Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Μετά από ένα χρόνο και 25000χλμ με το CBF-600

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Cbf 600s :ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 25000χλμ

    μετα απο ενα χρονο και 25000χλμ με cbf600s abs παραθετω τα (+) και τα (-) του ετσι κουβεντα να γινεται και να ανταλλαξουμε αποψεις

    ΘΕΤΙΚΑ

    - ευκολια χρησης , πολυμορφικοτητα
    απλα κανεις οτι θες!! απο κινηση στην Αθηνα μεσημερι εργασιμης , ταξιδια ακομα και μεγαλου βεληνεκους αααααααανετα
    (Αθηνα - Ξανθη με δυο στασεις και εφτασα κυριος) , σπορ οδηγηση (ενταξει οχι τρελα πραγματα) μεχρι και χωμα μπαινει με την αναλογη προσοχη βεβαια , βολτιτσες χαλαρες γενικα δεν υπαρχει κατι το οποιο να ζητησεις και να μην στο προσφερει αποδιδοντας παντου πανω απο τον μεσο ορο!

    -οδικη συμπεριφορα
    για τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας αριστος!!200+ στην εθνικη (και τα στριβει κι ολας!!) , φρενα μια χαρα , το abs αψογο (δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω μηχανη πλεον χωρις αυτο!) σταθεροτητα παντου και παντα και γενικα προβλεψιμη συμπεριφορα ακομα και αν κανεις πραγματα ασυμβατα για τετοιου ειδους μοτοσυκλετα

    ΑΡΝΗΤΙΚΑ

    -κιβωτιο ταχυτητων
    οχι οτι υπαρχει κατι σοβαρο αλλα κοπαναει λιγο και ακομα ποιο σπανια χανει ταχυτητες (αυτο αλλαξε παντως προς το καλυτερο με την αλλαγη λαδιων με motul)

    -φινιριμα , ποιοτητα κατασκευης
    ορισμενα πλαστικα δεν εχουν και την καλυτερη συναρμογη , οι χειρολαβες συνεπιβατη (σε δειγμα δυο μοτοσυκλετων ) πατανε στραβα ενω εχω βαρεθει να αλλαζω λαμπες φρενου πισω!!!
    βεβαια για να ειμαστε και δικαιοι το μηχανακι κανει 8000€ προσφεροντας abs και επισης συναρμολογειται και εν μερη κατασκευαζεται στην Ιταλια οποτε.....μην τα θελουμε και ολα δικα μας!!! απλα μας τα εχουν πρηξει με την ποιοτητα των honda τοσα χρονια.....(παντως συγκριτικα το fazer 600 ειναι πολυ καλυτερο σε αυτους τους τομεις)

    και κατι αλλα ψιλα ...... η σελα εχει ''κατσει'' λιγο (75κιλα ειμαι ε?), η κεντρικη κλειδαρια ''ζοριζει'' μερικες φορες οπως και η ταπα βενζινης για να ανοιξει (σε οτι αφορα την κλειδαρια wd40 το καλυτερο λιπαντικο!!!) α και να τσεκαρετε τα δυο αντιβαρα στα μαρσπιε του συνοδηγου γιατι παραχαλαρωνουν οι βιδες που τα συγκρατουν

    Επισης ενα μεγαλο αρνητικο (προσωπικη αποψη) ειναι οτι το μηχανακι ειναι τοσο ''honda'' οσο δεν παει αλλο!!! ....αλλα αυτο το ηξερα ας προσεχα!

    εχω τοποθετησει μια ψηλοτερη ζελατινα της givi (καλη ειναι να την βαλετε αν κανετε πολλα ταξιδια) , σκεφτομουν και για εξατμιση - αναρτησεις και πειραγμα στον κινητηρα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι συνετο για τετοιο μηχανακι ..... μαλλον παω για αλλο μολις μαζεψω τα απαιτουμενα φραγκα......κατι γρηγοροτερο και ποιο σπορ (ιδανικο θα ηταν ενα cbf900s με τον κινητηρα του fireblade)


    thats all folks!! συμπερασμα ...... το cbf το προτεινω ανεπιφυλακατα σε οποιον συνειδητα θελει ενα μηχανακι συνεργασιμο , φιλικο , ασφαλες και σιγουρο , δεν κανει για τρελα πραγματα (γονατα , ινδιανιλικια) αλλα ενα μπραλο θα τον αναιβει με αξιωσεις.....α! και αν το σκιζετε πινει τον αμπακο κατα τα αλλα ειναι οικονομικοτατο.Παντως εμενα με εμπασε με τον καλυτερο τροπο στoν κοσμο των street (οδηγουσα on-off) και σιγουρα το καταγραφω σαν μια απο τις καλυτερες επιλογες που εχω κανει

  2. #2
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω στα θετικά. Η ευελιξία της ειναι απίστευτη για μηχανή 230kg γεμάτη. Αντίστοιχα ταξιδεύει αξιοπρεπέστατα και το σημαντικότερο, οδηγός/συναναβάτης κατεβαίνουν ξεκούραστοι και άνετοι!
    Στα αρνητικά να προσθέσω το πολύ μαλακό και ασαφές μπροστινό και μια "ελαττωματική ως προς το υλικό" ζελατίνα που όμως αλλάχθηκε στην εγγύηση (ασήμαντο ίσως το δεύτερο αλλά ενισχύει την άποψή σου για την "ποιότητα της big H").
    Πιστεύω πως είναι μια πολύ πολύ τίμια πρόταση στα χρήματά της και αληθινή all round μοτό.

    (Το 600S το έχω επίσης ένα χρόνο και με έβαλε εύκολα στα μεσαία κυβικά.)

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2005
    Μηνύματα
    10
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ.

    ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ `CBF 600S ΚΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΣ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΛΕΓΑΤΕ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
    :a53:

  4. #4
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Και εγώ θα ήθελα να ξέρω πόσο τρώει

  5. #5
    Η καταναλωση του παιδια ειναι σχετικη, εγω εχω καταφερει να κανω απο 190km εως και 260km απο φουλαρισμενο μεχρι να αναψει το λαμπακι (το ρεζερβουαρ του ειναι 19lt,απο τα οποια 3 περιπου λιτρα ειναι ρεζερβα).
    Δηλαδη οσο θελεις καταναλωνεις αναλογα τον τροπο που θα επιλεξεις να κινηθεις,παντως η honda νομιζω οτι δινει 6,6lt/100km μεση καταναλωση.

  6. #6
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω μετρήσει με ακρίβεια, όμως ο Yannis έχει απόλυτο δίκιο. Η μηχανή αδειάζει το ντεπόζιτό της για πλάκα όταν την πιέζεις, ενώ τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα στις χαλαρές βόλτες. Να προσθέσω ότι καίει Σούπερ αμόλυβδη (και η διαφορά με την απλή είναι πολύ αισθητή στην απόδοση), οπότε δεν είναι σε καμιά περίπτωση ένα οικονομικό μηχανάκι, αλλά δεν παίρνεις τετρακύλινδρο όταν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία.

    Προσωπικά, πληρώνω όσο τον τρόπο που ταξιδεύει, δηλαδή ξεκούραστα χωρίς καθόλου κραδασμούς, όπως και τη γενικότερη προβλέψιμη συμπεριφορά της που είναι μακράν η καλύτερη για all round μοτό επτάμισυ χιλιάρικων.

    Πάντως, όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά ο Μπαξεβάνης διαθέτει μηχανή για test ride.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2005
    Μηνύματα
    10
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ''ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ'' ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ...

    ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ..

    ΣΑΦΩΣ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ... ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΟΔΗΓΑΣ ΣΥΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΕΩΣ.
    :a53:

  8. #8
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Απο οτι καταλαβαινω η καταναλωση ειναι ιδια με ενα αμαξι 1300

    Φιλε για φθηνη μετακινηση στη πολη, CBF250.
    16lt ρεζερβουαρ, και βγαζεις 350 χλμ αυτονομια.

    Εμενα που κανω μονο 5-6 ταξιδια το χρονο, με εχει βολεψει. (Στο ταξιδι ειναι κουραστικο μηχανκι, αλλα το 90% της χρησης του το εχω στην πολη)

    Πιστευω κανενα 600αρι δεν μπορει να βγει συμαντικα φθηνοτερο σε καταναλωση απο αυτοκινητο πx 1300cc

  9. #9
    Εγώ πάντως το μέτρησα και στην πόλη και σε ταξίδι που έκανα, με νορμάλ ταχύτητα και καίει 5l στα 100χλμ.

    Και το λαμπάκι της ρεζέρβας μου ανάβει στα 5 τελευταία λίτρα του ρεζερβουάρ.
    Όλα είναι .... δρόμος!!!

  10. #10
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    5 λτ ειναι μαι χαρα. Αρα 19/5= 3.8

    3.8Χ100=380χλμ αυτονομια μεγιστη.

    Ρε σεις τι ισχυει τελικα; Γιατι τοσο μεγαλη αποκλιση στης μετρισεις σας;

    Εγω σε 1 χρονακι σκεφτομαι για το 600. Αν καιει οπως λει ο jimmy ειναι ενταξη!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    Η δική μου εμπειρία:

    Το γεμίζω πάντα ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης. Σε κάθε γέμισμα βάζω 15 με 15.5 λίτρα. Αν χωράει 19 λίτρα τότε το λαμπάκι μου ανάβει περίπου στα 5 λίτρα.

    Συήθως κάνω 240 χλμ πρίν το λαμπάκι και μπαίνω στο βενζινάδικο στα 260 χμλ. Η διαδρομή μου είναι Αλίμου-Παραλιακή-Κηφισός. Οι ταχύτητες από κολλημένος στην κίνηση μέχρι 200.

    Εχώ δεί και 300χμλ πρίν το λαμπάκι, έχω δει και 220χμλ πρίν το λαμπάκι.

    Η μηχανή είναι, αν όχι άψογη... πάρα πολύ καλή σε όλα.

  12. #12
    Το δικό μου Hornet με το ίδιο μοτέρ και τα ίδια καρμπυρατέρ καίει:
    5,7 λιτ./100 χλμ σε χαλαρές διαδρομές
    6-6,3 σε νορμάλ (120-160)
    8-8,5 με 200αρες+
    Οι μετρήσεις έχουν γίνει πολλές φορές



    Μετρήσεις του τύπου : "βγάζω Χ χιλιόμετρα μ'ένα ρεζερβουάρ", στερούνται σοβαρότητας

  13. #13
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι αρκει να γραφεις το τροπο που οδηγεις.

    Αφου η χωριτικοτητα του ρεζερβουαρ ειναι γνωστη για το καθε μηχανακι.

    Εχει διαφορα να πεις 5.λτ/100χλμ, και εχει διαφορα να πεις οτι το ρεζερβουαρ μου ειναι πχ 15 λτ και βγαζει 300χλμ;

    Τοτε ειναι 5λτ/100 χλμ.


    Ακριβως το ιδιο πραμα ειναι φιλε μου!

  14. #14
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Για την ευκολία οδήγησης της b600s στην πόλη, αρκεί να πω πως πριν ξεκινήσω τη συμβίωση μαζί της οι εμπειρίες μου ήταν με παπιά και σκούτερ (!!!) και με τη μηχανή της Σχολής που έδωσα για δίπλωμα. Την οδήγησα αρκετά άνετα από την πρώτη στιγμή και το μόνο που έπρεπε να συνηθίσω ήταν το βάρος στους επιτόπιους ελιγμούς. Μετά από ένα χρόνο, με έμαθε να ταξιδεύω, να στρίβω με πολλά, να απολαμβάνω τις διαδρομές χωρίς άγχος και το κυριότερο χωρίς να σκέπτομαι και να ανησυχώ για τις αντιδράσεις και τη συμπεριφορά της μηχανής .

    Ειδικά για τον φίλο oulas, θα του πρότεινα όταν έρθει η ώρα η καλή να τη δοκιμάσει και θα ενθουσιαστεί. Η μετάβαση από το 250 στο 600 πιστεύω πως είναι παιχνιδάκι.

    Για τον φιλο που σκέπτεται αν θα τον εξυπηρετήσει σε μετακινήσεις εντός, θα του έλεγα πως ΑΝ θέλει μια street μηχανή με την οποία θα μετακινείται στην πόλη, τότε είναι ό,τι πιο ιδανικό ως επιλογή. Βέβαια το καημένο θα ζεσταίνεται και θα ταλαιπωρείται αλλά δεν θα τον δυσκολέψει καθόλου. Είανι τόσο φιλικό, κόβει αρκετά για 600 και ο συμπλέκτης του είναι ιδιαίτερα ελαφρύς.

    Τελικά η μαμά Honda θα πρέπει να μας δίνει ποσοστά...

  15. #15
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εχω μεγαλη αγωνια να την οδηγησω και να δω πωε ριναι τα 200 κιλα μεσα στην κινηση, μιας και η διαδρομες ειναι καργα κεντρο Αθηνας. Καλαμακι-Πειραιως-Ομονοια-Αμελοκηπους-Ζωγραφου-Καλαμακι.

    Η αλλιως. Σπιτι-δουλεια-Σχολη-Κοπελα-Σπιτι


    Παντως ρε παιδια, βλεπω με το cbf250 παιρναω απο κατι τρυπες μεσα στην κινηση, και βλεπω πισω μου 600 αρες μηχανες να κολανε η να σταματησουν τελειως ωστε να περασουν αναμεσα απο τα αυτοκινητα! Αυτα σκεφτομαι, δεν περνω κατι μεγαλο! Γαμτ την κινηση μου !


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρχισα και ανησυχώ για το CBF-250...
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2018, 00:07
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 13:13
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF