Σελίδα 4 από 39 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 582

Θέμα: Padonki (Μπάσταρδοι) for ever, ρε...

  1. #46
    Άλλη μια στάση αναγκαστική, καθώς αυτά τα κατάλοιπα έβλεπε στον ύπνο του ο Βουνός όσο ετοιμάζαμε το ταξίδι.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	48.jpg 
Προβολές:	1740 
Μέγεθος:	253,4 KB 
ID:	245906
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #47
    Βγαίνοντας από τα σύνορα της Μολδαβίας, με το πούλμαν το οποίο έχω συνδέσει άρρηκτα με την Αλίκη Βουγιουκλάκη

    edit: Αν και εκείνο είχε εκείνο τον γυάλινο πομπέ ουρανό..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51.jpg 
Προβολές:	1738 
Μέγεθος:	256,8 KB 
ID:	245909
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  3. #48
    Φτάσαμε λοιπόν και στα σύνορα της Ουκρανίας. Αντί όμως για την ξανθιά υπάλληλο με τα μπλε μάτια που μας είχε καλωσορίσει στην Ρουμάνια, εδώ αντίκριζα ένα οπλισμένο μπερέ, μια μπάρα κατεβασμένη και αυτές τις χωνευτές μπάρες ασφαλείας.

    Ρίχνω μια κλεφτή ματιά στην εγκατάσταση και βλέπω 3 μεταλλικές κατασκευές πομπέ, ένα ξέμπαρκο δέντρο και το γνωστό λεωφορείο. Τώρα θα πεταχτεί από πουθενά ο Bond σκέφτηκα και θα το πάρουν στο κυνήγι με τα Νiva. Με ρωτά μάρκα και κυβικά σε Αγγλικά Οξφόρδης το αγόρι με το μπερέ και του δείχνω το αυτοκόλλητο της ΚΤΜ στο ντεπόζιτο. Ξαναρωτάει. Μάρκα? Μάρκα? Δοκιμάζω και εγώ με την σειρά μου την προφορά Οξφόρδης και μου λέει..Ντααα ΚΑΤΕΕΕΜΙ, ντααα… (σε αυτό το σημείο αγαπητό μέλος, να σου πω ότι οι καβαλάρηδες των Βεμβέ δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προλεταριακά προβλήματα).

    Μας δίνει λοιπόν από ένα άσπρο χαρτάκι και μετά από 5 λεπτά ανοίγει η μπάρα(των συνόρων ε). Παρκάρουμε και πάω πρώτος για το check, αφού πάντα ένας από εμάς κάθεται για τσίλιες στα μηχανάκια.

    Πριν ξεκινήσω το ταξίδι, έλεγε ο πατέρας: Κανόνισε στα σύνορα βλάκα, να σου βάλουν τα ναρκωτικά στην μηχανη και ξοπίσω σου να περάσει γεμάτο τριαξονικο. Πατερά, το μήνυμα το πέρασες πολύ σωστά.

    Νοηματική λοιπόν με τους κυρίους στον έλεγχο, πάντα γελαστός εγώ, μου δίνει πίσω το διαβατήριο οκ λέει.. Ωωω ζάχαρη σκέπτομαι… Πάει και ο Βουνός με την σειρά του και τελειώνει. Ντυνόμαστε κατευθυνόμαστε στην πύλη, δείχνουμε το άσπρο μαγικό χαρτάκι αλλά τζίφος. Μου δείχνει ο φύλακας ένα κουτί με άσπρα χαρτάκια τα οποία είχαν 2 κόκκινες σφραγίδες. Άντε πάλι πίσω λοιπόν. Έπρεπε να περάσουμε από δυο γραφεία. Βαλε βγάλε πάλι όλη την πραμάτεια. Ούτε στο λύκειο δεν γδυνόμουν και ντυνόμουν τόσο γρήγορα. Πάω πρώτος στο γκισέ, δίνω το διαβατήριο και το μαγικό χαρτί, με ρωτά κάτι (εννοείται στα ουκρανικά)για να πάρει την απάντηση από μένα Για νιε πανιμάγιου, ονλυ ινγκλις. Τα παίρνει ο τύπος και με αρχίζει στα μπινελικια(για να γελούν οι άλλοι δίπλα του, μάλλον έβριζε).

    Το έχει πει ο πατέρας μου. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε σε μια ξένη γλωσσά είναι τα μπινελικια.

    Εγώ έξω από το προκάτ να λιώνω και αυτός ο μπούστης μέσα στο αιρκο'υλερ. Μου κάνει νόημα να πάω μέσα. Μπαίνω και μου δείχνει την οθόνη του υπολογιστή. Λες και τώρα καταλάβαινα αφού όλα ήταν και πάλι στα Ουκρανικά. Με το μαλακό και σε 5 λεπτά έχω την σφραγίδα. Μπαίνει και ο βουνός με την σειρά του και εγώ πάντα τσιλιαδόρος. Όσο ήταν μέσα, βγαίνει ο τύπος έξω και αρχίζει να φωνάζει προς το μέρος μου, φόρμουλα φόρμουλα. Σηκώνω ωμούς αφού δεν καταλάβαινα τι έλεγε ο ποιητής και μου λέει Gooo, δείχνοντας την έξοδο..

    Το μαγικό χαρτάκι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	52.jpg 
Προβολές:	1715 
Μέγεθος:	171,7 KB 
ID:	245937
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  4. #49
    Πάω στο ξανθό παιδί προς την έξοδο του δείχνω το χαρτάκι. Περνώ την μπάρα και σταματώ μέχρι να έρθει ο Πάνος. Όσο περίμενα αρχίζω την κουβέντα στο φαντάρο(λεμέ τώρα), του δίνω στυλό και χαρτί να κάνει ένα σχεδιάγραμμα που θα βάλουμε βενζίνη και όχι μαγικό ζωμό. Θυμάμαι ακόμα πόσο πολύ προσπαθούσε να με πείσει να μην πάω στο πρώτο βενζινάδικο αλλά στο δεύτερο. Έρχεται και ο Βουνός και βουρ για βενζίνα εκεί που πρότεινε ο φίλος. Ήμασταν στεγνοί.

    Επίσημα στην Ουκρανία..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	53.jpg 
Προβολές:	1721 
Μέγεθος:	266,4 KB 
ID:	245938
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #50
    Φτάνοντας στο βενζινάδικο ανακαλύπτουμε ότι πρώτα πληρώνεις και μετά βάζεις ζωμό. Γνωστή τακτική ανά την υφήλιο!!. Όσο κάναμε τριτοβάθμιες εξισώσεις, μας την ''πέφτουν'' 4 5 Ουκρανοί, ρωτώντας τις τελικές από τα μηχανάκια. Του βεμβε τα όργανα είναι αναλογικά εμένα όχι. Αφού ξενέρωσαν βλέποντας ότι το Ντακάρ πάει έως και 180 (καλά μην φας όμως, έχουμε σούπα γαλλική με βατραχοπόδαρα)στρέφονται σε μένα. Εμένα όμως έχει ψηφιακά όργανα και τους λέω με ύφος, 300km τελική, χωρίς τις βαλίτσες(μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας).

    Αυτό ήταν, ζούσα τα 5 δευτερόλεπτα θαυμασμού.


    Το fan κλαμπ μου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49.jpg 
Προβολές:	1710 
Μέγεθος:	271,6 KB 
ID:	245939
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  6. #51
    Περάσαμε πάλι ένα έλεγχο που σου έδιναν το γνωστό άσπρο χαρτάκι και έπειτα από 3 κμ περίπου το ξανά έδινες και συνέχιζες. Όλα αυτά χωρίς να κατέβεις από την μηχανή. Ακόμα δεν ξέρω τι ήταν αυτό, ήρθε η ώρα να το ψάξω.

    Σταματήσαμε να δροσιστούμε λίγο και εκεί έζησε το Ντακαράκι τις δίκες του στιγμές Δόξας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50.jpg 
Προβολές:	1705 
Μέγεθος:	236,8 KB 
ID:	245940
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #52
    Βουρ για Οδησσό να βρούμε χοτέλ. Οι δρόμοι στην Ουκρανία? Ευχαριστώ μαμά WP . Μπήκαμε Οδησσό και άρχισε η αναζήτηση του χοτέλ. Δοκιμάσαμε 4 τα οποία ήταν έκτος μπάτζετ(είχαμε αποφασίσει το όριο να είναι στα 20 ευρώ το άτομο) και αφού το 5 ήταν εντός προϋπολογισμού μείναμε.

    Το ξενοδοχείο σε κεντρικό δρόμο, σε αισθητικά ωραίο κτίριο, το οποίο σε παρέπεμπε στις μεγαλειώδης εποχές της Οδησσού. Τα δωμάτια χάλια, αλλά δεν μας ένοιαζε καθόλου. Ένα κρεβάτι θέλαμε και ένα ντουζζζ. Αυτές ήταν οι απαιτήσεις μας . Ανεβάσαμε τα προικιά μας. Επιτέλους, κοντό παντελονάκι και σανδάλι και βουρ για φαΐ και βόλτα. Όταν ξεκινήσαμε την βόλτα μας πρέπει να ήταν 5 το απόγευμα.

    Ούτε αυτό θυμάμαι τι είναι. Ωραίο ταξιδιωτικό γράφεις ρε:rotflmao: :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	55.jpg 
Προβολές:	1679 
Μέγεθος:	124,5 KB 
ID:	245964
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  8. #53
    Τσατίζομαι όταν περνούν μπροστά από τον φακό μου, ενώ βγάζω φωτογραφία.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	54.jpg 
Προβολές:	1668 
Μέγεθος:	165,0 KB 
ID:	245965
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  9. #54
    Κάπου εκεί τριγύρω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	56.jpg 
Προβολές:	1660 
Μέγεθος:	113,2 KB 
ID:	245966
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  10. #55
    Να δω πότε θα με βγάλεις μια σωστή φωτογραφία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	57.jpg 
Προβολές:	1660 
Μέγεθος:	160,1 KB 
ID:	245967
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  11. #56
    Έλα βουνε σου λέω, μην φοβάσαι, καλά πάμε…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	59.jpg 
Προβολές:	1652 
Μέγεθος:	156,7 KB 
ID:	245968
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #57
    Μπροστά από τις σκάλες Ποτέμκιν(δεν παίρνω και όρκο )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	60.jpg 
Προβολές:	1653 
Μέγεθος:	223,4 KB 
ID:	245969
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  13. #58
    Αφού νύχτωσε, φάγαμε κάτι μακαρονάδες και την πέσαμε κατά τις 12:ZZZ: :ZZZ: . Αύριο το μενού είχε ποδαροτουρισμο.

    Τα χιλιόμετρα της ημέρας δεν τα σημείωσα, αλλά με τις εξισώσεις τρίτου βαθμού είδα ότι το ΚΤΜ είχε κατανάλωση στα 6.5l/ ανά 100Km


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61.jpg 
Προβολές:	1654 
Μέγεθος:	225,1 KB 
ID:	245970
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #59
    Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου(ημέρα 6η)

    Ωραίο πράγμα να ξυπνάς αργά. Καμία φορά μου λένε.. Πωωω κουφαλίτσα, ένα μήνα διακοπές?! Νομίζουν ότι πάμε στα σπα(αν και πέρσι πήγαμε ). Δεν λέω, είναι επιλογή μου και το γουστάρω. Αλλά σωματικά δεν ξεκουράζεσαι καθόλου. Στο θέμα μας όμως.

    Ο πρωινός μπουφές είχε λουκάνικα, παντζάρια και λάχανο βραστό με πατάτες. Ωραία, πάλι με τσαγακι θα την βγάλουμε. Βγήκαμε περπατήσαμε όλο το κέντρο και σαφώς εκτός από όλα τα γνωστά, επισκεφτήκαμε την φιλική εταιρεία.

    Παραθέτω μερικές φώτο ενδεικτικές.

    Κάτω αριστερά διακρίνετε η είσοδος , που είναι και ελεύθερη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	76.jpg 
Προβολές:	1552 
Μέγεθος:	247,0 KB 
ID:	246019
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  15. #60
    Φτάνοντας, ο φύλακας άνοιξε για εμάς τον εκθεσιακό χώρο, καθώς φαντάζομαι οι περισσότεροι επισκέπτες θα είναι Έλληνες. Θυμάμαι ακόμα την στιγμή στο μάθημα της ιστορίας, που άκουγα για πρώτη φορά της λέξεις Τσακάλωφ, Οδησσός, φιλική εταιρεία, Οδησσός? Που είναι αυτό αναρωτήθηκα και κοιτώντας στο χάρτη που είχε το βιβλίο, σκέφτηκα τι δουλεία μπορεί να έχουν οι Έλληνες τόσο μακριά. Όμως να, βρίσκομαι και εγώ εδώ. Όμορφο συναίσθημα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	75.jpg 
Προβολές:	1540 
Μέγεθος:	163,9 KB 
ID:	246021
    Me gusta la moto, me gustas tu....

Σελίδα 4 από 39 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Padonki (Μπάσταρδοι) for ever, ρε...(σπαμ)
    από MG-KTiNoS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 246
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2012, 00:52
  2. ΑΡΚΑΣ for ever......
    από LINA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF