Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Περί xenon στα παπια

  1. #1
    Χρειάζεται τπτ άλλο για να λειτουργήσει ή είναι κομπλέ? Θα μπάινει άραγε στο παπί??? Έχω πολύ χάλια φωτισμό.
    Yamaha FZS 600

  2. #2
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Αν το παπί εχει 12Volts

    και ταιριάζουν οι λάμπες δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Νομίζω όμως οτι τα παπιά έχουν πρόβλημα τάσης και τα xenon δεν δουλευουν με λιγότερη τάση. Μήπως πρέπει να κοιτάξεις πρώτα γεννήτρια-ανορθωτή; μήπως γι αυτό δεν έχεις καλά φώτα;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    δεν υπάρχει τρόπος να μπούν xenon χωρίς να γίνει αλλαγή στα πάντα.. σε βάση προβολέα, σε φανάρι, σε ρυθμιστή δέσμης κτλ κτλ.. με 70 ευρώ δεν βάζεις δηλαδή ΧΕΝΟΝ και τελείωσε.. Θες κανά 200-300αρι για να κάνεις σωστή δουλειά με τέτοιου είδους λάμπες.

    Προς το παρόν , όπως είπες δοκίμασε τις osram που δίνουν καλή ποιότητα φωτός σε σωστή εγκατάσταση.. και άσε τα ΧΕΝΟΝ.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    Ο νονός μου είχε ένα παπί Keeway 115 στο οποίο είχε βάλει ένα κιτ xenon που έκανε 50-60 ευρώ. Το κιτάκι αυτό είχε μία λάμπα Η4 η οποία είχε πάνω μία λάμπα αλογόνου και μία xenon (είχε δηλαδή δύο διαφορετικές λάμπες στη βάση της μίας). Την αλογόνου την χρησιμοποιούσε μέσα στην πόλη και την xenon όπου είχε πολύ σκοτάδι. Η εγκατάσταση γινόταν σχετικά εύκολα αν και έπρεπε να κοπούν και να συνδεθούν τρία καλώδια. Έκοβες τα καλώδια της παλιάς λάμπας και έβαζες δύο καλώδια στο ballast του xenon (+ και -) για την μεγάλη σκάλα και άλλο ένα (+) στην αλογόνου για την μικρή σκάλα. Τα φώτα του παπιού δεν είχαν καμιά σχέση με τα μαμά.

    Όταν ο νονός μου πούλησε το παπί βάλαμε το κιτάκι στο Suzuki DR 250 μου το οποίο δεν είχε μπαταρία και ως εκ τούτου είχε τελείως χάλια φώτα. Είχε ρεύμα μόνο όταν ήταν ανοικτό μέσω του πυκνωτή. (ανεβάσαμε λίγο το ρελαντί για να υπάρχει σταθερότητα στην τάση του ρεύματος). Χρειάστηκε να αλλάξω μάσκα βέβαια και έβαλα μία από ΧΤ 600 που είχε μεγαλύτερο καθρέφτη. Και εκεί το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσες να ρυθμίσεις την δέσμη του xenon με αποτέλεσμα να φέγγει τα πάντα! (αγγλιστί δεν ήταν street legal!). Η λάμπα αλογόνου δούλευε μια χαρά μέσα στην πόλη. Να σημειώσω ότι το xenon δεν δούλευε μόνο όταν έπεφταν πολύ χαμηλά οι στροφές του κινητήρα περίπου από τις 1000 στροφές και κάτω, αλλά μόλις ανέβαζες στροφές ξανάναβε αμέσως, αυτό βέβαια συνέβαινε πολύ σπάνια, όταν πχ πήγαινε να σβήσει η μηχανή.

    Το ίδιο κιτάκι είναι τώρα στο Transalp του νονού μου (το βγάλαμε από το DR γιατί δεν το χρησιμοποιώ πολύ) και δουλεύει μια χαρά (είχε και εγγύηση ενός έτους) με το πρόβλημα βέβαια ότι στο xenon δεν έχεις έλεγχο δέσμης και τα κάνεις όλα μέρα!

    Συνοψίζοντας αν βάλεις ένα κιτάκι αυτού του είδους πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά.
    Honda Transalp 600 '92

    Suzuki DR 250S '91 (98500 km και συνεχίζει!)
    http://dr250.blogspot.com/

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Skopelos
    ...... με το πρόβλημα βέβαια ότι στο xenon δεν έχεις έλεγχο δέσμης και τα κάνεις όλα μέρα!

    Συνοψίζοντας αν βάλεις ένα κιτάκι αυτού του είδους πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά.
    να δεις διαφορά που είδαν οι άλλοι από απέναντι....


  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    να δεις διαφορά που είδαν οι άλλοι από απέναντι....

    Είπαμε, το χρησιμοποιείς μόνο εκεί που δεν έχεις οχήματα απέναντι, όπου δηλαδή θα χρησιμοποιούσες έτσι και αλλιώς τη μεγάλη σκάλα.
    Honda Transalp 600 '92

    Suzuki DR 250S '91 (98500 km και συνεχίζει!)
    http://dr250.blogspot.com/

Παρόμοια θέματα

  1. Περί xenon στα παπια
    από panagath στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 14:21
  2. Περί xenon
    από gefr στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2011, 11:10
  3. HID Xenon στα SV
    από Alki_Viades στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2007, 15:09
  4. Περί άζωτου στα ελαστικά ο λόγος...
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF