Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 89

Θέμα: Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας

    χαιρετω και παλι τα μελη του φορουμ...
    ανοιγω ενα απο αυτα τα βαρετά thread..τύπου "τι μηχανή να πάρω..???"

    λοιπον μετά απο κανα χρονο αποχης απο το μοτοσυκλετισμό λογω βλαβης της μηχανής μου μπηκε και πάλι το μικρόβιο...
    ειδικα βλεποντας τις τιμες που εχουν καταληξει να πωλουνται τα sport-touring θηρια 7ετίας...

    οποτε αναζητώ συμβουλές κυριως απο κατοχους τετοιων μηχανών...apo 750-800 και πάνω κυβικά...δεν με ενδιαφερουν τοσο τα αλογα και με 110-120 αλογα καλύπτομαι...με ενδιαφερουν κατά σειρά, η αξιοπιστία, η άνεση (και για τον συνεπιβάτη), η τιμή και το κοστος συντήρησης, η εμφάνιση...
    η μηχανή θα προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για ταξιδια σε εθνική οδο (σχεδον καθολου σε αστικο περιβάλλον μαις κ πλεον μενω επαρχεια κ χρησιμοποιώ ποδήλατο)
    εχω βάλει στο ματι τα παρακατω

    fjr 1300 (λόγω του οτι τη θεωρώ την πιο ολοκληρωμένη για αυτο που θέλω)
    BMW K1200S (λόγω τεχνολογίας, εμφάνισης κτλ)
    ZZR 1200 (λόγω σχεσης τιμής-απόδοσης, αγάπης προς την καβα και αποδοσης φορου τιμής στον προκατοχό της...χεχε)...
    triumph ST1050 (λόγω ιδιαιτερότητας της φιρμας, ομορφιάς , οδηγικης απόλαυσης)..

    στο fjr με προβληματίζει....τίποτα... εκτός ισως απο τη σχετικά συντηρητική εμφάνιση κ τα πολλα κιλά..
    στο BMW με προβληματίζει η BMW...
    στο ZZR με προβληματίζει οτι ειναι δυσκολο να βρεις ...πουλησε ελάχιστα...και το γεγονος οτι εχει παλια τεχνολογια. καρμπιρατέρ κτλ..στο triumph με προβληματίζει τα γνωστά προβλήματα των πιστονιων και γενικότερα η αξιοπιστία κ το κοστς συντήρησης...

    ΑΚΟΥΩ ΑΠΌΨΕΙς ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΕΤΟ THREAD ΕΝΟΣ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΥ....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    περαν του οτι ξανακαλωσηρθες ,

    την απαντηση την δινεις μονος σου για μενα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zzr2005 Προβολή μηνύματος
    ........fjr 1300 (λόγω του οτι τη θεωρώ την πιο ολοκληρωμένη για αυτο που θέλω).......
    καλη αγορα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Αν και θα έλεγα ZZR για τον ήχο και μόνο (έχει στοιχειώσει τα παιδικά μου όνειρα) παρε το fjr που το κανεις κεφι...
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καβάλα τα όλα και αποφάσισε.
    Το BMW νομίζω δεν θα έχει τόση άνεση όσο τα άλλα δυο, αλλά είναι σαφώς πιο γρήγορο.

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Θα με πείτε τώρα εγκάθετο, αλλά εγώ θα πω ότι... you can't go wrong with Honda:

    Και σε αυτήν την κατηγορία που ψάχνεις, έχει μηχανάκια που θεωρούνται (διεθνώς) μερικές απ' τις καλύτερες λύσεις:

    - Θέλεις άπειρα χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο, με βελούδινο μοτέρ και γκάζι που όχι μόνο φτάνει, αλλά και περισσεύει: CBR1100XX

    - Θέλεις κάτι παρόμοιο, αλλά λίγο πιο μαζεμένο και με περισσότερο χαρακήρα: VFR 800 (το VTEC ή το παλιότερο που το βρίσκεις ΤΖΑΜΠΑ)

    Και τα δύο φορτώνονται σαν μουλάρια, καταπίνουν χιλιόμετρα, έχουν θέση οδήγησης εξαιρετική για τα δεδομένα της κατηγορίας και φυσικά... είναι Honda (όταν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι, από δεύτερο χέρι και έχει σκοπό να το παντρευτείς, αυτό μετράει).

    Και το FJR μια χαρά μηχανάκι είναι, φυσικά, αλλά πάει πολύ περισσότερο στο "touring" άκρο, παρά στο "sport" (σε σχέση, τουλάχιστον, με τα άλλα που σκέφτεσαι)...


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος

    - Θέλεις κάτι παρόμοιο, αλλά λίγο πιο μαζεμένο και με περισσότερο χαρακήρα: VFR 800 (το VTEC ή το παλιότερο που το βρίσκεις ΤΖΑΜΠΑ)

    Και τα δύο φορτώνονται σαν μουλάρια, καταπίνουν χιλιόμετρα, έχουν θέση οδήγησης εξαιρετική για τα δεδομένα της κατηγορίας και φυσικά... είναι Honda (όταν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι, από δεύτερο χέρι και έχει σκοπό να το παντρευτείς, αυτό μετράει).

    Και το FJR μια χαρά μηχανάκι είναι, φυσικά, αλλά πάει πολύ περισσότερο στο "touring" άκρο, παρά στο "sport" (σε σχέση, τουλάχιστον, με τα άλλα που σκέφτεσαι)...

    γενικά το SPORT εχει για εμενα μικροτερο συντελεστή βαρύτητας σε σχεση με το touring..το VFR οντως περασε απο το μυαλο μου καθως διαθετει πολλα απο αυτα που θελω και επιπλέον ειναι λιγοτερα κυβικά οποτε μικρότερο κοστος συντηρησης..
    ...απο θεμα αξιοπιστίας ειναι εγγυημενη? και δεν ξερω για διπλά ψυγεια στα πλάγια αν δημιουργουν προβληματα.....λογω υπερθέρμανσης κτλ...
    φιλος μου ειχε το VTR 1000 και ειχε θεμα.....βεβαια το κυκλοφορουσε κ πολυ στην πόλη...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  7. #7
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zzr2005 Προβολή μηνύματος
    ...απο θεμα αξιοπιστίας ειναι εγγυημενη? και δεν ξερω για διπλά ψυγεια στα πλάγια αν δημιουργουν προβληματα.....λογω υπερθέρμανσης κτλ...
    φιλος μου ειχε το VTR 1000 και ειχε θεμα.....βεβαια το κυκλοφορουσε κ πολυ στην πόλη...
    Το VFR γενικώς θεωρείται μηχανάκι με ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΗ αξιοπιστία και έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα, που δεν το συναντάς σε πιο σύγχρονα μηχανάκια. Σπανίως παρουσιάζει βλάβες και ΑΝ και ΟΤΑΝ το κάνει, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα εντελώς επιπόλαιες. Το δικό μου (το οποίο δεν είναι καλό παράδειγμα, γιατί έχει ελάχιστα χιλιόμετρα, μόλις 30000) είναι κατασκευής 2006 και αν το δεις νομίζεις ότι βγήκε χθες απ' το εργοστάσιο.

    Το θέμα της "υπερθέρμανσης" είναι γενικώς ένας μύθος / ψυχαναγκασμός που κυκλοφορεί. Το μηχανάκι είναι σχεδιασμένο, απ την μάνα του, για να δουλεύει σε ψηλές θερμοκρασίες (για λόγους οικονομίας και χαμηλών εκπομπών ρύπων). Αυτό δεν είναι σχεδιαστικό πρόβλημα ή ανεπάρκεια ή δυσλειτουργία του ψυκτικού συστήματος ή κακός σχεδιασμός ή κάτι. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Δεν παθαίνει τίποτα, ούτε υπάρχει λόγος να σε ανησυχεί αυτό. Τα ψυγεία στο πλάι, μάλιστα, βοηθάνε στο να μην ψήνονται τα πόδια σου (απ' τον καυτό αέρα) ακόμη και όταν ο κινητήρας έχει ανεβάσει υψηλές θερμοκρασίες---κάτι που εγώ τουλάχιστον το εκτιμώ σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Το μόνο αρνητικό με τα πλαϊνά ψυγεία είναι ότι βρίσκονται σχετικά εκτεθειμένα και σε μια χύμα πιθανώς να φάνε τσαμπουκά.

    Στο θέμα συντήρησης δεν έχει διαφορετικό από άλλα μηχανάκια, με εξαίρεση τον έλεγχο / ρύθμιση βαλβίδων που λόγω του VTEC είναι κάπως πιο μπελαλίδικη (χρονοβόρα) και επισύρει αυξημένα κόστη εργασίας. Ο κατασκευαστής προτείνει έλεγχο κάθε 24000 χμλ. αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν νωρίτερα από τα 48000 (και τότε ακόμα, σχεδόν ποτέ δεν θέλουν ρύθμιση). Επιπλέον, λόγω του σχεδιασμού του να δουλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες και με γενικώς φτωχά μείγματα, φοράει ακριβούτσικα μπουζί (ιριδίου).

    Αυτά μπορώ να σκεφτώ για την ώρα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Το θέμα της "υπερθέρμανσης" είναι γενικώς ένας μύθος / ψυχαναγκασμός που κυκλοφορεί. Το μηχανάκι είναι σχεδιασμένο, απ την μάνα του, για να δουλεύει σε ψηλές θερμοκρασίες (για λόγους οικονομίας και χαμηλών εκπομπών ρύπων). Αυτό δεν είναι σχεδιαστικό πρόβλημα ή ανεπάρκεια ή δυσλειτουργία του ψυκτικού συστήματος ή κακός σχεδιασμός ή κάτι. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Δεν παθαίνει τίποτα, ούτε υπάρχει λόγος να σε ανησυχεί αυτό. Τα ψυγεία στο πλάι, μάλιστα, βοηθάνε στο να μην ψήνονται τα πόδια σου (απ' τον καυτό αέρα) ακόμη και όταν ο κινητήρας έχει ανεβάσει υψηλές θερμοκρασίες---κάτι που εγώ τουλάχιστον το εκτιμώ σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Το μόνο αρνητικό με τα πλαϊνά ψυγεία είναι ότι βρίσκονται σχετικά εκτεθειμένα και σε μια χύμα πιθανώς να φάνε τσαμπουκά.
    Από κατανάλωση δεν είναι λίγο φαγάνα; Ρωτάω γιατί στις ψηλές κάπως τρώει (έχω ακούσει).
    Αν το πας χαλαρά είναι φυσιολογικό δηλαδή;

  9. #9
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Από κατανάλωση δεν είναι λίγο φαγάνα; Ρωτάω γιατί στις ψηλές κάπως τρώει (έχω ακούσει).
    Αν το πας χαλαρά είναι φυσιολογικό δηλαδή;
    Το VTEC μπαίνει στις 7000 στροφές. Κόφτη έχει στις 13000. Από τις 3500 και μετά μπαίνεις στην απολύτως ωφέλιμη περιοχή (έχει μπόλικη ροπή). Με 6η το VTEC μπαίνει γύρω στα 160. Αν φροντίσεις να το πας κάτω απ' το VTEC είναι απολύτως οικονομικό. Όταν μπει το VTEC, καίει.

    Πρακτικά σε μένα: ΠOTE δεν μου έχει κάψει πάνω από 8.5 / 9.0 lt/100km, σε σεχτικά μεγάλη διαδρομή, ακόμα και όταν πάω χωρίς να σκέφτομαι την κατανάλωση (καθόλου όμως). Πολύ συχνά βλέπω κατανάλωση γύρω στο 7 lt/100km χωρίς να οδηγώ ψυχαναγκαστικά. Κατά γενική παραδοχή, έχω αρκετά βαρύ χέρι (το έχω διαπιστώσει συγκρίνοντας με το ίδιο μηχανάκι και άλλους οδηγούς).

    Με λίγα λόγια, δεν είναι το οικονομικότερο μηχανάκι στον κόσμο, αλλά ούτε και απ´ τα φαγανότερα. Επιπλέον σου δίνει την δυνατότητα να αποφασίσεις μεταξύ διασκέδασης και κατανάλωσης.

    Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Υπάρχουν και απόψεις που διίστανται για το κατά πόσο Power Commander στο VFR κάνει καλό ή όχι...

    Προσωπική άποψη που είχα συγκρίνει στο παρελθόν φίλου πριν και μετά, είναι ότι βοηθάει (κλείνει) ένα κενό που έχει κάπου πριν πάρει το VTEC (6-6μιση χιλ.στροφές) και αν είναι καλό ρυθμισμένο καίει λιγότερο στο λιγότερο γκάζι και στην πιο χαλαρή οδήγηση και περισσότερο στα γκάζια μιας και του ρίχνει ποιο πλούσιο μείγμα... οπότε παίζει και αυτό το ρόλο του στην επιλογή του συγκεκριμένου μοντέλου (που αν είχα χρήματα θα είχα ήδη...)

    όλα αυτά στο αν είναι φαγάνα...

  11. #11
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tropeas Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν και απόψεις που διίστανται για το κατά πόσο Power Commander στο VFR κάνει καλό ή όχι...

    Προσωπική άποψη που είχα συγκρίνει στο παρελθόν φίλου πριν και μετά, είναι ότι βοηθάει (κλείνει) ένα κενό που έχει κάπου πριν πάρει το VTEC (6-6μιση χιλ.στροφές) και αν είναι καλό ρυθμισμένο καίει λιγότερο στο λιγότερο γκάζι και στην πιο χαλαρή οδήγηση και περισσότερο στα γκάζια μιας και του ρίχνει ποιο πλούσιο μείγμα... οπότε παίζει και αυτό το ρόλο του στην επιλογή του συγκεκριμένου μοντέλου (που αν είχα χρήματα θα είχα ήδη...)
    Πάντως να πω εδώ ότι οι στροφές στις οποίες μπαίνει / βγαίνει το VTEC άλλαξαν (από την Honda) στα μοντέλα 2006 και μετά με αποτέλεσμα ομαλότερη μετάβαση απ' τον έναν τρόπο λειτουργίας στον άλλο. Στα καινούρια μοντέλα το VTEC ενεργοποιείται στης 6800 (νομίζω, κάπου εκεί κοντά πάντως) και απενεργοποιείται στις 6200. Έχει δημιουργηθεί δηλαδή πλέον μια "νεκρή ζώνη" (deadband) για την ενεργοποίηση του VTEC με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημείο κοντά στο οποίο, αν δουλεύεις τον κινητήρα, θα παίζει συνέχεια μέσα / έξω το VTEC. Επιπλέον, η ενεργοποίηση του VTEC στις 6800 είναι, υποτίθεται, προτιμότερη γιατί εκεί τέμνονται "ομαλότερα" οι δύο καμπύλες ροπής / ισχύος (ή 8-βάλβιδη και η 16-βάλβιδη).

    Τώρα πόσο επιπλέον βοηθάει ένα power commander, δεν ξέρω...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παρε ενα Bandit 1250sa να βρεις την υγεια σου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zzr2005 Προβολή μηνύματος
    triumph ST1050 (λόγω ιδιαιτερότητας της φιρμας, ομορφιάς , οδηγικης απόλαυσης)..

    στο triumph με προβληματίζει τα γνωστά προβλήματα των πιστονιων και γενικότερα η αξιοπιστία κ το κοστς συντήρησης...
    Για τo Sprint ST1050 δεν έχει ακουστεί κάτι για πρόβλημα με πιστόνια και ο κινητήρας του είναι άσπαστος.
    Το κόστος συντήρησης κινείται σε παραπλήσια επίπεδα με τα υπόλοιπα της κατηγορίας.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    FJR 1300

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sfigas
    Εγγραφή
    22/03/2006
    Μηνύματα
    171
    cbr 600f Το μηχανακι πραγματικα τα κανει ολα μα ολα. Πολη, πιστα, ταξιδακι, βολτιτσες.! Και με ενα κινητηρα japan.!
    ziste tin kathe strofi..tin kathe euthia,,,

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.
    από Vice στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 09:06
  2. Αγορά sport touring - zx12r 05 ή κάποιο άλλο;
    από smooth criminal στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2014, 10:33
  3. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45
  4. Προβληματισμος για αγορα Fazer
    από symplektis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 15:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF