Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αλλαγή κυλινδροκεφαλής kaze r

  1. #1

    Αλλαγή κυλινδροκεφαλής kaze r

    Καλησπέρα παιδιά,

    θέλω να αλλάξω κυλινδροκεφαλί στο kazer μου γιατί καίει λάδι (μάλιστα έχει και μια μικρή διαρροή στην κάτω μεριά της κεφαλής). Το καλό είναι ότι δεν είναι το main όχημά μου και μπορώ να πειραματίζομαι.
    Έχω τις εξής ερωτήσεις τώρα. Μιας και μπαίνω στη διαδικασία,
    • μέχρι τι διάμετρο αντέχει χωρίς να ανοίξεις κάαρτερ; Μπορώ δλδ να βάλω και 57; ή μόνο 53;

    • Για το ότι καίει λάδι, πέραν του πιστονιού, κυλίνδρου (που ξέρω ότι είναι το θέμα μιας και το ελατήριο λαδιού είχε μπει χάλια) είναι να κοιτάξω κάτι άλλο;

    • Πέρα από την χαρτόφλατζα, έχει νόημα να βάλω και φλατζόκολλα ή θα κάνω παραπάνω ζημιά; Το λέω γιατί οι δύο βίδες που σφίγγουν κεφαλή με κάρτερ είναι ολίγων φαγωμένες στις στροφές τους και δε σφίγγουν τέλεια.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    θέλω να αλλάξω κυλινδροκεφαλί στο kazer μου γιατί καίει λάδι (μάλιστα έχει και μια μικρή διαρροή στην κάτω μεριά της κεφαλής). Το καλό είναι ότι δεν είναι το main όχημά μου και μπορώ να πειραματίζομαι.
    Έχω τις εξής ερωτήσεις τώρα. Μιας και μπαίνω στη διαδικασία,
    • μέχρι τι διάμετρο αντέχει χωρίς να ανοίξεις κάαρτερ; Μπορώ δλδ να βάλω και 57; ή μόνο 53;

    • Για το ότι καίει λάδι, πέραν του πιστονιού, κυλίνδρου (που ξέρω ότι είναι το θέμα μιας και το ελατήριο λαδιού είχε μπει χάλια) είναι να κοιτάξω κάτι άλλο;

    • Πέρα από την χαρτόφλατζα, έχει νόημα να βάλω και φλατζόκολλα ή θα κάνω παραπάνω ζημιά; Το λέω γιατί οι δύο βίδες που σφίγγουν κεφαλή με κάρτερ είναι ολίγων φαγωμένες στις στροφές τους και δε σφίγγουν τέλεια.
    Για το ότι καίει λάδι μπορεί να χρειάζεσαι μόνο ελατήρια ή πιστόνι-ελατήρια ή πιστόνι-ελατήρια-κύλινδρο, αν έχει "πάρει οβάλ".

    Αν περνάει λάδι στο θάλαμο καύσης από την κεφαλή, πιθανότατα να είναι από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων, εκτός και αν η κεφαλή έχεις κάνα ράγισμα.

    Φλαντζόκολα δεν βάζουμε στη λεγόμενη "φλάντζα καύσης", αλλά σφίγγουμε με την σωστή ροπή για να πατήσει σωστά η φλάντζα. (Συνήθως μεταλλική).

    Περί ανοίγματος, χιλιοστά κυλίνδρου, δεν ξέρω για το "Κασέρ", αλλά αν ανοίξεις πολύ πιθανόν να θες ρυθμίσεις και στο καύσιμο.
    Oldfarts never die

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    θέλω να αλλάξω κυλινδροκεφαλί στο kazer μου γιατί καίει λάδι (μάλιστα έχει και μια μικρή διαρροή στην κάτω μεριά της κεφαλής). Το καλό είναι ότι δεν είναι το main όχημά μου και μπορώ να πειραματίζομαι.
    Έχω τις εξής ερωτήσεις τώρα. Μιας και μπαίνω στη διαδικασία,
    • μέχρι τι διάμετρο αντέχει χωρίς να ανοίξεις κάαρτερ; Μπορώ δλδ να βάλω και 57; ή μόνο 53;

    • Για το ότι καίει λάδι, πέραν του πιστονιού, κυλίνδρου (που ξέρω ότι είναι το θέμα μιας και το ελατήριο λαδιού είχε μπει χάλια) είναι να κοιτάξω κάτι άλλο;

    • Πέρα από την χαρτόφλατζα, έχει νόημα να βάλω και φλατζόκολλα ή θα κάνω παραπάνω ζημιά; Το λέω γιατί οι δύο βίδες που σφίγγουν κεφαλή με κάρτερ είναι ολίγων φαγωμένες στις στροφές τους και δε σφίγγουν τέλεια.
    Βίδες που ενώνουν τα επί μέρους τμήματα του μοτέρ, (κεφαλή-κύλινδρο-κάρτερ) ΠΑΝΤΑ καινούργιες αν θες να κάνεις σωστή δουλειά και να μην σιχτιρίζεις μετά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Βίδες που ενώνουν τα επί μέρους τμήματα του μοτέρ, (κεφαλή-κύλινδρο-κάρτερ) ΠΑΝΤΑ καινούργιες αν θες να κάνεις σωστή δουλειά και να μην σιχτιρίζεις μετά.....
    Το έγραψες και αλλού αυτό!
    Προσωπικά δεν το έχω πετύχει σε κανένα manual μοτό, να αναφέρεται αλλαγή όλων των βιδών/παξιμαδιών.
    Το έχω πετύχει μόνο σε βίδα βολάν με καμιά 160Νm, ροπή σύσφιξης.
    Αντίθετα έχω δει πολλούς να αναφέρουν καθάρισμα και έλεγχο σπειρωμάτων και αν συντρέχει λόγος, τότε να αντικαθίστανται.

    Αυτές που σίγουρα αντικαθίστανται είναι οι λεγόμενες TTY (torque to yield), συναντιούνται πχ. μπλοκ κυλίνδρων σε "κάρα" και φορτηγά, οι οποίες πολύ πιθανόν να πάρουν πλαστική παραμόρφωση, τις ξεχωρίζεις από το ότι σφίγγονται με ροπή+γωνία.

    Τώρα για το παπάκι που δεν νομίζω να θέλει πάνω από 10Nm-12Nm, τι να πάθει το μπουζόνι, εκτός και αν κάποιος το έχει "σκίσει" σε προηγούμενη εφαρμογή.
    Oldfarts never die

  5. #5
    Σχετικά με το μέγεθος του κυλίνδρου, 57άρι με παίρνει; Ή θα πρέπει να ανοίξει κάρτερ;

  6. #6
    Anyone who knows?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Anyone who knows?
    Από όσο ξέρω μέχρι 58 δεν θέλει άνοιγμα, έχω ακούσει και για το 59, ότι δεν χρειάζεται.

    Ρώτα το μάστορα ή αν το κάνεις μόνος σου ρώτα στο κατάστημα από όπου θα το αγοράσεις για σιγουριά.
    Oldfarts never die

  8. #8
    Θα ρωτήσω και θα επανέλθω. Μιας και έχω το ελεύθερο να πειραματιστώ, λέω να αυξήσω λίγο χιλιοστά

Παρόμοια θέματα

  1. Κουστούμι για Kaze r - Αλλαγή χρώματος
    από Pseudonumos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2018, 23:51
  2. Αλλαγή φλάντζας κυλινδροκεφαλής
    από rainmike στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2018, 13:57
  3. Αλλαγή σινεμπλόκ ψαλιδιού σε Kaze R 115
    από nassosxlvbros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 02:06
  4. ο τοπος θελει αλλαγη
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2014, 16:23
  5. Αλλαγή τάπας λαδιού + λάδια σε kawasaki kaze r
    από MR.Pilot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2013, 13:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF