Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Νέος οδηγός και 1η μηχανή..

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19

    Νέος οδηγός και 1η μηχανή..

    Καλησπέρα,
    Συντομα θα έιμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής και θέλω την βοήθεια σας για την επιλογή της πρώτη μου μηχανής.
    Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ πιο πολύ για τις βόλτες μου και κανένα ταξιδάκι και λιγότερο για δουλειά, οπότε τα παπάκια, scooter και πολύ μικρού κυβισμού μηχανές μάλλον δεν είναι οι ιδανικές λύσεις.
    Προσανατολίζομαι περισσοτερο σε λύσεις τύπου on-off με επικρατέστερες επιλογές αυτές των: Suzuki Freewind, Aprilia Pegaso Trail, Yamaha XTX 660 & BMW f650.
    Θεωρώ πως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αλλά για το ύψος μου (1.70) και την απειρία μου θα χρειαστώ κάτι ελαφρύ, όχι πολύ γρήγορο και αξιόπιστο μηχανάκι..!
    Για 1η μηχανή δεν πιστεύω πως πρέπει να ξοδέψω πάνω απο 3.000€ αν είναι δυνατό και με τον εξοπλισμό και αυτά σκοπέυω να διαθέσω.

    Προτάσεις-συμβουλές πάντα καλοδεχούμενες..!
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Με 1.70 υψος κοιτα σε χαμηλα μηχανακια, πχ φριγουιντ και φ650

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    f 650 gs γιατι ειναι πολυ ευκολο μηχανακι,και με 3000 βρισκεις πολυ καλο.

  4. #4
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    ελα και σου 'χω το καταλληλο μηχανακι!!!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116509


  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Το BMW μου αρέσει και εμένα πολύ και το ψάχνω αρκετά. Το μόνο που με ανυσηχεί είναι ότι το είχε ένας κολλητός και ήταν συχνά στο συνεργείο για διάφορα. Θα μου πείτε έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης και άλλα πολλά. Από όσο ξέρω τα περισσότερα κομμάτια της μηχανής δεν είναι BMW αλλά διαφόρων προελέυσεων.
    Έχεις κανείς άποψη για το Pegaso Trail? Μοντέλο 05 και πάνω...

    Ευχαριστώ

  6. #6
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    η πρωτη μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου που ειχα ηταν το freewind και το μετανιωσα που το εδωσα μεχρι σημερα για διαφορους λογους. Προβλημα : εαν δεν εχουν αλλαχτει , να αλλαχτουν τα ρουλεμαν τιμονιου και τα πανω και τα κατω. Τπτ αλλο δεν μου εβγαλε. Καλη αρχη και καλους δρομους.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    ελα και σου 'χω το καταλληλο μηχανακι!!!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116509


    + 1

    Το μηχανάκι είναι σχολείο σοβαρό και ειδικά στο συγκεκριμένο έγινε πλήρης ανακατασκευή από ικανότατα χέρια. Το ήθελα για την κόρη μου αλλά βγήκαν κάποια απρόσμενα έξοδα που δεν έπαιρναν αναβολή οπότε και το άφησα.

    Απροβλημάτιστο μηχανάκι και θα σε πάει σχεδόν παντού όπου του ζητήσεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeMT Προβολή μηνύματος
    Το BMW μου αρέσει και εμένα πολύ και το ψάχνω αρκετά. Το μόνο που με ανυσηχεί είναι ότι το είχε ένας κολλητός και ήταν συχνά στο συνεργείο για διάφορα. Θα μου πείτε έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης και άλλα πολλά. Από όσο ξέρω τα περισσότερα κομμάτια της μηχανής δεν είναι BMW αλλά διαφόρων προελέυσεων.
    Έχεις κανείς άποψη για το Pegaso Trail? Μοντέλο 05 και πάνω...

    Ευχαριστώ
    Φαντάζομαι ότι εννοείς το 650 της BMW το μονοκύλινδρο έτσι; Η αλήθεια είναι πως τα πρώτα μοντέλα είχαν κάποια θεματάκια, αλλά από το 2004 και μετά που βγήκε το δίμπουζο, όλες οι παιδικές ασθένειες είχαν λυθεί. Ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και την έχω ακόμα, αγορασμένη καινούρια το 2006, την έχω 6 χρόνια και το μόνο που έχει παρουσιάσει είναι μια καμμένη ενδεικτική λυχνία φέτος στα όργανα. Όταν την πήρα μου έλεγαν κι εμένα ότι είναι ζημιάρικο μηχανάκι και θα τρέχω στα συνεργεία, αλλά όπως προανέφερα 6 χρόνια τώρα, συνεργείο πηγαίνω μόνο για το προγραμματισμένο service. Για το γεγονός που αναφέρεις ότι σε ανησυχεί γιατί έχεις ακούσει ότι τα περισσότερα κομμάτια δεν είναι BMW δεν θα το σχολιάσω στα σοβαρά. Εάν νομίζεις ας πούμε ότι η BMW και η κάθε κατασκευάστρια εταιρεία θα κάτσει να φτιάξει αλυσίδες, φλάς, πλαστικά και δεν ξέρω κι εγώ τί, πλανάσαι οικτράν. Άσε που άμα γινόταν αυτό δεν θα είχες την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις μοτοσυκλέττα. Έχεις δηλ την εντύπωση ότι το ΧΤ ας πούμε κατασκευάζεται στην Ιαπωνία από ιαπωνικά χέρια και τις βίδες τις φτιάχνει η Yamaha η ίδια και τις βιδώνουν παρθένες από την Iwata;
    Ύψος έχουμε σχεδόν το ίδιο και τα 2 πόδια πατάνε άνετα κάτω χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ακροβατικά στα φανάρια ή σε επιτόπιους ελιγμούς, μέσα στην πόλη είναι σαν παπί και ευκολοδήγητη. Άν καταλήξεις εκεί, προτίμησε μοντέλο δίμπουζο και με ABS.

  9. #9
    Μιά χαρά γιώργο είναι το freewind γιά πρώτη μηχανή.Φθηνή αξιόπιστη και με τουριστικές δυνατότητες(βάζεις και μιά μεγαλύτερη ζελατίνα)
    Και το BMW επίσης.
    και τα kawasaki KLE επίσης δυκίλυνδρο με λιγότερους κραδασμούς καλά είναι
    Γενικά μη δώσεις πολλά λεφτά γιά πρώτη μηχανή έτσι ώστε να μάθεις και να μη σε πολυνοιάζει άμα γρατζουνιστεί και λίγο
    γιά χτχ όχι από εμένα ακόμα, λόγω χρημάτων.
    Πάντως εγώ αν δεν πολυπήγαινα χώμα θα έπαιρνα κάτι τέτοιο

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2170230/
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μια χαρά το BMW & το XTX. Το Freewind θα το άφηνα στην απέξω, είναι παλιό γενικά & το Trail άστο εντελώς.

    Το BMW υπερτερεί και λόγω ABS.

  11. #11
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Το Pegasso καλύτερα ξέχνα το. Το freewind, εντάξει... στην πολύ ανάγκη... ίσως. Μεταξύ BMW και ΧΤ, εγώ το BMW θα διάλεγα. Και το ΧΤ όμως δεν είναι άσχημο. Ότι γουστάρεις περισσότερο. Το ABS πάντως, και ειδικά μέσα στην πόλη, ΣΩΖΕΙ.

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Anetheron
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    22
    Εγω παλι στηριζω KLE και πηγασο...καθως ειμαι και κατοχος και αν δεν το παινεψουμε...:P

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι ότι εννοείς το 650 της BMW το μονοκύλινδρο έτσι; Η αλήθεια είναι πως τα πρώτα μοντέλα είχαν κάποια θεματάκια, αλλά από το 2004 και μετά που βγήκε το δίμπουζο, όλες οι παιδικές ασθένειες είχαν λυθεί. Ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και την έχω ακόμα, αγορασμένη καινούρια το 2006, την έχω 6 χρόνια και το μόνο που έχει παρουσιάσει είναι μια καμμένη ενδεικτική λυχνία φέτος στα όργανα. Όταν την πήρα μου έλεγαν κι εμένα ότι είναι ζημιάρικο μηχανάκι και θα τρέχω στα συνεργεία, αλλά όπως προανέφερα 6 χρόνια τώρα, συνεργείο πηγαίνω μόνο για το προγραμματισμένο service. Για το γεγονός που αναφέρεις ότι σε ανησυχεί γιατί έχεις ακούσει ότι τα περισσότερα κομμάτια δεν είναι BMW δεν θα το σχολιάσω στα σοβαρά. Εάν νομίζεις ας πούμε ότι η BMW και η κάθε κατασκευάστρια εταιρεία θα κάτσει να φτιάξει αλυσίδες, φλάς, πλαστικά και δεν ξέρω κι εγώ τί, πλανάσαι οικτράν. Άσε που άμα γινόταν αυτό δεν θα είχες την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις μοτοσυκλέττα. Έχεις δηλ την εντύπωση ότι το ΧΤ ας πούμε κατασκευάζεται στην Ιαπωνία από ιαπωνικά χέρια και τις βίδες τις φτιάχνει η Yamaha η ίδια και τις βιδώνουν παρθένες από την Iwata;
    Ύψος έχουμε σχεδόν το ίδιο και τα 2 πόδια πατάνε άνετα κάτω χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ακροβατικά στα φανάρια ή σε επιτόπιους ελιγμούς, μέσα στην πόλη είναι σαν παπί και ευκολοδήγητη. Άν καταλήξεις εκεί, προτίμησε μοντέλο δίμπουζο και με ABS.
    Μεγάλε όπως σου είπα είναι η πρώτη μου μηχανή και γενικά δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα. Όσον αφορά τα μηχανικά μέρη της ΒMW, αναφέρομαι στον κινητήρα και τα μηχανικά μέρη και όχι τα περιφερειακά. Αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας δεν είναι BMW σωστά? Τώρα σχετικά με τις ζημιές δεν το γνώριζα το θέμα με τα μπουζί οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ABS σίγουρα θα κάνει διαφορά σε εμένα που δεν γνωρίζω να φρενάρω ακόμα.
    Γενικά το ΒΜW το γουστάρω πολύ, απλά δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για πρώτη μηχανή. Γιατί μοντέλο του ΄04 και με ABS δεν νομίζω να θέλει κάτω από 3500€.

    Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές.

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
    1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα

    georgemt
    Εχει πολλα με abs κατω απο 3k
    Τοσα ωστε να βρεις και χρωμα να σαρεσει

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...pr&variant=650

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
    1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα

    georgemt
    Εχει πολλα με abs κατω απο 3k
    Τοσα ωστε να βρεις και χρωμα να σαρεσει

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...pr&variant=650
    Sapadak, τωρα αυτό κοίταζα αλλά μοντέλα του 04 και μετά (με τα 2πλα μπουζί που λέει ο φίλος παραπάνω) δεν παίζουν πολλά.
    Θα το ψάξω γενικά να δω τι παίζει. Thanks

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 16:38
  3. tdm 850 και νέος οδηγός
    από boom123 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 20:56
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF