Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: Βοήθεια για ξεσκούριασμα τεπόζιτου

  1. #46
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα(και δεν θέλω) να ξεκινήσω οποιοδήποτε flaming
    επίσης σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προβάλλω τις "γνώσεις" μου...άσε που και να ήθελα, από μόνες του λάμπουν δια....της απουσίας τους....

    όπως σε αρκετά πράγματα στη ζωή την πράξη την ορίζει το budget,το ίδιο συμβαίνει και σε μία ανακατασκευή.
    Προσωπικά αν είχα διαθέσιμο ένα σοβαρό προυπολογισμό το δηλώνω ευθαρσώς οτι θα έδινα τα πάντα σε επαγγελματίες....επειδή όμως δεν υπάρχει σάλιο θα προσπαθήσω να βγάλω από την μύγα,ξύγκι εφόσον το επιτρέπει η κοινή λογική και οι δυνατότητές μου. πχ ποτέ δεν θα έλυνα ένα μοτέρ,μόνος μου τουλάχιστον.

    σε τελική ανάλυση ο καθένας για τους δικούς του λόγους κάνει την επιλογές του.

  2. #47
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    ΜΙας και τίθονται αρκετά θέματα με σκουριά θα ηθελα να ρωτήσω με τι καθαρίζετε εσείς τις εξατμίσεις που ειναι χάλια από σκουριά και αν επαναφέρονται πλήρως.

    ένα υλικο που βρηκα στο web ειναι αυτο.

    http://www.youtube.com/watch?v=ThXW2...eature=related
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    ΜΙας και τίθονται αρκετά θέματα με σκουριά θα ηθελα να ρωτήσω με τι καθαρίζετε εσείς τις εξατμίσεις που ειναι χάλια από σκουριά και αν επαναφέρονται πλήρως.

    ένα υλικο που βρηκα στο web ειναι αυτο.

    http://www.youtube.com/watch?v=ThXW2...eature=related
    Κάνε μια αναζήτηση για "γυάλισμα λαιμών", μην κάνουμε hijack το thread .

  4. #49
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    καλησπέρα σ' ολους

    για να μην ανοίγω καινουργιο θέμα μεχρι να έρθει η ώρα του βαζω την ερώτηση εδω.

    Λοιπόν,
    Διαβάζοντας σας εδω και αρκετο καιρο μου κολλήσατε κι εμένα το "μικρόβιο". Είναι λοιπον στα άμεσα σχέδια η αγορα και προσπάθεια ανακατασκευής μιας οχι και τόσο γριας κυρίας (ονόματα δε λέμε μέχρι να ολοκληρωθεί το προξενιο μη το ματιάσουμε!) Μου δημιουργήθηκε λοιπόν η εξης απορία σε ότι αφορα το τεποζιτο. Να σημειώσω πρωτα οτι η μηχανή αυτη την στιγμη ειναι σε κυκλοφορία. Οποτε το σχεδιο ειναι μεταβιβαση, μετα παραδοση πινακιδες, κατεβασμα στο υπογειο, λυσιμο και για τα υπολοιπα οτι μπορεσω να κανω μονος η με βοηθεια φιλων. Παραλληλη συγκέντρωση ανταλλακτικων και τελικα καααάποια στιγμη δεσιμο! Με δεδομένο λοιπον οτι η διαδικασια ανακατασκευης της θα παρει μεγαλο διάστημα λογω ελειψης χρονου υπαρχει καποιος τρόπος να προφυλαχθει το τεποζιτο απο το να εμφανισει σκουριες εσωτερικα??










    Υ.Γ.Οταν με το καλό ερθει στα χέρια μου ετοιμαστείτε για καταιγισμο ερωτήσεων!!
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  5. #50
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rider Προβολή μηνύματος
    Με δεδομένο λοιπον οτι η διαδικασια ανακατασκευης της θα παρει μεγαλο διάστημα λογω ελειψης χρονου υπαρχει καποιος τρόπος να προφυλαχθει το τεποζιτο απο το να εμφανισει σκουριες εσωτερικα??

    Γέμισε το με βενζίνη και άστο έτσι.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2013
    Μηνύματα
    54
    Παιδια καλησπερα!Διαβαζοντας γνωμες,αποψεις και ψαχνωντας στο google και youtube,δοκιμασα μια διαδικασια για να καθαρισω το τεποζιτο απο το glx ενος φιλου μου..Το πιο δυναμικο ειναι το μηλοξυδο!!Μετα ακολουθει το λευκο ξυδι και τελος το απλο ξυδι..Εγω εκανα την δουλεια με απλο ξυδι που απλα ηθελε παραπανω χρονο..Ειναι και πιο φθηνο ....Στερεωνω το τεποζιτο μεσα σε μια κουτα να ειναι στην ευθεια και το τιγκαρω με ξυδι..Το αφηνω 3 μερες..Μετα αδειασμα και γεμισμα καπακι με "φρεσκο" ξυδι..Αυτο που αδειασα πρωτα,ηταν καφε ανοιχτο!Που μου δηλωσε οτι ημασταν σε καλο δρομο..Αλλες 3 μερες η δευτερη δοση και μετα αδειασμα και αυτο!Επειτα,το γεμισα μεχρι την μεση ξυδι,σοδα μαγειρικη και μια κουπα (του τσαγιου )αλατι χοντρο!!Εγιναν 4 ανακατεματα καλα!!!Τα 2 πρωτα εβγαιναν θολα με εμφανες το χρωμα της σκουριας!Την προτελευταια βγηκε σχεδον καθαρο το ξυδι με τα λοιπα και το τελευταιο τζαμι!!!Επειτα,καθαρισμα του τεποζιτου απ το χοντρο αλατι με απιονισμενο νερο..Εγινε δουλεια παιδια!! Απλα θελει χρονο..Σιγουρα θα ξαναπιασει σκουρια βεβαια μιας και οι βενζινες ειναι μες το νερο. . .

  7. #52
    Απλά Μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2010
    Μηνύματα
    52
    πάρε 2 2λιτρες κοκακόλες. ρίχτες μέσα και μετά βάλε ένα κουφέτο για κανα 10λεπτο θα γίνει συντριβάνι αλλά θα τα κάψει όλα.
    άν θές κάτι ποιό σοφιστικέ κάνε ηλεκτρόλυση

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2013
    Μηνύματα
    70
    Έβαλε μηλόξυδο για μια εβδομάδα.
    Μόλις το άδειαδα στο εσωτερικό έχει κολλήσει ένα παχύ στρώμα καφέ παχιάς γλίτσας που δεν φεύγει!!!!
    τί κάνω τώρα?

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    ξεβγαλετο με αρκετο νερο και αφου το εκανες αφτο ριξε μεσα μεταλικα (παξιμαδια - μπιλιες απο ρουλεμαν) βαλε και βενζινα και καντο σεικερ

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornettrela
    Εγγραφή
    28/03/2012
    Μηνύματα
    254
    βαλε ακουαφορτε

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hornettrela Προβολή μηνύματος
    βαλε ακουαφορτε
    sas enimerono lipon oti ekana ilektrolisi me ksidi ke ixa spoudea apotelesmata to epomeno stadio ine plastikopioisi mou milisan gia proion pou xrisimopioun se deksamenes plion poli isxiro 8a to dokimaso
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    sas enimerono lipon oti ekana ilektrolisi me ksidi ke ixa spoudea apotelesmata to epomeno stadio ine plastikopioisi mou milisan gia proion pou xrisimopioun se deksamenes plion poli isxiro 8a to dokimaso
    Δώσε info man.

  13. #58
    Σεξουαλικός μετανάστης Το avatar του/της Flinis
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    sas enimerono lipon oti ekana ilektrolisi me ksidi ke ixa spoudea apotelesmata to epomeno stadio ine plastikopioisi mou milisan gia proion pou xrisimopioun se deksamenes plion poli isxiro 8a to dokimaso
    Αγαπητέ Afrotwin
    Εχοντας το ίδιο πρόβλημα με σκουριά στο τεποζιτο, το μόνο που με έσωσε ήταν ηλεκτρολυση με ανθρακικη σοδα (πλυσίματος). Οχι μια φορά αλλά τέσσερις συνεχόμενα. Κοντεύω 2 χρόνια που έκανα την επέμβαση και έχοντας γεμάτο συνέχεια το τεποζιτο δεν ξαναείχα πρόβλημα.
    Κάνοντας πλαστικοποίηση ,κατα την γνώμη μου πάντα, δεν θα έχεις μακροχρόνια αποτελέσματα. Το μέταλλο είναι σκαμενο μετά απο ηλεκτρολυση και πιθανόν η πλαστικοποίηση να μην πιάσει πάνω του. Σκέψου και το άλλο. Πες ότι χτυπάς το τεποζιτο ελαφρά και κάνει βουλιαγμα , η πλαστικοποίηση θα σπάσει. Μετά οι θερμοκρασιακες μεταβολές , και αυτές επιρρεαζουν . Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεση όλων. Εχω και φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να στείλω τώρα, λόγω του ότι είμαι σε διακοπές .

    Καλή επιτυχία

  14. #59
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Ηλεκτρολυση με σοδα ξερω. με ξυδι πρωτη φορα το ακουω.

    Εγω αλυσιδιτσα, white spirit και εγινε τζαμι. Τωρα γεμάτο συνέχεια και σε καμια βδομαδα θα το περασω πλαστικοποιητή.
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  15. #60
    http://www.ebay.de/itm/160838678819?...84.m1423.l2649
    Μετάφραση
    Complete kit with rust converter and sealer coating for long time!

    Rust Converter

    Immediately stops corrosion, rust consuming void!

    Converts rust in addition to a non-corrosive metal compound!


    tank Sealer
    Easy to use by one-component polyurethane resin!

    Instructions in German!

    Contains sufficient for motorcycle and car tanks up to 60 liters!

    (Multiple possible use in smaller tank)

     

    Whether old or new tank, a cheap way to protect each tank from rust.

        (Also Kreem Tankversiegler or combination pack available in our shop)

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF