Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: Υποχρεωτικό το Abs σε μοτό άνω των 125κ.εκ.

  1. #31
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αν ποτε το δισκοφρενο γινει υποχρεωτικο, εγω το παραταω το μοτοσακο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Η αλήθεια είναι ότι από τότε που βγήκε το δισκόφρενο… χαθήκανε οι άντρες…



    Αλλά το ΑΒΣ δεν είναι δισκόφρενο.
    Είναι ένα ακριβό σύστημα που ταιριάζει γάντι σε κάποιους, υπό κάποιες συνθήκες.
    Και ρωτάω γιατί πρέπει να πληρώσω το ΑΒΣ σε μια καθαρόαιμη εντούρο ή σε μια μηχανή για πίστα?
    Γιατί δεν υπάρχει και στα αυτοκίνητα ο ίδιος νόμος ?


  3. #33
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Στα αυτοκίνητα ΝΑΙ υπάρχει αντίστοιχος νόμος και αν θυμάμαι καλά δεν εισάγεται παράγεται αυτοκίνητο εντός Ε.Ε μετά το 2000 χωρίς ABS. Το ABS προφανώς και δεν προορίζεται για ένα ειδικό όχημα όπως ένα ss που χρήση του θα είναι εντός πίστας ούτε προορίζεται για κάποιο καθαρόαιμο για το βουνό. Και δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη σε αυτοκίνητα γιατί πολύ απλά δεν πωλούνται τετράτροχα τέτοιων specs.

    Κατά τα άλλα το ABS σώζει ζωές.. Απορώ πως έχουν βρεθεί τόσοι χεράδες πια που το θεωρούν άχρηστο και ξαφνικά 9 στους 10 μπαίνουν πίστα και χαλιούνται. Ναι η bosch θα τα τσεπώσει πάλι με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο αφού, δική της δεν είναι η πατέντα? Δεν βλέπω κάποιο άλλο σύστημα με τα ίδια αποτελέσματα.. Ας μας υποδείξει κάποιος ένα και το ξανασυζητάμε. Ως τότε ευχαριστώ το ABS της μηχανής μου γιατί με έχει γλυτώσει ήδη δυο φορές στο κλειστόν άστυ γιατί είμαι κουλός..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #34
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ζευκα,το μηχανάκι σου εσένα έχει ΑΒS;



  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    ζευκα,το μηχανάκι σου εσένα έχει ΑΒS;


    αμέ :wacko:

  6. #36
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    αμέ :wacko:

    :

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Στα αυτοκίνητα ΝΑΙ υπάρχει αντίστοιχος νόμος και αν θυμάμαι καλά δεν εισάγεται παράγεται αυτοκίνητο εντός Ε.Ε μετά το 2000 χωρίς ABS. Το ABS προφανώς και δεν προορίζεται για ένα ειδικό όχημα όπως ένα ss που χρήση του θα είναι εντός πίστας ούτε προορίζεται για κάποιο καθαρόαιμο για το βουνό. Και δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη σε αυτοκίνητα γιατί πολύ απλά δεν πωλούνται τετράτροχα τέτοιων specs.

    Κατά τα άλλα το ABS σώζει ζωές.. Απορώ πως έχουν βρεθεί τόσοι χεράδες πια που το θεωρούν άχρηστο και ξαφνικά 9 στους 10 μπαίνουν πίστα και χαλιούνται. Ναι η bosch θα τα τσεπώσει πάλι με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο αφού, δική της δεν είναι η πατέντα? Δεν βλέπω κάποιο άλλο σύστημα με τα ίδια αποτελέσματα.. Ας μας υποδείξει κάποιος ένα και το ξανασυζητάμε. Ως τότε ευχαριστώ το ABS της μηχανής μου γιατί με έχει γλυτώσει ήδη δυο φορές στο κλειστόν άστυ γιατί είμαι κουλός..
    Τι παράξενο…
    Μόλις κοιτούσα το new picando (kia) και δεν αναφέρει πουθενά για ABS

    Από εκεί και πέρα κάντε μου τη χάρη και ασχοληθείτε με τη σωτηρία των δικών σας ζωών.
    Εγώ ούτε ΚΤΕΟ θέλω, ούτε ΑΒΣ ούτε τίποτε !
    Μπορώ να κρίνω μόνος μου πότε και αν το χρειάζομαι.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    Από εκεί και πέρα κάντε μου τη χάρη και ασχοληθείτε με τη σωτηρία των δικών σας ζωών.
    Εγώ ούτε ΚΤΕΟ θέλω, ούτε ΑΒΣ ούτε τίποτε !
    Μπορώ να κρίνω μόνος μου πότε και αν το χρειάζομαι.
    πωωωωω θυμίζεις πιτσιρικά στα πρώτα χρόνια της εφηβείας!

    ναι ρε μαμά μεγάλωσα πια! μη μου λες τι να φορέσω για να πάω στο πάρτυ :rotflmao:

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    πωωωωω θυμίζεις πιτσιρικά στα πρώτα χρόνια της εφηβείας!

    ναι ρε μαμά μεγάλωσα πια! μη μου λες τι να φορέσω για να πάω στο πάρτυ :rotflmao:
    Ναι μπορείς να το δεις κι έτσι με μια διαφορά…
    Η μαμά δεν σου λέει τι να φορέσεις, αλλά σε υποχρεώνει να το φορέσεις.
    Για την ακρίβεια σε υποχρεώνει να το πληρώσεις και να το φορέσεις,
    ακόμα και για εκεί που δεν το χρειάζεσαι.
    Σεξ με κουστούμι γίνεται δε λέω…
    Αλλά προτιμώ ξεβράκωτος !
    :rotflmao:

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    Ναι μπορείς να το δεις κι έτσι με μια διαφορά…
    Η μαμά δεν σου λέει τι να φορέσεις, αλλά σε υποχρεώνει να το φορέσεις.
    Για την ακρίβεια σε υποχρεώνει να το πληρώσεις και να το φορέσεις,
    ακόμα και για εκεί που δεν το χρειάζεσαι.
    Σεξ με κουστούμι γίνεται δε λέω…
    Αλλά προτιμώ ξεβράκωτος !
    :rotflmao:


    όπως αγαπάς!

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS

    Εγώ ούτε ΚΤΕΟ θέλω, ούτε ΑΒΣ ούτε τίποτε !
    Μπορώ να κρίνω μόνος μου πότε και αν το χρειάζομαι.
    Κατσε ρε φιλΑΙ, εσυ μπορει να κρινεις οτι οτι δεν χρειαζεσαι καθολου φρενα...





    Υγ. Οσοι λενε οτι το abs δεν τους χρειαζεται, απλως εχουν μαυρα μεσανυχτα, θα σε σωσει τουλαχιστον 1 φορα, κ ας εισαι ο Βαλεντινο.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
    Κατσε ρε φιλΑΙ, εσυ μπορει να κρινεις οτι οτι δεν χρειαζεσαι καθολου φρενα...





    Υγ. Οσοι λενε οτι το abs δεν τους χρειαζεται, απλως εχουν μαυρα μεσανυχτα, θα σε σωσει τουλαχιστον 1 φορα, κ ας εισαι ο Βαλεντινο.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    Αλλά το ΑΒΣ δεν είναι δισκόφρενο.
    Είναι ένα ακριβό σύστημα που ταιριάζει γάντι σε κάποιους, υπό κάποιες συνθήκες.
    Και ρωτάω γιατί πρέπει να πληρώσω το ΑΒΣ σε μια καθαρόαιμη εντούρο ή σε μια μηχανή για πίστα?
    Επέτρεψε μου να πιστεύω ακράδαντα ότι
    ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ

    πότε και αν χρειάζομαι κάτι και να μη μου κάνει κέφι να μου επιβάλουν πράγματα διάφοροι άσχετοι και υποκριτές.
    Αν τους ενδιαφέρει τόσο η ζωή των πολιτών και η δική μου ας ξεκινήσουν με κάτι πιο απλό.
    Να βάλουν κανένα νοσοκομειακό πχ με τους φόρους που τους πληρώνω κάθε χρόνο αντί να πληρώνουν κερατιάτικα 180άρια σε κάποιους Ισπανούς (μια και είναι φρέσκο)

  13. #43
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    Τι παράξενο…
    Μόλις κοιτούσα το new picando (kia) και δεν αναφέρει πουθενά για ABS

    Από εκεί και πέρα κάντε μου τη χάρη και ασχοληθείτε με τη σωτηρία των δικών σας ζωών.
    Εγώ ούτε ΚΤΕΟ θέλω, ούτε ΑΒΣ ούτε τίποτε !
    Μπορώ να κρίνω μόνος μου πότε και αν το χρειάζομαι.
    Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τον συλλογισμό σου... Για τα αυτοκίνητα ισχύει αυτό που είπα παραπάνω και μπορείς να αναζητήσεις την σχετική ευρωπαϊκή νόρμα. Για την ιστορία Kia Picanto έχω από το 2004 και δεν ισχύει ασφαλώς.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον σοβαρό από πάνω - τώρα τελευταία συμβαίνει όλο και πιο συχνά.. Θα μπορούσες κάλιστα να κρίνεις πιστεύοντας ακράδαντα ότι και τα δισκόφρενα ή τα φρένα είναι too much και το μηχανάκι το θες scrambler..

    Δεκτό ότι το κράτος απουσιάζει από πολλά και ότι οι υπηρεσίες που απολαμβάνει ο πολίτης αυτής της χώρας είναι προβληματικές (και φταίμε άλλες φορές άμεσα και άλλες έμεσα για αυτό) όμως οι νόρμες αυτές εφαρμόζονται συνήθως σε όλη την Ε.Ε. Το ένα στραβό δεν δικαιολογεί άλλο στραβό.

    Επίσης να σου θυμίσω ότι όταν για παράδειγμα ο Χ, Υ χτυπάει την κεφάλα του π.χ γιατί με αντίστοιχο συλλογισμό δεν φορούσε κράνος κτλπ κτλπ.. το κάθε ΙΚΑ καλείται να επωμειστεί το κόστος..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τον συλλογισμό σου... Για τα αυτοκίνητα ισχύει αυτό που είπα παραπάνω και μπορείς να αναζητήσεις την σχετική ευρωπαϊκή νόρμα. Για την ιστορία Kia Picanto έχω από το 2004 και δεν ισχύει ασφαλώς.
    http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/...cessories.html

    Εδώ είναι η σελίδα της ΚΙΑ και απ όσο βλέπω δεν έχει ΑΒΣ.
    Άντε και να το ξέχασαν (στα άλλα μοντέλα έχουν)

    αλλά και το Lada Niva βλέπω ότι εισάγεται κανονικά χωρίς ABS

    Απ όσο έψαξα υποχρεωτικό είναι το ABS μόνο σε φορτηγά λεωφορεία και (προσεχώς) σε μοτοσικλέτες.

    Για ΕΕ δεν ξέρω τι παίζει αλλά το Νίβα που σου έλεγα από πάνω πουλιέται κανονικά στην Ιταλία με ταμπούρα δίσκους.

  15. #45
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/...cessories.html

    Εδώ είναι η σελίδα της ΚΙΑ και απ όσο βλέπω δεν έχει ΑΒΣ.
    Άντε και να το ξέχασαν (στα άλλα μοντέλα έχουν)

    αλλά και το Lada Niva βλέπω ότι εισάγεται κανονικά χωρίς ABS

    Απ όσο έψαξα υποχρεωτικό είναι το ABS μόνο σε φορτηγά λεωφορεία και (προσεχώς) σε μοτοσικλέτες.

    Για ΕΕ δεν ξέρω τι παίζει αλλά το Νίβα που σου έλεγα από πάνω πουλιέται κανονικά στην Ιταλία με ταμπούρα δίσκους.

    http://europa.eu/legislation_summari.../n26100_en.htm


    "The Directive aims to improve road safety by making a number of devices compulsory. These include ABS (anti-lock braking system), new and more effective rear-view mirrors (including the new front rear-view mirror), improved lights, side protection to prevent cyclists or pedestrians from being dragged under vehicles and anti-spray devices."

    Και ξαναλέω έχω το πιο φτηνό μοντέλο του picanto. Τυπογραφικό λάθος. Δεν ξέρω αν όντως το niva εισάγεται στην Ιταλία χωρίς ABS, εντύπωση μου κάνει, και το θεωρώ πιθανό μόνο αν θεωρείται αγροτικό ή επαγγελματικό όχημα?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34
  2. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04
  3. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32
  4. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF