Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 119

Θέμα: εξαγωγή βίδας με χαλασμένο -κομμένο κεφάλι( βήμα βήμα με photo)

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    φιλε μου καθαρισε οσο θες τον βορακα.αν η βιδα ειναι καλλημενη δεν βγαινει με τιποτα γιατι πολυ απλα κολλωντας με την ηλεκτροκολληση γινεται το εξης:πυρωνεις το μεταλο και το κανεις να σπαει ευκολα,δεν κολλας υστερα αρκετα μεγαλη επιφανεια ετσι ωστε να ειναι αρκετα σκληρη η κολληση και να μην σπασει με το πρωτο ζορι.προσφατα εκανα την μεθοδο που προτεινεις ,για αυτο το λεω ,σε αξονα απο ψαλιδι απο townmate ειχε κοπει το κεφαλι της βιδας ,κολλησα ποσα παξιμαδια και το αποτελεσμα ηταν παντα αυτο που περιγραφω.οταν το κολλησα με κολληση συρματος τοτε ησυχασα και καταφερα και το εβγαλα.σε απελπιστικες περιπτωσεις παντως η μεθοδος σου ειναι αυτην που χρησιμοποιω αλλα παντα οταν δεν πιανει με τιποτα η μεθοδος με το τορξ.τωρα με τα κολαουζα δεν τα χρησιμοποιω σχεδον ποτε γιατι μου χει σπασει μεσα σε βιδα και μετα δεν τρυπιεται με τιποτα για να την βγαλεις.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Κι επειδη η θεωρια απο την πράξη απέχει ετη φωτός....
    Κλότσησαν και οι 2 αλενοβιδες που κραταν τους σιγαστήρες τις εξατμισης στη θεση τους.
    Βγαζω τελικο , το βαζω κατω , ανοιγω τρυπες με το τρυπανι μεσα στις βίδες , και αρχίζω να βιδωνω
    τους εξωλκεις αριστεροστροφα για να αρχισει να ξεβιδωνει η αλενοβιδα.
    Αμ δε.
    Το τρυπανι δεν ειχε ανοιξει τρυπα με σπείρωμα , αλλα μια καθόλα λεία τρυπα , χωρις βολτες , οποτε που
    να πιασει ο εξωλκέας ?
    Στη μια βίδα μαλιστα εσπασε και το τρυπάνι μεσα
    Τελικα , επενέβει η πάντοτε χρησιμη greek patenta , και χάραξα με το σιδηροπριονο , στο κεφαλι των βιδών
    εγκοπές και τις ξεβίδωσα με κλασσικό κατσαβίδι.
    Τι εκανα λάθος και το τρυπανι ΔΕΝ ανοιξε τρύπες με σπείρωμα ?

    Ωριστε και τα πειστήρια του εγκλήματος....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc00593.jpg 
Προβολές:	973 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	259800

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Κανεις ???

  4. #49
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Το τρυπανι καλα ανοιξε λεια τρυπα.. αυτη ειναι αλλωστε και η δουλεια του!
    Εσυ πρεπει η τρυπα που θα κανεις να ειναι αντιστοιχη της βιδας που θες να βγαλεις και τοση ωστε να μπαινει το αμεσως επομενο νουμεροτου εξωλκεα.το οποιο επειδη ειναι κωνικο μπορει και βιδωνει αναποδα στην τρυπα που εχεις κανει ,σφηνωνει και βγαινει η βιδα..(αν βγει!!)
    Καλη συνεχεια!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  5. #50
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αν δεν έχουμε δραπανο με ρυθμιζομενες στροφές, μπορούμε να τρυπισουμε με απλό;

    ,αν καναμε τη μαλακια και βαλαμε κολλα στιγμής για να κολλησουμε κατσαβιδι και βίδα μηπως και βγει και η κολλα μπηκε και στη φωλιά της βιδας, έχουμε ελπίδες ή απλά τη ,γα****με;

  6. #51
    καλησπερα παιδια...θα ηθελα να πω κ εγω δυο λογακια πανω σε αυτο το θεμα.τροποι υπαρχουν πολλοι μιας κ δουλευω σε μηχανουργειο σε μεγαλο εργοστασιο κ αυτα ειναι καθημερινα πραγματα απο βιδες 6mm εως δεν εχει τελειωμο!αλλαζει ο τροπος αναλογα με την περιπτωση.καπου διαβασα για τορξ οτι κανεις τρυπα κ μετα το χτυπας για να κανει οδηγο(λαθος) γτ ετσι φουσκωνει τη βιδα κ μπορει να κολλησει χειροτερα.εαν εχει ψωμι απεξω μπορεις να κολλησεις(ηλεκτροκολληση) ειτε μια βιδα ειτε παξιμαδι κ το αφηνεις να κρυωσει γτ διαστελεται η βιδα που ειναι μεσα κ κολλαει κ σιγα σιγα μεταφερεται στην τρυπα οποτε κινδυνος φουσκωματος σπειρωματων οποτε ενας καλος τροπος ειναι να ζεστανεις γυρω γυρω στην τρυπα.παντα η θερμοκρασια γυρω απο τη βιδα την σπασμενη ειναι καλο να γινεται.τα αναποδα κολλαουζα ειναι η καλυτερη λυση κ με συνδυασμο θερμοκρασιας κλπ τα πεταει ευκολα κ παντα με μανελα γτ σπανε για πλακα κ δε μπορεις να ξανακανεις τρυπα σε εκεινο στο σημειο εαν εχει μεινει το κολαουζο μεσα ειναι απο σκληρο υλικο!αν εχει 'καραμπα'(διεισδιτικο υγρο) ειναι καλο να του ριξεις μετα απο ζεσταμα!καμια φορα οι αλλεν ειναι πιο σκληρες (σε σκληροτητα υλικου)απο απλες βιδες κ τα τρυπανια τα απλα δεν ανοιγουν τρυπα εκει χρειαζονται του κοβαλτιου κ με αναλογες στροφες,θα ανεβασω καποια στιγμη εναν πινακα στροφων.Allstarf μη σε απασχολει η κολλα ειδικα η στιγμης σπαει...

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/12/2006
    Μηνύματα
    318
    στ αληθεια εισαι ο μονος που απαντησε σωστα πραγματι την ξερεις την δουλεια σου !!!!
    Πριν πολλα χρονια στην ηλιουπολη ηταν ενας τορναδορος πολυ καλος, οταν ομω γερασε αρκετα τα χερια του ετρεμαν !!!
    Εγω ειχα ενα autobianci και λυνοντας το καπακι μου κοπηκε μια βιδα στον κορμο.
    Του το πηγα και τοτε διαπυστωσα οτι ετρεμαν τα χερια του τα χρειαστηκα αλλα απο ντροπη δεν το πηρα .
    επιασε το τρυπανη και ανοιξε μια ψιλη τρυπα κ. μετα πιο χοντρη και μετα ποιο χοντρη τα χερια του οταν επιανε το τρυπανι ηταν τοσο σταθερα που πραγματικα τρελαθηκα !!!!
    μετα απο τρια τεσσερα τρυπηματα καθαρησε το σπυρωμα με κολαουζο !!!!!!
    στ αληθεια τον θαυμαζα παντα αυτον τον μαστορα και τοτε κερδησε ακομη περισσοτερο την εκτιμηση μου.
    Στ αληθεια ηταν τελειοσ μαστορας !!!!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pararos Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια...θα ηθελα να πω κ εγω δυο λογακια πανω σε αυτο το θεμα.τροποι υπαρχουν πολλοι μιας κ δουλευω σε μηχανουργειο σε μεγαλο εργοστασιο κ αυτα ειναι καθημερινα πραγματα απο βιδες 6mm εως δεν εχει τελειωμο!αλλαζει ο τροπος αναλογα με την περιπτωση.καπου διαβασα για τορξ οτι κανεις τρυπα κ μετα το χτυπας για να κανει οδηγο(λαθος) γτ ετσι φουσκωνει τη βιδα κ μπορει να κολλησει χειροτερα.εαν εχει ψωμι απεξω μπορεις να κολλησεις(ηλεκτροκολληση) ειτε μια βιδα ειτε παξιμαδι κ το αφηνεις να κρυωσει γτ διαστελεται η βιδα που ειναι μεσα κ κολλαει κ σιγα σιγα μεταφερεται στην τρυπα οποτε κινδυνος φουσκωματος σπειρωματων οποτε ενας καλος τροπος ειναι να ζεστανεις γυρω γυρω στην τρυπα.παντα η θερμοκρασια γυρω απο τη βιδα την σπασμενη ειναι καλο να γινεται.τα αναποδα κολλαουζα ειναι η καλυτερη λυση κ με συνδυασμο θερμοκρασιας κλπ τα πεταει ευκολα κ παντα με μανελα γτ σπανε για πλακα κ δε μπορεις να ξανακανεις τρυπα σε εκεινο στο σημειο εαν εχει μεινει το κολαουζο μεσα ειναι απο σκληρο υλικο!αν εχει 'καραμπα'(διεισδιτικο υγρο) ειναι καλο να του ριξεις μετα απο ζεσταμα!καμια φορα οι αλλεν ειναι πιο σκληρες (σε σκληροτητα υλικου)απο απλες βιδες κ τα τρυπανια τα απλα δεν ανοιγουν τρυπα εκει χρειαζονται του κοβαλτιου κ με αναλογες στροφες,θα ανεβασω καποια στιγμη εναν πινακα στροφων.Allstarf μη σε απασχολει η κολλα ειδικα η στιγμης σπαει...

  8. #53
    ------------------------- Το avatar του/της ctpanoramix
    Εγγραφή
    25/10/2002
    Μηνύματα
    117
    οντως... χρησιμο.... και αν ειχε και η φωτο του εξωλκεα μια τιμη πανω οπως η φωτο της "σκυλας" θα ηταν ακομα καλυτερα
    Αυτά που αξίζουν στη ζωή είναι τα επικίνδυνα, τα ασυνήθιστα και ενίοτε, τα παράνομα.......

  9. #54
    στο google εχει κ με τιμες ctpanoramix...αναλογα τι θες.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Για μενα τα αναποδα κολαουζα ειναι αχρηστα... οποτε τα χρειαστηκα απλα εσπασαν ή ξεχειλωναν την βιδα τοσο ωστε να μην βγαινει...

    Δεν υπαρχει κανονας για σπασμενη βιδα και πως θα την βγαλεις... Εγω δουλευω διαφορα υλικα. Απο μπρουτζο , αωοξειδωτο μεχρι τιτανιο.

    Τα εργαλεια που εχω ειναι ΑΠΕΙΡΑ...

    Αλλες φορες βγαινει με ενα ζουμπα και αλλες φορες ανοιγω καινουργειο σπειρωμα (helicoil) κοινως thread repair.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  11. #56
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Τώρα πού εχω άπλετο χρόνο λόγο ξαπλας (ενημερωθείτε από τα στραβά και ανάποδα) γράφω για να θίξω το θέμα σπασμένο κολαουζο.
    Πρίν ένα μήνα προσπάθεια να βγάλω μια βίδα Μ5 από μια αλουμινενια βάση στην οποία ήταν για χρόνια βιδομενει.το αποτέλεσμα ήταν να σπάσει το κολαουζο.
    Έκατσα και διάβασα περί μετάλλων και έβγαλα κάποια συμπερασματα.

    1ον.εάν η βίδα δεν βγει με κατσαβίδι και στην προσπάθεια μάς χαλασαμε το κεφάλι τότε σημαίνει ότι η βίδα έχει κολλήσει.σε αυτην την περίπτωση σωστό είναι να θέρμανουμε το μέταλλο γύρο από την βίδα.

    2ον.εάν τα μέταλλα μας είναι διαφορετικά,όπως είχα εγώ και ειδικά εάν έχουμε σίδηρο με αλουμινίο τότε η οξείδωση - σφηνομα είναι βέβαιο.

    3ον.όσο πιο μικρή διάμετρο κολαουζο τόσο πιο επιρρεπής στο σπάσιμο.

    Για την ιστορία να αναφέρω ότι οι βίζες ήταν 4,άρα είχα 4 δομικές να κάνω.
    Στην πρώτη έσπασα το εργαλείο.
    την δεύτερη βίδα την χάραξα και προσπάθησα με ίσιο κατσαβίδι,τίποτα.

    Στην τρίτη έκανα τρύπα και σφηνώσα ένα θορξ,τζίφος ,δεν κατάφερα κάτι παρά ότι είχα ρίξει wd40.
    Μετά απλά ζεστανα το αλουμίνιο με ένα απλό γκαζάκι,έδωσα μερικές ελαφρές σφυριες και με το θορξ βγήκε.
    Την 4η τις έβγαλα με τον ίδιο τρόπο την επόμενη αλλά με κολαουζο!

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως ακόμα.
    Τελευταία τροποποίηση από S705; 29/12/2013 στις 16:52.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    έδωσα μερικές ελαφρές σφυριες
    Ελπίζω να βοήθησα κάπως ακόμα.

    ετσι.... μονο αυτο κρατα. σε πολυκαιρισμενες βιδες το σφυρι κανει θαυματα.

    βεβαια παιζει ρολο κι η εμπειρια. τις πρωτες βιδες θα διαλυσεις τα μισα εργαλεια μαζι και τα νευρα. ομως μετα θα κανεις ενα τριλεπτο και χωρις κολαουζα (σχημα λογου το τελευταιο)


  13. #58
    εχω φαει τα @@@@@@@ μου με αυτα καθε μερα.
    ολα γινονται με το ζεσταμα,διαστολη,να ξεκολληση η μουργα,λιγο χτυπημα και με διεισδυτικιο υγρο γινεται η δουλεια,το θεμα ειναι να μη το κανουμε χειροτερο(φουσκωμα-καταστροφη σπειρας-κλπ),οπως μπηκε θα βγει,λιγο βιδωμα λιγο ξεβιδωμα θα βγει.φανταστειτε οτι στη δουλεια μας εχουν φερει κ ηλεκτροδια για γεμισμα-κολλημα χωρις να κολλαει στις σπειρες της τρυπας(οταν μια βιδα εχει σπασει σε τρυπα και εχει βαθος)αλλες φορες κανει δουλεια αλλες οχι.δοκιμαζεις και κανεις.οσο πιο μικρες ειναι οι βιδες τοσο χειροτερα.εχουμε φαει απο 1 λεπτο μεχρι 8 ωρο για να βγαλουμε μια βιδα που ειναι σημαντικη για ενα μηχανημα και δε σηκωνει μετατροπη.εχω φαει βιδα με ηλεκτροδιο κοπης,καθαρισμα με ψηλο κατσαβιδακι και περασμα κολαουζου για να ξαναρθει στα ισια της.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.αλλα πανω απο ολα,μη κανουμε χειροτερη ζημια στο ηδη κατεστραμενο...
    Υ.Γ κολαουζο με κολαουζο αλλαζει,οτι πληρωνεις παιρνεις
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zundampakias Προβολή μηνύματος
    στ αληθεια εισαι ο μονος που απαντησε σωστα πραγματι την ξερεις την δουλεια σου !!!!
    Πριν πολλα χρονια στην ηλιουπολη ηταν ενας τορναδορος πολυ καλος, οταν ομω γερασε αρκετα τα χερια του ετρεμαν !!!
    Εγω ειχα ενα autobianci και λυνοντας το καπακι μου κοπηκε μια βιδα στον κορμο.
    Του το πηγα και τοτε διαπυστωσα οτι ετρεμαν τα χερια του τα χρειαστηκα αλλα απο ντροπη δεν το πηρα .
    επιασε το τρυπανη και ανοιξε μια ψιλη τρυπα κ. μετα πιο χοντρη και μετα ποιο χοντρη τα χερια του οταν επιανε το τρυπανι ηταν τοσο σταθερα που πραγματικα τρελαθηκα !!!!
    μετα απο τρια τεσσερα τρυπηματα καθαρησε το σπυρωμα με κολαουζο !!!!!!
    στ αληθεια τον θαυμαζα παντα αυτον τον μαστορα και τοτε κερδησε ακομη περισσοτερο την εκτιμηση μου.
    Στ αληθεια ηταν τελειοσ μαστορας !!!!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pararos Προβολή μηνύματος
    μας εχουν φερει κ ηλεκτροδια για γεμισμα-κολλημα χωρις να κολλαει στις σπειρες της τρυπας
    μπορεις να δωσεις μερικες πληροφοριες χωρις να το κανουμε θεμα εδω. απλα τι τυπος ειναι;

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μπορεις να δωσεις μερικες πληροφοριες χωρις να το κανουμε θεμα εδω. απλα τι τυπος ειναι;
    θα τα δω αυριο κ θα σου πω γτ δε τα θυμαμαι...

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. γιατί σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 09:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF