Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ερώτηση Pirelli Supercorsa

  1. #1

    Ερώτηση Pirelli Supercorsa

    Ρε παίδες ξέρει κανένας αν σε ένα Suzuki GSXR 1000 K4 μπορεί να μπει πίσω λάστιχο Pirelli Supercorsa με ελαφρώς διαφορετικές διαστάσεις από αυτές που προτείνονται από την Suzuki ?
    Στην ουσία το μηχανάκι φοράει τώρα Bridgestone Batlax πίσω λάστιχο μεγέθους 190/50ZR17M/C.
    Το νέο Supercorsa είναι λίγο διαφορετικό με μέγεθος 190/55ZR17M/C.
    Υπάρχει περίπτωση αυτή η διαφορά να επηρεάσει την γεωμετρία και την συμπεριφορά του Κ4 προς το χειρότερο ?
    Ερχεται η ώρα η καλή

  2. #2
    Οι μηχανες δεν ειναι αυτοκινητα!(τι εννοω):

    Καλυτερα μην αλλαζεις τις διαστασεις των ελαστικων που προτεινει ο κατασκευαστης,αλλαζεις εντελως την γεωμετρια,και συνηθως εχει καταστροφικα αποτελεσματα!

    Ακομα και στα αυτοκινητα,αν βαλεις μεγαλυτερες ζαντες(σε ιντσες) θα πρεπει να βαλεις πιο μικρο προφιλ λαστιχο για να μην ξεφυγει η ολικη περιμετρος

  3. #3
    Ναι, νομίζω και εγώ ότι δεν πρέπει να ξεφεύγουμε από τις προτεινόμενες διαστάσεις.... Thanx φίλε after
    Ερχεται η ώρα η καλή

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Εγώ πάλι έχω ακούσει οτι αν από 190/50 βάλεις 180/55 η μοτό στρίβει πιο εύκολα.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
    Εγώ πάλι έχω ακούσει οτι αν από 190/50 βάλεις 180/55 η μοτό στρίβει πιο εύκολα.
    Αυτο ναι,μονο που οσα μηχανακια φορανε 190 εχουν πολλα αλογα που ισως σε ενα 180αρι φανουν πολλα...

  6. #6
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αυτά τα λάστιχα βγαίνουν σε 180/190 - 55 . Εννοείται ότι μπαίνουν στο GSXR. Τι σημαίνουν τώρα :

    Καταρχάς το μηχανάκι πολύελαφρά σηκώνεται μιας και το 50-55 είναι το προφιλ (αν το λεώ σωστά), τώρα με το 190/50 μαμάς έχεις το λάστιχο για δρόμο με την σχετική αντοχή και αν το προσέξεις είναι φαρδύτερο στο μάτι και δεν κάνει την ωφέλιμη καμπυλότητα όπως τα 55ρια. Γιατί προορίζεται για δρόμο και το χαρακτηρίζει η χρησιμότητα, κράτημα, αντοχή για δρόμο.

    Μιλώντας για πίστα
    Αν βάλεις 190/55 γόμα διατηρείς ένα μεγαλύτερο πέλμα/πάτημα στην στροφή σε σχέση με το 180 αλλά χάνεις σε ευκολία αλλαγής κατεύθυνσης/ριξίματος που προσφέρει το 180 γιατί είναι πιο στενό!
    Ban 'em all

  7. #7
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Μάλλον αυτό θα δε διαφωτίσει καλύτερα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tire1.jpg 
Προβολές:	551 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	23301
    Ban 'em all

  8. #8
    θελω να πιστευω οτι θα βαλεις supercorsa και μπροστα ε?
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #9
    Ναι reinmeister θα μπουν και μπροστά supercorsa. Αν και τα μπροστά Supercorsa έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με τα Bridgestone.

    Αυτό που κατάλαβα από το διαφωτιστικό post του Stabak είναι ότι αξίζει να μπουν τα 190/55 από τα 190/50. Δίνουν καλύτερη πρόσφυση στη στροφή και μοιάζουν σε συμπεριφορά με τα 180/55.
    Βέβαια το μηχανάκι ψηλώνει κάπως πίσω όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα, αλλά από ότι φαίνεται στο άρθρο δεν φαίνεται να είναι κακό.
    Ερχεται η ώρα η καλή

  10. #10
    Έχω ένα cbr 954. Στην πρώτη αλλαγή ελαστικών , από την μαμά διάσταση 190/50 πήγα στο 180/55. Τρελή διαφορά στην συμμπεριφορά της μηχανής (να φανταστείς όταν έφευγα από τον λαστιχά μου νόμιζα ότι είχα ρόδα ποδηλάτου πίσω... ). Πιο γρήγορη στην αλλαγή κατεύθυνσης και χωρίς να χάνει κάτι όσον αφορά την πρόσφυση.

    Έκτοτε συνέχισα να βάζω 180/55 και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

    Τώρα φόρεσα τα Racetech σε 190/55 για να δοκιμάσω και αυτή την διάσταση.

    Έχω κάνει ένα trackday στα Μέγαρα και 1, ας πούμε, "γρήγορη" βόλτα και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
    1. Νιώθεις πως έχεις παραπάνω λάστιχο
    2. το μηχανάκι δυσκολεύεται στην αλλαγή κατεύθυνσης
    3. ίσως να έχω λίγο λιγότερο feedback του τι κάνει το πίσω...

    Τέλος του μήνα θα πάω Σέρρες, όπου και ελπίζω το λάστιχο να αποδόσει τα μέγιστα, μη νομίζεις βέβαια ότι είμαι και κανενας γρήγορος..

    Μετά τις Σέρρες που θα θέλουν και άλλαγμα, θα δώ αν θα ξαναβάλω τα ίδια ή θα γυρίσω στο 180/55.



  11. #11
    η διαφορα στο προφιλ σου θα ειναι 9,5 mm...χοντρικα εναν ποντο...αυτο που θα σου κανει περισσοτερη αισθηση δεν ειναι τοσο η διαφορα υψους οσο η διαφορα καμπυλοτητας του πελματος ,το οποιο γινεται πιο "γρηγορο"...ο συνδυασμος και των δυο αυτων συνεπαγεται πιο αποτομη συμπεριφορα στις εισοδους,δηλαδη πιο γρηγορη μεταβαση απο την ορθια θεση ,στην πλαγια...

    τα κ3-4 φημιζονταν για την σταθεροτητα τους σε καταστασεις πιεσης οποτε η κατασταση θα ειναι σαφεστατα ελεγχομενη...

    την προσοχη σου αλλου πρεπει να την επικεντρωσεις...

    στην μεταβαση απο ss λαστιχο που φορουσες,σε race που ειναι το supercorsa...ουσιαστικα αγωνιστικο λαστιχο με χαραξη ετσι ωστε να παιρνει εγκριση για χρηση δρομου...στο πρωτο η κορωνα ειναι περισσοτερο U ενω στο δευτερο ειναι περισσοτερο V...

    το U λαστιχο εχει καλυτερη προσφυση σε ορθια θεση λογω μεγαλυτερης επιφανειας πελματος σε επαφη με τον δρομο ενω το V εχει μακραν καλυτερη προσφυση πλαγιασμενο...

    ειναι καθαρα θεμα οδηγικου στυλ...αν οδηγεις με "απλωτες" γραμμες το V θα σε ξενισει λογω της μικρης προοδευτικοτητας του στην διαδικασια πλαγιασματος...

    αν απ την αλλη,οδηγεις με γωνιωδεις γραμμες ειναι πανακεια....

    ζεσταινε τα καλα,πιεσεις 29-32 μπροστα και 32-34 πισω (αναλογα τις συνθηκες προσφυσης),γομμες medium μπροστα hard πισω(για να βγαλουν και κανα χιλιομετρα) και δως του να καταλαβει...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12
    εγω φοραω στο κ3 180 πισω και μαλιστα απλο diablo, με μπροστινο corsa και η μηχανη εξακολουθει να ειναι σταθεροτατη και σε ταξιδια με πολλα χιλιομετρα και μεσα στην πιστα,
    ενω ταυτοχρονα ειναι αισθητα πιο ευελικτο. αυτα τα ολιγα...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  13. #13
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (είναι μηχανικός και ασχολείται πολύ με GSXR) μόλις άκουσε ότι σκέφτομαι να βάλω supercorsa 190/55 μόνο που δεν έπαθε συγκοπή. Μου λέει "Μην τα βάλεις".
    Λέει ότι είχε βάλει και αυτός παλαιότερα και τα έβγαλε στα 1000km γιατί του κόβανε το γκάζι της μηχανής.
    Μάλλον εννοεί ότι είχε χαμηλότερη επιτάχυνση. Σύμφωνα με τα λόγια του, το μηχανάκι αποκτά ρόδα μεγαλύτερης διαμέτρου που στην ουσία είναι σαν να μακραίνεις το γρανάζομα πίσω... Επίσης λέει ότι τα λάστιχα αυτά είναι για να μπαίνουν σε αγωνιστικές ζάντες 16,5 ιντσών αγωνιστικές και όχι 17άρες...
    Πάντως reinmeister οι γραμμές μου είναι όντως απλωτές και πιστεύω το ίδιο είναι και του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Ισως αυτό να τον επηρέασε.
    Ερχεται η ώρα η καλή

  14. #14
    οποτε καλο θα ηταν να σκεφτεις την λυση των diablo corsa ως alternative...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Οι γομμες ειναι τα μονα λαστιχα που νοιωθεις ασφαλεια σε γρηγορη μηχανη. Δυστυχως απαιτουνται συμβιβασμοι. Μετα απο racetec της μετζελερ με πισω 180 γυρισα στα αβον με πισω 190 (εχω zx10) και ειδα την μηχανη να θελει τραβηγμα τιμονι στις στροφες,γυροσκοπικο δηλαδη,ενω πριν εμπαινε μονη της.
    Μονο στην επιταχυνση απο το μεσον της στροφης το 190 σου δινει μεγαλη εμπιστοσυνη,οποτε πιστευω οτι το 190/55 θα ειναι τελειο για σπορ οδηγηση. Οσο για την δυναμη του μοτερ μικρη η διαφορα λογω αλλαγης βηματος.
    Οσο για την εμπιστοσυνη στις εισοδους μερα με τη νυχτα ,σε μια κυκλικη πλατεια κοντα στο σπιτι που πλαγιαζω καθε φορα επιστρεφοντας απο βολτα ,με το αγωνιστικο το μετζελερ εχω ρεκορ 48, με αβον 44, με ντανλοπ 218 40. Και σε ανοιχτη στροφη \
    με το αγωνιστικο 163 και το αβον 150.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Pirelli Supercorsa
    από vakouz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2008, 08:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF