Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Έξω φρενών οι Αλβανοί με τους λαθρομετανάστες!

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    θα ειχαμε προσφυγες και οικονομικους μεταναστες, οχι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ

    το ποσοστο θα ηταν ενα 60% κατω σε αριθμο...

    δεν θα ερχοντουσαν φυλακοβιοι , εγκληματιες πολεμου και zulu
    Ζούμε σε μια χώρα που το εργατικό δυναμικό της (σε ποσοστό) πλησιάζει όλο και περισσότερο το κομμάτι του πληθυσμού που δεν μπορεί να εργαστεί, λ.χ. συνταξιούχοι, ανήλικοι. Το έλλειμμα των ασφαλιστικών ταμείων πώς θα το καλύψουμε? Με εισροή μεταναστών λέω εγώ, η οποία θα οδηγήσει σε ανάπτυξη τη χώρα (μιλάω για προ 2004 εποχή).

    Είναι όμως γεγονός ο,τι με τους οικονομικούς μετανάστες κάναμε εισαγωγή και λαθρομεταναστών (και εγκληματιών μαζί). Γι' αυτό όμως δεν φταίνε ούτε οι Αλβανοί, ούτε οι Βούλγαροι, ούτε οι Τούρκοι, ούτε καμία άλλη εθνότητα (αν πραγματικά υφίσταται αυτό που ονομάζουμε έθνος). Αν ψάχνεις φίλε μου υπεύθυνους θα πρέπει να τους αναζητήσεις αλλού.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ειναι και πολλοι ανεργοι Mike .......

    εκτος αυτου, αν ο Ελληνας με γυναικα και παιδι (που θελει και την υπερβολικη παροχη της ασφαλισης) εχει να ανταγωνιστει τον Αφγανο που αφησε οικογενεια στο Αφγανισταν και τους στελνει 50 ευρω το μηνα για να ζουν πλουσιοπαροχα, και μενει μαζι με αλλους 14 σε ενα υπογειο και ισως να τρωει κι απο συσσιτιο του δημου Αθηναιων....

    ε μετα μην ερθετε και μου πειτε πως "ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΑ Standarts..."

    δεν ειναι ολοι οι Ελληνες επιδοξοι διευθυνταδες, ξερω ατομα που ειχαν ματωσει σε εργοστασια και τωρα ειναι στον δρομο....
    εχω γνωστους 40-50 χρονων που παρακαλαν για ενα 3ωρο delivery , μην πει κανενας πουστης οτι οι Ελληνες δε θελουν να δουλεψουν...!!!!!

    εχω πιτσιρικαδες που θελουν να δουλεψουν χαμαληδες σε μεταφορικη........

    κι αν υπηρχαν ακομα εργοστασια και χωραφια με αληθινη παραγωγη (οχι μονο για επιδοτηση) θα υπηρχαν και ζευγαρια Ελληνων που θα ψαχναν δουλεια αγροτικη

    Και αυτο ειναι η πραγματικοτητα

    +Οσα θες ρε φιλε

  3. #33
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.348
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ειναι και πολλοι ανεργοι Mike .......

    εκτος αυτου, αν ο Ελληνας με γυναικα και παιδι (που θελει και την υπερβολικη παροχη της ασφαλισης) εχει να ανταγωνιστει τον Αφγανο που αφησε οικογενεια στο Αφγανισταν και τους στελνει 50 ευρω το μηνα για να ζουν πλουσιοπαροχα, και μενει μαζι με αλλους 14 σε ενα υπογειο και ισως να τρωει κι απο συσσιτιο του δημου Αθηναιων....

    ε μετα μην ερθετε και μου πειτε πως "ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΑ Standarts..."

    δεν ειναι ολοι οι Ελληνες επιδοξοι διευθυνταδες, ξερω ατομα που ειχαν ματωσει σε εργοστασια και τωρα ειναι στον δρομο....
    εχω γνωστους 40-50 χρονων που παρακαλαν για ενα 3ωρο delivery , μην πει κανενας πουστης οτι οι Ελληνες δε θελουν να δουλεψουν...!!!!!

    εχω πιτσιρικαδες που θελουν να δουλεψουν χαμαληδες σε μεταφορικη........

    κι αν υπηρχαν ακομα εργοστασια και χωραφια με αληθινη παραγωγη (οχι μονο για επιδοτηση) θα υπηρχαν και ζευγαρια Ελληνων που θα ψαχναν δουλεια αγροτικη
    αυτα ΤΩΡΑ!!! πριν 10 χρονια???

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.965
    2 πράγματα έχω να πω από προσωπική εμπειρία.
    Φυσικά και οι Έλληνες πήδηξαν τη μάντρα στην Αμερική σαν κατσα… πως το είπε.
    Αν ρίξεις και μια ματιά κατά Αστόρια μεριά θα καταλάβεις ότι πολύ λίγο διαφέρουν από τους Αλβανούς στην Ελλάδα.
    Να στο πω απλά ?
    Η διαφορά του Έλληνα με τον Αλβανό είναι μερικές (όχι πολλές) εκατοντάδες ευρώ το μήνα.
    Ένα άλλο ενδιαφέρων συμπέρασμα είναι ότι οι άνθρωποι κάτω από τις ίδιες συνθήκες συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο (από την εποχή του Θουκυδίδη).
    Ήρθε η σειρά των Αλβανών τώρα να λουστούν και οι ίδιοι ότι έκαναν.
    Εκεί που ήσουν ήμουνα και είmαι θα sαι.
    Πέρα από το κωμικό της ιστορίας όμως οι νέοι λαθρομετανάστες δεν είναι Αλβανοί, είναι Αφγανοί (Ταλιμπάν βεβαίως βεβαίως) και Αφρικανοί.
    Και οι 2 σε άριστες σχέσεις με τον αόρατο κόσμο των ναρκωτικών.
    Έτσι σκεφτείτε καλά, αν οι Αλβανοί οι οποίοι είναι πιο σκληροί από εμάς κάνουν παράπονα ΜΠΑΣ και θα έπρεπε να προβληματιστούμε λίγο παραπάνω.
    Με τους Αλβανούς έχουμε ζήσει αιώνες δίπλα δίπλα και λίγο πολύ το λογαριασμό θα τον βρούμε κάποια στιγμή.
    Με τους Νιγηριανούς δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί άκρη, αφού ακόμα δεν ήρθαν και πουλάνε ναρκωτικά στο κέντρο της Αθήνας.

    Δεν έχει πλάκα η ιστορία

    Υγ
    Το μεροκάματο του Πακιστανού μπορεί να είναι και 8 ευρώ σήμερα που μιλάμε.

  5. #35
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
    φυσικα και οφειλεται στους μεταναστες φιλε!! οταν ο ελληνας απαιτει 100 ευρω για να ξυνει
    τα παπαρια του για ενα 8ωρο ενω ο πακιστανος με 20 ευρω δουλευει 12ωρο σαν το σκυλι, λογικο δεν ειναι??

    ανοιξε μια το facebook και δες ποσοι απο τους φιλους σου που υποτιθεται οτι δουλευουν ειναι on line!

    και επισης οταν ο ελληνας ειναι επιλεκτικος στη δουλεια του, (αα σιγα μην παω να κανω αυτο,
    αα σιγα μην παω να κανω εκεινο) και ψαχνει παντα διευθυντικη θεση, ε μια ζωη ανεργος θα ειναι!
    βαλε και την κριση μεσα σε αυτο και βγαλε συμπερασμα!
    Ναι,με μια ΜΙΚΡΟδιαφορα.
    Ο Πακις η ο οποιοσδηποτε μεταναστης τετοιας φασης δεν ηρθε στην Ελλαδα η οπου αλλου παει στην Ευρωπη γιατι ειχε ερθει για διακοπες και του αρεσε το κλιμα αλλα γιατι νομιζε οτι η Ευρωπη και μεσα σε αυτη και η Ελλαδα ειναι αυτα που ισως ειχε δει σε ταινιες και σε τσοντες.
    Αλλη μια μικροδιαφορα ειναι οτι δεν εχει πληρωσει ποτε φορους,οτι 17 χρονια δεν τα εχει περασει σε θρανια για να μαθει μια επιστημη,δεν τον ενδιαφερει να παρει συνταξη (ισως γιατι στην πατριδα τους το κοστος ζωης ειναι 1$-2$ την ημερα..δεν το ειχες σκεφτει αυτο ε? )
    οτι δεν εχει να πληρωνει λογαριασμους,χαρατσια,νοσοκομεια,υπηρεσιες,τελη κυκλοφοριας,ενοικια κλπ κλπ.
    Οτι γιαυτον ετσι και αλλιως ειναι προοδος να ζει σε μια πολη που ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ και δρομους σε σχεση με την πατριδα του.
    Η αλλη μικροδιαφορα ειναι οτι καποιοι εχουν μπερδεψει τις βουρτσες με τις πουτσες και ετσι ΔΕΝ εχουν ακομα καταλαβει οτι το λογικο ειναι οι ξενοι να αφομιοσουν την νοοτροπια και στυλ ζωης της χωρας που τους "φιλοξενει" -θελει δεν θελει η χωρα- και νομιζουν οτι το λογικο ειναι το να γινουν οι ντοπιοι σαν τους μεταναστες.Αυτο γινεται μαλλον απο αγνοια και με την καλυψη ενος ψευτοκουλτουριαρικου,μποεμ πεπλου απλα γιατι μεσα στην αγνοια της πραγματικης τους καταστασης και σε συνδυασμο με την ξενοφερτη υποκουλτουρα που την υιοθετουν σαν δικη τους, απλα.....νομιζουν , ενω στην πραγματικοτητα οι ιδιοι εχουν σκαψει τον λακο τους και μεσα στην υποκρισια και την αγνοια μολις κατσει κατι,που υποτιθεται οτι δεν το περιμεναν και μενουν εκπληκτοι ,σχιζουν τα υματια τους.
    Οπως λεει και μια λαικη ρηση...οποιος ειναι εξω απο τον χορο,πολλα τραγουδια ξερει....και συμπληρωνω εγω ο,τι μολις μπει στον χορο αρχηζει να την βλεπει αλλιως.
    Ενα απλο παραδειγμα.
    Εισαι Ελληνας και σου τυχαινει κατι...π.χ σε μαχαιρωνουν,σε πυροβολουν ,σπας τον σβερκο σου,αρρωστενεις...κατι τελος παντων και τυχαινει επειδη εισαι Ελληνας και ΔΕΝ εχεις δουλεια το κρατος να ΜΗΝ σε καλυπτει για τιποτα εκτος απο εκτακτο περιστατικο.π.χ τρεχει αιμα η μυτη σου.Αυτο γιατι δεν εχει πληρωσει εισφορες.
    Ενω αν εισαι Πακης,Ινδος,Φουφουτος και σε εχουν πυροβολησει στην Λυβιη....και χειρουργειο και κρεβατακι και νοσοκομα εξτρα και..και..και..
    Βεβαι τωρα δεν θυμαμαι αν ο Πακις που παιρνει 20ευρια καθαρα εχει πληρωσει για περιθαλψη η ο Ελληνας που τα "ξυνει" εχει πληρωσει για τον ταξ φρι Πακι.



    Οταν η λογικη εχει παει περιπατο,και ο σκλαβος νομιζει οτι ειναι ελευθερος και οτι μπορει να ελευθερωσει αλλους και να τους μεταλαμπαδευσει την ιδια ελευθερια που εχει -ο σκλαβος- ,το αποτελεσμα ειναι ο κοινωνικος ιστος που εχουμε σημερα με τα αποτελεσματα που βλεπουμε στην "ελευθερη Ελλαδα"
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ειναι και πολλοι ανεργοι Mike .......

    εκτος αυτου, αν ο Ελληνας με γυναικα και παιδι (που θελει και την υπερβολικη παροχη της ασφαλισης) εχει να ανταγωνιστει τον Αφγανο που αφησε οικογενεια στο Αφγανισταν και τους στελνει 50 ευρω το μηνα για να ζουν πλουσιοπαροχα, και μενει μαζι με αλλους 14 σε ενα υπογειο και ισως να τρωει κι απο συσσιτιο του δημου Αθηναιων....

    ε μετα μην ερθετε και μου πειτε πως "ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΑ Standarts..."

    δεν ειναι ολοι οι Ελληνες επιδοξοι διευθυνταδες, ξερω ατομα που ειχαν ματωσει σε εργοστασια και τωρα ειναι στον δρομο....
    εχω γνωστους 40-50 χρονων που παρακαλαν για ενα 3ωρο delivery , μην πει κανενας πουστης οτι οι Ελληνες δε θελουν να δουλεψουν...!!!!!

    εχω πιτσιρικαδες που θελουν να δουλεψουν χαμαληδες σε μεταφορικη........

    κι αν υπηρχαν ακομα εργοστασια και χωραφια με αληθινη παραγωγη (οχι μονο για επιδοτηση) θα υπηρχαν και ζευγαρια Ελληνων που θα ψαχναν δουλεια αγροτικη
    Συμφωνώ σε πολλά. Αλλά....

    Όταν πουλούσαν τα εμπόρια πρέζα δίπλα μου, ο ασφαλίτης μου έλεγε οτι δεν πάει να σκοτωθεί για 1200 ε. Όταν ο βασικός ήταν 700 ε και η ανεργία στο 9% κολλητός μου, μου έλεγε οτι θα περιμένει το βύσμα του να τον βάλει στο δημόσιο. Όταν πήγα στρατό, τα ΕΠΟΠια έπαιζαν όλη μέρα τάβλι, και τώρα κινδυνεύουν να απολυθούν. Όταν ο πολιτικός έταζε ρουσφέτια, ο πατέρας μου κούναγε πλαστικά σημαιάκια σε πλατείες. 'Οταν χρειάστηκα κάποια χαρτιά απο πολεοδομία, λάδωσα για να το τρέξω. 'Οταν ήμουν στο πανεπιστήμιο, έπρεπε να γραφτώ στην ΔΑΠ για να περάσω μάθημα συγκεκριμένου καθηγητή (πράγμα που δεν έκανα βεβαίως). Οταν, όταν, όταν....

    Το να αφορίζουμε τους μετανάστες μπορεί να απαλύνει τον πόνο μας, αλλά τα αποτελέσματα είναι παροδικά. Το να γενικεύουμε μπορεί να οδηγήσει σε "νύκτες κρυστάλλων". Ας κάνουμε την αυτοκριτική μας...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.965
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
    Συμφωνώ σε πολλά. Αλλά....

    Όταν πουλούσαν τα εμπόρια πρέζα δίπλα μου, ο ασφαλίτης μου έλεγε οτι δεν πάει να σκοτωθεί για 1200 ε. Όταν ο βασικός ήταν 700 ε και η ανεργία στο 9% κολλητός μου, μου έλεγε οτι θα περιμένει το βύσμα του να τον βάλει στο δημόσιο. Όταν πήγα στρατό, τα ΕΠΟΠια έπαιζαν όλη μέρα τάβλι, και τώρα κινδυνεύουν να απολυθούν. Όταν ο πολιτικός έταζε ρουσφέτια, ο πατέρας μου κούναγε πλαστικά σημαιάκια σε πλατείες.
    Και ο δικός μου ο πατέρας που δεν κούναγε έμεινε 2 χρόνια άνεργος γιατί δεν τον έπαιρνε κανένας στη δουλειά…
    Να τα λέμε όλα
    Τα άλλα περί καθήκοντος λειτουργήματος κλπ καλλιεργούνται δεν τα έχουμε στο ΔΝΑ μας.

  8. #38
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    2 πράγματα έχω να πω από προσωπική εμπειρία.
    Φυσικά και οι Έλληνες πήδηξαν τη μάντρα στην Αμερική σαν κατσα… πως το είπε.
    Αν ρίξεις και μια ματιά κατά Αστόρια μεριά θα καταλάβεις ότι πολύ λίγο διαφέρουν από τους Αλβανούς στην Ελλάδα.
    Να στο πω απλά ?
    Η διαφορά του Έλληνα με τον Αλβανό είναι μερικές (όχι πολλές) εκατοντάδες ευρώ το μήνα.
    Ένα άλλο ενδιαφέρων συμπέρασμα είναι ότι οι άνθρωποι κάτω από τις ίδιες συνθήκες συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο (από την εποχή του Θουκυδίδη).
    Ήρθε η σειρά των Αλβανών τώρα να λουστούν και οι ίδιοι ότι έκαναν.
    Εκεί που ήσουν ήμουνα και είmαι θα sαι.
    Πέρα από το κωμικό της ιστορίας όμως οι νέοι λαθρομετανάστες δεν είναι Αλβανοί, είναι Αφγανοί (Ταλιμπάν βεβαίως βεβαίως) και Αφρικανοί.
    Και οι 2 σε άριστες σχέσεις με τον αόρατο κόσμο των ναρκωτικών.
    Έτσι σκεφτείτε καλά, αν οι Αλβανοί οι οποίοι είναι πιο σκληροί από εμάς κάνουν παράπονα ΜΠΑΣ και θα έπρεπε να προβληματιστούμε λίγο παραπάνω.
    Με τους Αλβανούς έχουμε ζήσει αιώνες δίπλα δίπλα και λίγο πολύ το λογαριασμό θα τον βρούμε κάποια στιγμή.
    Με τους Νιγηριανούς δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί άκρη, αφού ακόμα δεν ήρθαν και πουλάνε ναρκωτικά στο κέντρο της Αθήνας.

    Δεν έχει πλάκα η ιστορία

    Υγ
    Το μεροκάματο του Πακιστανού μπορεί να είναι και 8 ευρώ σήμερα που μιλάμε.
    μια ενσταση...
    Οι Αλβανοι ΔΕΝ ειναι πιο σκληροι απο εμας...απλα γιαυτους η επιβολη του Ελληνικου νομου ειναι να τους πουν απλα γυρνα στην Αλβανια και αντε 1-2 χρονια στην ψειρου και στον Ελληνα ειναι η επιβολη του νομου "θα σου μαμησω οτι εχεις".
    οι Αλβανοι βρηκαν και το παιζουν ,γιατι στην πατριδα τους γνωριζονται και φοβουνται "νομιμα" αντιποινα...αν και εδω υππηρχε αυτη η επιλογη...δλδ κουνηθηκε και τον εφαγες και απλα σου κανουν παρατηρηση...σημερα δεν θα ειχαμε Αλβανους στην Ελλαδα.Απλα και ομορφα πραγματα.Στις επαρχιες δεν κουνιουνται και πολυ γιατι ο παπους απο το καφενειο τον εχει σουρωσει με την καραμπινα σε χρονο 0 και απο το χωριο μετα τον βοηθανε στο να τον ταισουν στα γουρουνια...Στην αθηνα ειναι το προβλημα και σε μεγαλε πολεις.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    Και ο δικός μου ο πατέρας που δεν κούναγε έμεινε 2 χρόνια άνεργος γιατί δεν τον έπαιρνε κανένας στη δουλειά…
    Να τα λέμε όλα
    Τα άλλα περί καθήκοντος λειτουργήματος κλπ καλλιεργούνται δεν τα έχουμε στο ΔΝΑ μας.
    Τα ίδια ακριβώς λέμε...

  10. #40
    Κατόπιν αιτήσεως του δημιουργού, το θρεντ κλειδώνεται
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #41
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Κατόπιν αιτήσεως του δημιουργού, το θρεντ κλειδώνεται
    να τα λες αυτα γιατι πεταγεται μετα ο ξυρισμενος κωλος (Ζευκας) και κατηγορει αλλους χωρις λογο!!!

    υ.γ.και αργησες.....
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας
    από djchech στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 23:24
  2. Οι mod ότι τους έρθει στο κεφάλι κάνουν...
    από nimbus στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 10:50
  3. Τι θα γινει με τους Βενζιναδες?
    από Lazio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2005, 12:21
  4. Σήμερα τα πήρα άγρια με τους μ*****ς τους Έλληνες
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 13:09
  5. Αντε παλι με τους moderators
    από OldMan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 06:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF