Σελίδα 1 από 39 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 582

Θέμα: Padonki (Μπάσταρδοι) for ever, ρε...

  1. #1

    Padonki (Μπάσταρδοι) for ever, ρε...

    Το άσπρο φόντο στο Word...

    Αυτή την φορά δεν θα πω ψέματα, το σκεπτόμουν στο ταξίδι μου. Ίσως να μην σκεπτόμουν το πώς ακριβώς θα αρχίσω το γράψιμο, αλλά εκείνη την στιγμή που γεμίζω το ποτήρι μου, πίνω την πρώτη γουλιά και ξεκινώ να γράφω…
    Πως γίνεται ενώ είσαι στην ασφάλεια του καναπέ σου, να σκέπτεσαι το ταξίδι που έκανες και η καρδιά σου να χτυπά τόσο γρήγορα, τα χέρια σου να τρέμουν στο πληκτρολόγιο και το ρίγος να σε διαπερνά..

    Είχα τέτοιες στιγμές στο ταξίδι, αλλά ποτέ όπως νιώθω τώρα.Δεν το κρύβω, το μυστικό της δύναμης μου σε αυτό το ταξίδι, ήταν η γλυκιά πατρίδα.

    Να θυμάσαι ότι ταξιδευτής είναι αυτός που έχει την πολυτέλεια της επιστροφής. Εκείνος που το ταξίδι του επιτρέπει να νοσταλγήσει την πατρίδα, ώστε να την ξαναδεί με φρέσκια ματιά.


    - Μόσχα?!?
    - Ναι ρε, γουστάρω Μόσχα…
    - Οκ, αλλά μου χρωστάς Αφρική και το ξέρεις.

    Υγ: εδώ επιτρέπεται το ελεύθερο σπάμ :wacko:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	russia.jpg 
Προβολές:	6283 
Μέγεθος:	262,3 KB 
ID:	245621
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #2
    Έτσι ξεκινάμε εμείς πάντα τα ταξίδια μας . Που θα πάμε, τι δεν θα δούμε και τι θα χρωστάμε.

    Σκοτάδι και κάτω από τα σκεπάσματα με το φακό κεφαλής και τον χάρτη στριμωγμένο η φαντασία καλπάζει σε αυτό που εστιάζει το μάτι…(εκεί προέκυψε η επιλογή της διαδρομής για Μόσχα μέσο του Ποταμού Βόλγα).

    Αναρωτιέμαι πλέον, μήπως απολαμβάνω την προετοιμασία του ταξιδιού περισσότερο από το ίδιο. Αρκετά όμως, ήρθε η στιγμή που αποφεύγω στις παραπάνω γραμμές. Η αρχή της περιγραφής ενός ταξιδιωτικού. Θα προσπεράσω το θέμα ‘’προετοιμασία’’ καθώς έχω δώσει δυο- τρεις φόρες εξετάσεις και κόπηκα. Θα βάλω τα δυνατά μου όμως, για να σας περιγράψω όσα βίωσα τις 35 αυτές ημέρες.

    Συνηθίζω να γράφω τα πάντα από τα ταξίδια μου και για αυτό το λόγο κρατώ ημερολόγιο. Με διευκολύνει αργότερα στην συγγραφή. Γράφοντας τα πάντα όμως, δεν διαλέγεις. Τα καλά και τα κακά, δυστυχώς η ευτυχώς, πάνε πακέτο. Θεωρώ όμως ότι αποτελούν ένα αναπόσπαστο κομμάτι της όλης εμπειρίας. Χωρίς αυτά, μεταφέρεται η εικόνα ελλιπής. Αν σε ξεπαράδιασαν οι μπάτσοι, φοβόσουν να κατασκηνώσεις, έφαγες άκυρο στα σύνορα ακόμα και αν πέρασες το πρωινό σου σε υπαίθρια τουαλέτα βενζινάδικου, πρέπει να ειπωθούν. Δεν εκτίθεσαι. Αυτός που θα διαβάσει πρέπει να ξέρει την αλήθεια για το πώς έχει το πράγμα εκεί έξω και ότι όλα είναι μέρος της ζωής.

    Αλλιώς γράφεις: Πήγα είδα, τα γάμησα όλα και ήρθα.. Διαβάστε με γιατί είμαι ο καλύτερος!!

    Όπως έχω ξαναγράψει, η κατάθεση αυτή γίνεται για ένα και μόνο λόγο. Μέσα από ταξιδιωτικά άλλον, εμπνεύστηκα, θαύμασα, έμαθα(μαθαίνω) και πήρα και εγώ το δρόμο μου.

    Το εύχομαι ολόψυχα και σε όσους από εσάς το ποθούν..



    (στην φώτο ο μικρός Μακάρ από την Ελίστα)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	6278 
Μέγεθος:	240,5 KB 
ID:	245622
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  3. #3
    Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011 (1ημέρα)

    Αυτή η φορά ήταν περίεργη. Κατά την διάρκεια της νύχτας δεν ξαγρύπνησα όπως συνήθως. Κοιμήθηκα ήρεμα και βαθειά. Ξύπνησα νωρίς και σαν μετρ της οργάνωσης, τα πακετάρισα όλα τελευταία στιγμή.

    Αφού είχα ιδρώσει και φουσκώσει, ήπια την φρέσκια πορτοκαλάδα της γιαγιάς-Φιλιώς και στην τρίτη προσπάθεια μου, τα είχα καταφέρει. Ναι!! Τα χώρεσα όλα. Όλα όσα ήθελα να πάρω αν και ήμουν σίγουρος ότι κάποια από αυτά τα πράγματα, είχαν εξασφαλίσει δωρεάν ταξίδι μετά επιστροφής.

    Πήρα το μοτόρι και πήγα στο γειτονικό πλυντήριο για ένα πλύσιμο γυάλισμα και τα σχετικά . Λίγο αργότερα αποχαιρετούσα το κορίτσι μου. Ένιωθα κάπως(στεναχώρια) που θα την άφηνα πίσω για τόσο καιρό(Ευχαριστώ μικρή, που μπορείς και διαχειρίζεσαι αυτήν την ανάγκη μου να φεύγω)

    Κατά τις 14:00 ήρθε και ο φίλος Μιχάλης με το γνωστό ναζιάρικο τουόνο . Είχε σκοπό να μας συνοδεύσει μέχρι το ύψος της Λιβαδειάς, να πάρει τον αέρα του και να επιστρέψει... Μέχρι τις 3 το μεσημέρι, τα πράγματα ήταν φορτωμένα, ήρθε και ο Βουνός με το τίμιο Ντακαράκι και 3:15 ήμασταν στο συνεργείο για τέντωμα στις αλυσίδες. 3:30 ήμασταν στο Παναγιώτη(dirtystore) να πάρω κάτι γκέτες και κατά τις 16 επιτέλους στην εθνική.

    Προορισμός μας για απόψε, ήταν η Σόφια για διανυκτέρευση στο PanVas..Δεν λέω, εμείς το είχαμε πιστέψει και μάλλον είχα καταφέρει και τον PanVas να το πιστέψει. Κατά τις 18:15 αποχαιρετήσαμε το Μιχάλη. Σε αυτήν μας την στάση, διαπιστώσαμε ότι η ενδοεπικοινωνία mindland δεν δουλεύει. Είχε βάλει ο Βουνός στο κράνος του, το headset του συνοδηγού, με αποτέλεσμα να ακούει, αλλά να μην εκπέμπει..Αυτό το παιδί ρε μπούστη μου!!! Γαμώ σκέφτηκα, βουβός κινηματογράφος και παντομίμα για τον επόμενο μηνά.

    Στο ύψος της Λάρισας βγήκαμε έκτος εθνικής γιατί στο Ντακαράκι είχε ανάψει ρεζέρβα. Γενικά η εθνική πριν από το βόλο και μετά, έχει ένα πρόβλημα στον ανεφοδιασμό. Είχα χάσει το τελευταίο βενζινάδικο(Aegean αν θυμάμαι καλά) καθώς έλεγα ένα ανέκδοτο στο Βουνό και δεν έμαθα ποτέ αν γέλασε καθώς δεν μπορούσε να απαντήσει( τον λόγο τον ανέφερα παραπάνω).. Ανεφοδιάσαμε, γέμισα και το 6λιτρο κάνιστρο μου και συνεχίσαμε.

    Στα διόδια βγαίνοντας μετά τα Τέμπη(όπου και μπήκε μπροστά ο Βουνός για να πληρώσει) χαιρέτησα ένα triumph στην ιδία κατεύθυνση με εμάς.. Τρία λεπτά αργότερα τον έβλεπα να με προσπέρνα αδιάφορος ενώ είχε πέσει η μηχανή στο πλάι. Περιμένοντας να έρθει ο Βουνός και κοιτάζοντας προς τα πίσω, πάτησα στο ένα πόδι(είχε και διαφορά ύψους ο δρόμος) και μου έπεσε η μηχανή πάνω στο κιγκλίδωμα . Αν και το πάλεψα στιγμιαία, η επίδραση από την πορτοκαλάδα της γιαγιάς Φιλιως είχε περάσει. Έκανα μια προσπάθεια να το σηκώσω μόνος μου, αλλά τπτ(δεν μπορούσα να την πιάσω και από το τιμόνι έτσι όπως είχε πέσει και σφηνώσει). Με την βοήθεια του Βουνού την σηκώσαμε και συνεχίσαμε. Απώλειες? Μια γρατζουνιά ως άλλο ένα αυτοκόλλητο παράσημο στην ζελατίνα. Μισή ώρα αργότερα και ενώ είχαμε σταματήσει για ανεφοδιασμό, ακούω τον γνώριμο θόρυβο από μηχανη που πέφτει..
    Τελευταία τροποποίηση από Gallos; 31/03/2012 στις 19:02.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  4. #4
    Γυρνώ και βλέπω την μηχανή του Βουνού κάτω.. Τρέχω για βοήθεια και βλέπω ότι ο λόγος πτώσης ήταν το σταντ, το οποίο αποφάσισε ότι ως εδώ, δεν πάω παρακάτω...

    Αχ αυτά τα Μπεμβε!! Δεύτερο σήκωμα μηχανής σε μίση ώρα(θα μας αναγνωριστεί κάποιο ρεκόρ κουλαμάρας?)
    Την μετακινήσαμε λίγο παρακάτω, τσεκάραμε ότι δεν έχει κίνδυνο να φύγει το σταντ και αποφασίσαμε να συνεχίσουμε, σκεπτόμενοι ότι θα το φτιάξουμε κάπου.. Πλέον είχε νυχτώσει για τα καλά. Φόρεσα τα συμπράγκαλα όλα, έβαλα Μπιλι να παίζει στο εμ πε τρουα και γύρισα το Heading, Σόφια. Γυρνώ στο Βουνό να πάρω το οκ και τον βλέπω να με κοιτάζει με το βλέμμα Άγγελος(Littlebrother)-Ποιοςμουεφαγετοκιντερεκπληξη …Βγάζω τα ακουστικά και ρωτώ
    - Τι είναι αγορίνα μου?
    - Δεν παίρνει μπροστά… Άκου…

    Περνά ένα λεπτό προσπάθειας, αλλά τπτ.. Το Ντακαράκι, αρνείται. Ρίχνουμε ένα καλύτερο ψάξιμο και βλέπουμε ότι η βαλβίδα(σένσορας) της νεκράς έχει σπάσει. Υπήρχε μια εξπρές σέρβις λίγο παραπέρα και είπαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας πρώτα εκεί, πριν της κάνουμε τα έντερα γαρδούμπα με τα χρυσά μας χεράκια. Αφού πήρε αρνητική απάντηση ο υπάλληλος αν είμαστε πελάτες τους, δέχτηκε να ρίξει μια ματιά. Κάνει τα μαγικά του ο μάστορας και σφηνώνει ένα παξιμάδι ανάμεσα στην εξάτμιση και στην βαλβίδα. Μιζιά και το Ντακάρ παίρνει μπροστά. Μας κοιτάζει με ένα σίγουρο βλέμμα και μας λέει

    - Δεν πάει πουθενά τώρα, ακόμα και μέχρι το Διδυμότειχο να πάτε!!

    Κοιταζόμαστε με τον Βουνό και καταλαβαίνουμε ότι θα φύγει με την παραμικρή λακκούβα. Τον ευχαριστήσαμε και φύγαμε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	6245 
Μέγεθος:	293,9 KB 
ID:	245624
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #5
    500 μετρά παρακάτω το Ντακάρ σβήνει πάλι… Σκεπτόμουν τις βραδινές μπύρες στην Σόφια και απελπιζόμουν…

    Τέζα βράδυ, 380 κμ από Σόφια και εμείς βρισκόμασταν στην Λ.Ε.Α με ένα μηχανάκι μουλαρωμένο… Άφησα το ΚΤΜακι καμία 35αρια μετρά πριν με τα αλάρμ και πήραμε τηλέφωνο το μηχανικό μας. Έπειτα από τις οδηγίες του, βραχυκυκλώσαμε την βαλβίδα και το Ντακάρ επιτέλους γουργούριζε έτοιμο για km…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	6334 
Μέγεθος:	287,0 KB 
ID:	245625
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  6. #6
    Με τα παρακάτω εργαλεία έγινε η χειρουργική επέμβαση...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	6113 
Μέγεθος:	209,4 KB 
ID:	245626
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #7
    H Σόφια, είχε μπει πάλι στο παιχνίδι. Κατά την διάρκεια της μαυρίλας των στροφών στις Σέρρες (23:00),αναρωτιόμουν μήπως είχε έρθει η ώρα να βρούμε μέρος για ύπνο. Σταματήσαμε λοιπόν για βενζίνη και κατευθύνθηκα προς τον Βουνό να πάρουμε απόφαση.

    Ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος.

    Βουνός: Κατάλαβες τι έγινε?
    Εγώ: Όχι τι?
    Βουνός: Για δες την πλαϊνή μου βαλίτσα..

    Ρίχνω μια κλεφτή ματιά στην βαλίτσα και βλέπω αυτό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	6049 
Μέγεθος:	177,7 KB 
ID:	245627
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  8. #8
    Τον ρωτώ, τι είναι αυτό ρε? Για να πάρω την απάντηση

    - Με πήρε ο ύπνος και έπεσα στην διαχωριστική νησίδα...

    Είχα παγώσει και τον κοίταζα. Σκεφτόμουν πως μπορεί κάποιος να κοιμηθεί πάνω στην μηχανή και ευτυχώς που γλύτωσε τα χειρότερα. Να ξέρεις ρε Βουνέ, ήθελα τόσο πολύ να σε αρχίσω στις φάπες εκείνη την στιγμή. Δεν ξέρω γιατί. Άπλα ήθελα. Ένιωσα ότι δεν μπορώ να σου έχω εμπιστοσύνη.

    Μπορεί να ταξιδεύουμε παρέα, αλά δεν παύεις να είσαι αυτόνομος. Αν νιώσεις κουρασμένος και εγώ δεν απαντώ στο σινιάλο με τα φωτά η δεν σταματώ κτλπ, εσύ σταμάτα. Κάποια στιγμή θα το αντιληφθώ και θα γυρίσω.

    Παραθέτω μια άσχετη φώτο με το γεγονός, ετσι για αλλαγή..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	5835 
Μέγεθος:	250,2 KB 
ID:	245632
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  9. #9
    Πλέον ήταν 11 η ώρα και το σενάριο Σόφια είχε διαγραφεί από το μυαλό μου. Με την βοήθεια του PanVas βρήκαμε ένα ξενοδοχείο για διανυκτέρευση. Λεγόταν Hotel Elpida στο οποίο διανυκτερεύουν(50 ευρώ 2 άτομα) αρκετοί μηχανόβιοι που ανεβαίνουν για trackday. Έπειτα από 10 ώρες ταλαιπωρίας στο δρόμο, επιτέλους, η μέρα έπαιρνε ένα τέλος. Η ψυχολογία όμως θύμιζε χειμερινές θερμοκρασίες Σιβηρίας. Υπό το μηδέν και κατέβαινε.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  10. #10
    Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου (ημέρα 2η)

    Εγερτήριο στις 9:00 και αναχώρηση για Σόφια ώστε να προλάβουμε την τοπική bmw ανοιχτή. Αν και η ψυχολογία ήταν άσχημη από χτες το βράδυ, το γεγονός ότι περάσαμε τα σύνορα μας ανέβασε λίγο. Προσθέστε σε αυτό και το ότι πηγαίναμε σε ένα φίλο. Περάσαμε τα σύνορα λοιπόν και με μια θερμοκρασία στους 26 βαθμούς απολαμβάναμε τα όμορφα τοπία που διέσχιζε ο δρόμος. Πράσινη η Βουλγαρία και εκπολιτισμενη στον τρόπο οδήγησης. Ειχα παρει ταξι δυο αυτοκινητα με ρουμάνικες πινακίδες, οι οποίοι είχαν ντοκτορά στα βουλγαρικά μπλόκα.

    Φτάσαμε το μεσημεράκι στην Σόφια και πηρά τηλ τον Παναγιώτη, όπου και δώσαμε ραντεβού σε ένα βενζινάδικο. Όσο περιμέναμε γνωριστήκαμε και με το παιδί που δούλευε εκεί, συνονόματος Δημήτρης, παθιασμένος μοτοσικλετιστής. Η ώρα περνούσε με ιστορίες από τις διαφορές τούμπες που είχε φάει ο Δημήτρης και με τόση περηφάνια μας περιέγραφε. Ελήφθη νέο μήνυμα από τον Παναγιώτη για άλλο σημείο συνάντησης. Λίγο λεπτά αργότερα και αφού είχα σε κάτι κωλοστένια, βρισκόμουν στο σημείο του ραντεβού. Αναγνώρισα αμέσως την bmw του Παναγιώτη και άλλη μια ιδία, παρκαρισμένη δίπλα της, που ανήκε στον Joep. Αυτά είναι λέω, έγιναν τρία τα χάρχαλα. Δεν θα ξέρουμε τι να πρώτο φτιάξουμε.

    Αφού είπαμε εν τάχει τα χθεσινά μας κατορθώματα, ξεκινήσαμε για το συνεργείο της bmw. Φτάνοντας, το παρέλαβαν και μετά από τρεις αποτυχημένες κολλήσεις(το σταντ πάνω στο σκελετό)μας το έφεραν πίσω. Για ανταλλακτικό μας είπαν ότι θελαν 7 μέρες, οπότε ξεκίνησα να συνηθίζω την ιδέα ότι κάθε φορά που θα θέλει να κατέβει ο Βουνός από την μηχανή θα πρέπει να του την κρατώ, ώστε να την βάζουμε στο διπλό. Αφού έπεσε το δούλεμα του αιώνα για το τρόπο ξεκαβαλικέματος του Βουνού, ξεκινήσαμε για μια τσάρκα έκτος Σόφιας σε κάποιο Βουνό. Διάφορες φώτο, πειράγματα και επιστρέψαμε για μάσα στην Σόφια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	5613 
Μέγεθος:	469,4 KB 
ID:	245655
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  11. #11
    Το παρακάτω πάει όπως βγαίνει από μέσα μου. Χωρίς πρέπει και μη, δεν είναι σωστό, σβήσε και ξανάγραψε, τι θα πει ο κόσμος κλπ.....

    Πανούλη, μας λείπεις και σ'αγαπάμε... Ελπίζω να ισχύουν όλα αυτά που υποστηρίζουν οι θρησκείες, ώστε κάποτε να σε ξαναδώ και να τα λέμε αιώνια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	5445 
Μέγεθος:	260,6 KB 
ID:	245657
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #12
    Ο γίγαντας Joep


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	5394 
Μέγεθος:	200,2 KB 
ID:	245658
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  13. #13
    Και μια άποψη της περιοχής


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	5267 
Μέγεθος:	111,1 KB 
ID:	245659
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #14
    Αφού κλείσαμε 4ωρο φαγοπότι στο Βούλγαρκα(αν το λέω σωστά) και ενώ ετοιμαζόμασταν να φύγουμε, κατέφθασε ο Πρόεδρας(τενερε 660) με τον DukeandtheCity(GS1200 το απλό όμως, για να μην λέτε ότι όλοι έχουν adv).


    Το μέρος όπου φάγαμε..Θα συμπληρώσω αργότερα που βρίσκεται..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	5163 
Μέγεθος:	128,5 KB 
ID:	245660
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  15. #15
    Μια φωτογραφία από το εσωτερικό του μαγαζιού(διακρίνεται και η ονομασία)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	5056 
Μέγεθος:	129,8 KB 
ID:	245661
    Me gusta la moto, me gustas tu....

Σελίδα 1 από 39 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Padonki (Μπάσταρδοι) for ever, ρε...(σπαμ)
    από MG-KTiNoS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 246
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2012, 00:52
  2. ΑΡΚΑΣ for ever......
    από LINA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF