Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Gsx1400 ή Cb1300 ή Xjr 1300

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133

    Gsx1400 ή Cb1300 ή Xjr 1300

    Ήρθε η ώρα να αγοράσω «καινούρια» μοτοσυκλέτα, καθώς η προηγούμενη (zephyr) πουλήθηκε πριν από λίγους μήνες και οι τιμές αυτήν την εποχή στα μεταχειρισμένα είναι πολύ καλές. Το δίλλημα που έχω είναι ποια από τις 3 μοτοσυκλέτες να διαλέξω, GSX1400, XJR1300, CB1300 υπάρχει και το ZRX 1200 αλλά είναι λίγο διαφορετικό το στυλ του και οι ιδιοκτήτες τους τα πουλάν πανάκριβα!
    Ελπίζω να υπάρχει όρεξη για κουβεντούλα και απόψεις, έχω πάντως μια κλίση προς το GSX…

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    ολες ειναι πολυ καλες νομιζω... αλλα η GSX ειναι μακραν η ομορφοτερη!!!

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ωντος το Gsx ειναι κουκλα αλλα το κοστος συντηρησης της ειναι ........

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Τα τελη κυκλοφοριας ειναι ενα θεμα, 240 ευρω. Θελει καποια ιδιαιτερη συντηρηση σε σχεση με τα αλλα ή εχει ακριβα ανταλλακτικα?

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ειλικρινα δεν ξερω να πω κοστος ανταλακτικων, αλλα εκτος απο τελη 1400 κιβ. και βενζινες δεν νομιζω να τα πανε καλα!Να σου πω την αληθεια ειναι ενας σοβαρος παραγωντας που δεν την πηρα.
    Αν αντεχεις... βουρ στον πατσα!!
    Αα! ξεχασα και την ασφαλεια.....

  6. #6
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Λίγα λόγια για προσωπικές μου εμπειρίες μια και λίγο ώς πολύ τα έχω οδηγήσει όλα.

    Λιγότερο στριφτερό απ'όλα το xjr, λιγότερο ροπάτο, έχει το πιο παλαιολιθικό μοτέρ απ'όλα τους, αλλά σίγουρα εξίσου όμορφο με τα άλλα τρία, οδηγικά είναι το πιο cruiser απ'όλα. Το πιο τεμπέλικο και αυτό με τα λιγότερα σπόρ γονίδια.
    Πιο σπόρ είναι το ZRX με το CB να είναι κοντά του σε οδική συμπεριφορά αλλά να το χαλάνε τα υπερβολικά κιλά του (το CB είναι το πιο βαρύ και απο τα τέσσερα).
    Τo zrx είναι το πιο supersport απ'όλα σε αίσθηση με το πιο σύγχρονο μοτέρ απ'όλα. Αυτός είναι και ο λόγος που με λίγη δουλειά ξεπερνά τα 150 άλογα στη ρόδα εξαιρετικά εύκολα. Ορισμένοι μάλιστα το χρησιμοποιούν με ανάλογες βελτιώσεις και σα trackbike!! Πανέμορφο ειδικά στην έκδοση R.
    Το CB είναι άοσμο... δε μου άρεσε για κάποιο λόγο (προσοχή εδώ, έχω αρκετούς φίλους/γνωστούς που το θεωρούν κορυφαίο), στριφτερό και αυτό, έχω κάνει ορισμένα χιλιόμετρα μαζί τους, με καρμπυρατεράτο παραεισαγωγής και με τελευταίο ψεκαστό με φέρινγκ (το λεγόμενο Bol D'or) ... ειλικρινά δεν έβλεπα την ώρα να επιστρέψω στο μηχανάκι μου (speed triple 900 & gsx1400)

    Το GSX δεν είναι ακριβό σε τίποτα πέραν του σήματος, τα ανταλλακτικά του κοστίζουν περίπου όσο και των άλλων. Μάλιστα σήμερα έμαθα πως ο αντιπρόσωπος έκανε μια γενναία μείωση στις τιμές των ανταλλακτικών που σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνάνε το 20%
    Είναι πολύ καλά ζυγισμένο με αποτέλεσμα να κρύβει καλά τα κιλά του, δε μου άρεσε στόκ, μοτέρ χωρίς διάρκεια, μόνο ροπή, ψιλοαδιάφορο για τα γούστα μου. Με τους εκκεντροφόρους του γνωστού Ιάπωνα βελτιωτή και μια καλή εξάτμιση γίνεται ίσως το καλύτερο μηχανάκι γενικής χρήσης. Πραγματικά δε το συγκρίνω με τίποτα και νομίζω πως μαζί με το zrx είναι τα κορυφαία oldschool naked σπόρ μηχανάκια του σήμερα.
    Δυστυχώς για λόγους προδιαγραφών (μας έφαγαν...) κανένα απο τα δύο δε παράγεται πλέον οπότε πας αναγκαστικά σε μεταχειρισμένο.

    Ψηφίζω gsx με δεύτερο το zrx

  7. #7
    θες να μας πεις και την χρήση του?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
    Λίγα λόγια για προσωπικές μου εμπειρίες μια και λίγο ώς πολύ τα έχω οδηγήσει όλα.

    Λιγότερο στριφτερό απ'όλα το xjr, λιγότερο ροπάτο, έχει το πιο παλαιολιθικό μοτέρ απ'όλα τους, αλλά σίγουρα εξίσου όμορφο με τα άλλα τρία, οδηγικά είναι το πιο cruiser απ'όλα. Το πιο τεμπέλικο και αυτό με τα λιγότερα σπόρ γονίδια.
    Πιο σπόρ είναι το ZRX με το CB να είναι κοντά του σε οδική συμπεριφορά αλλά να το χαλάνε τα υπερβολικά κιλά του (το CB είναι το πιο βαρύ και απο τα τέσσερα).
    Τo zrx είναι το πιο supersport απ'όλα σε αίσθηση με το πιο σύγχρονο μοτέρ απ'όλα. Αυτός είναι και ο λόγος που με λίγη δουλειά ξεπερνά τα 150 άλογα στη ρόδα εξαιρετικά εύκολα. Ορισμένοι μάλιστα το χρησιμοποιούν με ανάλογες βελτιώσεις και σα trackbike!! Πανέμορφο ειδικά στην έκδοση R.
    Το CB είναι άοσμο... δε μου άρεσε για κάποιο λόγο (προσοχή εδώ, έχω αρκετούς φίλους/γνωστούς που το θεωρούν κορυφαίο), στριφτερό και αυτό, έχω κάνει ορισμένα χιλιόμετρα μαζί τους, με καρμπυρατεράτο παραεισαγωγής και με τελευταίο ψεκαστό με φέρινγκ (το λεγόμενο Bol D'or) ... ειλικρινά δεν έβλεπα την ώρα να επιστρέψω στο μηχανάκι μου (speed triple 900 & gsx1400)

    Το GSX δεν είναι ακριβό σε τίποτα πέραν του σήματος, τα ανταλλακτικά του κοστίζουν περίπου όσο και των άλλων. Μάλιστα σήμερα έμαθα πως ο αντιπρόσωπος έκανε μια γενναία μείωση στις τιμές των ανταλλακτικών που σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνάνε το 20%
    Είναι πολύ καλά ζυγισμένο με αποτέλεσμα να κρύβει καλά τα κιλά του, δε μου άρεσε στόκ, μοτέρ χωρίς διάρκεια, μόνο ροπή, ψιλοαδιάφορο για τα γούστα μου. Με τους εκκεντροφόρους του γνωστού Ιάπωνα βελτιωτή και μια καλή εξάτμιση γίνεται ίσως το καλύτερο μηχανάκι γενικής χρήσης. Πραγματικά δε το συγκρίνω με τίποτα και νομίζω πως μαζί με το zrx είναι τα κορυφαία oldschool naked σπόρ μηχανάκια του σήμερα.
    Δυστυχώς για λόγους προδιαγραφών (μας έφαγαν...) κανένα απο τα δύο δε παράγεται πλέον οπότε πας αναγκαστικά σε μεταχειρισμένο.

    Ψηφίζω gsx με δεύτερο το zrx

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Πολυ κατατοπιστικος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    θες να μας πεις και την χρήση του?
    Ειμαι σχετικα μεγαλος σε ηλικιας (40) και δεν ειμαι αδυνατος, ουτε βεβαια και χοντρος. H xρήση της μοτοσυκλέτας θα είναι για χαλαρές βόλτες το καλοκαίρι , μένω σε νησί (προς το παρόν) και οι ταχύτητες που θα αναπτύσσω θα είναι σχετικά περιορισμένες.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Ειμαι σχετικα μεγαλος σε ηλικιας (40) και δεν ειμαι αδυνατος, ουτε βεβαια και χοντρος. H xρήση της μοτοσυκλέτας θα είναι για χαλαρές βόλτες το καλοκαίρι , μένω σε νησί (προς το παρόν) και οι ταχύτητες που θα αναπτύσσω θα είναι σχετικά περιορισμένες.
    αποψή μου... μπορεί να είναι και λάθος...

    μιας και όλα θα είναι χαλαρά, μιας και δεν μου ακούγεσαι για να αναζητάς τις απολυτες επιδόσεις, μηπως θα πρέπει να εστιάσεις κυρίως σε ανεση, συμπεριφορά, χρηστικότητα/ελαστικότητα μοτέρ κατά πρώτο λόγο???

    με αφετηρία το ποστ του dimst κοιτα ποιο ταιριάζει πιο πολύ στην χρήση που θα κάνεις...


  11. #11
    Να ξεκινήσω με την υποκειμενική μου γνώμη πέρι της εμφάνισης αυτών των μηχανών: CB1300S δαγκωτό απο μένα!

    Και πάμε στην ουσία:Υπάρχει ένα μεγάλο συγκριτικό όλων αυτών που λές στο παρακάτω link http://www.visordown.com/road-tests/...1300/4531.html

    Επειδή ίσως βαριέσαι να το διαβάσεις όλο και να μεταφράζεις,θα σου πώ τα συμπεράσματά τους:

    Suzuki GSX 1400:Άνετη και σίγουρη στον ανοιχτό δρόμο,χάνει σε προστασία απο το αέρα σε σύγκριση με ZRX,CB καθως δεν έχει το μικρό φάιρινγκ τους.Δύσκολη στη γρήγορη οδήγηση λόγω βάρους,περίεργο σε αίσθηση μπροστινό,κατανάλωση καυσίμου κάπου στη μέση ανάμεσα σε όλες τις μηχανές του συγκριτικόυ.Λίγο δύσκολη για οδήγηση στην πόλη,λόγω βάρους.Κινητήρας που θα περίμενες να δίνει κατι παραπάνω.Απόλυτα ικανοποιητικός παρ'αυτά!

    Yamaha XJ1300:Μάλλον η χειρότερη του συγκριτικόυ.Η χειρότερη στην κατανάλωση καυσίμου,βαρία και δύσκολη στην πόλη και στη γρήγορη οδήγηση,οπως η Suzuki,και γενικά σου αφήνει μια αίσθηση οτι δεν είναι τόσο εκσυγχρονισμένη οδηγικά όσο οι άλλες

    Honda CB1300:Ο καλύτερος κινητήρας,η πιο άνετη,το καλύτερο κράτημα και μαζί με την Kawasaki σε ο,τι αφορά κατανάλωση και άνεση στον ανοιχτό δρόμο,όπως και στην καθημερινή χρήση.Με άλλα λόγια,αντικειμενικά η καλύτερη του συγκριτικού!Υστερεί σε προσωπικότητα σε σχέση με την Kawasaki!

    Kawasaki ZRX 1200:Δεύτερος καλύτερος κινητήρας,για οικονομία και άνεση τα παμε,σε κράτημα ένα κλικ κάτω απο το Honda


    Αυτά απο ο,τι λέει στο link
    Όπως καταλαβαίνεις,και εκείνοι την τελική επιλογή την έκαναν με βάση τι τους αρέσει πιο πολύ.Αν και η Honda ήταν αντικειμενικά καλύτερη,εκείνοι επέλεξαν την Kawasaki.Γιατι σε ένα τέτοιο ιδιαίτερο είδος μηχανής δεν τα κοιτάς αυτά.Επιλέγεις και εσύ με βάση τι σου αρέσει!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Ολο και ποιο δυσκολη η αποφαση. Ξερει κανεις να μου πει κατι και για τον συνεπιβατη? Για το CB μου εχουν πει οτι ειναι ας πουμε, οτι ειναι ψιλα και λιγο αβολα... Για τα αλλα??

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Ξερει κανεις να μου πει κατι και για τον συνεπιβατη? Για το CB μου εχουν πει οτι ειναι ας πουμε, οτι ειναι ψιλα και λιγο αβολα... Για τα αλλα??
    Eπειδη το εχει φιλος μου το GSX 1400 και εχω ανεβει απο πισω θα ελεγα πως η σελα ειναι παρα πολυ αναπαυτικη!!! οπως και η σταση του σωματος!!!
    Το μονο που σε ποναει σε αυτη την μηχανη ειναι τα τελη κυκλοφοριας!!!!!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
    Eπειδη το εχει φιλος μου το GSX 1400 και εχω ανεβει απο πισω θα ελεγα πως η σελα ειναι παρα πολυ αναπαυτικη!!! οπως και η σταση του σωματος!!!
    Το μονο που σε ποναει σε αυτη την μηχανη ειναι τα τελη κυκλοφοριας!!!!!!!!!
    Αυτο το 240αρι των τελων κυκλοφοριας αυτην την εποχη ειναι λιγο βαρυ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Προσωπική μου γνώμη:
    οταν πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε αυτες τις 3 μοτοσυκλετες (GSX , CB , XJR) ο μόνος παράγοντας που πραγματικα θα έπρεπε να παιζει ρόλο στην επιλογή σου είναι....η καρδια σου.

    Καλή αγορά οτι κι αν διαλέξεις.



    Υ.Γ.
    Το ZRX προσωπικα δεν το συγκαταλέγω καν στην κατηγορια των παραπανω.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TDM 900 vs XJR 1300
    από giopar στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF