Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Ανακατασκευή κινητήρα Lc4(γκρι) απο την αρχή..

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    15

    Ανακατασκευή κινητήρα Lc4(γκρι) απο την αρχή..

    καλημέρα και καλή χρονιά σε ολους.Σαν νέος χρήστης του forum και έχοντας διαβάσει όλο το forum(ktm) ξεκινάω ένά θέμα που δεν εντόπισα κάπου.(Ανακατασκευη κινητηρα Lc4 απ την αρχη)
    εχω την τιμή να είμαι κάτοχος ενός KTM Lc4 μια εβδομάδα περίπου. Η μηχανή αγοράστηκε σε πολυ χαμηλή τιμή καθώς βρισκόταν σε ακινησία λόγω προβλήματος. Και ξεκινάμε: ο πωλητής μου ανέφερε μπιέλα( συνεπάγεται πιστόνι και μάλλον στρόφαλο υποθέτω ). Να αναφέρω ότι είχε γίνει προσπάθεια διάγνωσης από καποιον δικό του, χωρίς σαφή διάγνωση και δένοντάς το πάλι.
    Αναφέρω στους ειδικούς του forum τα στοιχεία( δείγματα ) για μια πρώτη εκτίμηση.
    1. Διαρροή λαδιού από την αριστερή φλάτζα της κεφαλής πάνω από το high flow.
    2. Λείπει η μανέττα συμπλέκτη με αποτέλεσμα κατά τα λεγόμενα του προκατόχου να μην μπορεί να βγει η πρώτη ταχύτητα. ( ο άξονας των ταχυτήτων δεν έχει διαρροή από τη φλάτζα δίχνει ομαλή κίνηση) παρόλα αυτά με προβληματίζει πολύ το τι δεν βγαίνει η ταχύτητα.
    3. Ανοίγοντας την τάπα του ψυγείου χωρίς ύπαρξη παραφλου μύριζε λάδι.
    4. Εχει σπάσει στο δεξί καρτερ η υψηλότερη έδρα (σπίρωμα περίπου 12 χιλιοστά βάθος σπασίματος) που πιάνει το σωληνάκι λαδιου.
    Οπως προανέφερα το μηχανάκι το πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή λόγω των παραπάνω προβλημάτων και θα με ενδιέφερε ολική ανακατασκευή καθώς έχω αρκετές (γενικές ) γνώσεις και πολύ μεράκι. Προσπερνάμε το θέμα ΚΤΜ= μη αξιοπιστα για αυτονόητους λόγους.
    Καθώς έχει να κάνει με την πρόγνωση, τον αναβάτη, και τον μηχανικό επισκευής κ' επιβλεψης.
    Εχοντας διαβάσει όλα τα θέματα του forum , έχω μια εικόνα για τα καλά και αξιόπιστα ανταλλακτικά after market και μη. Αυτό που θέλω είναι να έχω ένα αξιόπιστο μοτερ, αν ειναι δυνατό με περισσότερες αντοχές από τις εργοστασιακές καθώς φοράει fcr41 και υπάρχει περίπτωση ελαφρού υπερκυβισμού λόγω επισκευής υπάρχοντος κυλίνδρου.
    Μπιέλα carillo ενισχυμένα ρουλεμάν στροφάλου είναι η εικόνα μου..(πιστονι)?
    Θέλω τα ανταλλακτικά που θα βάλω να έχουν καλή συνεργασία και ας ανεβεί λίγο παραπάνω το κόστος.. επίσης με ενδιαφέρει ειδικευμένο μελος του forum για ανάθεση( κ συνεργασία) ολοκληρωσής του.
    Αναμένω post με απαντήσεις.
    ΑΤΤΙΚΗ

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

  2. #2
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    εγω δεν εχω να προτεινω κατι ,γιατι δεν ειμαι γνωστης εκτος απο τα βασικα...

    το μονο που θελω να πω ειναι καλη αρχη και καλη επιτυχια...

    περριτο να σου πω οτι θελουμε φωτο απο την ανακατασκευη...

    η τουλαχιστον το "πριν" και το "μετα"...



  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    15

    constraction

    στο θεμα που προανεφερα θα υπαρξει λέπτομερη περιγραφη με φοτο..
    ειναι το αισθημα ΗΘΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ της προσφορας που αγγιζει της μεγαλυτερες ηλικιες ειδικα στις μερες μας..
    ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ..

  4. #4
    Προχωρα γερα και θα βοηθησουμε οπως μπορουμε!
    Αααα...
    Και επειδη ειμαστε και ολιγον τι ματακιδες, θεμε και φωτο...
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    αναμενουμε

  6. #6
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Καλο κουραγιο φιλε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα σου φυγουνε πολλα λεφτα σε αυτο το μοτερ.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
    Καλο κουραγιο φιλε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα σου φυγουνε πολλα λεφτα σε αυτο το μοτερ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την συμβουλη..Δεν θα ηταν ομως ποιο σωστο μια πιο συγκεκριμενη απαντηση?
    τι στοιχιζει πολυ?τι πρεπει να αποφυγω?ξερω οτι τα εργατικα κ τα κενουργια ανταλακτικα ακομα και σκετες βιδες κοβουν λεφτα.Ολα αυτα γενικα θα μου στοιχισουν το ξερω..Αν ομως μιλησουμε πιο συγκεκριμενα και λιγοτερα λεφτα δαπανουνται και καποιος αλλος 3ος (αναγνωστης)εχει μια πιο καλη εικονα.(που εδω παει το γενικα στην προσθεση του συνολου)..Αν μεινω στο πολα λεφτα το παραταω και οκ..Το θεμα ειναι να βρεθουν λυσεις για μενα και για ολους που το χουν το μικροβιο λιγο παραπανω..ευχαριστω και παλι για το ποστ,περιμενω ομως και απο αλλους πιο συγκεκριμενους με ποιο πολα στοιχεια επι του θεματος..

  8. #8
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    θες να σου κανω μια χοντρικη εκτιμηση με βαση αυτα που γραφεις 400 περιπου η στροφαλομπιελα 120 το πιστονι κυλινδρο μπορει να μη θελει υπολογισε κανα 700αρι τα ανταλλακτικα μονο αλλα καλυτερα παρε το μανιουαλ ανα χειρας και ξεκινα να λυνεις ανεβασε και καμια φωτο.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  9. #9
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    εννοειται οτι αν το πας σε μαστορα θα δωσεις αλλα τοσα σε εργατικα. ξεκινα λυσε κεφαλη κυλινδρο που ειναι και δωρεαν να δεις τη ζημια και βλεποντας και κανοντας το προχωρας η το αφηνεις εχει εδω πολλους γνωστες.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  10. #10
    Μου πρόλαβες το μωρό στο τσάκ!

    Ειναι ο δούκας στο μηχανουργείο της Φιλοθέης ε;

    Καλοτσούλητο λοιπόν, επι την ευκαιρεία αν βρεις τα σκούρα έχω κινητήρα ολοκληρο με hi flow κεφαλή προς διάθεση.


  11. #11
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    μια ερώτηση ...

    Ποια συγκεκριμένη βελτίωση πέτυχε η προσθήκη της high flow κεφαλής στον συγκεκριμένο κινητήρα;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
    θες να σου κανω μια χοντρικη εκτιμηση με βαση αυτα που γραφεις 400 περιπου η στροφαλομπιελα 120 το πιστονι κυλινδρο μπορει να μη θελει υπολογισε κανα 700αρι τα ανταλλακτικα μονο αλλα καλυτερα παρε το μανιουαλ ανα χειρας και ξεκινα να λυνεις ανεβασε και καμια φωτο.
    Και εγώ τόσο σκέφτηκα αλλά είπα να μην τον τρομάξω…

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2008
    Μηνύματα
    210

    k

    eixa kanei kai egw genikh episkeyh sto duke pou eixa alla den 8ymamai times...padws exei akriba antalaktika ayto einai sigouro.150+ ekane mono to set flatzes genikhs oi gnhsies(kai ennoeite oti 8a baleis gnhsies an einai.pote den tsiggouneuomaste stis flatzes) o kylindros DEN pernei piskeyh giati einai nicasil kai sthn ellada den ftiaxnoun(k mh sou poun tipota blakeies gia xeitonia ktl den yparxei periptosh na antexei oute 1%) strofalo den xreiazete na allakseis an den exei 8ema.dinh kai sketh th mpiela h ktm.ayta ta oliga.elpizw na boh8isa
    NS50-F,TDR 80,TDR 250,NSR 250,TDR 250,ZX 400,RM 250,CBR 600F,KTM DUKEii,DUCATI MONSTER 600,YAMAHA YZFR6,TTR 600 kai synexizoume

  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    για νικασίλ στέλνεις τον κύλινδρο Αγγλία και στον κάνουν καινούριο. Μη μπλέξεις εδώ με χιτώνια κλπ, θα σου πάει και ακριβότερα και δε θα είσαι και σίγουρος.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    15

    Lightbulb Μερικες εικονες

    Το λινκ ειναι απο Facebook και μπορει να μπει οποιος θελει ειναι ανοιχτο για ολους..
    Δεν τα καταφερα εως τωρα μεσο του φορουμ..

    https://www.facebook.com/media/set/?...7005828&type=3

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ξανα από την αρχη...
    από aakkuan στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2009, 23:18
  2. ...και παμε παλι απο την αρχη!!!
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2007, 07:30
  3. προβλημα απο την αρχη
    από unzip στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 00:06
  4. Ξανά απο την αρχή λοιπόν....
    από Tropeas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 12:16
  5. απο την αρχη
    από koutsikos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 23:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF