Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Βοήθεια για ξεσκούριασμα τεπόζιτου

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2012
    Μηνύματα
    148
    η πλαστικοποίηση πόσο στοιχίζει ?

  2. #32
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Μου είχε πεί ο Φιλιππάκης για ένα σύστημα ονόματι Creem αμερικάνικο. Αυτό αποτελείται από κάποιο οξύ, που αφού δράσει, θέλει καλό ξέπλυμα και μετά πέρασμα με είδική επίστρωση. Νομίζω οτι όλα είναι στην ίδια λογική. Το θέμα της εφαρμογής φαίνεται πολύ σημαντικό. Τώρα για τα υλικά, είναι θέμα πείρας...
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #33
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    το creem μετα από καιρο ξεφλουδιζει και ειναι αχρηστο...και δεν καθαρίζει ευκολα.
    Το POR-15 ειναι πολύ καλό, ειδικά το "ειδικό" κιτ για τεποζιτα
    http://www.hoeseler-por15.de/Shop/ca...b5ad50afe109fc

    υπάρχει και αυτή η πατέντα http://www.youtube.com/watch?v=xrSs8fxWqoU

    και η πιο hardcore λύση εποξική ρυτίνη (ή κάπως έτσι) βιομηχανικής χρήσης

    διαλέγεις και παίρνεις...

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    52
    σωστα... πετραδακια μεσα ,αρκετο κουνημα ,καθαρισμος με βενζινη.Μετα αφου εχει στεγνωσει καλα βαζεις "stopoxoll" παλι με κουνημα να παρει παντου.οταν στεγνωσει κι'αυτο τοτε εποξικο ασταρι ,γυρισμα παντου να παρει ολο και ειναι ετοιμο.σε 2 μερες βαζεις βενζινη κι εφυγες!!!.τα υλικα θα τα βρεισ απο μαγαζι χρωματων αυτοκινητου,και το εποξικο ασταρι θελει και σκληρυντη μαζι.καλη επιτυχια!!!!!

  5. #35
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    τι ακριβώς είναι το stopxoll??

  6. #36
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NSC Προβολή μηνύματος
    τι ακριβώς είναι το stopxoll??
    Stopoxol - Σταθεροποιητής Σκουριάς

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    52
    ΧΗΜΙΚΟ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

  8. #38
    Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα από τους φίλους της κοινότητας επιτρέψτε μου μερικές παρατηρήσεις.

    Πετραδάκια (καθαρά χωρις λάσπη) μέσα και φραπε :wacko:
    Το ξεπλένεις με βενζίνη.
    Εαν βγάζει τρελλά κομμάτια σκουριάς η μονη λυση πλαστικοποιηση
    Για να πετύχει η πλαστικοποίηση θα ΠΡΕΠΕΙ αυτή να εφαρμοστεί σε μεταλλικά καθαρό υπόστρωμα (χωρίς σκουριά ....)

    Ρίξε ροδέλες παξιμάδια βίδες και λίγη βενζίνη.. και άρχισε το ανακάτεμα..και μετά παλστικοποιηση.
    η αλλιώς αμμοβολή και μετά παλαστικοποιηση... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
    Κατά την ταπεινή μας γνώμη, η διαδικασία με τις ροδέλες, αλυσίδες ... καθαρίζεις μεν το ρεζερβουάρ αλλά ο καθαρισμός δεν είναι αρκετός για να πετύχει η πλαστικοποίηση. Γι' αυτό πολλοί από εσάς ανεβάζετε διάφορες φοτο με μεμβράνες πλαστικοποίησης που ξεκολάνε από το υπόστρωμα του ρεζερβουάρ.

    Η λύση με την αμμοβολή είναι άριστη προυποθέτει όμως το κόψιμο του ρεζερβουάρ.

    aftoi pou kanou plastikopioisi den kseskouriazoyn kiolas prepi na to kano ego?
    ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ αυτοί που κάνουν πλαστικοποίηση δεν ξεσκουριάζουν κιόλας πρέπει να το κάνω εγώ?
    Φιλαράκο πολύ εύστοχο το ερώτημα σου.
    Είναι αυτονόητο πως αυτοί που κάνουν την πλαστικοποίηση ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν και τον καθαρισμό.
    Κανείς με σώας τα φρένας δεν θα έβαφε μια σκουριασμένη επιφάνεια με ένα κοινό χρώμα.
    Δυστυχώς όμως ...

    Ξυδι...αυτο που αγοραζεις με 2.5 ευρω το πεντακιλο.
    Γεμισε το και αστο για καμια βδομαδα.
    Δεν υπαρχει καλλιτερο αντισκωριακο.
    Το είναι μια λύση όχι όμως για πολύ σκουριασμένα υποστρώματα, θα περιμένεις μια ζώη για να δεις απότέσμα.

    η κοκα κολα δεν παιζει να κανει δουλεια?
    Και αυτή κάνει δουλειά αλλα χρειάζεται πολύ χρονο.

    den iparxi kana ximiko na voi8ai?
    Δεν υπάρχει κανένα χημικό που να βοηθάει?
    όπως ήδη ανέφερα ξύδι, κόκκα κόλα ...
    Χημικά υπάρχουν πολλά, π.χ υδροχλωρικό οξύ ... Αν το χρησιμοποιήσης όμως μακροπρόθεσμα θα κάνεις μεγαλύτερο κακό στο ρεζερβουάρ κοινώς θα σκουριάσει γρηγορότερα.

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ τα όξινα η αλκαλικά διαλύματα προιόντα δεν τρώνε μόνο την σκουριά άλλά και το υγειές μεταλικό υπόστρωμα του ρεζερβουαρ. Γι' αυτό και εμείς ισχυριζόμαστε πως η κάθε περίσπτωση σκουριασμένου ρεζερβουάρ θέλει και τον δικό της τρόπο προσέγκίσης.

    χαχχαα σωστος! μετα το αφηνεις γεματο βενζινη μονιμα.
    Το αν είναι γεμάτο μόνιμα ή όχι δεν πέζει μεγάλο ρόλο, υπό την προυπόθεση πως η βενζίνη περιέχει υγρασία.

    Αν δεν είναι γεμάτο θα σκουριάσει και στα σημεία που δεν υπάρχει βενζίνει.
    Αν είναι γεμάτο με βενζίνη θα σκουριάση ο πάτος του ρεζερβουάρ.

    Το καλύτερο ειναι το ξυδι(και κατα προτίμηση απο μήλο) με πολλα παξιμαδια μεσα.. καθεφορα που αδειάζεις το ξυδι σε ενα κουτί η σκουρια θα καθεται στον πατο ,οποτε μπορείς να το ξανα
    ρήξεις μέσα στο ντεποζιτο.. να το αραιώσεις 50% με απιονισμενο νερο αν ειναι πολυ σκουριασμενο..
    "Το καλύτερο είναι το ξύδι"
    "Να το αραίώσεις με απιονισμένο νερό αν είναι πολύ σκουριασμένο"

    Το ξύδι είναι οξικό οξύ. Το συνθετικό οξύ που αγοράζουμε από το σουπερ μαρκετ είναι οξικό οξύ. Γι αυτό και το χρησιμοποιούν οι μουσουλμάνοι χωρίς ενδιασμό (το φυσικό ξύδι προέρχεται από το σταφύλι που όλλοι γνωρίζουμε και τους το απαγορεύει η θρησκεία τους. Και τα δύο είναι αδύναμα οξέα φυσικής και συνθετικής προέλευσης).

    Στο θέμα μας τώρα όσο μια πολύ σκουριά έχουμε τόσο δυνατότερο οξύ επιβάλεται και όχι το αντίθετο που αναφέρει ο φιλαράκος (αράιωση με απιονισμένο νερό = νερό χωρίς αλλατα)

    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΓΡΑ ΧΗΜΙΚΑ που σου εχουν προτεινει εγω ξερω οτι μπορει να χρησιμοποιησεις αντι παξιμαδια και πετρες
    ΒΟΛΟΥΣ σηδερενιους πολλου και μικρους και ανακατεμα καλο
    Τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδα Παντελή μου.

    ma o volos ine strogkilos den 8a ksisi tin lamarina

    pantos tou ekana ilektrolisi me nero ke soda evgala poli prama tora 8a to gemiso me ksidi
    Το σημείο επαφής του βόλου εκεί που θα χτυπήσει τη λαμαρίνα θα την καθαρίσει. Είναι ένα είδος αμμοβολής οι παλαιότερροι το έλεγαν μπουράνο. Είναι κατάλληλο για συγκεκριμένα αντικείμενα.

    η πλαστικοποίηση πόσο στοιχίζει ?
    Η πολιτική που ακολουθούμε είναι πολιτική χαμηλών τιμών.
    Η τιμή σχετίζεται με πολλούς παράγοντες, από την δυσκολία αφέρεσης της σκουριάς από την ποσότητα μεμβράνης πλαστικοποίησης ... οι τιμές ξεκινάνε από 35 ευρώ ... σε καμια περίπτωση η 150 αρες και διακοσάρες που διαβάζετε στο διαδίκτυο

    Για μας ο καθαρισμός και η πλαστικοποίηση είναι ένα.

    e tora na plironoume enan isxirismo ekatostaries ke para pano
    Δεν χάνεις να μας ζητήσεις προσφορά.

    Αυτά τα ολίγα αυτή τι φορά.
    Με εκτίμηση
    tankclinic

    ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάνενα από τα μέλη που συμμετείχαν στο θέμα.
    Πραγματική πρόθεση η ενημέρωση των μελλοντικών αναγνωστών. Άλλωστε ΟΛΟΙ κρινόμαστε.
    Ο καθαρισμός και η πλαστικοποίηση του ρεζερβουάρ παίζεται στις λέπτομέρειες.

  9. #39
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tankclinic Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα από τους φίλους της κοινότητας επιτρέψτε μου μερικές παρατηρήσεις.

    Για να πετύχει η πλαστικοποίηση θα ΠΡΕΠΕΙ αυτή να εφαρμοστεί σε μεταλλικά καθαρό υπόστρωμα (χωρίς σκουριά ....)
    Αν γινει σωστά με και με αυτόν τον τρόπο δεν μένει ίχνος σκουριάς
    http://www.youtube.com/watch?v=uBXZtLKMV2Q


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tankclinic Προβολή μηνύματος
    Κατά την ταπεινή μας γνώμη, η διαδικασία με τις ροδέλες, αλυσίδες ... καθαρίζεις μεν το ρεζερβουάρ αλλά ο καθαρισμός δεν είναι αρκετός για να πετύχει η πλαστικοποίηση. Γι' αυτό πολλοί από εσάς ανεβάζετε διάφορες φοτο με μεμβράνες πλαστικοποίησης που ξεκολάνε από το υπόστρωμα του ρεζερβουάρ.
    Προφανώς και δεν ειναι αρκετο....είναι το πρώτο βήμα από μια διαδικασία....το γράφεις πιο κάτω


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tankclinic Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκο πολύ εύστοχο το ερώτημα σου.
    Είναι αυτονόητο πως αυτοί που κάνουν την πλαστικοποίηση ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν και τον καθαρισμό.
    Κανείς με σώας τα φρένας δεν θα έβαφε μια σκουριασμένη επιφάνεια με ένα κοινό χρώμα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tankclinic Προβολή μηνύματος
    Το ξύδι είναι μια λύση όχι όμως για πολύ σκουριασμένα υποστρώματα, θα περιμένεις μια ζώη για να δεις απότέσμα.
    Και αυτή κάνει δουλειά αλλα χρειάζεται πολύ χρονο.
    Σε παραπεμπω στο θέμα του mcgyver για τα αποτελέσματα της χρήσης ξυδιού μετά από μια βδομάδα. Αν ειναι πολύ σκουριασμένο ποιός ο λόγος να μην το καθαρίσεις και μετά να του βάλεις και ξύδι;
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127951


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tankclinic Προβολή μηνύματος
    ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάνενα από τα μέλη που συμμετείχαν στο θέμα.
    Πραγματική πρόθεση η ενημέρωση των μελλοντικών αναγνωστών. Άλλωστε ΟΛΟΙ κρινόμαστε.
    Παρομοίως....δεν θέλω ούτε να σου την πω ούτε να προσπαθήσω να "σου κόψω πελατεία" απλά νομίζω οτι είναι μια δουλειά που μπορεί να γίνει εύκολα DIY

  10. #40
    @NSC ο επικοδομητικός διάλογος είναι προς ώφελος όλων μας.
    Η δική μου θέση είναι δύσκολη γιατί μπορεί εύκολα να κατηγορηθώ για διαφήμηση και αυτός αν και δεν είναι εμφανής εύκολα δεν είναι ο στόχος μου.

    Για μένα το κάθε ρεζερβουάρ είναι ξεχωριστή περίπτωση και αντιμετοπίζεται με ξεχωριστό τρόπο.
    Το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από ένα κάρο λεπτομέρειες που ίσως αυτός που διαβάζεια διάφορα από εδώ και από εκεί ενδεχομένος να μην υποψιάζεται καθόλου.

    Π.Χ Σίγουρα η καλή εφαρμογή της μεθόδου μπουράνο που όπως την παρουσίασες στο youtube μπορεί να δουλέψει καλά σε αρκετές περιπτώσεις. Φαντάσου όμως ένα συγχρονο ρεζερβουάρ στο οποίο όμως η σκουριά εμφανίζεται όπως εμφανίζεται και η ανεμοβλογιά στον άνθρωπο. Σποτάκια σκουριάς εδώ κι εκεί. Αν το καθαρίσεις με τον παραπάνω τρόπο μπορείς να φανταστείς ότι μαζί με την σκουριά καταστρέφεις και τις προστατευτικές επιστρώσεις που έχει το υγειές μεταλλικό υπόστρωμα του ρεζερβουάς;

    Στις διάφορες φάσεις παρατηρούμε το κάθε τετραγωνικό εκατοστό του ρεζερβουάρ και από αυτή την εμπειρία επέτρεψέ μου να σου πω πως υπάρχουν σημεία μέσα σε αυτό που η παραπάνω μέθοδος δεν θα τα καθαρίσει (περίργα σημεία ραφών).

    @NSC δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου ούτε την μαστοριά σου επέτρεψέ μου όμως να σου πω πως υπάρχουν σημεία μέσα στο ρεζερβουάρ (συνήθως σημεία ραφών) που η παραπάνω μέθοδος δεν θα τα ακουμπήσει καθόλου. Και αν αφήσεις σκουριά μέσα αυτή πολύ γρήγορα θα απλωθεί.

    Άλλη λεπτομέρεια που κανείς δεν αναφέρει.
    Όταν κάνεις χρήση όξινων ή αλκαλικών διαλυμάτων περίπτωση ξυδιού θα πρέπει μετά να το ξεπλίνεις πολύ καλά. Διαφορετικά αυτό θα συνεχίσει να λειτουργεί διαβρώνοντας το μέταλλο. Αν χρησιμοποιείς καθαρό νεράκι για να το ξεπλίνεις πως γνωρίζεις πότε να σταματίσεις το ξέπλιμα.
    Εμείς στην tankclinic χρησιμοποιούμε ένα οργανάκι το οποίο λέγεται αγωγιμόμετρο και με την βοήθειά του γνωρίζουμε πότε να σταματήσουμε.

    Επειδή λοιπόν πιστεύω πως το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα από την μέθοδο προσέγκισης (εμείς δεν εφαρμόζουμε μέθοδο μπουράνο σε όλλες τις περιπτώσεις) αλλά και από τις λεπτομέρειες στις διάφορες φάσεις γι' αυτό εμμένω στην άποψη πως με προιόντα τύπου Do It Your Self δεν πετυχαίνεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

    Σίγουρα αν κάποιος έχει το μεράκι, πιάνουν τα χέρια του ... όπως π.χ ο mcgyver θα πετύχει τον στόχο του, ωστόσο έχε υπ' όψιν σου ότι ένα ρεζερβουάρ όπως του mcgyveρ εμείς θα το συντηρούσαμε με 50-60 ευρώπουλα. Αν μας έλεγε πως έρχετε και από το moto.gr θα του κάναμε και μια εκπτωσούλα επιπλέον. Αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία;
    Τελευταία τροποποίηση από tankclinic; 18/09/2012 στις 10:08.
    Ο καθαρισμός και η πλαστικοποίηση του ρεζερβουάρ παίζεται στις λέπτομέρειες.

  11. #41
    ψαχνωντας στο νετ ειδα κ αυτο:
    http://www.highlander.gr/total/total.htm
    εχει παει κανεις?

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fidel_98_99 Προβολή μηνύματος
    ψαχνωντας στο νετ ειδα κ αυτο:
    http://www.highlander.gr/total/total.htm
    εχει παει κανεις?
    Εχω στηλει καμποσες φορες..Εξαιρετικη δουλεια και εξυπηρετικοτατος!!

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Κύριοι,

    ως γνωστόν η διαφήμιση καθ' οιονδήποτε τρόπο απαγορεύεται εδώ μέσα.

    Ο tankclinic λέει την άποψή του, και συμμορφώθηκε σε κάποιες υποδείξεις που του έγιναν.

    Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

    Σε λίγο θα απαγορεύουμε να γράφουν εδώ μέσα μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, οδηγοί αγώνων κλπ... Σοβαρευτείτε, κάποιοι μπορεί να μας βοηθήσουν να ξεστραβωθούμε.
    Τελευταία τροποποίηση από sniper; 18/09/2012 στις 12:40.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κύριοι,

    ως γνωστόν η διαφήμιση καθ' οιονδήποτε τρόπο απαγορεύεται εδώ μέσα.

    Ο tankclinic λέει την άποψή του, και συμμορφώθηκε σε κάποιες υποδείξεις που του έγιναν.

    Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

    Σε λίγο θα απαγορεύουμε να γράφουν εδώ μέσα μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, οδηγοί αγώνων κλπ... Σοβαρευτείτε, κάποιοι μπορεί να μας βοηθήσουν να ξεστραβωθούμε.
    +990

    Ti πρόβλημα δημιουργήθηκε δεν κατάλαβα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    εγω εκανα την κλασικη με αλυσιδουλα μεσα και βενζινη και καλο κουνημα .αφου το εκανα 10 φορες βαλε βγαλε ,και εβγαλε τα κερατα του απο μεσα. (τελειο δεν εγινε)αλλα δεν εβγαζε κοματια πλεον,του εβαλα και ενα φιλτρακι βενζινης επιπλεον και εκτοτε το δουλευω ενα χρονο τωρα χωρις προβλημα .ισως να ειμαι και τυχερος .....
    KLE 400-XT 250.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF