Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Σφύριγμα στο μπροστινο του Hornet 600 '08 (NO C-ABS))

  1. #1

    Σφύριγμα στο μπροστινο του Hornet 600 '08 (NO C-ABS))

    Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Κατ' αρχήν χαιρετίζω τους απανταχού θιασώτες του γυμνού (Τί έχανα ρε π..... τόσα χρόνια!!!), και δη τους ομόσταβλους hornetάκηδες.
    Στο διά ταύτα:
    Είμαι εδώ και κάποιες μέρες περήφανος κάτοχος του cb hornet 600 2008 χωρίς το ABS και παρατήρησα οτι στο μηχανάκι ακούω ένα μεταλλικό σφύριγμα στα μπροστινά δισκόφρενα, όχι μόνο όταν είναι σβηστό (όπου δυο παλλικάρια που ρώτησα μου είπαν οτι είναι φυσιολογικό), αλλά και με νεκρά τσουλώντας αναμένο ο ήχος δε σταματάει. Το μοτόρι ναι μεν μεταχειρισμένο, αλλά οι δισκόπλακες στην πένα. 'Εχει κάποιος παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο ή να το θεωρήσω νορμάλ?
    Σχόλια, γνώμες, απόψεις όλα δεκτά, άλλωστε...κουβέντα να γίνεται...........!

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Ακούς τα τακάκια σου που ακουμπάνε στους δίσκους.

    Καλοτάξιδο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Ευχαριστώ... και για την άμεση απάντηση.Άλλα γιατί ο ήχος είναι ακριβώς ο ίδιος με τον αρχικο (σβηστό) και μάλιστα σε όλα τα hornet που άκουσα σβηστά ο ήχος με το που παίρνει μπρος το μηχανάκι σταματάει. Εκτός αν έχει ολοκαίνουρια τακάκια, οπότε λογικότατη η απάντησή σου

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από salou
    Ευχαριστώ... και για την άμεση απάντηση.Άλλα γιατί ο ήχος είναι ακριβώς ο ίδιος με τον αρχικο (σβηστό) και μάλιστα σε όλα τα hornet που άκουσα σβηστά ο ήχος με το που παίρνει μπρος το μηχανάκι σταματάει. Εκτός αν έχει ολοκαίνουρια τακάκια, οπότε λογικότατη η απάντησή σου

    Λοιπον.. πάμε..

    1. Αν ακους θόρυβο με το μηχανάκι σβηστό και σταματημένο δεν φταίει η μηχανή.
    2. Με το που παίρνει μπροστά δεν τον ακούς είναι φυσιολογικό γιατι τον καλύπτει ο ήχος του κινητήρα.
    3. ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα τακάκια ακουμπάνε τους δίσκους είτε καινούργια είτε τελειωμένα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Λοιπον.. πάμε..

    1. Αν ακους θόρυβο με το μηχανάκι σβηστό και σταματημένο δεν φταίει η μηχανή.
    2. Με το που παίρνει μπροστά δεν τον ακούς είναι φυσιολογικό γιατι τον καλύπτει ο ήχος του κινητήρα.
    3. ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα τακάκια ακουμπάνε τους δίσκους είτε καινούργια είτε τελειωμένα.

    Συμφωνώ απόλυτα φίλε.... αυτό που ίσως δεν έκανα απόλυτα αντιληπτο είναι οτι τον ήχο τον ακούω ΠΑΝΤΑ δηλ. σβηστό, αλλά και με νεκρά ΑΝΑΜΕΝΟ να τσουλαει. Μετά (1η, 2α κλπ) όντως ο ήχος του κινητήρα υπερκαλύπτει. Αν τώρα αυτό που λες είναι οτι το σφύριγμα υπάρχει συνέχεια, απλά εγώ δεν το ακούω, οκ. Αλλά σε σχέση με το 2 στην απάντησή σου, Πχ. σε άλλο hornet και με τον κινητήρα αναμένο και νεκρά (και με την απίστευτη ταχύτητα των 10 χμ/ώρα!!!) ο ήχος δεν ακούγεται ενώ αντίστοιχα στο δικό μου ακούγεται. Αν τώρα αυτό είναι οκ, δηλαδή σε δύο ίδια μηχανάκια και με δεδομένο οτι το τακάκι δεν παίζει ρόλο, στο ένα ο ήχος να συνεχίζει και στο άλλο να σταματάει τότε είμαι εγώ λάθος.

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από salou
    Συμφωνώ απόλυτα φίλε.... αυτό που ίσως δεν έκανα απόλυτα αντιληπτο είναι οτι τον ήχο τον ακούω ΠΑΝΤΑ δηλ. σβηστό, αλλά και με νεκρά ΑΝΑΜΕΝΟ να τσουλαει. Μετά (1η, 2α κλπ) όντως ο ήχος του κινητήρα υπερκαλύπτει. Αν τώρα αυτό που λες είναι οτι το σφύριγμα υπάρχει συνέχεια, απλά εγώ δεν το ακούω, οκ. Αλλά σε σχέση με το 2 στην απάντησή σου, Πχ. σε άλλο hornet και με τον κινητήρα αναμένο και νεκρά (και με την απίστευτη ταχύτητα των 10 χμ/ώρα!!!) ο ήχος δεν ακούγεται ενώ αντίστοιχα στο δικό μου ακούγεται. Αν τώρα αυτό είναι οκ, δηλαδή σε δύο ίδια μηχανάκια και με δεδομένο οτι το τακάκι δεν παίζει ρόλο, στο ένα ο ήχος να συνεχίζει και στο άλλο να σταματάει τότε είμαι εγώ λάθος.
    I give up..

    Μπορείς πάντα να το πας και στο συνεργείο σου για να βεβαιωθείς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Τι είδους τακάκια είναι, ξέρεις;

    Ίσως δεν είναι τα μαμά και είναι σκληρότερα.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Τι είδους τακάκια είναι, ξέρεις;

    Ίσως δεν είναι τα μαμά και είναι σκληρότερα.
    Δυστυχώς όχι... πάντως τα υπόλοιπα (πλάκες, δαγκάνες) είναι μαμά Nissin. Τακάκια δεν ξέρω, το σκέφτηκα και γω να μην είναι μαμά. Τεσπα, αν συνεχίσει θα ακολουθήσω τη συμβουλή του sniper και θα ξαναποστάρω για να κλείσει το ποστ.

  9. #9
    Μπορεί να είναι και απλά βρώμα, σκόνη που έχει μείνει από λασπόνερα. Ρίξε κανένα πλύσιμο.

    Για δες και αυτό:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=1

    Υπάρχουν και κάτι σπρευ, brake cleaner ή κάπως έτσι. Ρώτα στο συνεργείο. Η κάτι τέτοιο:
    http://www.louis.de/index.php?topic=...004882&lang=en
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  10. #10
    τακακιααααααααα
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  11. #11
    Οντως, μπορει να ειναι απλα βρωμα ή σκληρα τακακια ή τακακια μαλακά που τα "εκαψε" ο προηγουμενος (αφου ο ηχος δεν ειναι διακεκομμενος αλλα συνεχης)

    Κοιτα να χαρεις το μηχανακι σου

  12. #12
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    τακάκια.. και στο banditάκο μου τα ίδια..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  13. #13
    αν εχεις καtω απο 5000κμ ειναι φυσιολογικο. θα ελατωθει κατα πολυ μετα τα 5-6κ

Παρόμοια θέματα

  1. ποσο λαδι στο μπροστινο του dr??
    από nikmar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 21:08
  2. Kουνήματα στο μπροστινό του CBF-1000
    από κάφρος στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 20:45
  3. πρόβλημα στο μπροστινό του cbf250?
    από manolis1980 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 14:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF