Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Πραγματικά άλογα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140

    Thumbs down Πραγματικά άλογα

    Ως κάτοχος R1 04 ενδιαφερόμουνα για το πόσα πραγματικά άλογα βγάζει στην ρόδα. Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ανησυχώ διότι, τα περισσότερα που έχουν δυναμομετρηθεί είναι στα 145-148 άλογα. Έχουμε τα καλύτερα με 161 άλογα και έχουμε και τα χειρότερα με 139 άλογα. Η πηγή η οποία έχω είναι γνωστός στο χώρο με δυναμόμετρο ο οποίος είναι και μάλιστα κολλημένος με τη Υamaha.Αυτή τη στιγμή έχω 13900χλμ και στα 20000 θα πάω να το δυναμομετρήσω. Εάν μου βγάλει κάτω από 150 άλογα θα κινηθώ νομικά εναντίων της εταιρίας για εξαπάτηση. Δεν δικαιολογείται Ονομαστική απόδοση 172 άλογα να είναι στο τροχό κάτω από 150.Τώρα για την δικαιολογία ότι δεν βγαίνουν στην παραγωγή όλοι οι κινητήρες ίδιοι εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατί πλήρωσα για αυτά τα οποία ανακοινώνει. Θα με ενδιέφερε η άποψη για το θέμα και κάποιου άλλου.

  2. #2

    Re: Πραγματικά άλογα

    Είναι αξιοθαύμαστες μερικές φορές οι διαφορές μεταξύ δύο ανθρώπων στη νοοτροπία.

    Άλλος τα λεφτά που εσύ θα δώσεις για δικαστήρια θα τα έδινε για να βελτιώσει το μηχανάκι του και να πάρει τα π.χ. 160 άλογα που θέλει.

    Δεν υποστηρίζω τη μια ή την άλλη άποψη, απλά σημειώνω τη διαφορετική προσέγγιση που δίνει ο καθένας στο ίδιο πρόβλημα.

    Πάντως θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα κάποιος έγραψε εδώ ότι το R1 παρουσιάζει τεράστιες διαφορές στη δυναμομέτρηση από μοντέλο σε μοντέλο, σύμφωνα με συνεργείο που κάνει μετρήσεις (μήπως εσύ το έγραψες; )

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Εδω που τα λεμε εχει παραγινει το κακο.Ολο ακουω 172,180,165 αλογα και μετα ερχετε η πραγματικοτητα του δυναμομετρου να μας προσγειωσει.Οχι βεβαια οτι 150 αλογα στον τροχο ειναι λιγα αλλα απο τις φανφαρες των αλογων στο στροφαλο των εταιριων μεγαλη αποσταση

  4. #4
    Πάντως η Yamaha δεν δεσμεύεται πουθενά για άλογα δυναμομέτρησης, οπότε δύσκολα θα βρεθεί πάτημα για πετυχημένη αγωγή, μου φαίνεται....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Και δεν είναι μόνο τα μηχανάκια στην γραμμή παραγωγής που παρουσιάζουν διαφορές...

    Και τα δυναμόμετρα επίσης ανάλογα τον τύπο τους και το καλιμπράρισμά τους παρουσιάζουν σεβαστές διαφορές. Μόνο στο ίδιο δυναμόμετρο μπορείς να βγάλεις συγκριτικά στοιχεία με ακρίβεια...

  6. #6
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    γιατι..

    ρε παιδια σας είπε η yamaha πουθενά ποσα άλογα θα έχει στη ρόδα??
    η έχει κανεις την εντύπωση πως αν ενα μηχανακι μετρηθει σε ενα α δυναμόμετρο με 150 ακριβως στη ροδα..στο β δυναμόμετρο θα έχει τα ίδια άλογα?

    η εχει κανεις την εντύπωση οτι σε τετοιου είδους μαζικές παραγωγές θα έχουνε ολα τα μοτέρ την ίδια απόδοση ακριβώς??

    να δω τετοια αγωγή ..και τι στο κόσμο.

    έγω σου λέω φίλε οτι αν το πας στη γιαμάχα..να στο μετρήσουνε...θα σε ρωτήσουνε και ποσα άλογα θες να βγαζει ..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140

    Re: Re: Πραγματικά άλογα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Είναι αξιοθαύμαστες μερικές φορές οι διαφορές μεταξύ δύο ανθρώπων στη νοοτροπία.

    Άλλος τα λεφτά που εσύ θα δώσεις για δικαστήρια θα τα έδινε για να βελτιώσει το μηχανάκι του και να πάρει τα π.χ. 160 άλογα που θέλει.

    Δεν υποστηρίζω τη μια ή την άλλη άποψη, απλά σημειώνω τη διαφορετική προσέγγιση που δίνει ο καθένας στο ίδιο πρόβλημα.

    Πάντως θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα κάποιος έγραψε εδώ ότι το R1 παρουσιάζει τεράστιες διαφορές στη δυναμομέτρηση από μοντέλο σε μοντέλο, σύμφωνα με συνεργείο που κάνει μετρήσεις (μήπως εσύ το έγραψες; )
    Πράγματι εγώ είχα γράψει ότι παρουσιάζει μεγάλες αποκλίσεις. Όμως άλλο η απόκλιση και άλλο ο μέσος όρος αντί να είναι 155 με 160 άλογα και άλλο 145-147.Η αγωγή εάν αποφασίσω τελικά να την κάνω θα στηριχθεί με την αιτιολογία ότι αμφισβητώ ότι η μηχανή αποδίδει την ονομαστική ισχύ. Είμαι διαθετημένως να κατεβάσω τον κινητήρα και να ψάξω για δυναμόμετρο που μετράει στρόφαλο. Και να σου πω κάτι δεν θα πάω σε ελληνικό δικαστήριο θα πάω σε ευρωπαϊκό ως ευρωπαίος και όχι ως Έλληνας. Για να μην λέω όμως παπαρίες και συγνώμη για την άσχημη γλώσσα δεν ξέρω σίγουρα αν θα το κάνω. Πάντως ένας να κερδίσει τέτοιο δικαστήριο θα αναγκάσει της εταιρίες είτε να αλλάξουν πολιτική ως προς το τι ανακοινώνουν ή να βρουν τρόπους να διορθωθούν οι αποκλίσεις.

  8. #8
    Φίλε ελπίζω να διαθέτεις αφθονία χρημάτων, χρόνου και υπομονής.


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140

    KW

    Η ισχύς του κινητήρα πέρα από PS μετριέται και σε KW. Αν έχω καταλάβει σωστά το δεύτερο είναι ισχύς σε ρεύμα. Οπότε θεωρητικά πρέπει να υπάρχει όργανο που να την μετράει και ίσως να είναι πιο αντικειμενικό από το δυναμόμετρο. Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε διορθώστε με.

  10. #10

    Re: KW

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
    Η ισχύς του κινητήρα πέρα από PS μετριέται και σε KW. Αν έχω καταλάβει σωστά το δεύτερο είναι ισχύς σε ρεύμα. Οπότε θεωρητικά πρέπει να υπάρχει όργανο που να την μετράει και ίσως να είναι πιο αντικειμενικό από το δυναμόμετρο. Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε διορθώστε με.
    Δεν είναι η ισχύς σε ρεύμα, η ίδια ακριβώς ισχύς είναι (του κινητήρα) απλά αλλάζει η μονάδα μέτρησης.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: KW

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
    Η ισχύς του κινητήρα πέρα από PS μετριέται και σε KW. Αν έχω καταλάβει σωστά το δεύτερο είναι ισχύς σε ρεύμα. Οπότε θεωρητικά πρέπει να υπάρχει όργανο που να την μετράει και ίσως να είναι πιο αντικειμενικό από το δυναμόμετρο. Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε διορθώστε με.
    Mην το ξεστομίσεις πουθενά αυτό γιατί θα πέσει φατούρο....

    Για την ιστορία... 1KW = 1.1341 HP

  12. #12

    Re: Re: KW

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Mην το ξεστομίσεις πουθενά αυτό γιατί θα πέσει φατούρο....

    Για την ιστορία... 1KW = 1.1341 HP
    1.341 hp

    σου έφυγε ένας άσσος

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Re: KW

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    1.341 hp

    σου έφυγε ένας άσσος
    Σωστά....σόρρυ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140

    ???

    Συγνώμη ρε παιδια αλλα το watt είναι ισχύς η οποίο δίνεται πολλπλασιάζωντας την ένταση με την τάση του ρεύματος.Σωστα?
    το KW είναι αν θυμάμαι καλά πολλαπλάσιο του W.Θυμάμαι πιτσιρικάς σε μία ηλεκτρογενήτρια που είχε ο πατέρας μου οτι τη μέτραγε σε ΚW.Αυτή η μονάδα μέτρησης δεν υπάρχει όργανο να μετρηθεί?Τα έχω κάνει πουτάνα με τις ημιτελείς γνώσεις που έχω?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Η ισχύς είναι...ισχύς
    Δεν έχει σημασία αν πρόκειται για ηλεκτρική ή μηχανική ισχύ. Οι μονάδες μέτρησης διαφέρουν.

    Θα βρώ τους σχετικούς μαθηματικούς τύπους και θα τους ποστάρω για να σου λυθούν οι απορίες...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2009, 05:18
  2. Γύρω στα 280 (πραγματικά) άλογα...
    από dirtbird στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 18:14
  3. σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν ;
    από GST στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2005, 17:49
  4. Ποσα αλογα βγαζει το LC4 SM 2005???
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 10:22
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 19:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF