Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 119

Θέμα: εξαγωγή βίδας με χαλασμένο -κομμένο κεφάλι( βήμα βήμα με photo)

  1. #91
    Ειμαι Αγία Παρασκευή αλλα μπορω να κινηθώ παντού..

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    πεταξου χαλανδρι στον Λακη,στη γυφτοπουλου μετα τα carefur

  3. #93
    Ευχαριστώ!

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    πεταξου χαλανδρι στον Λακη,στη γυφτοπουλου μετα τα carefur
    Μετά από καιρό απλά να αναφέρω ότι ο Λάκης είναι και γαμώ τα παιδιά (και KTMάς )

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παιδιά τα φώτα σας. Στην προσπάθειά μου να ξεβιδώσω τις 2 βίδες από το καπάκι του εμπρόσθιου δοχείου/αντλίας φρένων στο παπί (Kymco Jetix 50), στη μια από τις 2 βίδες που ήταν ζόρικη στο λύσιμο, κατάφερα και χάλασα το κεφάλι (σταυρός). Είχα πριν ρίξει και WD-40 αλλά δεν έκανε κάτι.
    Το θέμα είναι ότι η βίδα είναι μικρή, οπότε λύσεις του τύπου ανάποδα κολαούζα μάλλον δεν ενδείκνυνται. Για να καταλάβετε, μιλάμε για τη μια από τις 2 βίδες που φαίνονται στη φωτό παρακάτω:
    https://www.car.gr/parts/view/227228...#bigger-photos
    Η βίδα όπως μπορείτε να δείτε είναι φρεζάτη, άρα χωνευτή στο καπάκι (δεν προεξέχει καθόλου).
    Τι θα προτείνατε παιδιά;
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 17/08/2021 στις 07:38.

  6. #96
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Παιδιά τα φώτα σας. Στην προσπάθειά μου να ξεβιδώσω τις 2 βίδες από το καπάκι του εμπρόσθιου δοχείου/αντλίας φρένων στο παπί (Kymco Jetix 50), στη μια από τις 2 βίδες που ήταν ζόρικη στο λύσιμο, κατάφερα και χάλασα το κεφάλι (σταυρός). Είχα πριν ρίξει και WD-40 αλλά δεν έκανε κάτι.
    Το θέμα είναι ότι η βίδα είναι μικρή, οπότε λύσεις του τύπου ανάποδα κολαούζα μάλλον δεν ενδείκνυνται. Για να καταλάβετε, μιλάμε για τη μια από τις 2 βίδες που φαίνονται συξ φωτό παρακάτω:
    https://www.car.gr/parts/view/227228...#bigger-photos
    Η βίδα όπως μπορείτε να δείτε είναι φρεζάτη, άρα χωνευτή στο καπάκι (δεν προεξέχει καθόλου).
    Τι θα προτείνατε παιδιά;
    Ρίξε όλο το βάρος σου στο κατσαβίδι,εν ανάγκη ανέβα σε ένα σκαμπό,το ένα χέρι θα πιέζει και το άλλο θα στρίβει πολύ αργά και προσεκτικά.Στην αρχή προσπάθησε να δώσεις λίγο στροφή προς τα δεξιά,σα να βιδώνεις δηλ. μπας και ξεκολλήσει η βίδα.
    Αν όχι τότε κρουστικό κατσαβίδι (σφυροκατσάβιδο).

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Τι θα προτείνατε παιδιά;
    Τώρα που την χάλασες...
    Τρυπάνι προσεκτικά ,να φύγει το κεφάλι της βίδας (τεσσάρι ίσως) και να βγάλεις το καπάκι.
    Μετά προσεκτικά με πένσα σκύλα κλπ.
    Συνήθως αυτές κολλάνε λόγω του ότι είναι χαλύβδινες σε αλουμίνιο.
    Μια ελαφριά με το σφυρί στο κατσαβίδι πριν δοκιμάσεις να ξεβιδώσεις βοηθάει.

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Για να καταλάβετε παιδιά, μέχρι και αυτό το σπρέι ψύξης της Wurth έριξα (με το οποίο πριν χρόνια είχα καταφέρει να ξεβιδώσω μια ζόρικη αλενόβιδα σε άλλο σημείο του παπιού):
    https://eshop.wurth.gr/-/-Rost-Off-B...but=%255B%255D
    Κοπάνημα με ματσόλα (450 γρ.) στο κατσαβίδι έχω ρίξει. Λέτε να χρησιμοποιήσω κανονικό σφυρί για να την "ακούσει" πιο έντονα η βίδα;
    Η βίδα εν τω μεταξύ πρέπει να είναι 4 χιλ. κορμός., σε μορφή είναι ακριβώς σαν την παρακάτω (η δική μου μάλλον είναι λίγο πιο κοντή, είτε 8 χιλ. μήκος, είτε 10):
    https://eshop.wurth.gr/-/-Rost-Off-B...but=%255B%255D

  9. #99
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Αν ο σταυρός της βίδας έχει γίνει... κύκλος, πάρε ένα αλλενακι που χωράει οριακά με το χέρι και χτύπα το με το σφυρί να σφηνώσει. Μετά πολύ σιγά προσπάθησε να την ξεσφιξεις.
    Ιδανικά θα σε βοηθούσε ένα σφυροκατσαβιδο
    Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε πας σε τρύπημα όπως σου είπαν.

    Για κάποιο λόγο αυτές οι κωλοβιδες μαγκωνουν δυσανάλογα πολύ σε σχέση με το πόσο σφίγγονται. Συμβαίνει μη σκας.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 17/08/2021 στις 09:50.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #100
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Μη ξεχνάτε ότι το καπάκι είναι απο αλουμίνιο. Προσοχή με το κοπάνημα.

  11. #101
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για κάποιο λόγο αυτές οι κωλοβιδες μαγκωνουν δυσανάλογα πολύ σε σχέση με το πόσο σφίγγονται. Συμβαίνει μη σκας.
    Λόγο ηλεκτρόλυσης.
    Από θέμα επιλογής υλικών δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Είναι μαλακός χάλυβας επάνω σε αλουμίνιο. Η διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε αυτά τα δύο μέταλλα είναι η μικρότερη δυνατή. Αν η βίδα ήταν ανοξείδωτη, η ηλεκτρόλυση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη. Έχουμε λοιπόν διαφορά δυναμικού από το αλουμινιο προς τον χάλυβα. (Διαβρώνεται το αλουμινιο)

    Αν η βίδα είναι γαλβανισμένη τότε έχουμε διαφορά δυναμικου από τον ψευδάργυρο προς το αλουμινιο. (Διαβρώνεται ο ψευδάργυρος, σκουριάζει η βίδα, δε παθαίνει τίποτα το αλουμίνιο).

    Και αλουμινένια βίδα να έβαζες θα υπήρχε διαφορά δυναμικού λόγο μεγέθους των δύο υλικών και θα γινόντουσαν ένα σώμα.

    Η βίδα είναι μικρή, είναι επάνω σε αλουμίνιο και θέλει προσοχή απ την αρχή. Ίσως λίγο χτύπημα, πριν τι ξεβίδωμα.

  12. #102
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Α κεπουσαι, αν φτάσεις στο τρύπημα, επέλεξε μικρό τρυπάνι.
    Μέχρι δυάρι λέει η μικρή μου εμπειρία.
    Και δεν χρειάζεται να βγεις στο...καρτερ.λιγο φατο ίσα να βρει να πατήσει το ανάποδο κολαουζο.

    Γαμιουνται αυτές οι βίδες πάντα και παντοτινά που να μη σώσουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Α κεπουσαι, αν φτάσεις στο τρύπημα, επέλεξε μικρό τρυπάνι.
    Μέχρι δυάρι λέει η μικρή μου εμπειρία.
    Και δεν χρειάζεται να βγεις στο...καρτερ.λιγο φατο ίσα να βρει να πατήσει το ανάποδο κολαουζο.

    Γαμιουνται αυτές οι βίδες πάντα και παντοτινά που να μη σώσουν.
    Εφόσον δεν πιάσει η λύση με το αλενάκι, προκρίνεις τη λύση τρύπημα για να φύγει η κεφαλή τελείως και μετά (αφού αφαιρεθεί το καπάκι) να μαγκώσω τον ακέφαλο κορμό με μια σκύλλα ή πένσα, ή τη λύση του τρυπήματος κι εν συνεχεία με ανάποδο κολαούζο μπας και τη λύσω έτσι;
    Το ανάποδο κολαούζο το ψιλοφοβάμαι (βασικά όλες τις τεχνικές που αναφέρθηκαν τις ψιλοφοβάμαι) δεδομένου ότι σε τόσο μικρής διαμέτρου βίδα φοβάμαι μην φουσκώσει ο κορμός και γίνει ακόμα πιο σφιχτή για το λύσιμό της.

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αυτες οι βιδες θελουν απο την αρχη τη σωστη μυτη που θα τις πιασει καλα
    Οπως ειπωθηκε πολυ κοπανημα δεν παιρνει γιατι θα φυγει κομματι απο το τεποζιτακι
    Οσο την παλευεις εχε την αλλη σφιγμενη ωστε να μειωσεις την προενταση που κανει το καπακι

  15. #105
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Έχω κάνει αρκετές φορές τη λύση με μικρή τρύπα για να μπει το ανάποδο κολαουζο.
    Αρκεί να μην τρυπήσεις λες και ψάχνεις για πετρέλαιο.
    Τη λύση του φαγωματος της κεφαλής δεν την είχα σκεφτεί γιατί μέχρι τώρα όσα δοκίμαζα έπιαναν.
    Επίσης ξαναλέω για αυτές τις συγκεκριμένες το σφυροκατσαβιδο είναι μανούλα.ενα ταπ με τη ματσόλα και άουτ γκοουζ δε σκρου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. γιατί σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 09:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF