Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: Περί F650GS '07 ο λόγος

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    kat arxin de gnorizis ti boro na kano ego me tin papoydiera alla den ine to 8ema mas afto...kai pera apo afto afta poy grafis peri 180 alogon ke oxlins ine edelos akira....fun factor me afto to mixanaki de pane mazi...opote me afta poy grafis dixnis pos de to exis kabalisi...ena mixanaki me 8esi odigisis sto 3o ipogio....ke fun factor....afta poy les de ginode....to na ksinis kagela se ena stroma i to bmw de sinepagete fun factor kiolas...to na kanis soyza ena skoyter de simeni fun factor aporo giati ka8omai ke eksigo ta aftonoita tora....

    dld ke to varadero me ena granazi kai 17 roda brosta apoktaei fun factor na ipo8eso....
    οτι πεις...

  2. #32
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    kat arxin de gnorizis ti boro na kano ego me tin papoydiera alla den ine to 8ema mas afto...kai pera apo afto afta poy grafis peri 180 alogon ke oxlins ine edelos akira....fun factor me afto to mixanaki de pane mazi...opote me afta poy grafis dixnis pos de to exis kabalisi...ena mixanaki me 8esi odigisis sto 3o ipogio....ke fun factor....afta poy les de ginode....to na ksinis kagela se ena stroma i to bmw de sinepagete fun factor kiolas...to na kanis soyza ena skoyter de simeni fun factor aporo giati ka8omai ke eksigo ta aftonoita tora....

    dld ke to varadero me ena granazi kai 17 roda brosta apoktaei fun factor na ipo8eso....

    Πανο νομιζω οτι υπερβαλεις.Με ολα τα μηχανακια μπορεις να περασεις καλα.Το καθενα σε αποζημιωνει με το δικο του τροπο.



  3. #33
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.755
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος
    Πανο νομιζω οτι υπερβαλεις.Με ολα τα μηχανακια μπορεις να περασεις καλα.Το καθενα σε αποζημιωνει με το δικο του τροπο.


    +675

  4. #34
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mats8282 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν...

    @AUF Είσαι εμπαθής και κρίνεις εύκολα :P
    Τό ότι έχω ένα προσωπικό στύλ γραφής που είτε δεν σου αρέσει είτε δεν μπορείς να το αντιληφθείς (αμφότερα αποδεκτά), εσύ το εκλαμβάνεις ως μίσος και μοχθηρία (ο ορισμός του εμπαθούς δηλ). Σχολίασα αυτά που αυτολεξεί ανέφερες εδώ πέρα προσπαθώντας να σε βοηθήσω στην απορία σου. Ανέφερες λοιπόν πως ο μηχανικός σου είπε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ στο ΒΜW με επιχείρημα α) τα ακριβά ανταλλακτικά και β) το ότι έχει 50 λιγότερα άλογα από τη μοτοσυκλέτα που κατέχεις. Ως κάτοχος λοιπόν της μοτοσυκλέτας που ενδιαφέρεσαι σου είπα πως το επιχείρημα για τα ακριβά ανταλλακτικά και service είναι ανυπόστατο και υπερβολικό, ενώ το επιχείρημα για τα λιγότερα άλογα δεν το θεωρώ καν επιχείρημα πόσω μάλλον από επαγγελματία. Ειρωνικός ναι, ήμουν, όσον αφορά το έωλον του "επιχειρήματος", εμπαθής με κάποιον που δεν γνωρίζω και δεν μου έχει κάνει τίποτα ΠΟΤΕ!!! Μοιραζόμαστε εδώ πέρα ένα κοινό πάθος και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου και να χαρείς ό,τι κι αν επιλέξεις.

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.770
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    more den antilego oti ine kalitero apo to xt oti ine ine alla i diafora tis timis toys se kamia periptosi den antikatoptrizete stin pragmatikotita....to mixanaki antikimenika de boris na to peis kai piotiko poli plastikoyra ke ftini malista....tora dinami sto moter ke ta dio psofia ine kai xadakonode apo to terastio baros :P
    Δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά που είχαν στην τιμή όταν και τα δυο ήταν καινούρια. Ίσως να έχεις δίκιο αλλά ούτε που θυμάμαι πόσο είχαν καινούρια.
    Δεν ξέρω ούτε πόσο ποιοτικό είναι το gs.
    Αυτό που ξέρω είναι πως δύσκολα βρίσκεις μηχανάκι με χειρότερη ποιότητα από xt. Ειδικά τα πλαστικά και η βαφή είναι σκέτο δράμα.

    Για τη δύναμη έχεις δίκιο. Λιγότερα από 50 άλογα σε μηχανάκι άνω των 600ων κυβικών δεν θεωρούνται πολλά. Και αν τα συγκρίνουμε με τα 520, 510, 470 κτλ που βγάζουν περίπου τα ίδια, τότε φαίνονται δραματικά λίγα. Δεν είναι όμως! Απλά χρειάζονται περισσότερα κυβικά για να βγουν στον τροχό 45 ή 48 ίπποι ενώ δεν βγαίνουν κοντά στα κόκκινα αλλά πολύ χαμηλότερα και με μεγαλύτερη διάρκεια. Και μπορεί να είναι θεόβαρα σε σχέση με τα εντούρο αλλά έχουν και την ροπή. Ο κύριος λόγος που κινούνται αξιοπρεπώς αυτές οι μαούνες είναι η ροπή. Η ροπή από 650 μονοκύλινδρα κυβικά και το "άπλωμα" αυτής μέσω της μακριάς κλιμάκωσης του κιβωτίου. Αυτό είναι που τα κάνει να "ξεκολλάνε". Μπορεί λοιπόν να μην έχουν καλές επιδόσεις αλλά δεν είναι ακριβώς ψόφια. (Δεν έχεις ακούσει να λένε πως κάποιος δεν πέθανε εντελώς? )

    Μιλάμε λοιπόν για εντελώς διαφορετική απόδοση, πιο "παππουδίστικη" αλλά αρκούντως απολαυστική που ταιριάζει άριστα με τον χαρακτήρα της μηχανής. Ξέρεις πως θα ήταν ο κινητήρας ενός μονοκύλινδρου κτμ 450 κυβικών, και 44άρων ίππων πάνω στο Tenere 660 των 44άρων ίππων? Σαν τα 250άρια kawasaki του 90 που ανέβαζαν 20.000 στροφές για μπορέσουν να κουνήσουν τον κώλο τους. Ξέρεις πως θα ήταν με τον κινητήρα 525 των 50 ίππων? Λίγο καλύτερα.










    Τρελό edit:

    Και για να μην διαφωνούμε (όχι εγώ και εσύ αλλά όλοι μας) λέγοντας τα ίδια πράγματα με διαφορετικό τρόπο να μην ξεχνάμε δυο πραγματάκια. Η απόλαυση και ο fan factor χαρακτήρας (γιατί μπήκαν και αυτά στη συζήτηση) δεν είναι μόνο θέμα μηχανής αλλά και αναβάτη.

    Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του μοτο ή 0300 πως η πιο γρήγορη μηχανή του κόσμου είναι ένα δίχρονο του κάποτε. Και ο συντάκτης είχε απόλυτο δίκιο. Ήταν η πρώτη μηχανή που καβάλησε και του φάνηκε πύραυλος. Ήταν το κάτι άλλο, κάτι ξεχωριστό. Μετά μπορεί να οδήγησε όλες τις μηχανές που βγήκαν από γραμμή παραγωγής μέχρι και ορισμένα εργοστασιακά αλλά η πιο γρήγορη παρέμεινε αυτή. Η πρώτη. Γιατί δέχτηκε ερεθίσματα πρωτόγνωρα μέχρι τότε. Γιατί ο εγκέφαλός του δεν μπορούσε να αποκωδικοποιήσει όλες τις πληροφορίες που δέχτηκε εκείνη την στιγμή. Συνεπώς ακόμα και μια "ντακοτα" μπορεί να είναι "παράγοντας διασκέδασης" για κάποιους.
    Εκτός όμως απ' την εμπειρία του καθενός έχει να κάνει και με τις προτιμήσεις του. Εγώ αν δεν είχα μονοκύλινδρο τώρα θα το είχα βαρεθεί. 80 τετρακύλινδρα άλογα με 60 δικύλινδρα και 45 μονοκύλινδρα για μένα αποτελούν το ίδιο πιάτο με διαφορετική σάλτσα. Όλα λίγα τα θεωρώ αλλά βρίσκω πιο πικάντικη την σάλτσα του μονοκύλινδρου.

    Τρόπος απόδοσης. Το 520 της κτμ έβγαζε 50 ίππους στον τροχό και στις αλλαγές η δύναμη δεν έπεφτε κάτω απ τα 50. Ένα kx 250 του τότε έβγαζε μόλις 40 και κάτι άλογα (44?). Ποιο ήταν πιο δυνατό? Δεν έχει σημασία γιατί στο δεύτερο απλά δεν άνοιγες το γκάζι υπό κλίση αν δεν ήσουν ο Ρόκυ τότε ή ο Τσακ Νώρις σήμερα. Το κτμ όμως ήταν πιο δυνατό και πιο γρήγορο στην πίστα. Αργότερα έχασε κι άλλα άλογα αλλά έγινε ακόμα πιο γρήγορο σε χρόνους (από μαρτυρίες κοινών θνητών). Εγώ τη βρίσκω και με το τενερε και με το bergo FC 600 (το έχει οδηγήσει κανείς?) Το κάθε ένα μου αρέσει για διαφορετικούς λόγους. Το χάος μεταξύ τους είναι όσο ενός cr250 του 92 και ενός xr600 της ίδια εσοδείας. Παλιά καλά κρασιά και τα δυο τους μου άρεσαν το κάθε ένα για διαφορετικούς λόγους.

    Τα μονοκύλινδρα ον οφ σήμερα είναι τα XL650R και τα εντούρο 450 είναι τα yz 250. Και τα δύο ήταν και είναι απολαυστικά με διαφορετικό τρόπο. (Το africa πρέπει να ήταν το gs 1200 γι' αυτό δε με εντυπωσίαζε )
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Όπως πάντα εύστοχος, έξοχος και εμπεριστατωμένος ο λόγος του daz, εύγε!!!

  7. #37
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ακομα ψαχνω να καταλαβω την συγκριση που γινεται μερικα ποστ πριν.Ο φιλος λεει πουλαω 2 και περνω ενα για ολα (πολη,γαιδουροδουλιες,ταξιδια) γενικα εναν εργατη.Τι το κακο εχει το gs και δεν τα κανει αυτα;Οσο για τα αντλλακτικα και τις τιμες τους ειναι υπερβολες τα οσα λεγονται για το κοστος τους πανω κατω ιδιο κοστος εχουν και οι αλλες εταιρειες.
    Daz να σε ρωτησω κατι για το ΧΤ (εχεις δικιο για ποιοτητα κτλ) αλλα τι εννοεις για βηξιματα;Ρωταω γιατι περασε ενα του 04 απο τα χερια μου μτχ δεν ειχε αλλαξει tps ο προηγουμενος μου το αλλαξαν και στο διαστημα που το ειχα (14 μηνες) δεν μου εδειξε τετοια συμπτωματα.Υπηρχε-χει προβλημα και με τον ψεκασμο;

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    22
    εχω το bmw 650GS mod 2002 ,made in Germany. Ειναι σκυλι το μηχανακι, κατι σαν τα παλια τογιοτα κορολα, μηδενικες βλαβες, και σε χωμα δεν καταλαβαινει τπτ,
    για οποιον ξερει , απο ΜΗΛΟ, γυρισα ολο το νησι, κατι χωματοδρομους που ουτε με καθαρα εντουρο ,δεν πηγαινες (ή το σκεφτοσουνα) ,και δεν επαθε τπτ

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.770
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όπως πάντα εύστοχος, έξοχος και εμπεριστατωμένος ο λόγος του daz, εύγε!!!
    Σ' ευχαριστώ Aufgebracht

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    .
    Daz να σε ρωτησω κατι για το ΧΤ (εχεις δικιο για ποιοτητα κτλ) αλλα τι εννοεις για βηξιματα;Ρωταω γιατι περασε ενα του 04 απο τα χερια μου μτχ δεν ειχε αλλαξει tps ο προηγουμενος μου το αλλαξαν και στο διαστημα που το ειχα (14 μηνες) δεν μου εδειξε τετοια συμπτωματα.Υπηρχε-χει προβλημα και με τον ψεκασμο;
    Ποστάκι #29 από typhoon http://www.moto.gr/forums/showthread...=121080&page=2

    Είναι γνωστό απ' πως το 2004 μέχρι και το 06 είχε κάποια θεματάκια. Το πρόβλημα παρέμεινε και το 2007 αλλά αλλά ελαχιστοποιημένο. Απ' το 2008 και μετά είναι οκ.
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    απο χωρους τι λεει?
    στο φορτωμα, με συνεπιβατη?
    ο πισω εχει αρκετο χωρο?

  11. #41
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos1050 Προβολή μηνύματος
    απο χωρους τι λεει?
    στο φορτωμα, με συνεπιβατη?
    ο πισω εχει αρκετο χωρο?
    Νομίζω δε θα βρεις άλλη μοτοσυκλέτα με καλύτερη σέλα για συνεπιβάτη. Για χώρους δες στην υπογραφή μου πως φορτώνεται.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Νομίζω δε θα βρεις άλλη μοτοσυκλέτα με καλύτερη σέλα για συνεπιβάτη. Για χώρους δες στην υπογραφή μου πως φορτώνεται.
    εντυπωσιακες ωραιος

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    VTR 250 vs SYM WOLF 250



    Φίλε μην το ψάχνεις. Με F650 θα καταλήξεις, απλά δεν το ξέρεις ακόμα

    Ρε σεις οι κάτοχοι F650(GS), δεν λέτε καμιά γνώμη για την αξιοπιστία του εν λόγω μοντέλου, ψάχνομαι και εγώ για αυτό και οι απόψεις είναι αντικρουόμενες.
    Είναι ζημιάρικα, τι γίνεται με αυτά? Αξίζει η αγορά της και αν ναι ποιό μοντέλο?

    Παναγιώτης

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aboulafia Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις οι κάτοχοι F650(GS), δεν λέτε καμιά γνώμη για την αξιοπιστία του εν λόγω μοντέλου, ψάχνομαι και εγώ για αυτό και οι απόψεις είναι αντικρουόμενες.
    Είναι ζημιάρικα, τι γίνεται με αυτά? Αξίζει η αγορά της και αν ναι ποιό μοντέλο?

    Παναγιώτης
    Σαν κατοχος f650Cs θα σου πω οτι μπορω... Ο κινητηρας ειναι πολυ αξιοπιστος, και παρα πολυ οικονομικος απο καταναλωση.
    Μια αδικαιολογητη σχετικα βλαβη στα 52.000 που μου εχει βγαλει 2 φορες, ειναι ρουλεμαν καμπανας.
    Το υπολοιπο μηχανακι, εχει σχετικα μετρια ποιοτητα κατασκευης στα μεταλλικα μερη, και πολυ χαμηλη στα πλαστικα-ηλεκτρικα.
    πολυ λιγα ειναι αυτα που δεν εχουν παρει νερο στα οργανα, ελαχιστα αυτα που δεν εχουν θαμπωσει πλαστικα.
    Το cs, στα 4 χρονια μου εχει βγαλει
    2 φορες ρουλεμαν λαιμου
    1 φορα μπροστινο φαναρι (ελιωσαν οι ανακλαστηρες, εβαλα μεταχειρισμενο και μετα απο λιγο εσπασαν οι βασεις του καθρεπτη της μεγαλης σκαλας)
    1 φορα αντλια βενζινης
    1 φορα αισθητηρα σταθμης καυσιμου (για το λαμπακι)
    1 φορα ντια συμπλεκτη
    Οργανα, δεν δουλευει ουτε το ρολοι ουτε τα χλμ, καταστραφηκαν απο νερο.
    το μεγαλο αρνητικο ειναι οι τιμες των ανταλλακτικων BMW.
    Ενδεικτικα, ντιζα συμπλεκτη 47 ευρω και σινεμπλοκ στοπ σταντ 21 ευρω
    για καποιους οπως εγω που θελω τη μηχανη σε κατασταση οπως βγηκε καινουρια παντα, δεν κανει.
    Για καποιον που θελει να τη χρησιμοποιει και δεν τον νοιαζει να ειναι στην πενα, ειναι μια χαρα.

  15. #45
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aboulafia Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις οι κάτοχοι F650(GS), δεν λέτε καμιά γνώμη για την αξιοπιστία του εν λόγω μοντέλου, ψάχνομαι και εγώ για αυτό και οι απόψεις είναι αντικρουόμενες.
    Είναι ζημιάρικα, τι γίνεται με αυτά? Αξίζει η αγορά της και αν ναι ποιό μοντέλο?

    Παναγιώτης

    F650GS μοντέλο 2006, η μοναδική "αβαρία" μέχρι στιγμής ένα καμμένο λαμπάκι της ένδειξης του φλάς στα 26.000χλμ

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ντίζας συμπλέκτη ο λόγος....
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2011, 10:21
  2. Περι Sv 650 ο λογος
    από Band(age)it στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 23:06
  3. ΠΕΡΙ ΣΦΗΚΕΣ '07
    από Suzukios στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2007, 18:05
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 00:03
  5. Περί βλακείας Μπους ο λόγος (revised: και όχι μόνο)
    από da_z_bro στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 16:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF