ή το άσπρο σαπούνι στην αρχή και για φινίρισμα το μπλέ. Βέβαια τα σαπούνια που έχει το κιτ είναι μικρά σε μέγεθος. Σε μαζαζιά με σιδηρικά πουλάνε σαπούνια μεγαλύτερα (είχα αγοράσει το μεγάλο μπλέ σαπούνι -με το οποίο το αλουμίνιο σου θα γίνει καθρέφτης- 15 ευρώ)

    Αυτα απ'τα Praktiker μπορει σαν σαπουνακια να ειναι καλα, ομως η ποιοτητα των 2 βουρτσων που έχει δεν βοηθαει.
    Τα αγορασα κι αυτα, αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος.

  14. #119
    Αφού είσαι σε αυτό το στάδιο, σου προτείνω να καθαρίσεις τα μεταλικά και πλαστικά με αμοβολή σόδας.

    Εύκολη, φθηνή και πρακτική λύση.

    http://www.mybike.gr/topic/30103-αμμοβολη-home-made/

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και το ενδιαφερον. τα αλουμινια τα προχωραω και θα εχω συντομα φωτο. Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι ολα τα αλουμινενια κοματια ειναι ανοδιομενα. με τη σκουρια που ειχαν τα δικα μου και τριβοντας τα η ανοδιωση χανεται. Η ερωτηση ειναι η εξης αν εγω τωρα τα γυαλισω και τα κανω καθρεφτες και τα βαλω πανω στο μηχανακι, σε ποσο καιρο θα θαμπωσουν και θα γινουν κωλος? Η ανακατασκευη ολη γινεται αυστηρα εργοστασιακα και για να κρατησει αλλα 50 χρονια, αφου η μηχανη δε θα ειναι για συχνη χρηση και θα φηλασεται μεσα.
    Εχω τη δυνατοτητα να κανω ανωδιωση , αλλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα παρω δε ενα ηδη γυαλισμενο αλουμινιο
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

Σελίδα 8 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εχω mz RT125.κανεις αλλος?
    από Χιαστής στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 23:05
  2. Vespa PX 200 E ολική ανακατασκευή ?
    από RTnick στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 08:36
  3. Mz Rt125
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF