Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Να αγοράσω Καγκελα Givi?

  1. #1

    Να αγοράσω Καγκελα Givi?

    διάβασα σε ξένο site οτι βγάζουν κάποιους κραδασμούς στις 5000 στρ. σας εχει παρουσιαστει τιποτα τέτοιο?? στη suzuki μου είπανε οτι κάνουν 120 Ε ανώ σε ενα αλλο καταστημα 105 μπορει να είναι πιο παλιά τα φθηνότερα και να εχουν διαφορές με τα καινούρια ή απλά η suzuki τα βαράει περισσότερο??
    Τέλος και πιό σημαντικό, προστατεύοθ7ν σε τουμπα (λογική , οχι σαβούρδα) η όχι

    ευχαριστώ

  2. #2
    Τοσο καιρο στο forum αποκλειεται να μην εχεις διαβασει αυτο

    Να φανταστεις οτι αυτη τη στιγμη τα εχω βγαλει τελειως γιατι ηθελα να ακουσω την μηχανη σε ολη την γκαμα των στροφων και μετα να προχωρησω στην προσεκτικη επανατοποθετηση τους.

    Τα καγκελα χρειαζονται, αυτο ειναι σιγουρο, θα πεις ομως στον μαστορα που θα στα βαλει να ξηγηθει καλη τοποθετηση για να μην συντονιζονται.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Eγώ πάντως στο 1000άρι έβαλα τα κάγκελα της GIVI και δεν έχω παρατηρήσει κάποιον τριγμό ή ύποπτο κραδασμό που να μπορώ να πώ ότι οφείλεται σε αυτά...
    Δεν έχω όμως 100% άποψη γιατί τα κάγκελα φορέθηκαν από καινούργιο και δεν το έχω οδηγήσει χωρίς αυτά...

    Πάντως φαίνονται στιβαρά ....(φυσικά δεν έχουν τεσταριστεί....φτου, φτου, μακριάαααα !!!)

    Δες τα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	v-storm-3.jpg 
Προβολές:	2351 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	23235

  4. #4
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161

    Talking

    paidia sorry, twra to eida to post...

    ego tin exo apo 4/2004. To parathrhsa apo ta prwta xiliometra kai piga na tralla8w !!!

    Alla o filos innersence exei apolyto dikio. Ekei einai to problhma kai to 3eroun oloi oi e3ousiodotimenoi. Egw me to pou to eixa paei ston diko mou (Kwstas Manths sthn Mesogeion) xamogelase, ebgale to ma3imadi, to troxise kai mou leei fuge twra. ....Opa re tou lew, "8a 3anar8w, apokleietai na eftia3e" alla...mougga apo tote....

    Aplo kai xoris kostos problima...pou mporei na se steilei sto Dromokaitio....

    Drive It Like You Stole It

  5. #5
    ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο GOLLUM

    HEPC0&BECKER
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
    ebgale to ma3imadi, to troxise kai mou leei fuge twra.
    Διευκρινιστική ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς

    Σου έβγαλε τη βίδα που συγκρατεί τα κάγκελα στο κέντρο της μηχανής (πάνω από το ψυγείο λαδιού) και σου τρόχισε τον αποστάτη; (τον μεταλλικό κύλινδρο που από μέσα του περνάει η βίδα και φροντίζει να σφίγγει πολύ).

    Κανένα λαστιχάκι δεν σου έβαλε εκεί ή οτιδήποτε άλλο υλικό αντικραδασμικής φύσεως;

    Ευτυχώς που βρέθηκε κάποιος πάντως να το παραδεχτεί, να το ψάξει και να πάει να το διορθώσει γιατί όσους κατόχους ρωτάω μου το παίζουν ότι τα κάγκελα είναι μια χαρά και ότι δεν ακούγεται - δεν νιώθουν τίποτα. Αναρωτιέμαι αν την έχει πάει κανένας βόλτα χωρίς κάγκελα να δει τι πάει να πει ¨δεν ακούγεται τίποτα¨...

    Παρεμπιπτόντως σε αρκετά V-Strom σταθμευμένα έχω δει τις πάνω τάπες των βιδών πάνω στο πλαίσιο φαγωμένες, από το μπάσε βγάλε, πράγμα το οποίο συμβαίνει ότι το αφεντικό της μηχανής κάποια ανησυχία είχε με τα κάγκελα και το έψαχνε το θέμα σκαλίζοντας...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ρε σεις βαλτοί είστε και πάτε να με βγάλετε τρελλό ???

    Ειλικρινά μιλάω δεν έχω παρατηρήσει κάτι με τα κάγκελα και δεν είμαι και κανένας χθεσινός....Πιστεύω ότι αν έτρεχε κάτι περίεργο τι στο διάλο θα το είχα παρατηρήσει...

    Να δείς μου θα μου μπεί η ιδέα και θα αρχίσω να ακούω θορύβους στα καλά καθούμενα....

  8. #8
    Μπαμπά THEOD (Έχεις το χίλια γι' αυτό είσαι μπαμπάς)

    Καταρχήν κανένας δεν είπε ότι το κάνει σε ΟΛΑ τα κάγκελα [όπου ΟΛΑ = α) όλους τους τύπους-μάρκες κάγκελα, β) όλες τις τοποθετήσεις (ο οποιοσδήποτε σωστός μάστορας μπορεί να το προσέξει λίγο στην τοποθέτηση και να πάνε όλα μέλι γάλα χωρίς περαιτέρω μπλεξίματα, πράγμα σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα)]. Να σημειωθεί ότι τα δικά σου κάγκελα είναι GIVI ενώ τα δικά μου όχι (πάντως τα βλέπω εξίσου συχνά και σε άλλα V-Strom).

    Ο συντονισμός στον οποίο αναφέρομαι δεν είναι κάτι το οποίο παίρνει τα αυτιά ή δημιουργεί σεισμό στο τιμόνι. Για να μην αναρωτιέμαι λοιπόν άδικα αν είναι ιδέα μου ή όχι δοκίμασα και μια βόλτα βγάζοντας τα κάγκελα όπου και η υποψία μου επιβεβαιώθηκε.

    Ο συντονισμός παρατηρείται ανοίγοντας το γκάζι από τις 5000 στροφές και πάνω και θα μπορούσαμε να πούμε ότι ένα από τα πολύ χαρακτηριστικά του σημεία είναι στις 6100 rpm.

    Οι τιμές των στροφών σαφέστατα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικές για το DL1000, αλλά έτσι κι αλλιώς κανένας δεν είπε ότι συμβαίνει σε ΟΛΑ.

    Ηρεμία και πάλι στο μικρό Γαλατικό χωριό λοιπόν...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  9. #9

    Re: Να αγοράσω Καγκελα Givi?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
    διάβασα σε ξένο site οτι βγάζουν κάποιους κραδασμούς στις 5000 στρ. σας εχει παρουσιαστει τιποτα τέτοιο?? στη suzuki μου είπανε οτι κάνουν 120 Ε ανώ σε ενα αλλο καταστημα 105 μπορει να είναι πιο παλιά τα φθηνότερα και να εχουν διαφορές με τα καινούρια ή απλά η suzuki τα βαράει περισσότερο??
    Τέλος και πιό σημαντικό, προστατεύοθ7ν σε τουμπα (λογική , οχι σαβούρδα) η όχι

    ευχαριστώ
    ΚΑΙ ΕΓΩ GIVI ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΤΗΣ SUZUKI. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ BP100 ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ .ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΡΩΤΑ.
    ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ.


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Λοιπόν παιδάκια,τα κάγκελα αν δεν έχουν τον αποστάτη στο σημείο που ενώνονται μπροστά από το ψυγείο,συντονίζουν μετά τις 5000-6000 στροφές.Έχω v-strom 650,κάγκελα της givi τα οποία τα πήρα μαζί με τη μηχανή.Αυτός που τα τοποθέτησε δεν θεώρησε αναγκαίο να βάλει τον αποστάτη.Όταν το έστρωσα και άρχισα να το πατάω πιο πολύ από 5000 στροφές ακουγόταν ένας μεταλικός θόρυβος.Ήταν ο συντονισμός από τα κάγκελα.Πήγα στο Δημητρόπουλο,τον αντιπρόσωπο της givi και μου έδωσε ένα αποστάτη τον οποίο τοποθέτησα μόνος μου.Έκτοτε συτός ο έντονος συντονισμός ΄ξεπεράστηκε.Παρόλαυτα έχω ακόμα την αίσθηση και ολίγον τη βεβαιότητα οτί τα κάγκελα συντονίζουν και αίναι υπεύθυνα για κάποιυς κραδασμούς.Οδήγησα το v-strom ενός φίλου μου που φορούσε και αυτό κάγκελα της Givi με τη διαφορά οτί αυτά είχαν μια ένωση ακόμα παραπάνω.Είχαν ένα πρόσθετο κομάτι σίδερο.Οι κραδασμοί δεν ήταν τόσο αισθητοί.Αυτά!Επίσης όσοι έχουν τοποθετήσει κάγκελα της givi να ξέρουν οτί θέλουν συχνά σφίξιμο επειδή με τους κραδασμούς ξεσφίγγουν.Και μάλιστα γερό σφίξιμο.Πάντως σε τούμπα πρέπει να προστατεύουν αν και ευτυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει.Της hepco and becker καλά φαίνονται αλλά τα givi ανεβαίνουν πιο ψηλά και προστατεύουν περισότερο το φέρινγκ.Ουφ τελείωσα!Γεια σας
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
    ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο GOLLUM

    HEPC0&BECKER


    ΦΙΛΕ ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ HEPCO&BECKER ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΣΙΔΕΡΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΓΓΕΛΟ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ!!!!!!!!!!!!!ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ..
    ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΗΣΩ ΜΕ ΗΛΕΚΤΟΚΟΛΗΣΗ!!!!!
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!
    ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΗΣΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ??ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ??ΔΕ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 180 ΕΥΡΩ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑPPA ΕΧΟΥΝΕ 110???

  13. #13
    τα καγκελακια τρεμουν!
    Αν ειναι σωστος ο μαστορας που τα εβαλε τρεμουν απλα λιγοτερο αλλα οι τριγμοι δεν εξαφανισζονται τελειως
    Βαλτε καγκελακια suzuki να ακουτε μονο μοτερ!

  14. #14

    k ego "provlima"

    Istera apo 2500 ksenoiasta xiliometra me to strom to mono mou parapono einai o enoxlitikos thorivos apo ta kagkela Givi.Den eixa diavasei ta sxetika sto forum k mexri na to entopiso spasan ta neyra moy.To antimetopisa me ena thermosistellomeno iliko giro apo to "daxtilidi" pou prokalei to thorivo.Thorivos telos, ostoso o syntonismos eksakolouthei na simvainei stis 5500 rpm. Ektos apo tin mikri enoxlisi sta xeria stis sigkekrimenes strofes exo tin aporia mipos makroprothesma o syntonismos epivarinei to plaisio dedomenou oti oles oi doniseis metaferontai sto plaisio Doste mou ta fota sas...

  15. #15

    Re: k ego "provlima"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimakos
    Istera apo 2500 ksenoiasta xiliometra me to strom to mono mou parapono einai o enoxlitikos thorivos apo ta kagkela Givi.Den eixa diavasei ta sxetika sto forum k mexri na to entopiso spasan ta neyra moy.To antimetopisa me ena thermosistellomeno iliko giro apo to "daxtilidi" pou prokalei to thorivo.Thorivos telos, ostoso o syntonismos eksakolouthei na simvainei stis 5500 rpm. Ektos apo tin mikri enoxlisi sta xeria stis sigkekrimenes strofes exo tin aporia mipos makroprothesma o syntonismos epivarinei to plaisio dedomenou oti oles oi doniseis metaferontai sto plaisio Doste mou ta fota sas...
    Βαλτε καγκελακια suzuki να ακουτε μονο μοτερ!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να αγορασω ????
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 19:53
  2. Ποιο arai να αγοράσω;
    από makaronachis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 19:25
  3. Τι να αγορασώ;
    από Maira στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 14:14
  4. Θελω να αγορασω...
    από Tasosneo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF