Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Συμβουλες για νεο οδηγο xtx

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2011
    Μηνύματα
    12

    Συμβουλες για νεο οδηγο xtx

    Παιδια καλησπερα, προκειτα να παρω ενα yamaha xtx και επειδη δεν γνωριζω και πολλα (σχεδον τιποτα) θα ηθελα να με πληροφορησετε για μερικα πραγματα.

    Αρχικα εχω ακουσει κατα καιρους για καποια προβληματα στην ηλεκτρονικη.. στυλ κατεβασματος ταχυτητας για προσπερασμα και σβησιμο μηχανης. Γνωριζεται κατι σχετικα

    Δεν εχω μεγαλη εμπειρια-μηδενικη σε μοτοσυκλετες. Οδηγαω ενα σκουτερακι και ενα παπι. Πιστευεται οτι καποια αλλη επιλογη θα μου ηταν πιο ευκολη στην οδηγηση; (Οχι οτι θα αλλαξω γνωμη )

    Επιλεγω το μηχανακι αυτο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι σκυλι.. Ισχυει;

  2. #2
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    μια χαρά μηχανάκι είναι για αρχή...

    Άντε καλόριζικο...

    Με καλό εξοπλισμό και προσοχή...



  3. #3
    Καλοριζικος αδερφε! Μη μασας, κι εγω μια απο τα ιδια, δε θα παθεις τπτ αμα εχεις το νου σου. Εχε το νου σου και στο nick σου ομως, ειναι λιγο χρεωμα...
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  4. #4
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Τα πρώτα ΧΤ 660 είχαν μεγάλο πρόβλημα με το tps και σβήναν πολύ συχνά.

    Από το 2006 και μετά άν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα διορθώθηκε.

    Το δικό μου (ΧΤΖ) του 2008 δεν έχει κανένα πρόβλημα.

    Καλορίζικο ότι και να πάρεις!!!
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    μέχρι το 2005 όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στο TPS. .. Η ΥΑΜΑΗΑ είχε κάνει ανάκληση τότε όλων των μοντέλων εκείνης της περιόδου για να το αλλάξουν χωρίς χρήματα. Λογικά αν είναι τέτοιο μοντέλο και έχει κάνει την αλλαγή, θα έχει τσεκάρισμα στον αριθμό πλαισιού του. (Ενα "αστεράκι" μπροστά απο τον αριθμό).

    Για τα υπόλοιπα...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=81120
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    μέχρι το 2005 όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στο TPS. .. Η ΥΑΜΑΗΑ είχε κάνει ανάκληση τότε όλων των μοντέλων εκείνης της περιόδου για να το αλλάξουν χωρίς χρήματα. Λογικά αν είναι τέτοιο μοντέλο και έχει κάνει την αλλαγή, θα έχει τσεκάρισμα στον αριθμό πλαισιού του. (Ενα "αστεράκι" μπροστά απο τον αριθμό).

    Για τα υπόλοιπα...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=81120

    πολυ ενδιαφερον αρθρο..αυτο με τις χαμηλες στροφες που λεει ο φιλος τι εννοει; εχει προβληματα σβησιματος;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    μέχρι το 2005 όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στο TPS. .. Η ΥΑΜΑΗΑ είχε κάνει ανάκληση τότε όλων των μοντέλων εκείνης της περιόδου για να το αλλάξουν χωρίς χρήματα. Λογικά αν είναι τέτοιο μοντέλο και έχει κάνει την αλλαγή, θα έχει τσεκάρισμα στον αριθμό πλαισιού του. (Ενα "αστεράκι" μπροστά απο τον αριθμό).

    Για τα υπόλοιπα...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=81120
    στον αριθμο πλαισιου μπροστα θα εχει δηλαδη ενα * αν εχει γινει αλλαγη tps; απο ποτε και μετα δεν χρειαζοταν αλλαγη , ποιο μοντελο; με ανεβασμα του ρελαντι δεν φτιαχνοταν;

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    μηχανάκι που έχει άδεια πριν την 1/1/06 καλό είναι να έχει τσεκαριστεί για TPS. Χωρίς όμως αυτό να είναι ντε και καλά κανόνας.

    Οι χαμηλές στροφές και το "σκορτσάρισμα" είναι επειδή έχει φτιαχτεί το μηχανάκι να δίνει ροπή απο τις μεσαίες και πάνω για να έχει και τελική σε ταξιδάκια , λίγο μεγάλη για μονοκύλινδρο οπως είπα.

    Για να το ζωντανέψεις , όπως περιγράφω , ενα ανοιχτό φίλτρο , ενα σετ aftermarket εξατμίσεων και μια ρύθμιση στην τροφοδοσία το βελτιώνει πάρα πολύ. Το ρελαντί μην το πειράζεις γιατί θα έχεις προβληματική καύση μετά.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2011
    Μηνύματα
    12
    κατι συγκεκριμενο να προσεξω στο μηχανακι που θα παρω; εκτος τον χλμ και πιθανα χτυπηματα απο πτωση που θα χουν πειραξει σασι..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    βρες ενα φιλαρακι σου που το κατεχει το αθλημα και πηγαινετε το υποψηφιο για αγορα μηχανακι σε εναν μηχανικο που εμπιστευεστε.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2011
    Μηνύματα
    12
    ειμαι σε νεα πολη λογο δουλειας και δεν εχω γνωστο συνεργειο.. ετσι χοντρικα καποια πραγματα να εχω στο νου λεω..

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 14:12
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF