Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Πρόβλημα με κοντέρ για Honda Cre 230 Hm

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2012
    Μηνύματα
    2

    Exclamation Πρόβλημα με κοντέρ για Honda Cre 230 Hm

    Καλησπέρα! Πριν από έναν χρόνο περίπου αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Ηonda CRE 230 HM. Κατά καιρούς μου έβγαλε διάφορα προβλήματα τα οποία όμως λύθηκαν. Αυτό που παραμένει είναι στο κοντέρ! Διαθέτει το εξής ηλεκτρονικό κοντέρ της m.a.e. elettronica με κωδικό W25425 C0707D(μαύρο παραλληλόγραμμο με 6 συνολικά λαμπάκια δεξιά και αριστερά της οθόνης). Ίσως να μην είναι αυτά ακριβώς τα στοιχεία του, αλλά αυτά αναφέρει στο πίσω μέρος! Νομίζω είναι το κοντέρ που βάζει η Ηonda! Κατά καιρούς κάνει διακοπές και δεν ανάβει για μια-δυο μέρες. Στην αρχή πίστεψα ότι τελείωσε η μπαταρία που έχει για την μνήμη την οποία και άλλαξα! Όμως μετά από αυτό χρειάζεται μια μπαταρία τον μήνα, δεν κρατά στη μνήμη τα συνολικά χιλιόμετρα και τα προβλήματα συνεχίζουν!!! Το χειρότερο όμως είναι ότι τον τελευταίο μήνα ανάβει κανονικά αλλά δεν δείχνει ταχύτητα(μόνιμα στο 0) και συνολικά χιλιόμετρα! Επίσης όταν τελείωσε η μπαταρία που είχε, την άλλαξα αλλά δεν την διαβάζει καν! Όλα αυτά μπορεί να οφείλονται σε τυχόν προβληματικό αισθητήρα ταχύτητας στην ρόδα? Ή μήπως έχει χαλάσει όλο το κοντέρ και χρειάζεται αλλαγή? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ας με βοηθήσει γιατί στο τέλος θα το βάψω μπλε και θα το πετάω στη θάλασσα!!!!

  2. #2

    π

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bill26
    Καλησπέρα! Πριν από έναν χρόνο περίπου αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Ηonda CRE 230 HM. Κατά καιρούς μου έβγαλε διάφορα προβλήματα τα οποία όμως λύθηκαν. Αυτό που παραμένει είναι στο κοντέρ! Διαθέτει το εξής ηλεκτρονικό κοντέρ της m.a.e. elettronica με κωδικό W25425 C0707D(μαύρο παραλληλόγραμμο με 6 συνολικά λαμπάκια δεξιά και αριστερά της οθόνης)
    Μια μικρή διόρθωση
    Τα οργανα ειναι εκ των υστερων τοποθετημενα απο την HM
    Και καπου ειχε παρει το ματι μου οτι η αξιοπιστια τους ειναι συζητησιμη,οποτε μαλλον δεν προκειται για σπανιο προβλημα

    Συγγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2012
    Μηνύματα
    2
    Αυτό το είχα ακούσει και εγώ αλλά ο τύπος που το αγόρασα μου είπε ότι ήταν από την HONDA! Εκ των υστέρων όμως αποδείχτηκε ότι ο τύπος μου έκρυψε πολλά!!! Ψάχνω πολύ καιρό να βρώ κάποιον που να γνωρίζει κάτι, αλλά τίποτα! Επίσης, ότι έχω ψάξει στο internet για αυτή τη μηχανή δεν υπάρχει!!! Τι να πώ?
    Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες! :smilea:

  4. #4
    Το 1990 αγόρασα από τον Σακαράκη ένα NS 125 F Ιταλίας από stock.
    Τα ίδια και χειρότερα με το δικό σου στα περιφερειακά.
    Το μηχανάκι δεν έμεινε ποτέ μα ποτέ και για τίποτα όσον αφορά τα μηχανολογικά και τα ηλεκτρικά του, αλλά τέτοια μηδενική ποιότητα σε τεπόζιτο δεν ματαξανάδα από τότε σε άλλο μηχανάκι, έτρεχε να φανταστείς από τις ραφές του...

Παρόμοια θέματα

  1. πρόβλημα με κοντέρ - cbf
    από raccoon στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2013, 15:55
  2. Honda CRE 230 easy trail vs Kawasaki KLX 250
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2012, 14:19
  3. honda cre 230
    από kvnstantinos στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2010, 22:35
  4. Μαγαζί με ανταλλακτικά για Honda Transalp
    από fdragan στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF