Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 119

Θέμα: εξαγωγή βίδας με χαλασμένο -κομμένο κεφάλι( βήμα βήμα με photo)

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    λοιπον οπως λεει και ο φιλος καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και οτι πληρωνεις παιρνεις.παρολα αυτα και ακριβως επειδη εχω δοκιμασει και σπασει πανακριβους εξολκεις και μετα σιχτιριζα γιατι δεν γινοταν τιποτα δεν τρυπιουνται με τιποτα απλα κατεληξα στο ζεσταμα και στο τορξ και σε ενα αλλο πραγματικα θαυματουργο αντισκουριακο που ταυτοχρονα ψυχει μεχρι -42 βαθμους.ζεσταμα κοπανημα και μετα ψυξη συνηθως βγαινει σαν βουτυρο η σπασμενη βιδα.τωρα για τον φιλο που ειπε οτι το αλουμινιο με το σιδερο=οξειδωση δεν ειναι οξειδωση αυτο.σαν αλατα κανει ενα πραγμα.σε αυτην την περιπτωση δοκιμαστε με απλο ξυδι.σπαει αυτα τα αλατα και κανει τα πραγματα πιο ευκολα.τα ηλεκτροδια για γεμισμα που αναφερει ο φιλος πιο πανω τα δοκιμασα δεν εμεινα ευχαριστημενος και ηταν και πανακριβα σε σχεση με τα απλα.τωρα δενξερω ισως να εκανα κατι στραβο ή και να με πιασαν κοροιδο παντως σε μερικα μαγαζια που ρωτησα πανω κατω την ιδια τιμη μου ειπαν.

  2. #62
    πιαστα και αστα Το avatar του/της askianos
    Εγγραφή
    15/09/2009
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pararos Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια...θα ηθελα να πω κ εγω δυο λογακια πανω σε αυτο το θεμα.τροποι υπαρχουν πολλοι μιας κ δουλευω σε μηχανουργειο σε μεγαλο εργοστασιο κ αυτα ειναι καθημερινα πραγματα απο βιδες 6mm εως δεν εχει τελειωμο!αλλαζει ο τροπος αναλογα με την περιπτωση.καπου διαβασα για τορξ οτι κανεις τρυπα κ μετα το χτυπας για να κανει οδηγο(λαθος) γτ ετσι φουσκωνει τη βιδα κ μπορει να κολλησει χειροτερα.εαν εχει ψωμι απεξω μπορεις να κολλησεις(ηλεκτροκολληση) ειτε μια βιδα ειτε παξιμαδι κ το αφηνεις να κρυωσει γτ διαστελεται η βιδα που ειναι μεσα κ κολλαει κ σιγα σιγα μεταφερεται στην τρυπα οποτε κινδυνος φουσκωματος σπειρωματων οποτε ενας καλος τροπος ειναι να ζεστανεις γυρω γυρω στην τρυπα.παντα η θερμοκρασια γυρω απο τη βιδα την σπασμενη ειναι καλο να γινεται.τα αναποδα κολλαουζα ειναι η καλυτερη λυση κ με συνδυασμο θερμοκρασιας κλπ τα πεταει ευκολα κ παντα με μανελα γτ σπανε για πλακα κ δε μπορεις να ξανακανεις τρυπα σε εκεινο στο σημειο εαν εχει μεινει το κολαουζο μεσα ειναι απο σκληρο υλικο!αν εχει 'καραμπα'(διεισδιτικο υγρο) ειναι καλο να του ριξεις μετα απο ζεσταμα!καμια φορα οι αλλεν ειναι πιο σκληρες (σε σκληροτητα υλικου)απο απλες βιδες κ τα τρυπανια τα απλα δεν ανοιγουν τρυπα εκει χρειαζονται του κοβαλτιου κ με αναλογες στροφες,θα ανεβασω καποια στιγμη εναν πινακα στροφων.Allstarf μη σε απασχολει η κολλα ειδικα η στιγμης σπαει...
    εισαι σωστος! συμφωνω με 1000

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Για σας κοπελια.Την επαθα και εγω.Πηγα να αλαξω τιμονη στη γρια μου και αλαξα και τις βιδες.Απο τη πολυ δυναμη που εβαλα η μια απο τις4 καινουριες βιδες(οποτε δε μιλαμε για σκουρια)εκοψε μεσα.Το ποστ απο πανω ηταν πολυ κατατοπιστηκο.Απλα εχω καποιες αποριες.Ηπα αντι ναπαω τορνο να τη βγαλει,γιατι με αυτα τα λεφτα να μην αγωρασω εργαλειο να τη βγαλω που να μου μηνει κιολας.
    Τον εξωλκεα τον λεμε και κολαουζο?
    Η μανελα τι ειναι?
    Παει μαζι με το κολαουζο η την αγοραζεις εξτρα?
    Απο που να παω εδω στο ηρακλειο?
    Πος κανω τρυπα στη βιδα αν δεν μπορω να παω ρευμα κοντα.Και αν παω ρευμα,θα τη τρυπηση τη βιδα το τρυπανη μου?Εχει και χαμηλες και ψιλες στροφες.Ειναι γαλβανιζε βιδα.
    Εχθες καθησα σπητη και πρωσπαθησα να τρυπησω μια βιδα με το τρυπανη και δε της εκανε τπτ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #64
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Για σας κοπελια.Την επαθα και εγω.Πηγα να αλαξω τιμονη στη γρια μου και αλαξα και τις βιδες.Απο τη πολυ δυναμη που εβαλα η μια απο τις4 καινουριες βιδες(οποτε δε μιλαμε για σκουρια)εκοψε μεσα.Το ποστ απο πανω ηταν πολυ κατατοπιστηκο.Απλα εχω καποιες αποριες.Ηπα αντι ναπαω τορνο να τη βγαλει,γιατι με αυτα τα λεφτα να μην αγωρασω εργαλειο να τη βγαλω που να μου μηνει κιολας.
    Τον εξωλκεα τον λεμε και κολαουζο?
    Η μανελα τι ειναι?
    Παει μαζι με το κολαουζο η την αγοραζεις εξτρα?
    Απο που να παω εδω στο ηρακλειο?
    Πος κανω τρυπα στη βιδα αν δεν μπορω να παω ρευμα κοντα.Και αν παω ρευμα,θα τη τρυπηση τη βιδα το τρυπανη μου?Εχει και χαμηλες και ψιλες στροφες.Ειναι γαλβανιζε βιδα.
    Εχθες καθησα σπητη και πρωσπαθησα να τρυπησω μια βιδα με το τρυπανη και δε της εκανε τπτ.
    Ετσι όπως τα περιγράφεις θα σου έλεγα καλύτερα να πας σε ενα μηχανουργείο να σου βγάλουν την βίδα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #65
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Όσες φορές έχω προσπαθήσει με το πιο μικρό κολαούζο 1,5 χιλιοστά για μικρά βιδάκια το έχω σπάσει. Στα υπ όψιν έχω και την ειδική μανέλα. Στα υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Διαβασα για πολους που το σπασανε ρε γαμοτο μεσα.Αμα σπαση μεσα ειναι χειροτερο ε? Δε ξερω τι να κανω.Ελεγα να προσπαθησω αλλα φοβαμε τα χειροτερα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #67
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Ναι είναι πολύ χειρότερο γιατί δεν μπορείς να κάνεις άλλη τρύπα, σπάει ακριβώς στο χείλος της τρύπας και στραβά.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι πολύ χειρότερο γιατί δεν μπορείς να κάνεις άλλη τρύπα, σπάει ακριβώς στο χείλος της τρύπας και στραβά.
    Οκ ρε μαν.Θα δοσω κανα δεκαρικο να μου τη βγαλει ο τορνος.Ευχαρηστω
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #69
    Για αρχη προσεχεις για να μιν γινει η ζημια οταν εχεις λοιπων βιδα που δεν φαινεται να ξεκολαει ζεσταινεις την γυρω περιοχη και ψεκαζεις με διησδητικο αντισκουριακο μικρα κτυπηματα με το σφυρι και δοκιμαζεις μολις κρυωσει,η κρουση παντα βοηθαει στο ξεβιδωμα απο σφυροκατσαβιδο μεχρι παλμικο η και αεροκλειδο ειναι καλο να χρισημοποιουνται ειδικα στο αλουμινιο που πιανει αλατα καλη δουλεια κανει και το βιακαλ.το τορκς δουλευει και αυτο αλλα σε συγκεκριμενες βιδες (ακεφαλες αλλεν)τα αναποδα κολαουζα δουλευουν απο Μ8 και πανω που εχουν ψωμι οι βιδες οπως και η ηλεκτροκολληση.προσωπικα τις μικροτερες απο Μ6 αν ειναι κομμενες τις τρυπαω και κολαουζο μετα, σε μια Μ6 δηλ προσεκτικη ποντα στο κεντρο κεντροτρυπανο η κοβαλτιου 3 χιλιοστα ,5.5 χιλοστα και τελος κολαουζο. Η διαδικασια δουλευει παντα και τις περσοτερες φορες ειναι πιο γρηγορη απο να προσπαθησεις να την ξεβηδωσεις .ποιο συνηθησμενες βιδες σε κολλημα στο μηχανακι ειναι οι πιροι των τακακιων εχουν παει πολλες δαγκανες στα σκουπιδια ετσι οταν τους ξαναβγαλετε λοιπων βαλτε λιγο γρασο χαλκου στα σπυρωμματα ειναι σωτηριος

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikmar Προβολή μηνύματος
    Για αρχη προσεχεις για να μιν γινει η ζημια οταν εχεις λοιπων βιδα που δεν φαινεται να ξεκολαει ζεσταινεις την γυρω περιοχη και ψεκαζεις με διησδητικο αντισκουριακο μικρα κτυπηματα με το σφυρι και δοκιμαζεις μολις κρυωσει,η κρουση παντα βοηθαει στο ξεβιδωμα απο σφυροκατσαβιδο μεχρι παλμικο η και αεροκλειδο ειναι καλο να χρισημοποιουνται ειδικα στο αλουμινιο που πιανει αλατα καλη δουλεια κανει και το βιακαλ.το τορκς δουλευει και αυτο αλλα σε συγκεκριμενες βιδες (ακεφαλες αλλεν)τα αναποδα κολαουζα δουλευουν απο Μ8 και πανω που εχουν ψωμι οι βιδες οπως και η ηλεκτροκολληση.προσωπικα τις μικροτερες απο Μ6 αν ειναι κομμενες τις τρυπαω και κολαουζο μετα, σε μια Μ6 δηλ προσεκτικη ποντα στο κεντρο κεντροτρυπανο η κοβαλτιου 3 χιλιοστα ,5.5 χιλοστα και τελος κολαουζο. Η διαδικασια δουλευει παντα και τις περσοτερες φορες ειναι πιο γρηγορη απο να προσπαθησεις να την ξεβηδωσεις .ποιο συνηθησμενες βιδες σε κολλημα στο μηχανακι ειναι οι πιροι των τακακιων εχουν παει πολλες δαγκανες στα σκουπιδια ετσι οταν τους ξαναβγαλετε λοιπων βαλτε λιγο γρασο χαλκου στα σπυρωμματα ειναι σωτηριος
    Επειδη ξεχασα να ρωτησω αρχικα.Τι ειναι το τορκς?Και πος ξερω τι νομερο βιδα ειναι?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Πάτερ άστο θα κάνεις ζημιά! Δεν είναι πάντα απλή διαδικασία και για κάποιον που δεν ξέρει δεν είναι ποτέ απλή. Πάνε κάπου να στο σενιάρουν.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πάτερ άστο θα κάνεις ζημιά! Δεν είναι πάντα απλή διαδικασία και για κάποιον που δεν ξέρει δεν είναι ποτέ απλή. Πάνε κάπου να στο σενιάρουν.
    Κοιταξε.Γενικα τα χερια μου πιανουνε.Φτιαχνω πολλες φορες μονος μου το μηχανακη και πολλες φορες φιλων.Καπου και που το παω και στο μαστορα γιατι θα δη κατι που δε θα δη εμενα το ματι μου.Εχω απο φασισει κιολας απο τις πρωτες απαντησης που πηρα οτι θα το παω τορνο.Απλα εντελως πληροφοριακα ρωταω
    Τι ειναι το τορκς?Τα bits ειναι?Αν ναι δε τα λεμε εδω ετσι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #73
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Κοιταξε.Γενικα τα χερια μου πιανουνε.Φτιαχνω πολλες φορες μονος μου το μηχανακη και πολλες φορες φιλων.Καπου και που το παω και στο μαστορα γιατι θα δη κατι που δε θα δη εμενα το ματι μου.Εχω απο φασισει κιολας απο τις πρωτες απαντησης που πηρα οτι θα το παω τορνο.Απλα εντελως πληροφοριακα ρωταω
    Τι ειναι το τορκς?Τα bits ειναι?Αν ναι δε τα λεμε εδω ετσι.
    Αρσενικά τορξ για θυληκες βίδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	medium_20170718104331_set_mytes_antaptoras_7tem_stanley_torx_168739.jpeg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	8,8 KB 
ID:	386868

    Θηλυκά τορξ για αρσενικές βίδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KaridakiaTorxThilika.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	386869

    Λέγονται και αστεράκια
    Οχι των νίντζα
    Τώρα πως τα λέτε εσείς...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Τα αλλεν ειναι εξαγωνα, τα τορξ εξαγωνο αστερακι και τα bits ειναι οι μυτες σε διαφορες μορφες ισιο,σταυρος,αλεν,τορξ.....

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αρσενικά τορξ για θυληκες βίδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	medium_20170718104331_set_mytes_antaptoras_7tem_stanley_torx_168739.jpeg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	8,8 KB 
ID:	386868

    Θηλυκά τορξ για αρσενικές βίδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KaridakiaTorxThilika.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	386869

    Λέγονται και αστεράκια
    Οχι των νίντζα
    Τώρα πως τα λέτε εσείς...
    Ελα ρε φιλετα ξερω.Απλα δεν ηξερα οτι λεγονταν ετσι.Οπος επισης δεν ηξερα οτι αν ανιξεις τρυπα στη βιδα και τακαρφωσεις μεσα,εχεις πιθανοτητες να τη ξεβιδωσης
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. γιατί σκεφτόμαστε με το κάτω κεφάλι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 09:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF