Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά

  1. #1

    Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά + ΟΔΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

    Καταρχήν προλαβαίνοντας τις όποιες παρατηρήσεις, θα ήθελα να πω ότι καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι αρκετά τεχνικό, επειδή όμως πρόκειται να εφαρμοστεί πρακτικά στα ταξίδια με τη μηχανή, θεώρησα ενδιαφέρον να θέσω το ζήτημα και εδώ. Τώρα όσον αφορά το αν είναι η σωστή κατηγορία ή όχι το αφήνω στην κρίση των Moderator's (κάτι σαν Motorhead μου ακούγεται, τέλος πάντων).

    Κατά καιρούς έχουν γίνει διάφορα post για προγράμματα πλοήγησης (navigation) με χάρτες ή ακόμα και χρήση GPS σε κινητά και PDA.

    Κινδυνεύοντας να γίνω κουραστικός και να φάω κανένα γιαούρτι θα ήθελα αν μπορεί κάποιος φωτεινός παντογνώστης να εξηγήσει σε χαμένους σαν και εμένα ποιό πρόγραμμα ταιριάζει σε κάθε περίπτωση.

    Πχ,

    - κατηγοριοποίηση ανάμεσα σε απλά προγράμματα με χάρτες και σε αυτά που συνδέονται με GPS

    - κατηγοριοποίηση σε προγράμματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε PC / PDA / (με) GPS / Κινητό / Άλλη συσκευή;

    (πχ, ικανοποιητική περιγραφή θα μπορούσε να είναι η εξής για να καταλαβαίνουμε όλοι τι γίνεται:

    Microsoft Autoroute: είναι ένα πρόγραμμα για υπολογιστή (PC) το οποίο μπορεί να βγάλει βέλτιστες διαδρομές στην Ευρώπη -δυστυχώς μέχρι και την έκδοση 2005 δεν περιλαμβάνεται όλη η Ελλάδα συνδεμένη με το Ευρωπαϊκό οδικό δίκτυο παρά μόνο η Αττική- και μπορεί να συνδεθεί με GPS.)

    - τέλος μια διευκρίνιση: ποια από τα προγράμματα που προορίζονται για κινητά προορίζονται για χρήση σε κινητά με Symbian OS και πια για το κλασικό menu (πχ Nokia 6230i). Στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για εφαρμογές Java;

    Αν και στην Ελλάδα ακόμα λέξεις όπως GPS και PDA ακούγονται διαστημικές και υπερπολυτελείς πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα, κάαααααποια στιγμή θα πάρει χαμπάρι και ο πολύς κόσμος την χρησιμότητα τους. Ήδη από τις συσκευές που έχουν κάνει την εμφάνιση τους στα Ταξί (Καναρίνια, Τweety κλπ) τσιμπάνε αρκετοί, ρωτάνε και ψάχνονται. Πάντως αν και ο εξοπλισμός είναι ακόμα αλμυρούτσικος ένας πλήρης χάρτης της Ελλάδας είναι must για οποιοδήποτε ταξιδιάρικο κινητό.

    Ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός, πιστεύω πάντως ότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον (θα ενδιαφέρει ακόμα και όσους δεν γνωρίζουν ακόμα ότι τους ενδιαφέρει!) και ελπίζω να ευδοκιμήσει η συζήτηση...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

    (ΥΓ: Θερμή παράκληση η συζήτηση να μην προχωρήσει στην διακίνηση και εύρεση παράνομου υλικού μιας και αφορά την ευρύτερη κατανόηση του υπάρχοντος λογισμικού. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και τα pm)
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    Lipon...yparxoun programata kai gia kinita tilefona kai gia pocket pc opou ola proipothetoun na exeis ena bluetooth gps module oste na to vlepoun.
    Ta programata einai kirios to Route66 kai TomTom gia ta Symbian kinita (NOKIA series 60,70),Destinator SP,TomTom,PocketStreets gia Windows Mobile smartphones (mpx 200,qtek klp.) kai ta idia kikloforoun se ekdoseis gia PocketPC.
    Merika pocketpc ensomatonoun gps receivers...ta perisotera oxi.
    Genika pio xristika logo megalis kai kalis othonis kai taxititas cpu einai ta PocketPc.Tora yparxoun kai aytonomes siskeyes pou einai klasika gps (garmin..magelan..tomtom) alla kateme simferei kalitera o sindiasmos pocketpc+gps.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Απο Μάρτιο έχω σκοπό να κάνω ένα Project που λέγεται μοτο-pc , (SF γνωρίζεις ένα κοινό μας γνωστό που έχει υλοποιήσει ένα car-pc και μάλλον θα μας δώσει και αυτός τα φώτα του...)

    Σκοπός απο αυτό το project θα είναι (και θα χρειαστώ εμπειρικά την βοήθειά όλων σας...) να φτιαχτεί ένα software που θα είναι όσο το δυνατόν open (πιθανώς σε Linux) και όσο το δυνατόν πιο " φορητό" .

    Μιλάμε δηλαδή για υλοποίηση σε palmtop ή pocket pc, με ιδιαίτερη έμφαση στις λειτουργίες καταγραφής photo - video διαδρομής με αυτοματοποιημένους τρόπους και καταχώρησεις αυτόματα σε χάρτη μέσω GPS κλπ δημιουργόντας έτσι ενα online επιτόπου touring guide. Φυσικά θα υπάρχει χάρτης με GPS αλλά το software θα κληθούμε να το εμπλουτίσουμε εμείς με τις βόλτες μας ... τι λέτε πως σας φαίνεται?

    Μακάρι τότε να χω το αρκετό ελεύθερο χρόνο και το αντίστοιχο οικονομικό πλαίσιο για να το ξεκινήσω...

    Υπόψην θα έιναι κάτι free για την κοινότητα όλων των μοτοσυκλετιστών... αφού το υλικό θα είναι εμπλουτισμένο απο εμάς τους ίδιους...

  4. #4
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Η ιδέα είναι εκπληκτική και θα συνδράμουμε με όλες μας τις δυνάμεις για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Έχω ένα Garmin gpsmap 60 cs. Το έχω και στο moto. Αρκετά καλό μηχάνημα αλλά στην Ελλάδα οι χάρτες υστερούν πολύ. Ακόμα και αυτοί της ανάβασης έχουν αρκετά λάθη.

    Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι δικό μας αυτό θα είναι και το τελειότερο.

  5. #5
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μέχρι το τέλος του χρόνου οι χάρτες τελειοποιούνται και με γεωστατικές πληροφορίες...

  6. #6
    Είναι χαρακτηριστικό πιστεύω ότι παρά τον αρχικό ενθουσιασμό ταχύτατα το thread χάθηκε.

    Οκ, δεν λέω κάποια πράγματα δεν αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη, χρειάζεται όμως προσπάθεια από όλους μας, ακόμα και για την απλή περισυλλογή πληροφοριών!

    Banditgr ειλικρινά δεν ήξερα ότι υπάρχει gps module που να υποστηρίζει Bluetooth για σύνδεση με κινητά και pda. Να και κάτι που έμαθα δυστυχώς όμως δεν προλαβαίνω να ψάξω...

    Βρήκα το destinator, το route66 και το PocketStreets, κανένα όμως δεν υποστηρίζει Ελλάδα (αν κάνω λάθος διόρθωσε με η στείλε μου σχετικό Pm)

    Tropeas μου αρέσεις πολύ, γιατί η λέξη "open" είναι η αγαπημένη μου. Νομίζω ότι η free διάθεση είναι σημαντική για όλους μας.

    Γενικά τι πληροφορίες έχουμε για προϊόντα (hardware) που εισάγονται στην Ελλάδα, σε τι τιμές παίζουν και τι υποστήριξη έχουν από software;
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  7. #7

    ΟΔΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

    Θέλοντας να ανοίξω λίγο το δρόμο των από κοινού προσφορών, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, κάτι το οποίο έψαχνα για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό να βρω στο Internet και δυστυχώς δεν έβρισκα ποτέ. Στο τέλος αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου. Αναφέρομαι σε έναν ΨΗΦΙΑΚΟ ΟΔΙΚΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ σύγχρονο, ανανεωμένο, ακριβή με όλες τις χιλιομετρικές και λοιπές λεπτομέρειες που χρειάζεται ένας λαίμαργος χιλομετροφαγος που έχει όρεξη να γυρίσει την πανέμορφη χώρα του. Το project έχει απασχολήσει αρκετό από τον (όχι πολύ είναι η αλήθεια) ελεύθερο μου χρόνο και αν υπάρξει ενδιαφέρον ενδέχεται να βελτιωθεί. Ο χάρτης δημιουργήθηκε από το site της http://www.viamichelin.com/ το οποίο παρέχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οδική υποστήριξη για την χώρα μας, οπότε όσοι ενδιαφερόμενοι ας ρίξουν μια ματιά.

    Ο χάρτης βρίσκεται στο link που ακολουθεί και είναι σε μορφή GIF με αρκετά υψηλή ανάλυση γι αυτό προέκυψε και το μεγαλούτσικο μέγεθος των 10 MB. Τα υπόλοιπα τα συζητάμε εν καιρό.

    http://rapidshare.de/files/5299191/g...ap_v1.gif.html

    καλά χιλιόμετρα!

    edit: Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το downloading του αρχείου, ο McGyver έχει γράψει αναλυτικότατες οδηγίες στο παρακάτω link:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=13674
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  8. #8
    Σε μια αναζήτηση στο Internet έπεσα πάνω στα εξής προϊόντα του e-shop:

    NAVILOCK 61221 GPS NL-206C COMPACT FLASH GPS RECEIVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807007
    NAVILOCK 61333 GPS NL-207S SECURE DIGITAL GPS RECEIVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807008
    NAVILOCK 61259 GPS BT-308 BLUETOOTH RECEIVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807010

    Να σημειωθεί ότι για το πρώτο αναφέρεται ότι συνεργάζεται με το

    DESTINATOR 3 ΟΔΗΓΟΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ
    http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCE.00253

    (άρα banditgr έχεις δίκιο για το Destinator, απλά η έκδοση που βρήκα εγώ δεν περιελάμβανε την Ελλάδα)

    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες προσιτές συσκευές;

    Να υποθέσω ότι μια συσκευή συμβατή με BLUETOOTH βολεύει, έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί ΚΑΙ με κινητό, ΚΑΙ με PDA και με Laptop ή κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό;
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  9. #9
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Σε μια αναζήτηση στο Internet έπεσα πάνω στα εξής προϊόντα του e-shop:

    NAVILOCK 61221 GPS NL-206C COMPACT FLASH GPS RECEIVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807007
    NAVILOCK 61333 GPS NL-207S SECURE DIGITAL GPS RECEIVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807008
    NAVILOCK 61259 GPS BT-308 BLUETOOTH RECEIVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807010

    Να σημειωθεί ότι για το πρώτο αναφέρεται ότι συνεργάζεται με το

    DESTINATOR 3 ΟΔΗΓΟΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ
    http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCE.00253

    (άρα banditgr έχεις δίκιο για το Destinator, απλά η έκδοση που βρήκα εγώ δεν περιελάμβανε την Ελλάδα)

    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες προσιτές συσκευές;

    Να υποθέσω ότι μια συσκευή συμβατή με BLUETOOTH βολεύει, έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί ΚΑΙ με κινητό, ΚΑΙ με PDA και με Laptop ή κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό;
    Φίλε μου μπράβο, έθεσες ένα πολύ καλό θέμα!

    Τώρα είμαι με απλή dialup, θα επανέλθω το πρωί από τη δουλειά!


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αν μπορώ με οποιονδήποτε τρόπο να συνδράμω κι εγώ, ενημερώστε με...

    Θα είναι super να δημιουργήσουμε κάτι τέτοιο, έτσι ώστε να το έχω όταν αποκτήσω το Διαλπινιστή...

    Ας ελπίσουμε να ξεμπλέξει σύντομα και ο γνωστός χαρτοφάγος του forum για να βάλει κι αυτός το χέρι του...

  11. #11
    υπαρχουν νεοτερα για το προτζεκτ ή απλα θαφτηκε απο τις σκονες του χρονου???
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #12
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Προγραμματα πλοηγησης προφανως εννοουμε τα προγραμματα τυπου Destinator τα οποια κυκλοφορουν κυριως για PocketPc και εκτελουν λειτουργιες πλoηγησης σε αστικο κυριως περιβαλλον(μιας και οι χαρτες δεν ειναι γενικα πολυ λεπτομερεις εκτος πολεων στην Ελλαδα).Υπαρχει ομως και μια αλλη λυση.Το PathAway ειναι ενα προγραμμα για λειτουργικο Palm ή WindowsMobile και με την βοηθεια ενσωματωμενων χαρτων σου δειχνει την θεση σου στον χαρτη.Το πλεονεκτημα της εφαρμογης αυτης ειναι οτι με το εργαλειο χαρτογραφησης που σου δινει το προγραμμα,μπορεις απλα να σκαναρεις δικους σου χαρτες,να τους γεωαναφερεις και να εχεις ετσι μια μεγαλη(και προσιτη τιμη!) γκαμα χαρτων.Επισης μπορεις ακομα και σε αγορασμενους χαρτες σε CD να κανεις επεξεργασια και να προσθετεις τις δικες σου καταγραφες.Γενικα ειναι ενα προγραμμα με μεγαλες(σε σχεση με τα αλλα ανταγωνιστικα) δυνατοτητες παραμετροποιησης στα μετρα σου.Αντιπροσωπευεται στη Ελλαδα απο την Αναβαση και εχει και πολυ προσιτο κοστος.Χρησιμοποιωντας το μπορω να πω οτι οι δυνατοτητες του προσεγγιζουν αυτες πιο εξειδικευμενων και πολυ ακριβοτερων προγραμματων(GIS) χαρτογραφησης.Μπορει να φαινεται για διαφημιση αλλα ειναι ενα ΠΟΛΥ καλο προγραμματακι για PDA με ενσωματωμενο ή συνδεδεμενο GPS:wacko:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #13
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι δεν εχει ακομα (μιας και φτιαχνεται) πλοηγηση εντος πολης, τοτε το TopoNavigator 3.2 της Αναβασης ειναι "ολα τα λεφτα" κατα την γνωμη μου ... :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  14. #14
    Αν ενδιαφέρεσαι για πλοήγηση σε μεγάλες πόλεις με εύρεση οδών, αυτόματο υπολογισμό διαδρομής και κινήσαι σε κύριες οδικές αρτηρίες, κάποιο pda με το πρόγραμμα destinatorPN θα σε καλύψει.
    Αν πάλι, βγαίνεις και σε δασικούς δρόμους ή εκτός δρόμου καταστάσεις, ο χάρτης της ανάβασης είτε σε pda, h gps φορτωμένος είναι η καλύτερη λύση.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  15. #15
    Που το θυμηθήκατε αυτό το thread τώρα...

    Σήμερα, ένα χρόνο μετά έχω κατασταλάξει στην πρακτική λύση ενός Smartphone Qtek 8310 με TomTom 5.2, χάρτη Eastern Europe περασμένο με όλη την Ελλάδα μέσα και δυνατότητα για ΟΛΗ την Ευρώπη (σε κάρτα Sandisk 2G) και εξωτερικό Bluetooth GPS Fortuna Slim.

    Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος (αν και θα ήθελα περισσότερες δυνατότητες από το TomTom) και προς το παρόν έτσι κι αλλιώς το TomTom είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το Smartphone μου.

    Να διευκρινίσουμε ότι το καλό με ένα Smartphone ή με ένα Pocket PC είναι ότι είναι υπολογιστές στους οποίους όποιος ψάχνεται μπορεί να περάσει ότι πρόγραμμα θέλει, να το δοκιμάσει και να δει τι τον βολεύει περισσότερο.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για πισω ανάρτηση σε Africa
    από Lioulios στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2013, 18:26
  2. Ερώτηση για aftermarket fairing σε CBF-250
    από spurosk στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:52
  3. Ερώτηση για Power Commander σε 1100 Gs
    από stavrouliasp στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 21:46
  4. Ερώτηση για Gps-Pda ....
    από catmaster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2008, 12:20
  5. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF