Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 171

Θέμα: εξαγωγή βίδας με χαλασμένο -κομμένο κεφάλι( βήμα βήμα με photo)

  1. #121
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Τρύπησε το σώμα της βίδας όσο πιο βαθεια μπορείς και μετά προσπάθησε να σφηνώσεις στην τρύπα έναν εξωλκεα. Κοπανησε τον με σφυράκι να μπει όσο πιο βαθεια στην τρύπα γίνεται

  2. #122
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.650
    Σφηνωσε ένα τορξ καρυδάκι μέσα στην υποδοχή της αλενοτρυπας. Αν δεν έχεις τορξ, μπορείς να δοκιμάσεις λίγο σαμπρέλα με ένα ίσιο κατσαβίδι που έστω και με χτύπημα από σφυρί, να σφηνωθεί εκεί μέσα.
    Δώστου λίγο ταπ ταπ αγάπης και δες αν μπορείς να ξεσφιξεις.
    Αφού όπως λες έχει βγει το φτερό δοκίμασε να τη ζεστάνεις και λίγο. Φλόγα -ταπ ταπ- "κατσαβιδιασμα".
    Διαφορετικά τρύπημα και ανάποδο κολαουζο.
    Αλλά θες πολύ προσοχή στο τρύπημα,να είσαι ίσια,να μη φας σπείρωμα στη μπότα κλπ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να κρατήσει στο σώμα της βίδας είτε τορξ καρυδάκι, είτε τρύπημα και ανάποδο κολαούζο; Μακάρι βέβαια να δουλέψει στη συγκεκριμένη περίπτωση κάτι από αυτά τα δύο, αλλά είμαι λίγο σκεπτικός, ακριβώς επειδή πρόκειται για βίδα αλουμινίου (και κατά τα φαινόμενα κακής ποιότητας).
    Μην ξεχνάμε και το μέγεθος: Μ6. Επίσης η συγκεκριμένη βίδα έχει τουλάχιστον 10-11 χρόνια που τοποθετήθηκε, οπότε δυστυχώς η ηλεκτρόλυση πρέπει να έχει δουλέψει καλά...
    Την (έσχατη σίγουρα) λύση του τρυπήματος με διάφορα πάσα με τρυπάνια για να φάω σταδιακά τον κορμό της βίδας, να την κρατήσω αποκλειστικά για το τέλος ή (ακόμα χειρότερα) να την ξεχάσω;
    Ρωτώ αν σας έχει τύχει ανάλογο θέμα ειδικά με βίδα αλουμινίου, καθώς από όσο έψαξα και στο γούγλη, όλοι όσοι προτείνουν τεχνικές, αναφέρουν πιθανές λύσεις σε περίπτωση κολλημένης βίδας χωρίς να εξετάζουν την περίπτωση η κολλημένη βίδα να είναι η ίδια από αλουμίνιο (αναφέρονται κάποιοι στο διαδίκτυο σε βίδα που απλά έχει σπάσει πχ σε "φωλιά"/καπάκι από αλουμίνιο).

  4. #124
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.650
    Αν δεν κρατήσει τορξ ή κατσαβίδι και κόψει κεφάλι, τότε το τρύπημα γίνεται μονόδρομος.
    Αν φτάσεις να τρυπας και το κολαουζο δεν φτουραει, τότε πρόσεχε το πόσο θα "τορνιρεις" το σώμα της βίδας ώστε να μην κάνεις ζημιά στο σπείρωμα της μπότας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον, αλλά ο εξωλκέας ("ανάποδο κολαούζο") δεν έχει αποτύχει ποτέ, ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν δούλεψε τίποτα άλλο.
    Βίδα αλουμινίου δεν μου έτυχε ποτέ, βέβαια.

    Θα μπορούσες να θερμάνεις την φωλιά και σχεδόν ταυτόχρονα να παγώσεις την βίδα, λίγο WD και ξανά δοκιμή.

    Κάτι άλλο θα ήταν να χαράξεις με ένα "ντρεμελοειδές" την βίδα και να δοκιάσεις με ίσιο.
    Και αυτό τελευταία μου δούλεψε.

    Καλό θα είναι να πάρεις και ένα βαζάκι anti-seize, να βάζεις μια "κουτσουλιά", όταν έχεις τέτοιες περιπτώσεις, επαφής διαφορετικών μετάλλων.
    Oldfarts never die

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον, αλλά ο εξωλκέας ("ανάποδο κολαούζο") δεν έχει αποτύχει ποτέ, ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν δούλεψε τίποτα άλλο.
    Βίδα αλουμινίου δεν μου έτυχε ποτέ, βέβαια.

    Θα μπορούσες να θερμάνεις την φωλιά και σχεδόν ταυτόχρονα να παγώσεις την βίδα, λίγο WD και ξανά δοκιμή.

    Κάτι άλλο θα ήταν να χαράξεις με ένα "ντρεμελοειδές" την βίδα και να δοκιάσεις με ίσιο.
    Και αυτό τελευταία μου δούλεψε.

    Καλό θα είναι να πάρεις και ένα βαζάκι anti-seize, να βάζεις μια "κουτσουλιά", όταν έχεις τέτοιες περιπτώσεις, επαφής διαφορετικών μετάλλων.
    Για το θέμα του εξωλκέα φοβάμαι το ενδεχόμενο καθώς διεισδύει στο αλουμινένιο σώμα της βίδας να την "φουσκώσει" (είναι και το αλουμίνιο στη μέση που δεν βοηθά) με συνέπεια να κολλήσει χειρότερα στο σπείρωμα της μπότας. Αυτό το ενδεχόμενο μου έθεσε και γνωστός μου τορναδόρος όταν τον ρώτησα σχετικά.
    Βέβαια όπως και να έχει πρέπει να δοκιμάσω κάποια τεχνική από τις 3-4 που αναφέρθηκαν.
    Θέρμανση της φωλιάς όταν λες, εννοείς φαντάζομαι με κάποιο φλόγιστρο προπανίου (τύπου turbotorch) ή και απλό που χρησιμποιεί φιάλες βουτανίου σαν το παρακάτω;
    https://www.skroutz.gr/s/12430035/Id...i.html#reviews

  7. #127
    Πολύ σωστά σου είπε ο φίλος σου και συνάδελφος. Αν κάνεις τη τρύπα πιο μεγάλη από όσο πρέπει, θα τη φουσκώσει ο εξολκέας. Αν τη κάνεις πιο μικρή, θα αναγκαστείς να βάλεις μικρότερο εξολκέα με κίνδυνο να σπάσει.
    Αν αποφασίσεις να τρυπήσεις τη βίδα, προσπάθησε να τη τρυπήσεις σε όλο το μήκος της. Έτσι μειώνονται οι όποιες τάσεις (σφίξιμο) έχει η βίδα. Θα λύσει πιο εύκολα. Αλλά πρέπει να είσαι κέντρο. Μ6, δλδ Φ5 η τρύπα, βάλε ένα 3,5 στην αρχή και βλέπεις.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.194
    Μου έχει τύχει σε χαλασμένη allen με βαθιά τρύπα (αυτό δεν ακούστηκε καλά) να βάλω τον εξολκέα χωρίς χρήση τρυπανιού. Μόνο λίγο κοπάνιμα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  9. #129
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Μου έχει τύχει σε χαλασμένη allen με βαθιά τρύπα (αυτό δεν ακούστηκε καλά) να βάλω τον εξολκέα χωρίς χρήση τρυπανιού. Μόνο λίγο κοπάνιμα.
    Είδες άμα είναι βαθιά η τρύπα; Μπαίνουν όλα μέσα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Για το θέμα του εξωλκέα φοβάμαι το ενδεχόμενο καθώς διεισδύει στο αλουμινένιο σώμα της βίδας να την "φουσκώσει" (είναι και το αλουμίνιο στη μέση που δεν βοηθά) με συνέπεια να κολλήσει χειρότερα στο σπείρωμα της μπότας. Αυτό το ενδεχόμενο μου έθεσε και γνωστός μου τορναδόρος όταν τον ρώτησα σχετικά.
    Βέβαια όπως και να έχει πρέπει να δοκιμάσω κάποια τεχνική από τις 3-4 που αναφέρθηκαν.
    Θέρμανση της φωλιάς όταν λες, εννοείς φαντάζομαι με κάποιο φλόγιστρο προπανίου (τύπου turbotorch) ή και απλό που χρησιμποιεί φιάλες βουτανίου σαν το παρακάτω;
    https://www.skroutz.gr/s/12430035/Id...i.html#reviews
    Συνήθως, δεν μου χρειάστηκε να γίνει πολύ βαθιά τρύπα, λίγο πιο βαθειά από την κεφαλή.
    Άλλες φορές, δεν χρειάστηκε να κάνω καν τρύπα.

    Επειδή η κεφαλή σου έχει "ψωμί", κάνε πρώτα μια χαρακιά και προσπάθησε να την γυρίσεις με ίσιο.

    Η μπότα σου είναι βαμμένη, οπότε δεν θα πρότεινα φλόγιστρο, αλλά θερμοπίστολο.
    Θέλει λίγο να αυτοσχεδιάσεις με ότι έχεις διαθέσιμο.
    Η λογική είναι η ίδια όπως όταν περνάμε καινούργια ρουλεμάν σε κάσες ή τροχούς ή πιο κοντά στη δική σου περίπτωση όταν βγάζουμε κολλημένους άξονες ψαλιδιού.
    Το αλουμινάκι επειδή είναι πολύ καλός αγωγός της θερμότητας, ελπίζω ότι όταν "παγώσει" θα σου θα δώσει τον απαραίτητο αέρα για να πάρει την πρώτη στροφή.
    Oldfarts never die

  11. #131
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    359
    Την βίδα μπορείς να την ζεστανης και με Κολλητήρη άκουμποντας το επάνω στο κεφάλι τις χωρίς να κάνεις ζημιά με το φλόγιστρο στα γύρω.
    Εγώ σε παρόμοια περίπτωση έκοψα με Τράπανι το κεφάλι, έβγαλα το εξάρτημα που κράταγε και έπιασα με πενσα ότι περίσσευε από την βίδα και βγήκε

  12. #132
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Την βίδα μπορείς να την ζεστανης και με Κολλητήρη άκουμποντας το επάνω στο κεφάλι τις χωρίς να κάνεις ζημιά με το φλόγιστρο στα γύρω.
    Εγώ σε παρόμοια περίπτωση έκοψα με Τράπανι το κεφάλι, έβγαλα το εξάρτημα που κράταγε και έπιασα με πενσα ότι περίσσευε από την βίδα και βγήκε
    Αν ζεστάνω με κολλητήρι όπως λες τη βίδα μέσω του κεφαλιού της, δεν θα το κάνω κατά τι χειρότερο, αφού με τη θέρμανση αυτή θα διασταλεί η βίδα πρώτη αντί για την υποδοχή που έχει κολλήσει στη μπότα; Φανταζόμουν ότι όταν μιλάμε για θέρμανση, εννοούμε εκεί που φωλιάζει η βίδα (μπότα) κι όχι απευθείας στη βίδα. Η βίδα η ίδια θέλουμε να ψυχθεί φαντάζομαι, ώστε να έχουμε συστολή βίδας (λόγω ψύχους) σε συνδυασμό με διαστολή φωλιάς της (λόγω θέρμανσης) που θα δώσει τη χαλάρωση ώστε να ξεσφίξει.
    Είμαι λάθος;
    Επίσης για αυτό που λες ότι έκοψες το κεφάλι αφού έσπασες ότι κράταγε, έκανα ήδη κάτι παρόμοιο: διέλυσα το (έτσι κι αλλιώς σπασμένο) κομμάτι από το πλαστικό φτερό που συγκρατούσε η συγκεκριμένη βίδα, και μετά δοκίμασα με πένσα (αλλά και γκαζοτανάλια) να περιστρέψω το πλατυκέφαλό της. Το μόνο που κατάφερα ήταν να παραμορφώσω ελαφρά το κεφάλι της στα άκρα του.

  13. #133
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.650
    Με το ζεσταμα/κρύωμα, μπορεί να σπάσει η όποια "κρούστα" έχει σχηματιστεί στο σπείρωμα και να λυθεί ευκολότερα.
    Ή τουλάχιστον,αυτό ευελπιστούμε όταν δοκιμάζεται αυτή η προσέγγιση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έτσι ακριβώς το αντιλαμβάνομαι κι εγώ.

  15. #135
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    359
    Αυτό ακριβώς, κάνει διαστολή και συστολή η βίδα και ξεκολλάει, έτσι βγάζουμε βίδες πολύ μικρότερες με χαλασμένο κεφάλι και locttite, θέλει λίγο υπομονή και όχι βιασύνη. Ξεκινάς πάντα με την μέθοδο που θα κάνει τηλ λιγότερη ζημια

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 09:12
  2. γιατί σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 08:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF