Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 119 από 119

Θέμα: εξαγωγή βίδας με χαλασμένο -κομμένο κεφάλι( βήμα βήμα με photo)

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Να κοπανήσω με τη ματσόλα των 450γρ ή με ένα κλασικό σφυρί μηχανικού (πχ 300 ή 500 γρ.); Είναι και το αλουμίνιο του καπακιού που να πάρει...

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας στο youtube βρήκα και το παρακάτω βίντεο, όπου μέσα στα άλλα που λίγο πολύ συζητάμε, έχει και μια εναλλακτική με ελαστική ταινία (είναι η πρώτη τεχνική του βίντεο):
    https://www.youtube.com/watch?v=_mTFQbaT3Zc

    Την έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την τεχνική;

  3. #108
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Όταν καταφέρεις και την βγάλεις θα διαπιστώσεις μόνος σου το αστείο των ερωτήσεων.
    Λίγο ταπ ταπ ίσα να σφηνώσει στην χαλασμένη κεφαλή το ότι βάλεις χρειάζεται. Όχι τόση υπεραναλυση και φόβο.
    Αν πάλι δε νιώθεις άνετα να προχωρήσεις,τότε συνεργείο και όλα μέλι γάλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Όταν καταφέρεις και την βγάλεις θα διαπιστώσεις μόνος σου το αστείο των ερωτήσεων.
    Λίγο ταπ ταπ ίσα να σφηνώσει στην χαλασμένη κεφαλή το ότι βάλεις χρειάζεται. Όχι τόση υπεραναλυση και φόβο.
    Αν πάλι δε νιώθεις άνετα να προχωρήσεις,τότε συνεργείο και όλα μέλι γάλα.
    Έχεις δίκιο, απλά το γαμωτο είναι ότι το μηχανάκι το έχω στο νησί όπου είμαι τώρα κι επειδή εδώ αφενός δεν έχω το 100% των εργαλείων που έχω Αθήνα κι αφετέρου δεν υπάρχουν ούτε πολλά ούτε εγνωσμένης σοβαρότητας συνεργεία (σχεδόν κάθε φορά που το πήγαινα συνεργείο για δουλειές ρουτίνας, 1 φτιάχναμε και 2χαλαγανε), αναγκαστικά ψειριζω και τον κ,@λο της μαϊμούς που λένε.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Δοκίμασε να καρφώσεις προσεκτικά ένα τορξακι.
    Το πιο μικρό που έχεις. Μόλις το αισθανθείς ότι σφηνωσε με τη καστάνια προσεκτικά δώσε ξεβίδωμα.. Έτσι έβγαλα την τελευταία φορά μια βίδα μεταλλικής ποδιάς που της είχα βιάσει το κεφάλι καθώς δεν έβγαινε με τίποτα.

    Το κάρφωμα να το κάνεις με ματσολίτσα μικρού μεγέθους αν έχεις και με σιγανά στοχευμενα χτυπήματα κια.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #111
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Κάτι ξέρει τελικά η σουπιά όταν φωνάζει το σωστό κατσαβίδι στην σωστή βίδα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κάτι ξέρει τελικά η σουπιά όταν φωνάζει το σωστό κατσαβίδι στην σωστή βίδα....
    Φίλτατε, σε ότι με αφορά εν προκειμένω, σε πληροφορώ ότι χρησιμοποίησα εξαρχής σωστό (σε τύπο/μέγεθος) και ποιοτικό κατσαβίδι (Engineer /Japan) ενώ εξ αρχής χρησιμοποίησα και WD40. Αν όμως η π@υτάνα η βίδα μαμιέται και έχει μπλοκάρει για τα καλά (όπως πολύ σωστά έγραψε ο σουπιάς νωρίτερα, λόγω ηλεκτρόλυσης) σε συνδυασμό με το μαλακό χάλυβα κατασκευής της, οι πιθανότητες είναι σε βάρος όποιου επιχειρήσει να την λύσει, τουλάχιστον κατά ένα 70-80%. Τη συγκεκριμένη βίδα είχα να την λύσω γύρω στα 4 χρόνια παρεπιπτόντως.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Τη συγκεκριμένη βίδα είχα να την λύσω γύρω στα 4 χρόνια παρεπιπτόντως.
    Κάτι ξέρω εγώ και 11 χρόνια δεν την έχω πειράξει....

  9. #114
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    11 χρόνια τα ίδια ζουμια ρε αθεοφοβε;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κάτι ξέρω εγώ και 11 χρόνια δεν την έχω πειράξει....
    Κι εγώ για ανάλογο λόγο δεν την πείραζα (συν βέβαια ότι στο παπί μου το δοχείο/αντλία μπροστινού φρένου βρίσκεται εσωτερικά των πλαστικών του τιμονιού - είναι ορατό από μπροστά μόνο τα γυαλάκι στάθμης, άλλη μαλ@κία της Kymco κι αυτή- και οι συναρμογές των αντίστοιχων πλαστικών πνέουν τα λοίσθια, κοινώς τα πλαστικά του τιμονιού έχουν μετατραπεί σε κουδουνίστρα). Έλα όμως που λόγω υγρασίας/πολυκαιρίας υγρών η μπροστινή μανέτα φρένου είχε πλέον αίσθηση σφουγγαριού κατά το πάτημα και η αλλαγή των υγρών ήταν επιβεβλημένη...

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Τελικά χθες εδέησα κι ασχολήθηκα με τη βίδα από το καπάκι του δοχείου υγρών φρένων στο παπάκι της οποίας είχε σχεδόν καταστραφεί το κεφάλι (σταυρός) επειδή είχε κολλήσει, λογικά λόγω ηλεκτρόλυσης. Εκεί που ήμουν προετοιμασμένος δια παν ενδεχόμενο (κατά σειρά: κρουστικό κατσαβίδι, ανάποδα κολαούζα, τρύπημα να φύγει το κεφάλι και μετά αφαίρεση του κορμού της με σκύλλα), επιχείρησα αρχικά να τη λύσω με κρουστικό κατσαβίδι και ω του θαύματος, η βίδα έλυσε και αφαιρέθηκε χωρίς κανένα περαιτέρω πρόβλημα...Χρησιμοποιήθηκε ένα ταπεινό κρουστικό κατσαβίδι της Laser Tools (αγοράστηκε από το βρετανικό ebay πριν από περίπου 5 χρόνια αν θυμάμαι, σε νορμάλ τιμή, γύρω στα 25 ευρώ με τα μεταφορικά), μαζί με μύτη Ph2 που το συνόδευε σαν σετ (η οποία παραδόξως "έπιασε" εξ αρχής αρκετά καλά στον μισοκατεστραμμένο σταυρό της βίδας), το παρακάτω:
    https://www.lasertools.co.uk/Product...inch-drive-7pc

    Οπότε όλα καλά με τη βίδα, απλά με την ευκαιρία μου γεννήθηκε μια απορία: Θα μπορούσε το αποτέλεσμα της χρήσης του κρουστικού κατσαβιδιού να επιτευχθεί και με χρήση ηλεκτρικού παλμικού κατσαβιδιού, μια που ο τρόπος λειτουργίας του τελευταίου είναι περίπου ανάλογος; Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι ανάλογο;

  12. #117
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Κατά πως φαίνεται, δεν θα μάθουμε ποτέ....
    Αφού λύθηκε τι ψάχνεις; Νέο μπελά;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #118
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσε το αποτέλεσμα της χρήσης του κρουστικού κατσαβιδιού να επιτευχθεί και με χρήση ηλεκτρικού παλμικού κατσαβιδιού, μια που ο τρόπος λειτουργίας του τελευταίου είναι περίπου ανάλογος;
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ναι..

    Αν εχεις τα @@ να κρατας το παλμικο κατσαβιδι με τετοια πιεση οση ασκει το κρουστικο οταν το κοπανας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #119
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Λόγο ηλεκτρόλυσης.
    Από θέμα επιλογής υλικών δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Είναι μαλακός χάλυβας επάνω σε αλουμίνιο. Η διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε αυτά τα δύο μέταλλα είναι η μικρότερη δυνατή. Αν η βίδα ήταν ανοξείδωτη, η ηλεκτρόλυση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη. Έχουμε λοιπόν διαφορά δυναμικού από το αλουμινιο προς τον χάλυβα. (Διαβρώνεται το αλουμινιο)

    Αν η βίδα είναι γαλβανισμένη τότε έχουμε διαφορά δυναμικου από τον ψευδάργυρο προς το αλουμινιο. (Διαβρώνεται ο ψευδάργυρος, σκουριάζει η βίδα, δε παθαίνει τίποτα το αλουμίνιο).

    Και αλουμινένια βίδα να έβαζες θα υπήρχε διαφορά δυναμικού λόγο μεγέθους των δύο υλικών και θα γινόντουσαν ένα σώμα.

    Η βίδα είναι μικρή, είναι επάνω σε αλουμίνιο και θέλει προσοχή απ την αρχή. Ίσως λίγο χτύπημα, πριν τι ξεβίδωμα.

    Άμα αλείφουμε όλες τις βίδες μας με κόλλα σπειρωμάτων, νομίζω ότι θα περιορίσουμε πολύ το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης.
    Πρώτον γιατί έρχονται λιγότερο σε επαφή μεταξύ τους τα μέταλλα και δεύτερον η κόλλα στεγανοποιεί το σπείρωμα και δεν αφήνει να περάσει μέσα η υγρασία που βοηθάει την ηλεκτρόλυση.
    Εγώ το εφαρμόζω τώρα σε όλες τις βίδες που δεν θα τις ξεβιδώσω για χρόνια. Αλλά επειδή το έχω αρχίσει τελευταία, δεν ξέρω τα μακροχρόνια αποτελέσματα.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. γιατί σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 09:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF