Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Κραδασμοί σε CBF-250

  1. #1
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62

    Κραδασμοί σε Cbf 250

    Εχει κανείς διαπιστώσει να του κάνει το CBF κραδασμούς από τον κινητήρα γύρω στισ 6500 στροφές; Το φαινόμενο εμφανίζεται με τις μεγάλες ταχύτητες (5η και κυρίως έκτη). Άλλαξα λάδι (Valvoline full synthetic) και περιορίστηκε΄, αλλά δε σταμάτησε. Έχω κάνει 4500κμ, δε νομίζω να είναι θέμα στρωσίματος.
    Βέβαια από ένα μονοκύλινδρο περιμένει κανείς κραδασμούς αλλά μου κάνει εντύπωση ότι αυτοί εμφανίζονται σε ένα τόσο στενό εύρος. Πιο πάνω και πιο κάτω είναι αρκετά ήσυχο.
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  2. #2
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Ακριβως το ιδιο και εγω. Σε οποια ταχυτητα και να το εχω, μεταξυ 6 - 7 χιλιαδες στροφες. Και κυριος στις 6500. Την τελευταια εβδομαδα το παρατηρισα και δεν μπορουσα να καταλαβψ τι ειναι. Ελαγα μηπως μετα την μικρο πτωση που ειχα και συντονιζετε κατι.

    Ειναι σαν ενα τριξιμο, σκουξιμο θα το ελεγα ασκετα διαφορετικο απο τον τετραχρνοκο ηχο του κινητηρα. Να το παμε στον μαστορα παιδια;

    Να σημειωσω οτι οταν εχει φασαρια δεν το ακουω παντα τον θορυβο. Επισης εχω την εντυποωση οτι δεν ακουγετε παντα ο θορυβος. Αλλες φορες ναι αλλες οχι.


    Λες τι επαθε το μοτερ μας; 6000 χλμ εχω.
    Αθηνα εισαι φιλε; Να το παμε σε κανα μαστορα μαζι, μην λενε οτι το χαλασαμε, αλλα μηπως ειναι μαζικο ελλατωμα;

  3. #3
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas



    Λες τι επαθε το μοτερ μας; Να το παμε σε κανα μαστορα μαζι, μην λενε οτι το χαλασαμε, αλλα μηπως ειναι μαζικο ελλατωμα;
    kosmokatastrofi
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  4. #4
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Μην πανικοβάλεστε

    ειναι honda που σημαίνει δεν παθαίνουν ζημιά από τώρα. Επίσης μην τρελένεστε γιατί είναι μονοκύλινδρα και έχουν κραδασμούς γενικότερα. Επισης κάντε και καμία σύσφιξη όπως γινόταν στο στρατό κάθε Παρασκευή γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν ο θόρυβος έρχεται από το μοτερ η από την όλη κατασκευή της μηχανής

  5. #5
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

    Αθηνα εισαι φιλε; Να το παμε σε κανα μαστορα μαζι, μην λενε οτι το χαλασαμε, αλλα μηπως ειναι μαζικο ελλατωμα;
    Είμαι Πάτρα δυστυχώς. Δεν ξέρω όμως αν έχουμε κοινό πρόβλημα. Βασικά σε μένα δεν αλλάζει κάτι στη χροιά του ήχου, αυτό που είναι έντονο είναι κραδασμοί και τραχειά λειτουργία. Σκέφτηκα και γω αυτό που είπε ένας άλλος φίλος, να θέλει δηλαδή λίγο δέσιμο και σφίξιμο. Όμως σε αυτή την περίπτωση δε βρίσκω πιθανό να είχα κιραδασμούς στις μεσαίες στροφές. θα ήταν πιο πιθανό να είναι πολύ ψηλά ή πολύ χαμηλά και επίσης δε θα άλλαζε ανάλογα με την ποιότητα του λαδιού. Νομίζω ότι είναι από κινητήρα. Το άλλο περίεργο που διαπίστωσα είναι ότι με δεύτερον επάνω είτε εξαφανίζεται είτε εμφανίζεται χίλιες στροφές ψηλότερα και πολύ πιο εξασθενημένος.

    Τέλος δε θα συμμεριστώ τη σιγουριά των άλλων κατόχων Honda. Αυτοί μπορεί να έχουν Japan, εμείς όμως έχουμε Brazil. Όπως δε συγκρίνονται και οι ιταλικές με τις japan transalp....
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  6. #6
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Κι εμένα κάνει κάτι παρόμοιο. Ένα υψίσυχνο κζζζζ όταν περνάει από τις 6500-7000, στιγμιαία. Κυρίως το ακούω στις μικρές σχέσεις, αλλά το κάνει μάλλον σε όλες.

    Το άκουσε ο μάστοράς μου και είπε πως ο ήχος μοιάζει σα να παρασέρνει το κόμπλερ της μίζας στιγμιαία. Παντως δεν το βρήκε ανυσηχητικό. Το έσφιξε το μηχανάκι στο πρώτο σέρβις. Ο ήχος ακουγόταν από την πρώτη μέρα λειτουργίας του...

    Δείτε στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9370
    που το έχω ξαναγράψει.

    Επίσης δοκιμάστε μήπως ακούτε και ένα αργό γκαπ-γκαπ σε ρυθμό 1γκαπ / δευτερόλεπτο, όταν η μηχανή κυλάει αργά με πρώτη-δευτέρα στις 3000-3500 σαλ. Εγώ το ακούω, αλλά δεν έχω προσέξει αν σταματαει όταν ζεσταίνεται.

    Σίγουρα τα γιαπωνέζικα πάντως δεν είναι πια σαν τα γιαπωνέζικα του 90. Όταν σου λέει Βραζιλία, Ιταλία, Ισπανία, σα χώρα κατασκευης....

    Oulas: Το ποστ λεω να το αφήσω εδώ γιατί φορά μόνο το δικό μας μηχανάκι.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Κι εμένα κάνει κάτι παρόμοιο. Ένα υψίσυχνο κζζζζ όταν περνάει από τις 6500-7000, στιγμιαία.

    Επίσης δοκιμάστε μήπως ακούτε και ένα αργό γκαπ-γκαπ σε ρυθμό 1γκαπ / δευτερόλεπτο, όταν η μηχανή κυλάει αργά με πρώτη-δευτέρα στις 3000-3500 σαλ.
    [...]

    όντως το πρόβλημα είναι από κραδασμούς (η Honda - και όχι μόνο - στα μονοκύλινδρά της ΔΕν εξισορροπεί τις ταλαντώσεις 2ης τάξης - αρμονικές - με αντικραδασμικό άξονα, αλλά στηρίζεται στα αντίβαρα του στρόφαλου, με όλα τα γνωστά επακόλουθα....)


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    όντως το πρόβλημα είναι από κραδασμούς (η Honda - και όχι μόνο - στα μονοκύλινδρά της ΔΕν εξισορροπεί τις ταλαντώσεις 2ης τάξης - αρμονικές - με αντικραδασμικό άξονα, αλλά στηρίζεται στα αντίβαρα του στρόφαλου, με όλα τα γνωστά επακόλουθα
    Επειδη δεν καταλαβαινω αυτα που γραφεις, το προβλημα που εχουμε στις 6500 στροφες, τι συμαινει πρακτικα; Πρεπει να το παμε να το φτιαξουνε - το καλυπτει η εγγυηση; Ειναι καποια αστοχια του κινητηρα; Το αφηνουμε ετσι και μπορει να εχουμε καποια παραπανω φθορα απο υπολοιπα παιδια με το cbf250; Θα μεινει ο κινητηρας σαν του tropea, και θα τσακιστουμε;


    Εκλεισε σε ολα τα μελη που εχουν CBF250 να απαντησουν αν κανει κατι τετοιο το μηχανακι τους.

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    πείτε ποιος έχει τα πιο πολλά χιλιόμετρα να ξέρουμε ποιος θα την πατήσει πρώτος!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Εγώ είμαι στα 11.600
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    6.200 εχω. Απλα ολα τα παιδια με CBF να γραψουν στο ποστ ακομα και αν εχουν το ιδιο προβλημα, η και αν δεν το εχουν να το πουν να ξερουμε για τι ποσοστο μηλαμε! Αν εχουν ολα το ιδιο προβλημα, να τα παμε για ομαδικη ταφη!

  11. #11
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Μου αρεσει πολυ η ψυχραιμία σας...ας απαντησει κανεις με εμπειρία στα μηχανολογικα για να ξεκολλησετε λιγο...
    Δεν πιστευω οτι ειναι τπτ ο θορυβος αυτος

  12. #12
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    egw exw 4700km peripou. Kai gw de nomizw oti einai provlima, me tin ennoia na pairnei ftiaksimo. Idiws twra pou eida oti to kanei kai se allous isixasa!

    To ekneyristiko einai mono oti einai se strofes pou pragmatika exei gemisei (oso mporoun na gemisoun 250cc) kala o kinitiras. Idiws me tin ekti prepei na pigainw eite katw apo 90 eite panw apo 100 gia na min exw kradasmous. Episis exw akousei (kai mallon einai swsto) oti prepei na apofeugei kaneis ti leitourgia tou kinitira stis strofes pou parousiazei traxeia leitourgia giati kataponeitai. Kapoios poio empeiros mporei na mas pei an exei vasi.
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  13. #13
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στον κινητήρα.

    Μήπως πιάνει καμιά ιδιοσυχνότητα στις 6500rpm και συντονίζεται;

    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  14. #14
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    egw exw 4700km peripou. Kai gw de nomizw oti einai provlima, me tin ennoia na pairnei ftiaksimo. Idiws twra pou eida oti to kanei kai se allous isixasa!

    Πως μπορεις να ησυχασεις οταν το μηχανακι σου κανει καποιο θορυβο που τα αλλα μισα δεν τον κανουν. Αρα καποιο προβλημα υπαρχει. Τιποτα δεν ειτυχαιο, οπως και αυτος ο Θορυβος. Λιγο η πολυ σοβαρο κατι υπαρχζει το οποιο δεν θα επρεπε να υπαχει, μιας και τα αλλα μισα μηχανακια δνε το εχουν παρουσιασει!

    Δυστηχως δεν μπορω να το εξηγησω μιας και δεν εχω γνωσεις, αλλα σιγουρα αντιλαμβανομαι οτι κατι δεν μπαει καλα. Αποκλειεις να υπαρχει κατι ελλατωματικο το οποιο να ειναι σε καμποσα cbf250;

  15. #15
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Κατ΄αρχήν don't panic!

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, το "πρόβλημα" έχει να κάνει με το ζύγισμα του στροφάλου κατά την κατασκευή του κινητήρα. Φανταστείτε τη ζυγοστάθμιση που κάνουμε στα λάστιχα, είναι κάτι αντίστοιχο που γίνεται εφ'άπαξ στα στρόφαλα ενός κινητήρα. Δε νομίζω να είναι πρόβλημα, ήταν συχνό φαινόμενο παλαιότερα σε πολλούς κινητήρες αυτοκινήτων. Σε κάποια συχνότητα περιστροφής δηλαδή να παρουσιάζουν αυτή την τραχύτητα και λίγο ψηλότερα να εξαφανίζεται.
    Καλό είναι όντως - αν πρόκειται περί αυτού - να αποφεύγει κανείς να κρατά τις στροφές σ' αυτό το σημείο, αφού τα στρόφαλα εκεί γυρίζουν λίγο παράκεντρα.
    Πάντως, καλό είναι να απευθυνθείτε σε ένα καλό εξουσιοδοτημένο της Honda και να επιμείνετε σοβαρά να πάρετε μια "σοβαρή" απάντηση από τον τεχνικό που θα πάει το μηχανάκι βόλτα και θα το ακούσει.

    Καλημέρα και καλές και προσεκτικές βόλτες σε όλους!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για aftermarket fairing σε CBF-250
    από spurosk στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:52
  2. εξατμιση xr 250 σε cbf 250
    από giannis-21 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2009, 04:53
  3. Κραδασμοί σε CBF-600SA
    από Panos82gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2008, 16:24
  4. Περίεργος ήχος απο αλύσίδα? σε Cbf 250
    από tsofras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 09:20
  5. Λιγότεροι κραδασμοί σε Cbf 250
    από jasper στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 18:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF