Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Μετά από ένα χρόνο και 25000χλμ με το CBF-600

  1. #16

    Συντηρηση

    Μιας και μαζευτηκαμε δεν λεμε λιγο ποσο πληρωνουμε και στη συντηρηση ετσι για να εχουμε ολοι μια δευτερη αποψη και να μπορουμε να συγκρινουμε
    Λοιπον service 6.000km με λαδια 15-50 συνθετικα (το αναφερω γιατι νομιζω οτι ισως καποιος να χρησιμοποιει 10-40) 70Εuro ,service 15.000km 150Εuro.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι αρκει να γραφεις το τροπο που οδηγεις.

    Αφου η χωριτικοτητα του ρεζερβουαρ ειναι γνωστη για το καθε μηχανακι.

    Εχει διαφορα να πεις 5.λτ/100χλμ, και εχει διαφορα να πεις οτι το ρεζερβουαρ μου ειναι πχ 15 λτ και βγαζει 300χλμ;

    Τοτε ειναι 5λτ/100 χλμ.


    Ακριβως το ιδιο πραμα ειναι φιλε μου!

    Μακάρι να ήταν το ίδιο.
    Πολλά μηχανάκια και ιδιέταιρα αυτά που δεν έχουν περιμετρικά πλαίσια αλλά μονή ραχοκοκκαλιά έχουν τελείως αναξιόπιστη ρεζέρβα. Το πλαίσιο χωρίζει στα δυο το ρεζερβουάρ και μπορεί να αδειάσει το αριστερο μέρος , που έχει και το βρυσάκι, ενώ στο δεξιό να έχει ακόμα 2-3 λίτρα. Μου έχει συμβεί να μείνω και να σπρώχνω ενώ είχε ακόμη 3 λίτρα.
    Συνεπώς όταν ακούω: "έβγαλα 300 χλμ μέχρι να γυρίσω ρεζέρβα", ή "μέχρι να ανάψει λαμπάκι", κουνάω το κεφάλι, γιατί μπορεί αυτό να σημαίνει ότι έμειναν 3,5 λίτρα (το θεωρητικό), ή ότι έμειναν 5,ή 3,ή 4 λίτρα.
    Μέτρηση σημαίνει: φουλάρω, κάνω 1000-1200 χλμ ξαναφουλάρω , προσθέτω τα λίτρα που έβ αλα ενδιάμεσα στα λίτρα που έβαλα στο τέλος και διαιρώ δια 10 ή 12 αναλόγως.

  3. #18
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Tote Ειναι θεμα του ντεποζιτου της μηχανης της μαρκας που εχεις.

    Εγω στο δικο μου μετραω καθε φορα που το γεμιζω μεχρι πανω, και κανω καθε φορα το ιδια χιλιομετρα με αποκλιση +-10.

    Αλλωτε βγαζω 350 +- 10

  4. #19
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ....so....στην μηχανη χρησιμοποιουσα super αμολυβδη , αλλα τωρα τελευταια γεμιζω με αμολυβδη απλως.(€ - € - €) Διαφορα στην αποδοση πιστευω οτι υπαρχει μονο ψηλα εκει που το cbf ''κυνηγαει'' την τελικη του ..με την απλη αμολυβδη (95-96οκτανια) πρεπει να εχεις λιγο παραπανω υπομονη..τα 180 τα εχει ανεξαρτητως φορτιου , αερα κ.τ.λ.-κ.τλ ...τωρα σε οτι αφορα την καταναλωση .... ο δεικτης ρεζερβας ειναι λιγο αναξιοπιστος (σωστα το λετε!) εχει τυχει πολλες φορες να αναβει και μετα απο λιγο να σβηνει ...πιστευω οτι επηρεαζεται απο τις κλισεις (ανηφορα-κατηφορα / δεξια - αριστερα) δεν μπορω με σαφηνεια να δωσω ενα νουμερο καταναλωσης , απλα και εγω γεμιζω παντα με 15 ευρω που σημαινει περιπου 15 λιτρα...αυτα τα 15 λιτρα με νορμαλ οδηγηση μου τα καιει μετα απο 250 - 280 χλμ......αν πλακωνεσαι στα γκαζια (πολυ ευκολο με αυτο το μηχανακι αφου πας με 200αρες λες και ειναι το ποιο φυσικο πραγμα του κοσμου...) ....γαμησε τα!!!! αποκορυφωμα τα 80 χλμ που μου εβγαλε το ρεζερβουαρ σε μια πολυ γρηγορη βολτα....(εθνικη - κολλημενο το γκαζι στο στοπ) ....για την οδηγηση μεσα στην πολη , απλα θα πω -και ειναι προσωπικη αποψη - οτι συναγωνιζεται στα ισια μονοκυλινδρα on-off πολυ ελαφρυτερα.....το μηχανακι εχει χαμηλο κεντρο βαρους (ο ογκος του συνιθιζεται) και ειναι απολυτα ζυγισμενο...μπορεις να κινεισαι με μηδενικες ταχυτητες και να ισορροπεις - ελισεσαι μεσα στα λουκια των τουτου με εξεραιτικη ευκολια.Παρα πολυ πρακτικο και ανετο ...μοναδικο μειονεκτημα οτι τους θερινους μηνες ανεβαζει θερμοκρασια για πλακα και στα κανει τσουρεκια το βεντιλατερ....α και οσοι το αγορασετε τελικα (εγω το προτεινω 1000%!!!) μην τσιγκουνευτητε τα παραπανω λεφτα για το abs !!!! ειδικα μεσα στην πολη με εχει σωσει απο αρκετες μικροπτωσεις οπου και θα εσπαγα στα σιγουρα πλαστικα - μανετες , οποτε εχει αποσβεσει τα χρηματα του με το παραπανω....επισης παρτε το μαυρο!!! (05 μοντελο) το ειδα στον δρομο και μου εφυγε η μαγκια!!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Παιδιά,και εις ανώτερα.

    http://www.bikenet.gr/component/opti...icseen#msg6196
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ 165ΧΛΜ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΣΚΙΣΙΜΟ 1Η -2Α ΣΠΑΝΙΑ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ 265 ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΕ ΜΙΚΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΝΟΝΤΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΣ6000+(ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΗ) ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 140 ΗΜΕ 200 Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΟΜΩΣ... ΤΟ FAZER ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΨΕΚΑΣΜΟ

  7. #22
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
    Παιδιά,και εις ανώτερα.

    http://www.bikenet.gr/component/opti...icseen#msg6196
    ....please μπορεις να postαρεις την φωτο του cbf 1000 εδω γιατι εκει θελει register και βαριεμαι.....

  8. #23
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    προσωπικά θεωρώ πιο όμορφο το 600, έτσι όπως βλέπω το 1000 στη φωτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbf10000.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	71,5 KB 
ID:	26341

  9. #24
    Ομορφιές!!!

  10. #25
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αντε σιγα σιγα και τα παιδια με τα 600 αρια ζωντανευουν την παρουσια τους λιγο λιγο!

  11. #26

    Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
    ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 140 ΗΜΕ 200 Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ

    To Ηornet μου στα 140 καίει 6-6,3 λίτρα (ανάλογα με τον αέρα) και στα 200+ ξεπερνάει τα 8 λίτρα/100ΧΛΜ Τεράστια διαφορά!!!

  12. #27
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    προσωπικά θεωρώ πιο όμορφο το 600, έτσι όπως βλέπω το 1000 στη φωτο

    ευχαριστω για το postaρισμα....

    σαν να εχεις δικιο ....και εμενα το 600 πιο ομορφο μου δειχνει ...ισως να φταει το χρωμα της συγκεκριμενης φωτο , σαν το μπουκαλι της smirnoff mule ειναι....αλλα αν εχουν πετυχει (πραγμα πολυ πιθανο) και στο χιλιαρι την ομοιογενεια που εχει το 600 , θα ειναι πολυ καλο ....

  13. #28
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    μου φαίνεται λίγο πιο αεροδυναμικό πιο σπορ το 600.Ίσως φταίει το σχήμα του φλας...δε ξέρω.Σίγουρα το χρώμα δε με πολυτρελαίνει.Προτιμώ γκρι ή ΜΑΥΡΟ!!!

  14. #29
    Για δείτε και τα άλλα χρώματα:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_cbf_1000_st4pz.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	22,2 KB 
ID:	26468

  15. #30
    και αυτό:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_cbf_1000_st3pz.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	26470

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρχισα και ανησυχώ για το CBF-250...
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2018, 23:07
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 12:13
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF