Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Γνώμες για Yamaha R1 2009

  1. #1

    Γνώμες για Yamaha R1 2009

    Γεια σας,
    σκέφτομαι σοβαρά την αγορά καινούριου R1 2009. Ποια η γνώμη σας ως προς την αξιοπιστία του; Σε ξένα sites διάβασα προβλήματα όπως CCT, συμπλέκτη, φώτα... Υπάρχει κανένας κάτοχος να μας δώσει λεπτομέρειες;

  2. #2
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Προχώρα χωρίς φόβο, σοβαρές βλάβες δε βγάζει απεναντίας θα έλεγα.
    Ο τεντωτήρας καδένας είναι πρόβλημα κάποιων 2009 μοτοσυκλετών που λύνεται εύκολα και μικρό κόστος... Προβλήματα συμπλέκτη δεν έχουν παρουσιαστεί, ίσα ίσα που είναι απο τους καλύτερους παραγωγής, ειδικά για σκληρή χρήση με πολύ ποιοτική λειτουργία slipper που σε άλλες μοτοσυκλέτες μόνο με after market λύσεις μπορείς να έχεις.

    Ότι άλλο χρειαστείς ή θές να ρωτήσεις είμαι στη διάθεση σου.

  3. #3
    Ευχαριστω για την απάντηση και τα ευχάριστα που μου είπες ειδικά για το θέμα του συμπλεκτη.
    Έχεις κάποια εμπειρία απο το συγκεκριμένο μοντέλο;
    Ναι για τον τεντωτηρα αναφέρθηκα με το CCT, γνωρίζω για το κιτ που το φτιάχνει αλλα αν είσαι εντός εγγύησης δεν θα φτιάχνεται λογικά στην αντιπροσωπεία; Γιατί αλλιώς δεν υπάρχει κίνδυνος να την χάσεις;
    Όσο για τα φωτα διάβασα ότι απλώς οι λάμπες σε μερικά εκαιγαν το πλαστικό γύρω τους αλλα φτιάχνονταν κ αυτο εύκολα στην εγγυηση και στην τελική σιγά το προβλημα.
    Όλα αυτα βέβαια σε ξένα sites καθώς σε ελληνικά δεν βρήκα κάτι γενικά για αυτή την μηχανη.

  4. #4
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Έχω αρκετή εμπειρία απ'αυτή τη μοτοσυκλέτα βοηθώντας να χτιστούν αγωνιστικά, όχι ένα αλλά αρκετά και με διαφορετικά στάδια εξέλιξης για κάθε μια απ'αυτές.
    Εντός εγγύησης φυσικά και μπορούν να σε καλύψουν εφόσον προκύψει κάποιο πρόβλημα. Έχω αρκετές μοτοσυκλέτες στο μυαλό μου 2009 και μόνο δύο απ'αυτά παρουσίασαν πρόβλημα με το τεντωτήρα οπότε θα έλεγα μη σε αγχώνει το συγκεκριμένο θέμα.
    Για φώτα δε γνωρίζω, δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα με καμίας γενιάς R1, ίσως θα μπορούσα να υποθέσω πως αν κάποιοι απ'αυτούς έβαλαν μεγαλύτερες λάμπες ή συστήματα ξένον που παράγουν μεγαλύτερη θερμότητα να τους παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα.

  5. #5
    Πολύ ωραία, 2 από τα πόσα περίπου?
    (να ξεκαθαρίσω ότι 09 εννοώ το μοντέλο με τον bing bang)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Εμενα το εχει ενας φιλος και οταν το βαζει μπροστα κουδουναει ασχημα για λιγο! Απο τον τεντωτηρα εννοειται αλλα δεν προκαλει ζημια απ οτι ξερω...Οτι CBR ειχα κ εγω μεχρι τωρα τα ιδια εκανε.
    Υ.Γ να ξερεις οτι θα τον πινεις απο ολα τα 1000αρια, δεν ξερω κατα ποσο ειναι σημαντικο αυτο για σενα βεβαια.

  7. #7
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fouskoter
    Πολύ ωραία, 2 από τα πόσα περίπου?
    (να ξεκαθαρίσω ότι 09 εννοώ το μοντέλο με τον bing bang)
    4 αγωνιστικά και άλλα τόσα ίσως παραπάνω πολιτικά.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από foler
    Εμενα το εχει ενας φιλος και οταν το βαζει μπροστα κουδουναει ασχημα για λιγο! Απο τον τεντωτηρα εννοειται αλλα δεν προκαλει ζημια απ οτι ξερω...Οτι CBR ειχα κ εγω μεχρι τωρα τα ιδια εκανε.
    Υ.Γ να ξερεις οτι θα τον πινεις απο ολα τα 1000αρια, δεν ξερω κατα ποσο ειναι σημαντικο αυτο για σενα βεβαια.
    Πές του φίλου σου να μη το αφήσει έτσι και να το φτιάξει. Ζημιά μπορεί να μη βγάλει άμεσα αλλά θα βγάλει.
    Τώρα σχετικά με το τελευταίο όλα σχετικά είναι, το μηχανάκι έχει άλλα χαρίσματα που το κάνει μοναδικό στη κατηγορία του.


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Ξεθάβω ένα παλιό θέμα, με την ίδια απορία.
    Γενικά τι λένε τα συγκεκριμένα μηχανάκια, σαν σύνολο αλλά και από αξιοπιστία? Τι πρέπει να προσέξω αν τελικά αποφασίσω να πάρω ένα big bang? Εμπειρία από 1000SS δεν έχω μεγάλη και ούτε με νοιάζει να είναι το πιο γρήγορο. Αντίθετα, θέλω να είναι, σχετικά, ευρύχωρο και ροπάτο. Πχ, σε σχέση με GSXR 1000 2007 που είχα για λίγο καιρό πρόσφατα.

    Επίσης, παρατηρώντας τις αγγελίες, εντόπισα την συγκεκριμένη διαφορά στο δεξί μέρος του μοτέρ σε διαφορετικά R1, πάντα 2009+. Υποδηλώνει κάτι αυτό?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	R12009.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	385730

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Σε σχεση με το κ7 δεν ειναι ουτε ευρύχωρο ουτε ροπατο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Σε σχεση με το κ7 δεν ειναι ουτε ευρύχωρο ουτε ροπατο.
    Μη το λες.Δε ξερω για ροπη(γιατι δεν οδηγουσα εγω)αλλα για ταξιδι ηταν μια χαρα.Ενα μινι ταξιδακη που ειχα κανη συνοδηγος ηταν αρκετα ανετο.Με επιφυλαξεις πηγα αλλα επεσα εξω.Το μονο που δε θυμαμαι ειναι ποιο μοντελο ηταν.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    σαν πρώτη αίσθηση όταν το καβάλησα σε έκθεση, μου φάνηκε λίγο πιο άνετο από το Κ7 στις γωνίες των μαρσπιέ ενώ και τα κλιπόν ήταν λίγο πιο ανοικτά.
    Γνώμη από κάθισμα στο R1 2009 για 2 λεπτά

  12. #12
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    Ολα ειναι σχετικα, και υποκειμενικα. Εξαρταται τι θελεις να αγορασεις, superbike ? η sport touring μηχανακι? Εγω απλα θα σταθω στα παρατσουκλια που εχει αυτο το μοντελο.

    Νο1 - Κουκουναρι
    Νο2 - Βαρελοτο

    Θεμα αξιοπιστιας δεν εχω ακουσει κατι για το συγκεκριμενο μοντελο.

  13. #13
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    το crossplane αν εξαιρεσεις το εμφανισιακο κομματι, ειδικα εκει στα ram air που ειναι ταιριαστιο (κατα τη γνωμη μου), ειναι ενα πολυ καλο και ολοκληρωμενο μοτο.
    δε με τρελαινει τοσο η θεση οδηγησης (ειναι πανω στο μοτο και οχι μεσα οπως πχ στα gixxer), αλλα βγαιζει τοσο ωραια και γραμμικα τη δυναμη κατι το οποιο με βολευει απιστευτα (παιρνεις γκαζι απο το apex της στροφης και δε κουνιεται για high, παντα σε καλη ασφαλτο).
    στην ευθεια μενεις αρκετα πισω απο τα υπολοιπα, αλλα who cares?

    σε συγκριση με κ7 1000 και τα 2 μαμα, το κ7 απο το μισο φασμα στροφων και μετα ειναι πολυ δυνατοτερο. για ταξιδια-βολτες και τα 2 ανετα ειναι, αλλα σε στροφιλικια κερδιζει με διαφορα το cp.
    προβλημα αλλο εκτος απο τον τεντωτηρα δε βγαζουν.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha R1 2009 Rossi...
    από sp71 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2008, 01:18
  2. Yamaha R1 2009
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 11:12
  3. Yamaha R1 2009
    από Aitherobamwn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 22:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF