Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Νέα μηχανή για αρχάριο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    7

    Νέα μηχανή για αρχάριο

    Αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό τις συζητήσεις στο forum, είναι η πρώτη φορά που γράφω, και ο λόγος είναι για αγορά νέας μηχανής. Καλώς σας βρήκα λοιπόν, και μπαίνω γρήγορα γρήγορα στο ζουμί...

    Ποτέ δεν είχα μηχανή, και η μόνη εμπειρία που έχω είναι ένα yamaha tdr που είχα οδηγήσει για 15 λεπτά πριν από 15 περίπου χρόνια όταν πήγαινα σχολείο... επομένως, μπορούμε να υποθέσουμε πως έχω μηδενική εμπειρία από μηχανές. Αναγκάζομαι όμως να αγοράσω μηχανή για επαγγελματικούς λόγους, μιας και έμεινα άνεργος και αποφάσισα να ξεκινήσω δικιά μου επιχείριση, για την οποία όμως θα χρειαστεί να κινούμε μέσα στην Αττική από γραφείο σε γραφείο.

    Τα στοιχεία μου: 35 χρονών με μικρό παιδί που θέλω να συνεχίσω να το βλέπω για πολλά πολλά χρόνια ακόμα (επομένως οι μαγκιές και οι μακακίες στο δρόμο αποκλείονται), 1.92 ύψος, 110 κιλά.

    Η χρήση της μηχανής θα είναι σχεδόν 90% στην πόλη, και 10% ταξίδια (ίσως και λιγότερο από 10%, πάντα με συνεπιβάτη).

    Γνωρίζω πως η καλύτερη επιλογή για αρχάριο μοτοσικλετιστή είναι τα 250cc, και πραγματικά το σκεφτόμουν για honda cbf 250. Αλλά το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα να πάω κάτι πιο μεγάλο, γιατί την μηχανή που θα επιλέξω δεν θα να την πουλήσω σε 1 χρόνο αλλά θέλω να είναι για πολλά χρόνια το αστικό μέσο μετακίνησής μου. Επίσης, λόγω ύψους, η cbf250 ανησυχώ πως δεν θα ταιριάζει. Είχα και σκέψεις για κανένα AX1 αλλά λόγο παλαιότητας ανησυχώ πως θα με "αφήσει" πριν την ώρα του. Ως αρχάριος, θα προτιμούσα φυσικά μια μηχανή με ABS, γιατί έχω δει αρκετές περιπτώσεις που το ABS θα μπορούσε να σώσει πολλές καταστάσεις.

    Επομένως, για να συνοψίσω... μετά από πολύ διάβασμα σε διάφορα forum ζητώ την γνώμη σας για μεταχειρισμένη μηχανή από αξιόπιστη εταιρία, μεσαίο on-off (λόγο ύψους), χαμηλής κατανάλωσης, με ABS (αν είναι δυνατόν) μέχρι 3000 ευρώ το μέγιστο, και όσο λιγότερα τόσο καλύτερα.

    Έχω την εντύπωση πως η BMW f650gs είναι μια καλή επιλογή, και έχω διαβάσει πως λόγο χαμηλού κέντρου βάρους είναι και φιλική προς τους αρχάριους, και εύκολη σε οδήγηση στην πόλη, αλλά θα ήθελα και άλλες γνώμες.

  2. #2
    Με βάση το σκεπτικό σου το Gs (όπως έγραψες και μόνος σου) είναι το καλύτερο σαν επιλογή ... αν και ίσως να σου φανεί πολύ κοντό ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Αν και προτιμώ το gs κοιτά και το versys......πολυ τίμιο και φιλικό μηχανάκι ...

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    7
    Σε μεγαλύτερη τιμή όμως από τα 3000 ευρώ, δυστυχώς

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    παρε ενα africa καλοσυντηρημενο, μαζεψε το σε οτι θελει και εισαι ετοιμος...
    το ABS ειναι καλο για αρχαριο αλλα μην δινεις και πολυ σημασια. και εμεις που μαθαμε χωρις, δεν παθαμε τιποτα...
    αλλωστε ολα μια συνηθεια ειναι...

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    to gs ine apelpistika kodo....


    kita kalitera vstrom i versys.....kai an 8es kati pio street pas se fazer 600 cbf 600 einai poli filika ke irema mixanakia...

  7. #7
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Transalp..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τα PM... οι συμβουλές είναι πάντα καλοδεχούμενες... Για να σχολιάσω κι εγώ τις προτάσεις σας:

    Transalp: δελεαστικό αλλά χωρίς ABS στα χρήματα που διαθέτω. Πρέπει να πάω σε πολύ πιο καινούργιο μοντέλο για να έχει ABS, που ανεβάζει την τιμή πολύ. Επίσης, οι υπόλοιπες προτάσεις έχουν χαμηλότερη κατανάλωση.

    V-Strom: μάλλον είναι λίγο "βαρύ" για την εμπειρία μου, και σίγουρα είναι εκτός προϋπολογισμού. Έχω διαβάσει τα καλύτερα, αλλά μάλλον όχι για εμένα. Και μόνο που το βλέπω στους δρόμους με φοβίζει το μέγεθος.

    ΧΤΧ660: δεν έχω ακούσει καλά λόγια, δυστυχώς. Και δεν έχει και ABS (αν δεν κάνω λάθος).

    Versys: πολύ δελεαστικό, αλλά με ένα μικρό ψάξιμο στο car.gr και xe.gr, η χαμηλότερη τιμή είναι 3500 ευρώ. Αν καταφέρω και ανεβάσω λίγο τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω, θα είναι μάλλον ο νικητής, αφού είναι πιο σύγχρονο, πιο φτηνό σε ανταλλακτικά και service. Αλλά σκέφτομαι και τα λεφτά που πρέπει να διαθέσω για κράνος και λοιπό εξοπλισμό και μαγκώνομαι. Αλήθεια, το versys πόση κατανάλωση έχει τελικά, γιατί διαβάζω διάφορα νούμερα... από πολύ χαμηλά μέχρι πολύ υψηλά (καταλαβαίνω πως παίζει ρόλο και πόσο το πιέζει κανείς, αλλά μια μέση τιμή στο περίπου πόσο είναι άραγε

    f650gs: αν και θέλω να ξεφύγω από ευρωπαϊκά, μάλλον σε αυτό θα καταλήξω. Αν και πρέπει να το καβαλήσω για να μου φύγει και η απορία του πόσο κοντό είναι τελικά.

    Από τα δύο street, και τα δύο έχουν σχετικά υψηλή κατανάλωση βενζίνης (και περισσότερα άλογα φυσικά). Αν τελικά πάω προς τα εκεί, το cbf600 φαίνεται καλύτερη αγορά από το fazer, λόγο της τιμής. Και για να πω την αλήθεια, δεν φαίνεται και τόσο street από τις φωτό... κάτι ενδιάμεσο θα το έλεγα για το δικό μου άπειρο μάτι. Θα προσπαθήσω να δω και κάποιο από κοντά μέσα στη βδομάδα.

    Θα συνεχίσω να το ψάχνω το θέμα μανιωδώς γιατί έχω πάντα στο μυαλό μου πως η αγορά που θα κάνω θα μείνει για πολλά χρόνια, και δεν θα είναι ένα μηχανάκι που σε 1 χρόνο θα το πουλήσω για να πάρω κάτι άλλο, οπότε θα πρέπει να το ψάξω απ'όλες τις μεριές. Και κάθε πρόταση/σχόλιο φυσικά δεκτή.

  9. #9
    έχεις βρει τζι ες με 3000?

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    7
    αρκετά. Όχι το τελευταίο, αλλά του 2005 (το δύμπουζο, αλλά και το μονόμπουζο έχω βρει... ίσως να έπρεπε να το είχα αναφέρει από την αρχή)

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    opos sou ipa to bmw ine distixos para poli xamilo.....


    sto 650 dakar sozete kapos i katastasi ke ebgene kai me abs an 8imame kala

  12. #12
    μμμ, ναι.... μπερδευτηκα......

    πάρε στρόμα 650 καλύτερα..... και τον όγκο που λες μην τον φοβάσαι.... συνήθειο είναι όλα....

    τώρα βέβαια αν το οικονομικό είναι θέμα..... πάω πάσο....

  13. #13
    Εκεί που ήσουν ήμουνα και κει που πάω θα 'ρθεις.

    Κοίτα την υπογραφή μου, αν και είναι εκτός μπάτζετ σου, αλλά μπορείς να βρεις ανάλογα στα
    λεφτά σου πιο παλιά.

    Και όσοι σου πουν όχι σκούτερ, αν θες τους ακούς, αν θες σκέφτεσαι λογικά.

  14. #14
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    με 3 χιλιαρικα μαλλον θα βαλεις νερο στο κρασι σου.Οπως abs ,προσφατο μοντελο κτλ.
    Το gs σου κανει πιο ελαφρυ απο το V strom;Δεν νομιζω.
    Τα XTX XTR ειναι μια χαρα μηχανακια γιατι δεν εχεις ακουσει καλα λογια;
    Cbf Hornet μια χαρα ειναι αν ανεβασεις λιγο το μπατζετ σου.

  15. #15
    Επειδή αυτό τον καιρό έψαχνα και εγώ μηχανή στα χρήματα που δίνεις και εσύ (τελικά λόγω ΓΑΠ το budget μου έφτασε πάτο πάλι , οπότε περιμένω), αυτό που έχω δει είναι ότι μέχρι 3000ευρώ δύσκολα να βρεις κάτι με abs. Στα 3500 και μετά βρίσκεις πολλά.

    Μέχρι 3000 ευρώ και ABS θα βρεις ή το cbf600 ή Suzuki GSR600. Μια χαρά μηχανές και τα 2. Το cbf είναι με 75-80άλογα το gsr με 100.

    Εγώ αποφάσισα να πάω σε FZ6 Naked και ας είναι και χωρίς ABS, απλά θα προσέχω περισσότερο. Βέβαια τελικά έμεινα στο παπί μου και βλέπουμε .
    Yamaha FZS 600

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 04:38
  2. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00
  3. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14
  4. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37
  5. Νεα Ψηφοφορια Για Ολυμπιακουσ
    από SpyrosTDM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 01:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF