Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Πως φρεναρουμε με το παπακι;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #32
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079

    Re: Re: Re: Re: Πως φρεναρουμε με το παπακι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35


    πως τα σταματάει κάποιος που "ξέρει να τα παει" είναι το θέμα....
    Κοίτα , το παπί σταματάει όπως και όλες οι άλλες μηχανές . Δεν αλλάζουν οι νόμοι τις φυσικής.
    Τώρα γνωρίζοντας τις μειωμένες δυνατότητες των φρένων ,των ελαστικών , των πιρουνιών και του πλαισίου προσαρμόζεσαι σε αυτά τα δεδομένα .
    Φυσικά παρότι υπάρχουν τα παραπάνω δεδομένα, το πόσο καλά θα φρενάρεις έχει να κάνει και με την αίσθηση φρεναρίσματος που έχει ο καθένας μας .
    Έδώ μπαίνει η παράμετρος εμπειρία , ταλέντο, παγκόσμιος ή όπως αλλιώς θέλεις .
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  3. #33

    Re: Re: Re: Re: Re: Πως φρεναρουμε με το παπακι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Κοίτα , το παπί σταματάει όπως και όλες οι άλλες μηχανές . Δεν αλλάζουν οι νόμοι τις φυσικής.
    Τώρα γνωρίζοντας τις μειωμένες δυνατότητες των φρένων ,των ελαστικών , των πιρουνιών και του πλαισίου προσαρμόζεσαι σε αυτά τα δεδομένα .
    Φυσικά παρότι υπάρχουν τα παραπάνω δεδομένα, το πόσο καλά θα φρενάρεις έχει να κάνει και με την αίσθηση φρεναρίσματος που έχει ο καθένας μας .
    Έδώ μπαίνει η παράμετρος εμπειρία , ταλέντο, παγκόσμιος ή όπως αλλιώς θέλεις .
    συμφωνώ σε όλα όσα γραφεις αλλά όταν πηγαίνεις μέσα στην αθήνα τάπα (που πάνε) με το παπί και σου πεταχτεί κάτι σε πέντε-δεκα μέτρα έχεις σαφώς πολύ λιγότερες πιθανότητες να προλάβεις το κακό από ότι με τα ίδια χλμ πάνω σε μία μοτοσυκλέτα....

    τωρα αν κάποιοι θέλουν αυτή την λογική να την βάλουν σε πλαίσιο "ο χεράς με το παπί ρίχνει στο κουλάδι με την μηχανή", εμένα μου αρέσει που είμαι κουλάδι.... και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό....

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Πως φρεναρουμε με το παπακι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    συμφωνώ σε όλα όσα γραφεις αλλά όταν πηγαίνεις μέσα στην αθήνα τάπα (που πάνε) με το παπί και σου πεταχτεί κάτι σε πέντε-δεκα μέτρα έχεις σαφώς πολύ λιγότερες πιθανότητες να προλάβεις το κακό από ότι με τα ίδια χλμ πάνω σε μία μοτοσυκλέτα....

    τωρα αν κάποιοι θέλουν αυτή την λογική να την βάλουν σε πλαίσιο "ο χεράς με το παπί ρίχνει στο κουλάδι με την μηχανή", εμένα μου αρέσει που είμαι κουλάδι.... και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό....

    αν δεν ξερεις να φρεναρεις ουτε με την μηχανη, θα εισαι περιγελος στα φρενα ακομα και στους παποβιους που ξερουν.

    μην παραμυθιαζεστε οτι επειδη εχετε καλυτερα φρενα, καλυτερες αναρτησεις, καλυτερο πλαισιο, καλυτερα λαστιχα μπορειτε να φρεναρετε και καλα...δεν φρεναρει η μηχανη μονη της....
    μαλιστα ειναι κανονας να πεφτουν οι αρχαριοι απο μηχανες μεγαλου κυβισμου ΛΟΓΩ ΦΡΕΝΩΝ.

    αν δεν ξερεις να τα χρησιμοποιησεις απλα μην στηριζεσαι σε αυτα...(εκτος αν εχεις ABS αλλα και παλι δεν ειναι πανακεια)

    σημερα με την βροχη υπηρχαν χαρακτηριστικα παραδειγματα μηχανοβιων που φρεναραν 1χλμ πριν το φαναρι και αλλων που απλα καταλαβαιναν ποτε παει να μπλοκαρει και ποτε οχι και απλα προσπερνουσαν για πλακα τους πρωτους...

    βεβαια αν εσυ (και δεν το λεω δεικτικα) πηρες την μηχανη για να πηγαινεις με την ιδια ταχυτητα που παει ενα παπι, για να κοκορευεσαι οτι εχεις καλυτερα φρενα και να μπορεις να σταματησεις καλυτερα στο "κατι που θα σου πεταχτει στα 5 μετρα", πασο.


  5. #35
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    το παπακι δεν ειναι για εξτρεμιστικες λυσεις οποτε το "ακραιο" φρεναρισμα θα σου ερθει με τον καιρο...


    τωρα αν θελετε σεμιναρια για φρεναρισμα με παπι ψαχτε βρειτε κανενα ντελιβερα με καμποσα χρονια εμπειρια στην πλατη του να φατε τσαγακι και να πειτε και ευχαριστω....
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  6. #36
    η διαφορά μας είναι οτι εγώ μιλάω για τις δυνατότητες φρεναρίσματος που μας δίνει το όποιο δίκυκλο καβαλάμε και εσύ για τις δυνατότητες του οδηγού να φρενάρει σωστά...

    σαφώς και οι δύο παράγοντες παίζουν τον ρόλο τους στο τελικό αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ οτι η γνώση των δυνατοτήτων που μας παρέχει ένα δίκυκλο στο φρενάρισμα και ο σεβασμός σε αυτές (τις δυνατότητες) είναι ίσως ο πιο σημαντικός παράγοντας....



    υγ... αν και όπως γράφεις, δεν το λες δεικτικά, το γιατί πήρα εγώ την όποια μηχανή πήρα, και γιατί, δεν έχει σημασία....
    οτι όμως τις καλές εποχές των οικονομικών πήρε και η κουτσή μαρία μηχανή και όχι παπί για πρεστίζ και μούρη με μηδαμινή εμπειρία/γνωση επί του θέματος, είναι γεγονός

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Πάντως πέρα από την πλάκα το δικό μου το κρίπτον ρ 115 μιά χαρά φρένα έχει και μάλιστα πολύ καλύτερα σε αίσθηση από πολλές μοτοσυκλέτες, και μιά χαρά φρενάρει.
    Επίσης το ότι έχεις καλά φρένα δε σημαίνει ότι θα φρενάρεις και καλύτερα.Επίσης το ότι θα σου πεταχθεί κάποιος δε σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να φρενάρεις δυνατά (αλλά να τον αποφύγεις). Τα φρένα είναι για να διορθώνεις γενικότερα όχι για να κοκαλώνεις.
    Επίσης και με το παπί φρενάρουμε κυρίως με το μπροστά φρένο όπως και με όλες τις μοτοσυκλέτες.

  8. #38
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Κατά τη γνώμη μου o Marios8 και devil's έχουν απόλυτο δίκιο.

    Για να δώσω και μια άλλη διάσταση στην κουβέντα και έχοντας στην πλάτη πάνω από 300.000 χλμ με παπί (12 χρόνια εξωτερικές εργασίες), το πιο σημαντικό που κάνουν όλοι όσοι έχουν εμπειρία και πηγαίνουν "τάπα", είναι η απόλυτη προσήλωση και εύρεση πάντα -μα πάντα- εξόδου διαφυγής.

    Στις περισσότερες αναποδιές δεν θα σε σώσει το φρένο αλλά η κατάλληλη αλλαγή πορείας. Τώρα αν σου πεταχτεί κάτι στα 5 μέτρα, δεν έχεις και πολλά περιθώρια, είτε οδηγείς παπί είτε busa.
    σε όλους.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    η διαφορά μας είναι οτι εγώ μιλάω για τις δυνατότητες φρεναρίσματος που μας δίνει το όποιο δίκυκλο καβαλάμε και εσύ για τις δυνατότητες του οδηγού να φρενάρει σωστά...

    σαφώς και οι δύο παράγοντες παίζουν τον ρόλο τους στο τελικό αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ οτι η γνώση των δυνατοτήτων που μας παρέχει ένα δίκυκλο στο φρενάρισμα και ο σεβασμός σε αυτές (τις δυνατότητες) είναι ίσως ο πιο σημαντικός παράγοντας....



    υγ... αν και όπως γράφεις, δεν το λες δεικτικά, το γιατί πήρα εγώ την όποια μηχανή πήρα, και γιατί, δεν έχει σημασία....
    οτι όμως τις καλές εποχές των οικονομικών πήρε και η κουτσή μαρία μηχανή και όχι παπί για πρεστίζ και μούρη με μηδαμινή εμπειρία/γνωση επί του θέματος, είναι γεγονός
    συμφωνουμε εν μερει...
    η γνωση και ο σεβασμος στις δυνατοτητες φρεναρισματος που μας δινει το δικυκλο (οπως λες) ΘΑ ειναι σημαντικος παραγοντας αν ξερουμε να τις χρησιμοποιησουμε σωστα...
    επι παραδειγματι: τι να το κανω να ξερω οτι το μηχανακι μου εχει εξαπιστονες δαγκανες brembo monoblock και να σεβομαι το γεγονος αυτο, αν δεν ξερω να τις χρησιμοποιησω (ικανοντητες)...

    για τα υπολοιπα 100%


  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    συμφωνουμε εν μερει...
    η γνωση και ο σεβασμος στις δυνατοτητες φρεναρισματος που μας δινει το δικυκλο (οπως λες) ΘΑ ειναι σημαντικος παραγοντας αν ξερουμε να τις χρησιμοποιησουμε σωστα...
    επι παραδειγματι: τι να το κανω να ξερω οτι το μηχανακι μου εχει εξαπιστονες δαγκανες brembo monoblock και να σεβομαι το γεγονος αυτο, αν δεν ξερω να τις χρησιμοποιησω (ικανοντητες)...

    για τα υπολοιπα 100%

    μια χαρά τα βρήκαμε

    τσίμπα μία

  11. #41
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    μια χαρά τα βρήκαμε

    τσίμπα μία
    να υποθεσω οτι αμα δεν τα βρισκατε θα του λεγες ''τσιμπα ενα @''?



    σορυ δε μπορεσα να κρατηθω!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    να υποθεσω οτι αμα δεν τα βρισκατε θα του λεγες ''τσιμπα ενα @''?



    σορυ δε μπορεσα να κρατηθω!
    μάλλον εκεί θα καταλήγαμε....

    χαχαχαχαχαχαχα

    σωραίος....

  13. #43
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Συμφωνώ με devil's...

    Δούλευα delivery με Crypton R 105, αυτό με τα ανισομεγέθη έμβολα στη δαγκάνα.

    Το πιό καλό φρένο/αίσθηση που έχω συναντήσει σε παπί...

    όλους στα φρένα τους πέρναγα...
    Give me fuel, Give me fire

  14. #44
    Ενταξει παιδια μην τσακωθειτε κι ολας, μια ερωτηση εκανα, α, κι αλλη μια:

    Πως ξερω οτι η μαχανη μου (ή το παπακι) ειναι σωστα ευθυγραμισμενη, π.χ. οτι το μπροστινο ειναι σε αριστη κατασταση (απο καποιο πεσιμο ή απο το ανεβα - κατεβα σε πεζοδρομια) γιατι νομιζω οτι δεν γινεται ευθυγραμιση σε μηχανες, ή κανω λάθος;

  15. #45
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike2525
    Ενταξει παιδια μην τσακωθειτε κι ολας, μια ερωτηση εκανα, α, κι αλλη μια:

    Πως ξερω οτι η μαχανη μου (ή το παπακι) ειναι σωστα ευθυγραμισμενη, π.χ. οτι το μπροστινο ειναι σε αριστη κατασταση (απο καποιο πεσιμο ή απο το ανεβα - κατεβα σε πεζοδρομια) γιατι νομιζω οτι δεν γινεται ευθυγραμιση σε μηχανες, ή κανω λάθος;
    Πρόσεχε την πίσω ρόδα στα σημαδάκια που έχει πάνω στο ψαλίδι .
    Πρέπει και απο τις 2 μεριές της μηχανής να είναι στο ίδιο σημείο . Φτιάχνουν απο τους ρεγουλατόρους στο πίσω μέρος του ψαλιδιού. Έτσι τεντώνεις και την αλυσίδα.

    Τωρα μπροστά αν έχουν στραβώσει (ως προς τον άξονα του τιμονιού , όχι να έχουν "πάρει") τα καλάμια το καταλαβαίνεις απο την αίσθηση στην οδήγηση. Αν για να πάς ευθεία έχεις στριμμένο το τιμόνι δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει το Tεχνολογικό Iνστιτούτο Μασαχουσέτης για να καταλάβεις οτι κάτι συμβαίνει λάθος .
    Χαλάρωσε τις βίδες απο την τιμονόπλακα και αυτές που πιάνουν πάνω στη ρόδα, φέρε το τιμόνι στα ίσια του, ξανασφίξε τις βίδες και είσαι εντάξει .

    Αυτά είναι τα απλά και συνηθέστερα. Φυσικά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις .
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. Πως να Φτιαξω το GIlera (Παιδια Σωστε με)
    από gileraSp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 14:27
  3. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 05:49
  4. τρελαθήκατε με το 1o trail ride?????
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 17:15
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF