Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Gsx1400 ή Cb1300 ή Xjr 1300

  1. #16
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    ......

    με αφετηρία το ποστ του dimst κοιτα ποιο ταιριάζει πιο πολύ στην χρήση που θα κάνεις...

    +1
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Ειμαι σχετικα μεγαλος σε ηλικιας (40)
    λιγη προσοχη σε τετοιου ειδους σχολια παρακαλω...

    στο δια ταυτα...πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα εμφανισης,μια και απο πλευρας κρατηματος,χοντρα ψιλα κοντα ειναι ολα...και ολα ειναι μετρια...οποτε μην πολυσκας...

    απο μοτερ ισχυει οτι σου πε ο dimst...εγω θα σου πω οτι το μοτερ του gsx ειναι μακραν το πιο βελτιωσιμο απ ολα,αν και δεν νομιζω να σε πολυαπασχολει κατι τετοιο...επισης,προσωπικα το θεωρω ομορφοτερο ολων...

    τελος,θεωρω την αεροψυξη μεγαλο πλεονεκτημα,μια και εχεις ενα λιγοτερο πραγμα να ασχολεισαι απο πλευρας συντηρησης...

    με το καλο ,οτι κι αν αποφασισεις...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #18
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Χωρις να θελω να στην σπασω .....θα προτεινα να κοιταξεις και το Bandit 1250.


    Τα τελη ειναι τα μισα απο το 1400 (ή το 1300) και σε γενικές γραμμες πλησιάζει τα συγκεκριμενα που κοιτας.

    Ξερω οτι σε υφος δεν εχει καμια σχέση με τα πιο μεγαλα αλλα απο την αλλη ειναι ενα κλικ πιο συγχρονο σε ολα και εξακολουθει να παραγεται ακομα αν και απο οτι καταλαβα πας για "γαμο" οποτε δεν σε πολυ νοιαζει!!!

    Ενα μειον βεβαια στο Bandit (για εμενα παντα) ειναι οτι εχει λιγο αβολη σελα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
    Χωρις να θελω να στην σπασω .....θα προτεινα να κοιταξεις και το Bandit 1250.
    Αυτο λέγεται ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ !!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
    Ενα μειον βεβαια στο Bandit (για εμενα παντα) ειναι οτι εχει λιγο αβολη σελα. [/B]
    Πολύ επιεικής χαρακτηρισμος.
    Επέτρεψε μου να πω οτι ειναι...ΧΑΛΙΑ !!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
    Χωρις να θελω να στην σπασω .....θα προτεινα να κοιταξεις και το Bandit 1250.


    Τα τελη ειναι τα μισα απο το 1400 (ή το 1300) και σε γενικές γραμμες πλησιάζει τα συγκεκριμενα που κοιτας.

    Ξερω οτι σε υφος δεν εχει καμια σχέση με τα πιο μεγαλα αλλα απο την αλλη ειναι ενα κλικ πιο συγχρονο σε ολα και εξακολουθει να παραγεται ακομα αν και απο οτι καταλαβα πας για "γαμο" οποτε δεν σε πολυ νοιαζει!!!

    Ενα μειον βεβαια στο Bandit (για εμενα παντα) ειναι οτι εχει λιγο αβολη σελα.
    Είναι κάτι τελείως διαφορετικό το Bandit 1250 , είχα προσωπική εμπειρία από cbf 1000 και δεν το άντεξα, είναι λίγο «νερόβραστα» αυτά μηχανάκια … Εάν ήθελα να πάω σε κάτι τέτοιο θα κοιτούσα για κάνα ZZR1200 που αυτήν την εποχή είναι σχεδόν τσάμπα!!!
    ΔΕΝ θέλω να ξεκολλήσω από τα naked, μετά το zephyr κόλλησα εκεί…

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    λιγη προσοχη σε τετοιου ειδους σχολια παρακαλω...

    στο δια ταυτα...πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα εμφανισης,μια και απο πλευρας κρατηματος,χοντρα ψιλα κοντα ειναι ολα...και ολα ειναι μετρια...οποτε μην πολυσκας...

    απο μοτερ ισχυει οτι σου πε ο dimst...εγω θα σου πω οτι το μοτερ του gsx ειναι μακραν το πιο βελτιωσιμο απ ολα,αν και δεν νομιζω να σε πολυαπασχολει κατι τετοιο...επισης,προσωπικα το θεωρω ομορφοτερο ολων...

    τελος,θεωρω την αεροψυξη μεγαλο πλεονεκτημα,μια και εχεις ενα λιγοτερο πραγμα να ασχολεισαι απο πλευρας συντηρησης...

    με το καλο ,οτι κι αν αποφασισεις...

    Μεσα στο μυαλο μου εισαι? Ετσι τα βλεπω τα πραγματα κι εγω...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Άρχισα της «διαπραγματεύσεις» με πωλητές των συγκεκριμένων μοντέλων και πρώτα με αυτούς που έχουν GSX1400 , το οποίο και έβαλα πρώτο στην λίστα. Το οικονομικό είναι ένας παράγοντας που τελικά θα παίξει και αυτός ρόλο στην απόφαση μου, π.χ. εάν βρω ένα καλό GSX1400 με 6000 ευρώ και ένα καλό CB 1300 με 4000ευρω, θα πάρω το CB… Να σας πω και την αλήθεια μου αρέσει και όλη αυτή η «μαγεία» του ψαξίματος, του διαβάσματος, της ενημέρωσης, που προηγείται της αγοράς.
    Σύντομα θα σας πω για την κατάληξη των διαπραγματεύσεων και σύντομα θα θέλω την βοήθεια σας για να εξατομίκευση την μοτοσυκλέτα με λίγα αξεσουάρ.
    Ευχαριστώ πολύ και ότι ακόμα γνωρίζεται που θα μπορούσε να με βοηθήσει ώστε να πάρω την «σωστή» απόφαση, καλοδεχούμενο!

  8. #23
    απο τα τρία, εύκολα θα διάλεγα το gsx, για τους λόγους που αναφέρθηκαν απο Dimst & Reinmeister.
    Πολύ απλά, η αίσθηση που σου αφήνει δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα της σειράς. (κλαψ)

    Βέβαια το Bandit που αναφέρθηκε πιο πάνω, τα κάνει όλα ευκολότερα, είναι ακόμα πιο ζυγισμένο, στρίβει καλύτερα, ταξιδεύει με μεγαλύτερες ΜΩΤ.
    Ως μοτοσυκλέτα, είναι πιο ολοκληρωμένη, διατηρώντας τον χαρακτήρα του μοτέρ του gsx και η σέλα του δεν είναι ακριβώς άβολη ...
    Μπορεί οι σέλες των γυμνών να είναι πιο φαρδιές, μαλακές, άνετες, η θέση οδήγησης όμως του Bandit, το αντισταθμίζει με το παραπάνω.

    Σε όποιον με ρωτάει, προτείνω ανεπιφύλακτα το Bandit!
    εγώ όμως, θα ξαναπάρω gsx
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αυτές τις μέρες οδήγησα και τις 3 μοτοσυκλέτες, οι εντυπώσεις είναι ανάμικτες, το GSX είναι το ποιο όμορφο αλλά και το πιο τρομακτικό!! Έχει μια ροπή που νομίζεις ότι θα γυρίσει “σβούρα” ξαφνικά! Το CB είναι το ποιο σύγχρονου το ποιο σπορ, πολύ όμορφο, αλλά είναι λίγο άβολο και ειδικά ο συνοδηγός είναι στο ημιώροφο... Το xjr είναι σαν λιμουζίνα, απλώνεσαι επάνω του και φεύγεις. Αυτό που οδήγησα ήταν με καρμπιρατέρ (μοντελο SP) με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό....

    Θα δούμε το xjr εκεί που ήταν τελευταίο έγινε Πρώτο στις προτίμησής μου και λόγο βέβαια οδηγικων ικανοτήτων άλλα και συνεπιβάτη!
    Για τα καρμπυρατέρ τι λετε εσεις????????

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sirjohnbest Προβολή μηνύματος
    Αυτές τις μέρες οδήγησα και τις 3 μοτοσυκλέτες, οι εντυπώσεις είναι ανάμικτες, το GSX είναι το ποιο όμορφο αλλά και το πιο τρομακτικό!! Έχει μια ροπή που νομίζεις ότι θα γυρίσει “σβούρα” ξαφνικά! Το CB είναι το ποιο σύγχρονου το ποιο σπορ, πολύ όμορφο, αλλά είναι λίγο άβολο και ειδικά ο συνοδηγός είναι στο ημιώροφο... Το xjr είναι σαν λιμουζίνα, απλώνεσαι επάνω του και φεύγεις. Αυτό που οδήγησα ήταν με καρμπιρατέρ (μοντελο SP) με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό....

    Θα δούμε το xjr εκεί που ήταν τελευταίο έγινε Πρώτο στις προτίμησής μου και λόγο βέβαια οδηγικων ικανοτήτων άλλα και συνεπιβάτη!
    Για τα καρμπυρατέρ τι λετε εσεις????????
    Γενικως για τα καρμπυρατερ δεν υπαρχει καποιο αρνητικο να σε απασχολει. Ισα ισα που σε γλυτωνουν απο εξοδα τρομπων και φιλτρων. Αδυνατο τους σημειο ειναι τα μεγαλα υψομετρα και γενικως οι περιεργες ατμοσφαιρικες συνθηκες (πολυ ζεστη, πολυ κρυο, πολυ υγρασια) αλλα μονο σε ακραιες καταστασεις.
    Ειδικως, την συγκεκριμενη μηχανη δεν την εχω οδηγησει οποτε δεν γνωριζω πως ειναι ρυθμισμενα, αλλα και να χανουν καπου (για το οποιο αμφιβαλλω) σιγουρα ρυθμιζονται καλλιτερα.
    Το μονο που θα προσεθετα για τις 'οδηγικες ικανοτητες' που ειπες, ειναι πως αυτες θα αλλαξουν με τον καιρο, οποτε δεν ειναι λογικο να κανεις τετοια επενδυση βασιζομενος στο τι μπορεις τωρα. Η γνωμη μου ειναι να παρεις το CB διοτι εχει την ποιοτητα κατασκευης και το σπορ χαρακτηρα που τα αλλα και δεν εχουν και θα κοστησει πολυ να αποκτησουν (αν αποκτησουν). Εκτος βεβαια και αν δεν σε ενδιαφερουν τετοιες ιδιοτητες. Λεπτομερειες οπως σελλες, καλυψη απο τον αερα κλπ ειναι πραγματα που τα φερνεις στα μετρα σου με μικρο εξοδο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γενικως για τα καρμπυρατερ δεν υπαρχει καποιο αρνητικο να σε απασχολει. Ισα ισα που σε γλυτωνουν απο εξοδα τρομπων και φιλτρων. Αδυνατο τους σημειο ειναι τα μεγαλα υψομετρα και γενικως οι περιεργες ατμοσφαιρικες συνθηκες (πολυ ζεστη, πολυ κρυο, πολυ υγρασια) αλλα μονο σε ακραιες καταστασεις.
    Ειδικως, την συγκεκριμενη μηχανη δεν την εχω οδηγησει οποτε δεν γνωριζω πως ειναι ρυθμισμενα, αλλα και να χανουν καπου (για το οποιο αμφιβαλλω) σιγουρα ρυθμιζονται καλλιτερα.
    Το μονο που θα προσεθετα για τις 'οδηγικες ικανοτητες' που ειπες, ειναι πως αυτες θα αλλαξουν με τον καιρο, οποτε δεν ειναι λογικο να κανεις τετοια επενδυση βασιζομενος στο τι μπορεις τωρα. Η γνωμη μου ειναι να παρεις το CB διοτι εχει την ποιοτητα κατασκευης και το σπορ χαρακτηρα που τα αλλα και δεν εχουν και θα κοστησει πολυ να αποκτησουν (αν αποκτησουν). Εκτος βεβαια και αν δεν σε ενδιαφερουν τετοιες ιδιοτητες. Λεπτομερειες οπως σελλες, καλυψη απο τον αερα κλπ ειναι πραγματα που τα φερνεις στα μετρα σου με μικρο εξοδο.
    Να δω στο τέλος που θα καταλήξω...

    Το CB έχει ένα σοβαρό πλεονέκτημα, βρίσκω και με ABS ! Αυτό είναι κάτι πολύ σοβαρό για εμένα...

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2010
    Μηνύματα
    6
    πως το ειπες...βρισκεις με abs και μαλιστα εχει και τον πιο συγχρονο κινητηρα απο τα αλλα...και τα τρια ειναι σιμα κοντα με λιγες λεπτομερειες διαφορα , οπου σε αυτο που θες τελικα θα σε οδηγησει η καρδια σου...απο εμενα CB1300 καθως ειναι το πιο ρετρο και συχρονο μαζι με κορυφαια ποιοτητα , ειδικα το S ειναι το απωθημενο μου και μαλιστα το BOL D' OR

    http://www.raceshield.com/images/CB1300Boldor-03.jpg

    παρε κανα δυο αγγελειουλες

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/983757/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1741730/
    ειδικα ο δευτερος απο 10000 που το ειχε το εφτασε 7000 , το ξερω γιατι το εψαχνα καποτε αλλα....
    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!!!!

  13. #28
    riderADV Το avatar του/της GAGARIN
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    75
    αυτο το μοτορι για μενα ΥΠΑΡΧΕΙ μονο στρογγυλοφαναρο..................ολα τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες απο τις ετιαριες να πιασουν συγκεκριμενους πελατες (που θελουν φερινγκ και....και .....και.....νταξ)................ωραιο το cb αλλα δεν μου καθεται καλα το μονο μπουρι...........ευχαριστως θα παιρνα καποιο απο τα τρια (οχι το μακρυτερο)..........να νοιωθω σαν τον Στηβ......
    SIBERIA.......иркучк.......магабан.....влабивосток...........

  14. #29
    εάν θεωρείς ότι το gsx είναι τρομακτικό σε''μαμά'' μορφή, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις σε λίγο μικρότερη κατηγορία ...
    αν πάλι επιμένεις σε αυτήν την κατηγορία, τότε προτίμησε ένα cb με το abs, και αν δε σε χαλάει οπτικά με το bikini fairing (προσωπικά το προτιμώ απο το γυμνό και σε εμφάνιση)
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    To CB παιδια ειναι αυτην την στιγμη η πρωτη μου επιλογη, αλλα πολλα θα εξαρτηθουν και απο το κοστος αγορας...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TDM 900 vs XJR 1300
    από giopar στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF