Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Επιλογή Μηχανής Enduro

  1. #1

    Επιλογή Μηχανής Enduro

    Καλησπέρα σε όλους,

    Ενας γνωστός πουλάει ένα DRZ 400 και είναι πραγματίκα σε καλή κατάσταση (καινούριες αναρτήσεις,εξάτμηση ,αλυσιδα,γρανάζια ,λάστιχα, τελευταίο σερβις προσφατα κτλ). Η μηχανή δεν θέλει τίποτα!!

    Θέλω να ρωτήσω αν είναι καλή επιλογή για χώμα .

    Το θέλω περισσότερο για χωματινες κοντινές στην Αττική,Ευβοια, Ορεινή Κορινθία . Μήπως είναι πολύ βαρύ για χώμα , από εξοδα σερβις και ζημιές τι λέει? Σαν αναβάτης έχω μέτρια εμπειρία σε χώμα και πάντα με on off ανω το 650 cc.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω αυτό που μου αρέσει με μια φιλική και αξιόπιστη μηχανή, οι τρελές επιδόσεις δεν με ενδιαφέρουν.

  2. #2
    αν ειναι για βολτες ειναι μια χαρα, κ αν ειναι κ στη κατασταση που λες ακομα καλυτερα....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  3. #3
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    προφανως ειναι το s
    καλο ειναι αλλα υποψιν οτι θα σε κουρασει σε πολυωρη οδηγηση στην ασφαλτο..
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  4. #4
    Όπως είπα μεγάλη εμπειρία δεν έχω και δυστυχώς με τα on off δυσκολεύομαι και λόγω βάρους αλλά επίσης λυπάμαι να την χρυσοπληρώνω αν έχω καμιά πτώση. Το DRZ θα είναι καθαρά για χωμάτινες βολτούλες αλλά ποιες είναι πραγματικά οι δυνατότητες του . Τα καταφέρνει μόνο σε δασικούς δρόμους ή μπορείς να περιμένεις και κάτι περισσότερο (πχ εύκολο μονοπάτι ) ? Ρωτάω γιατί όπως συμβαίνει σε όλους μας, κάνουμε μια αγορά και μετά από λίγο καιρό δεν μας καλύπτει και πάλι μπαίνουμε σε διαδικασία ψαξίματος .

  5. #5
    Με το καταληλο λαστιχακι μια χαρα θα παει και στο μονοπατι.

  6. #6
    Μια χαρα ειναι για αρχη.... σιγουρα θα σε καλυψει για 2-3 χρονακια
    απο κει κ περα ειναι ΑΝ ζητας κ ΤΙ ζητας παραπνω
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Εφόσον θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για χώμα μπορείς να κοιτάξεις για δίχρονο 250+ enduro.
    Δεν βλέπω το λόγο να ταλαιπωρείσαι με οτιδήποτε άλλο εφόσον αποφάσισες να ασχοληθείς.
    Ροπή έχουν γκάζι έχουν αξιόπιστα είναι και θα αντέξουν καλύτερα στις τούμπες από οποιοδήποτε καθημερινό μηχανάκι.

  8. #8
    Στέφανε καλή η παρατήρηση και το χω σκεφτει και γω αρκετες φορές , στα διχρονα με προβληματίζει :

    1)η συντήρηση τους (να προσέχω λαδάκια κτλ κάθε τρεις και λίγο) ,
    2)η μεγάλη ροπή τους (δεν ξέρω αν το χω),
    3)και δεν μπορείς να το βγάλεις στο δρόμο όπως ένα πιο ''πολιτισμένο'' εντουρακι (να καλύψεις κάποια πιο μεγαλη διαδρομη ώστε να φτάσεις στο βουνό)

    αν κάπου έχω λάθος πες μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Σωστός σε όλα, αλλά νομίζω ότι για διασκέδαση και hobby στο βουνό ένα 300 δίχρονο είναι η καλύτερη επιλογή.
    Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τους συμβιβασμούς του.

  10. #10
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    θα συμφωνήσω με τον Στέφανο, για τις βόλτες που θές ένα 2χρονο είναι μια χαρα, πιο ελαφρύ και με πιο μικρό κόστος στο σέρβις,


    το θέμα είναι φυσικά και σε τι τιμή έχεις βρει το DR-Z, απο 'κει πέρα το μηχανάκι κάνει πολλά αρκεί να μπορείς...
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  11. #11
    η τιμή είναι πολύ καλή μετακόμισε το παληκαρι στην κω και πουλάει 2 απο τις 4 μηχανές του γιατί δεν τις χρησιμοποιεί. είναι του 2004 και μου το δίνει 1800 euro!!!!

  12. #12
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    η τιμή είναι πολύ καλή μετακόμισε το παληκαρι στην κω και πουλάει 2 απο τις 4 μηχανές του γιατί δεν τις χρησιμοποιεί. είναι του 2004 και μου το δίνει 1800 euro!!!!

    και το συζητάς !!!!
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  13. #13
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    η τιμή είναι πολύ καλή μετακόμισε το παληκαρι στην κω και πουλάει 2 απο τις 4 μηχανές του γιατί δεν τις χρησιμοποιεί. είναι του 2004 και μου το δίνει 1800 euro!!!!
    Εγω θα κοιταζα με τις σημερινες συνθηκες να το επαιρνα στα 1500 μετρητα.Εκτος απο αυτο,κοιταξε οπως ειπανε οι αποπανω να ειναι το πολιτικο μοντελο αν θες να κανεις μεγαλυτερες εξορμησεις.Αν εισαι κοντος θα σε δυσκολεψει λιγο γιατι ειναι αρκετα ψηλο μηχανακι.Τιμιο ομως για τα χρηματα που δινεις.Καλο μοτερακι,μαλακες-βοηθητικες για τον αρχαριο-αναρτησεις,σκληρη σελα.Μονο σοβαρο μειονεκτημα για ελαφρια ταξιδιωτικη-χωματινη χρηση η ελλειψη 6ης ταχυτητας με συνεπεια να σκαει στην εθνικη
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #14
    Η μηχανή είναι DRZ 400 S με άλλα ελλατηρια μπροστα και χωματινα λάστιχα με ανάλογες ζάντες,κάνει για την χρήση που το θέλω ? Ρωτάω γιατί είδα και στο internet ότο παίζουν διαφορές

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή είναι DRZ 400 S με άλλα ελλατηρια μπροστα και χωματινα λάστιχα με ανάλογες ζάντες,κάνει για την χρήση που το θέλω ? Ρωτάω γιατί είδα και στο internet ότο παίζουν διαφορές

    To DRZ είναι ένα ελαφρύ ον/οφ μηχανάκι με πολλές χωμάτινες δυνατότητες αλλά δεν είναι εντούρο. Το DRZ400E είναι ένα βαρύ ας πούμε εντούρο μηχανάκι, πιο σωστά είναι ένα κλασσικό χωμάτινο playbike.

    Για την χρήση που θες προτίμησε το πολιτικό DRZ 400 S .

    Ενας έμπειρος αναβάτης θα βγάλει μέχρι και αγώνα εντούρο αλλά δεν θα το χαρεί όσο με ένα ελαφρύ καθαρόαιμο εντούρο, ένας άπειρος θα κινηθεί αξιοπρεπώς σε φλαταδούρες και εύκολα μονοπάτια. Στην άσφαλτο σε οδήγηση πάνω από μια ωρα θα πιάνονται τα μαλακά σου μόρια με τη μαμα σέλα. Αυτό είναι καλό γιατί θα μάθεις πιο γρήγορα την όρθια θέση οδήγησης που είναι το Α και το Ω στην χωμάτινη οδήγηση

    Επίσης το μοτεράκι έχει θεμα με τα πηνία το οποίο αν ξέρεις τι να κάνεις έγκαιρα δεν θα στο βγάλει, τα καπάκια του μοτέρ εξέχουν αρκετά οπότε πρέπει να του βάλεις γερή μεταλλική ποδιά σε περίπτωση που θα μπαίνεις σε εντουράδικα μονοπάτια.

    Η έλλειψη 6ης ταχύτητας το περιορίζει όντως στο ταξίδι αλλά με 110-120 το πολύ ταξιδεύεις μια χαρά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  2. επιλογή μηχανής
    από airam9797 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 15:33
  3. επιλογή μηχανής
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 19:37
  4. επιλογη μηχανης?
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 15:19
  5. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF