Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: bros 400 vs yamaha srx 400

  1. #1

    bros 400 vs yamaha srx 400

    καλησπερα στο φορουμ ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την γνωμη σας για τα δυο μηχανακια

  2. #2

    Re: bros 400 vs yamaha srx 400

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ευρυτος
    καλησπερα στο φορουμ ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την γνωμη σας για τα δυο μηχανακια
    Πιο φθηνό το srx, καλύτερο παντού το bros

    Wellcome
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    ευχαριστω για το καλωσορισμα θα ηθελα την γνωμη σας για το που υποφερουν και τι πρεπει να προσεξει καποιος στην αγορα ενος απο τα δυο γιατι ειναι μοντελα 20ετιας++

  4. #4
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Όπως λες κι εσύ, είναι πλέον δυό αρκετά παλιά μηχανάκια, οπότε έχει μεγάλη σημασία η συντήρηση που έκανε (ή δεν έκανε...) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Για το SRX το μόνο σημείο που ξέρω είναι οι σκουριές στο πλαίσιο, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν περισσότερα άλλοι πιό ειδικοί. Το Bros θέλει προσοχή σε ρουλεμάν (λαιμού, τροχών κλπ.), στα σινεμπλόκ του γραναζιού, στις δαγκάνες των φρένων (κολλάνε από την πολυκαιρία) και στο ντεπόζιτο για σκουριές στο σημείο που καλύπτεται από τη σέλα. Τα μοτέρ και των 2 είναι γενικά αξιόπιστα, αλλά μετά από 20+ χρόνια πολλά μπορούν να συμβούν!
    Αν έχεις απορίες, ρώτα...

  5. #5
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    φιλε μου γενικα αρκετα αναλωσιμα τους ισως να θελουν αλλαγη(πχ σινεμπλοκ αλυσιδα σωληνακια βενζινης κλπ)
    εγω εχω brosακι 400 αν βρεις σε καλη κατασταση κανε ενα καλο σερβις και παρτο.
    το brosακι ειναι ευκολοδηγητο και αρκετα διασκεδαστικο
    για το srx δεν εχω αποψη
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  6. #6
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    To bros είναι καλύτερο παντού από το Srx , και τα 2 βέβαια είναι σκυλιά ειδικά το bros , όποιο και να διαλέξεις βάλε και ένα service στό κόστος και το μηχανάκι μετά μπορεί να σε βγάλει πολλά πολλά χλμ
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ευρυτος
    ευχαριστω για το καλωσορισμα θα ηθελα την γνωμη σας για το που υποφερουν και τι πρεπει να προσεξει καποιος στην αγορα ενος απο τα δυο γιατι ειναι μοντελα 20ετιας++
    Το Srx πρόσεξε το για σκουριές ΚΥΡΙΩΣ στο ντεπόζιτο που σκουριάζει πανεύκολα και δεν υπάρχει, στο μπροστινό μήπως έχουν σκουριάσει και ξεφλουδίσει οι μπουκάλες και όσο μπορείς (και ξέρεις) τα ηλεκτρικά του που είναι θέμα. Αν ανοίγοντας το γκάζι πχ το φώς στο φανάρι χαμηλώνει σε ένταση, έχει παραδώσει πνεύμα ο ανορθωτής, κάτι που στα srx είναι σύνηθες.

    Το μοτέρ του δεν έβγαζε ιδιαίτερες ζημιές, αλλά τα ανταλλακτικά του είναι δύσκολα μιας και δεν ταιριάζει σχεδόν τιποτα από το 600 που υπάρχουν τα πάντα. Αν μπορείς να βρείς 600 προτίμησε το, μιας και είναι καλύτερο και έχουν ίδια τιμή.


    Ιδιαιτερότητες για το Bros δεν ξέρω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Λοιπόν:

    για τα σινεμπλόκ που λέχθηκε, το κόστος τους σαν ανταλλακτικό είναι στα 25-30 ευρώ. Η αλλαγή τους είναι εύκολη, ένα παξιμάδι λύνεις ουσιαστικά (αφού χαλαρώσεις την αλυσίδα), απλά είναι νούμερο 46... οπότε και θες μάστορα (εκτός αν είσαι σαν εμένα και τον chris_86 οπότε πας και το παίρνεις ).

    Κοίτα το μηχανάκι να έχει όλα τα παρελκόμενα του. Όργανα πχ θα βρεις πολύ δύσκολα και θα τα πληρώσεις πολύ ακριβά, μαμά εξάτμιση θα βρεις σχετικά δύσκολα, ουρά το ίδιο. Η ουρά στο Bros σίγουρα θα έχει σπασμένες κάποιες από τις βάσεις τις. Είναι τέσσερις που πιάνουν κάτω από τη σέλα με βίδα και άλλες τέσσερις που κουμπώνουν σε λαστιχάκια στο πλάι εσωτερικά. Όσες περισσότερες τόσο καλύτερα. Ένα άλλο σημείο που μπορεί να έχει θέμα είναι το έκκεντρο για τη ρύθμιση της αλυσίδας. Επειδή τα μαστόρια δεν είχαν το ειδικό κλειδί χρησιμοποιούσαν το σφυροκάλεμο με αποτέλεσμα τα δόντια που έχει κανονικά για να πιάσει το γατζόκλειδο να μην υπάρχουν πλέον. Επίσης καλό είναι ο μπροστά δίσκος να έχει ψωμί γιατί είναι ακριβός.

    Κατά τα άλλα μπορεί να θέλει το μπαμπά του και τη μαμά του. Από φουλ σέρβις, λάδια, φίλτρα, μπουζιά, παραφλού, καθάρισμα καρμπυρατέρ, μέχρι κιτάκι με τις τσιμούχες του καρμπυρατέρ, λάστιχα για τις εισαγωγές, ρουλεμάν λαιμού και τροχού (με τα πίσω λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα) και γενικώς ότι άλλο είναι αναλώσιμο σε μια μοτοσυκλέτα. Αυτά όλα βέβαια εξαρτώνται από μηχανάκι σε μηχανάκι, και τη φροντίδα που είχε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Ένα βασικό σέρβις βέβαια καλό είναι να το υπολογίζεις. Κατά τα άλλα ζημιές δεν έβγαζε σαν μηχανή.

    Ανταλλακτικά ο Σαρακάκης φέρνει τα πάντα* κιτ για τσιμούχες καρμπυρατέρ, λαστιχάκια, παπαράκια, το λάστιχο που κρατάει το ρελέ των φλας, την τάδε βίδα στο υποπλαίσιο κλπ.
    *το μόνο που έχω ζητήσει και δεν έχει είναι το αυτοκόλλητο στο πλαίσιο πάνω από τον άξονα του ψαλιδιού.

    Αν βρεις κάποιο να αγοράσεις και έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα εδώ είμαστε.

    Μπροσάδες έχουμε μαζευτεί και εδώ για πληροφορίες, βοήθεια κλπ.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  9. #9
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Μια χαρά τα είπε ο georgio


    Μόνο να συμπληρώσω ότι αυτά τα μηχανάκια είναι κάποιας ηλικίας και χρειάζονται να φτιάξεις/ρυθμίσεις/διορθώσεις κάτι σε συχνά χρονικά διαστήματα. Οπότε πρέπει είτε ο ιδιοκτήτης να ασχολείται είτε να έχει έμπιστο συνεργείο με καλές τιμές


    Βέβαια όσο καλύτερη συντήρηση είχε/έχει τόσο λιγότερα θα είναι τα θέματα προς επίλυση
    Give me fuel, Give me fire

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Μια διόρθωση μόνο, επειδή πήρα σήμερα για φίλο, τα σινεμπλόκ κάνουν 37,5 ευρώ περίπου (και τα 5 που θέλει). Εγώ θυμόμουν πριν δύο χρόνια που τα είχα πάρει ήταν κάτω από 30, τώρα ο ΦΠΑ φταίει, η ισοτιμία με το γιέν, δεν ξέρω.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  11. #11
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μιας και ήμουν κάτοχος2 τέτοιων,να πω και γω κάτι....
    Μμμμπα; ανακαλύψατε τα BROS? too late....
    Το BROS (και όχι BROSS) ήταν ένα από τα πιο παρεξηγημένα μηχανάκια στην Ελλάδα.Δυστυχώς δεν εισήχθηκε ποτέ κανονικά παρά μόνο στοιβαγμένα σε κοντέινερ μισοδιαλυμένα,και το 90% εξ αυτών ανακατασκευές της πλάκας,τύπου χαλάω 2 φτιάχνω1....πανέμορφο μοντερνοκλασσικό λούκ το περίφημο "τεκτρό" της δεκαετίας του '90,με αλεξίσφαιρο μοτέρ και ένα απίθανο πλαίσιο που με μια σωστή ανάρτηση γινόταν φονέας γιγάντων.ασθενικό το 400,ευχάριστο το 650 αλλά πιο εύκολα σου κάθεται λόττο παρά ένα αυθεντικό και μαμά 650... Το 400 παίζεται να βρίσκεται ακόμα σε αρκετά μαμά κατάσταση.
    Στη πόλη με την ευκινησία του και τη στενή σιλουέτα ντροπιάζει άνετα ό,τι παποειδές κυκλοφοράει παντού και πάντα...βέβαια αυτό γίνεται κάπως μειονέκτημα σε δικάβαλο ταξίδι...Η αυτονομία του είναι ένα ακόμα πλην μιας και η στενή φόρμα απιτεί και στενό αναγκαστικά ντεπόζιτο....200κμ περίπου βγάζει ένα καλορυθμισμένο 400 πριν βήξει και ζητήσει ρεζέρβα...στο 650 αυτό το νούμερο δεν ξεπερνάει τα 1560 κμ,τουτέστιν όπου βρίσκει κανείς βενζίνη ρίχνει...
    Η συντήρησή του είναι τυπική,απλά ξεχνάς το μοτέρ και ασχολείσαι με λάδια μπουζί μόνο.
    Είναι ένα πολύ αγαπημένο μου και must have μηχανάκι άσχετα αν δεν θα το ξαναπάρω (σνιφφφ ) ποτέ...
    Δυστυχώς έπεσε σε λάθος εποχή στην ελλάδα,...τότε που όλοι ήθελαν και από ένα βιράγκο,αντί να προτιμήσουν μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μοτοσυκλέτα με ΦΡΕΝΑΡΕΣ και κορυφαίο ακόμα και σήμερα πλαίσιο....όσοι θα βρουν ένα μην το πάρουν για μόδα,αλλά αξίζει να το κρατήσουν για πάντα,γιατί τέτοια ποιότητα και τέτοια μηχανάκια δεν θα ξαναφτιαχτούν...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #12
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

    Μμμμπα; ανακαλύψατε τα BROS? too late....
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν γεννηθήκαμε το 1975...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

    αλλά πιο εύκολα σου κάθεται λόττο παρά ένα αυθεντικό και μαμά 650...
    Μην το λες... Πριν 2 εβδομάδες υπήρχε πεντακάθαρο με €1300...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

    ..200κμ περίπου βγάζει ένα καλορυθμισμένο 400 πριν βήξει και ζητήσει ρεζέρβα...
    Αν το οδηγούσε ο παππούς μου ίσως... Εκτός αν λες για εθνική με 100χαω


    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

    Δυστυχώς έπεσε σε λάθος εποχή στην ελλάδα,...τότε που όλοι ήθελαν και από ένα βιράγκο,αντί να προτιμήσουν μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μοτοσυκλέτα με ΦΡΕΝΑΡΕΣ και κορυφαίο ακόμα και σήμερα πλαίσιο....όσοι θα βρουν ένα μην το πάρουν για μόδα,αλλά αξίζει να το κρατήσουν για πάντα,γιατί τέτοια ποιότητα και τέτοια μηχανάκια δεν θα ξαναφτιαχτούν...
    +1000000

    Give me fuel, Give me fire

  13. #13
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    ζορζ...
    πιο αυτοκολλητακι θες το δεξι η το αριστερο?
    μου εχει μεινει ενα νομιζω ειναι αριστερο.
    οποτε θες περνα να το παρεις!!

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha SRX 400
    από Τo gourouni στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 723
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2013, 12:21
  2. yamaha srx 400
    από nobody στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF